Forum Polityka, aktualnościGospodarka

PO: Po wyborach zmiany w podatkach

PO: Po wyborach zmiany w podatkach

Money.pl / 2007-08-23 10:18
Komentarze do wiadomości: PO: Po wyborach zmiany w podatkach.
Wyświetlaj:
Bernard+ / 79.187.8.* / 2007-08-27 13:29
Od 1990 roku wszystkie ekipy rządzące za radą ekspertów deklarują poparcie dla rozwoju sektora MSP w Polsce, ale równocześnie, co kadencja sejmu obciążenie fiskalne i biurokratyczne najmniejszych przedsiębiorstw i samodzielnie przedsiębiorczych polaków, czyli tych samozatrudnionych wzrasta z roku na rok. Jeżeli rozwiązania podatkowe i polityka rozkładania obciążeń nie spowoduje, aby więcej samozatrudniających się Polaków zaczęło zatrudniać pracowników a mikroprzedsiębiorstwa szybciej rozwijały się i stawały małymi przedsiębiorstwami to nie będzie trwałych efektów gospodarczych i nie będzie rozwiniętego społeczeństwa obywatelskiego. Równość i proporcjonalność obciążeń podatkowych i parapodatkowych w stosunku do wszystkich sektorów aktywności gospodarczej obywateli jest niezbędna. Tymczasem mamy coraz więcej ustawodawstwa incydentalnego nakierowanego na załatwianie marginalnych problemów, które nagłośniono medialnie a ogólne relacje prawno ekonomiczne są coraz bardziej nieefektywne, niepotrzebnie zawiłe i rodzą postawy roszczeniowe nie poparte rzeczywistym wkładem jakości i efektywności pracy. Niestety, ale, żadna partia aktualnie nie przedstawia programu spójnego ekonomicznie i społecznie, bo każda chce się odróżnić od innych partii, więc unika jak ognia deklarowania tego samego, co konkurencja już ogłosiła, chociaż nie zrealizowała, mimo,że ta część programu jest kompatybilna z ich innymi założeniami. Przykład to kwota wolna na każde dziecko wychowywane w rodzinie. Jest to najlepsze rozwiązanie wobec starzenia się społeczeństwa, ale skoro to zaproponował PiS to inni nie chcą przyznać, że to jest dobre rozwiązanie. Obowiązuje zasada, że skoro pierwszy ogłosił ten pomysł przeciwnik polityczny to my opozycja staramy się wygenerować jakieś substytuty rozwiązania problemu kosztów wychowania dzieci w rodzinach o przeciętnej zamożności, które muszą być nasze własne, bo tak nakazuje wiedza o manipulowaniu elektoratem, czyli „marketing polityczny”.
Partie nie potrafią wypracowywać spójnych kompromisowych rozwiązań w trosce o dobro państwa i narodu, bo na pierwszym miejscu stawiają dobro własnego ugrupowania politycznego odczytywane jako to wszystko, co jest dobre dla swojego wyniku wyborczego, bo dające dostęp do publicznej kasy dla siebie i dla swoich.
DA-old / 195.225.71.* / 2007-08-25 02:02
Za dwa lata, bo wcześniej wyborów nie będzie, PO zadelkaruje kolejną obniżkę PIT do 10 % i CIT do 5%. Papier jest cierpliwy.A wyborcy? ...
DA-old / 195.225.71.* / 2007-08-25 02:00
...oszczędności socjale" czyli co? do gazu z biedakami?
DA-old / 195.225.71.* / 2007-08-25 02:00
Metody dziadziusia...Tuskusia
XXL / 81.168.143.* / 2007-08-24 17:24
Jeszcze nie powiedzieli o ile podniosą podatek zdrowotny, żeby zatkać gęby biednym lekarzom, którzy ich tak bardzo popierają. Pewnie za to, że w służbie zdrowia nic się nie zmieni, a kasiora większa.
Ela1 / 83.27.134.* / 2007-08-24 08:18
BLE BLE BLE BLE BLE ........................ wszyscy na początku obiecują gruszki na wierzbie.
Rektor / 81.190.141.* / 2007-08-23 17:11
O naiwnosci; PO przegra z kretesem, chociaz jeszcze tego nie wie.
?! / 2007-08-23 17:29 / Tysiącznik na forum
Niestety, możliwe. Oszołomów u nas dostatek!!!
?! / 2007-08-23 17:10 / Tysiącznik na forum
Po komentarzach partyjnych widać, że oszołomów nie brakuje:

"PiS: to kampania wyborcza

O sprawie jednego progu podatkowego dla wszystkich politycy PiS w ogóle nie chcą rozmawiać. - To nie są żadne realne propozycje, Platforma nie złożyła żadnego projektu. To po prostu kampania wyborcza i nie ma sensu o tym rozmawiać. Powinni się zająć realnymi projektami, które czekają w Sejmie - mówi Aleksandra Natalii-Świat, posłanka PiS i przewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych. Dyskusji o podatkach na pewno nie sprzyja skrajnie niepewna sytuacja w Sejmie. - Platforma właśnie zagłosowała przeciwko ulgom prorodzinnym i to pokazuje ich prawdziwy stosunek do obniżania obciążeń podatkowych - krytykuje Natalii-Świat.

SLD: zbyt wielu biednych

Także SLD i PSL, których typuje się na ewentualnych koalicjantów Platformy po ewentualnych wyborach - są przeciw. Chociaż to Leszek Miller wprowadził podatek liniowy dla przedsiębiorców, to zebrał za to cięgi od lewicowych wyborców i dzisiaj Sojusz jest bardziej wstrzemięźliwy w promowaniu takich pomysłów. - O wysokości podatku liniowego dla przedsiębiorców możemy dyskutować, ale nie teraz. Uważamy, że najpierw należy obniżyć deficyt budżetowy. Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych uważamy, że powinien być płacony proporcjonalnie, w Polsce jest zbyt wielu biednych - mówi Stanisław Stec z SLD, członek sejmowej komisji przedsiębiorczości. Posła nie przekonuje przykład Czechów, którzy właśnie wprowadzili reformę podatkową z podatkiem liniowym jako najważniejszym elementem. W 2008 roku jednolita stawka ma wynieść 15 proc., a w 2009 już 12,5 proc. - zamiast obecnie obowiązujących stawek od 12 do 32 proc. - Oni mają zupełnie inną sytuację, bardzo mały deficyt budżetowy, więc mogą swobodniej zmieniać podatki - argumentuje Stec.

PSL: prezent dla bogatych

Drugi ewentualny koalicjant, czyli PSL ma równie jasne stanowisko. - Ten projekt nie był z PSL w żaden sposób uzgadniany i nie będzie na to naszej zgody. Platforma jako bogata partia chce podarować innym bogatym kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Biorąc pod uwagę, że trzeba by zlikwidować ulgi, to podatek płacony przez najbiedniejszych by się nie zmienił. My byliśmy od zawsze za podnoszeniem kwoty wolnej i to najlepszy sposób na obniżanie podatków- komentuje Marek Sawicki z PSL. Poseł przekonuje też, że pomysł wprowadzenia 10 proc. podatku CIT jest nierealny. - Najniższy tego typu podatek, 10-procentowy był w Irlandii, ale po interwencji Komisji Europejskiej został podniesiony do 12,5 procent. Możemy podyskutować o wysokości podatku od firm, ale na rozsądnym poziomie - dodaje Sawicki.

Na Ligę Polskich Rodzin i Samoobronę nie ma co liczyć. Politycy tych ugrupowań od dawna deklarowali, że podatek liniowy to prezent dla bogaczy. Jeszcze niedawno posłowie z partii Leppera chcieli wprowadzać 50 proc. próg podatkowy dla najlepiej zarabiających."
stefan101 / 85.128.51.* / 2007-08-23 16:56
Gołym okiem i czarno na bialym widać, ze tam gdzie wprowadzono podatek liniowy, przychody państwa WZROSŁY. Nie jest to eksperyment, tylko potwierdzona prawda.
Niestety nie wierzę że PO bedzie miała wiekszość w sejmie i nie zdoła przeprowadzić zmian - bo zaden z ewentualnych koalicjantow sie na to nie zgodzi, chociaż nie mam pojęcia dlaczego?
?! / 2007-08-23 16:57 / Tysiącznik na forum

Niestety nie wierzę że PO bedzie miała wiekszość w sejmie i nie
zdoła przeprowadzić zmian - bo zaden z ewentualnych koalicjantow
sie na to nie zgodzi, chociaż nie mam pojęcia dlaczego?

I to jest realne NIEBEZPIECZEŃSTWO!
egon / 198.28.69.* / 2007-08-23 16:51
Kiełbasa wyborcza to, czy realna propozycja ?
?! / 2007-08-23 16:56 / Tysiącznik na forum
Myślę, że realna ze względu na rosnącą konkurencję podatkową w państwach ościennych, będących jednocześnie członkami UE. Polska nie ma wyjścia, bo inaczej to z niej wyjdą inwestorzy i firmy (co juz się zaczeło).
egon / 198.28.69.* / 2007-08-23 17:13
Co do CIT zgoda (ale i tak mamy niski w porównaniu do "starej" Europy). Co do PIT, to raczej nie widać związku.
księgowa / 83.23.55.* / 2007-08-27 11:46
Pit to podatek, który płacą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czyli firmy. Powinna być sachowana równowaga, sprawiedliwość i zdrowa konkurencja między nimi, dlatego podatek dla wszystkich firm w kraju winien być jednakowy.
?! / 2007-08-27 20:02 / Tysiącznik na forum
Ksiegowa się myli troszeczkę. Otóż PIT, to podatek dochodowy od osób fizycznych, który swym zasięgiem obejmuje również takowe osoby, czyli te prowadzące działalność gospodarczą (w potocznym rozumieniu firmy). Osoby te maja możliwość wyboru pomiędzy liniową, 19% stawką podatku PIT, a opodatkowaniem na zasadach ogólnych, czyli z progresją podatkową 19%, 30% i 40%.
Firmy, bedące osobami prawnymi płacą CIT (podatek dochodowy od osób prawnych), który jest liniowy, jak najbardziej, a którego stawka wynosi 19%.
I krótki komentarz: nie daj Boże, aby tacy księgowi pracowali dla, bądź współpracowali z Ministerstwem Finansów, bo bajzel podatkowy będzie jeszcze większy!!!
?! / 2007-08-23 19:07 / Tysiącznik na forum
Jest tego "związku" więcej, niż myślisz. ale to nie miejsce na wykład.
?! / 2007-08-23 16:49 / Tysiącznik na forum

15 proc. PIT, 10 proc. CIT

Wtedy mielibyśmy szansę konkurować z krajami sąsiadującymi, bo już Polacy prowadzący małe i średnie działalności gospodarcze wynoszą się za południową granicę Kaczystanu.
marek 19-53 / 83.24.33.* / 2007-08-24 01:03
Dziwne, że dotychczas się nie wyniosłem.

Ale ad rem,

Z punktu widzenia obywatela, zjadacza chleba, ważniejsze są progi podatkowe a nie stawki podatków.

Aktualnie, łatwo to policzyć, dla małego przedsiębiorcy opłaca się przejść na podatek liniowy , 19%, przy dochodach powyżej 100.000/rok.

Zdecydowana większość podatników PIT, (sądzę, że ponad 90%) płaci dzisiaj podatek na poziomie właśnie 15 % - a po wprowadzeniu ulg prorodzinnych byłoby to mniej.

Klasyczna manipulacja nieświadomością ludzką (nieumiejętnością posługiwania się pojęciem %).

Proszę pamiętać, że podatek liniowy wyklucza wspólne opodatkowanie małżonków.

Oferta skierowana do wąskiej grupy najlepiej zarabiających.

To samo dotyczy CIT. Nie jestem w tym akurat najmocniejszy ale firma inwestująca zysk w rozwój tak czy owak podatku nie płaci.
A czy PIT liniowy dla małych firm też będzie 10 %. W tej chwili jest taki jak CIT.
Jak znam życie to nie, bo w kręgu zainteresowania PO są dobrze zarabiający prezesi i urzędnicy a nie małe firmy.

Proszę mi wierzyć, że w małej firmie o całkiem przyzwoitym dochodzie dużo większym obciążeniem są podatki lokalne (od nieruchomości), od środków transportu niż zmniejszenie podatku dochodowego.

Nie tędy droga, jeżeli chce się pomóc małym firmom.

Podatki dochodowe są bardzo medialne ale nie stanowią żadnego rozwiązania same w sobie. Nie są antidotum na wszelkie problemy. To najprymitywniejszy sposób pojmowania problemów gospodarczych.
?! / 2007-08-24 17:10 / Tysiącznik na forum

To najprymitywniejszy sposób pojmowania problemów
gospodarczych

Wygląda na to, że w Estonii, Litwie, Łotwie, Rosji, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, a teraz jeszczew Czechach żyją i rządzą ekonomiczne matoły, które ściągają na swoich obywateli ekonomiczna katastrofę, bo zamiast pomajstrować przy progach podatkowych, ulgach etc, to upraszczają cały system podatkowy. Co za imbecyle tam mieszkają. Albo...

w kręgu zainteresowania PO są
dobrze zarabiający prezesi i urzędnicy a nie małe firmy

Cholera, to w Czechach sami prezesi mieszkają???

Proszę pamiętać, że podatek liniowy wyklucza wspólne
opodatkowanie małżonków

Moja matematyka się chyba rózni od tej sprzed kilku dziesięcioleci? Indywidualne opodatkowanie małżonków, to podatek liniowy np. 15% od każdego, czyli np. 15% od dwóch dochodów po 50000 zł, czyli razem 15000 zł. Wspólne opodatkowanie, to owe 15% od sumy dochodów, czyli 100 tys. zł, czyli podatek 15000 zł. Ale czy to nie to samo??? Przezyję brak możliwości wspólnego opodatkowania z moją małżonką!!!

Oferta skierowana do wąskiej grupy najlepiej zarabiających

Ci najczęściej juz rozliczają się według liniowego PIT, więc po co te dydrymały o
Klasyczna manipulacja nieświadomością ludzką
(nieumiejętnością posługiwania się pojęciem %).

Nie ma idealnego antidotum, ale prosty podatek jest lepszy od skomplikowanego.
mś / 193.151.55.* / 2007-08-23 13:40
Myślę, że czas najwyższy na czerpanie sprawdzonych wzorów od sąsiadów, a nie udawadniać światu o nowatorswie i nie tuzinkowości partii rządzącej lub wybrańców społeczności polskiej.
Nie ma czasu, ani możliwości finansowych dla państwa Polski. Doświadczenia proponuję przeprowadzać w swoich budżetach i na swoich członkach rodziny, a nie na budżecie państwa i narodzie. To nie zabawa, ale wyjątkowa robota przez wyjątkowych ludzi. Czy państwo zaliczacie się do nich ? Udowadniać należy przez czyn, a nie przez konwersacje medialne i przy fleszach aparatu.
indianin / 79.187.37.* / 2007-08-23 12:50
Chlebowski a co z tymi kasami fiskalnymi w automatach hazardowych ? Tak zażarcie braniłeś przed ich obowiązkową instalacją w poprzedniej kadencji sejmu a anita błochowiak ?
teraz będą ?
czy nadal szara strefa ?
jliber / 91.94.134.* / 2007-08-23 12:50
Jedyna licząca się partia która ma prawidłowe priorytety. PiS niby tez chcial obnizac podatki, ale u nich to zawsze jest 10 lub 15ty priorytet, zaraz po tak waznych sprawach jak zatrzymaniu prywatyzacji, zwiekszeniu biurokracji, wymianie czerwonych urzedasow na swojakow, zakazie pornografii czy tez ustanowieniu Jezusa na krola Polski. Te moherowe lenie nawet lustracji nie potrafia zrobic, mimo ze byla niby u nich na pierwszym miejscu.
Pepe.CZ / 83.29.112.* / 2007-08-23 12:55
Ha ha ha ha kawał dnia. Myślisz, że PO jest partią liberalną? Chyba tylko z nazwy? Myślisz, że jak dojdą do żłoba to obniżą ci podatki - naiwny jesteś?

Oni już byli przy korycie, kiedy stateczkiem o nazwie sejm kierował Buzek i Krzaklewski. Gówno zrobili wtedy i gówno zrobią teraz.
Nie wierz w to co mówią zakompleksienie politycy z PO, którzy zmieniają swoje poglądy równie często jak zmienia się rolkę papieru toaletowego w zbiorowej toalecie.
Miało być 3x15 - ten pomysł poszedł się stukać.
Jest propozycja zmiany PIT & CIT - i tak do niej nie dojdzie. Jak Komorowski, sepleniący z Gdańska i łysiejący z Krakowa dojdzie do koryta zorientują się, że obniżka może przyczynić się do tego, że nie będzie z czego finansować ich dietek, rozmów z telefonów komórkowych, funduszy reprezentacyjnych i innych dodatków, które wcale im się nie należą.

Ale chyba i tak cię nie przekonam. Przecież ty wiesz lepiej - w końcu jesteś "PO - liberałem" i jesteś wierny partii, która z liberalizmem ma tyle wspólnego co samolot z krzesłem elektrycznym.
Małemiki / 83.16.246.* / 2007-08-23 12:24
ha ha ha . A podatki w postaci akcyzy - np tylko w jednym przypadku - w cenie benzyny jast i akcyza i podatek vat i podatek drogowy. A te się nie zmianią. czyli wszystko po staremu. Idzie nowe ze stara brodą. Pomysł taki sam jak Pisu z 3 mln mieszkań. czyli nie do zrealizowania. Nie dajcie się nabrać. Od gadania brzuch nie staje się sytym
098 / 79.187.37.* / 2007-08-23 12:29
wiekość akcyzy do paliw stworzył ich guru ten co to podobno obniżał podatki- Balcerowicz. A kto wprowadził podqatek od dochodów giełdowych- lewicoliberał Belka. pamiętajcie.
Pepe.CZ / 83.29.112.* / 2007-08-23 12:50
Polacy nie pamiętają takich rzeczy... Kiedy ZOMO pałowało ich po gębach komuna była zła. Od 89 roku SLD i inne postkomunistyczne twory są cacy - bo to one uzdrawiają Polskę :P

Zasada jest prosta Polską nie ma kto rządzić. Od lat te same faszystowskie ryje, które myślą tylko o własnej dupie a nie o społeczeństwie, który jest im tylko potrzebne przy wyborach, a po nich zdychaj psie i płać, bo nam polityką ma być dobrze.

Myślicie, że jak PO i reszta hołoty dokona zmiany warty to coś się zmieni? Nie zmieni się nic. Podatki jak były wysokie tak nadal wysokie będą, a emigracja wcale nie zahamuje. Ludzie mają dość życia w kraju, który okrada ich na każdym kroku, VAT, PIT, CIT, akcyza i inne obciążenia aby tym na wiejskiej żyło się lepiej.

PO, PIS, SLD, PSL, LiD, LPR, Samoobrona itp. - tym panom już dziękujemy. Nic nie zmienią, tylko gadają wiele.

Czas emigrować tam gdzie podatki są niskie a piwo i wódka tania.

Z pijackim pozdrowieniem.
Pepe.CZ / 83.29.112.* / 2007-08-23 12:18
Będę wulgarny - gówno zrobią. PO niczym nie różni się od PIS'u. Proszę zobaczyć jak szybko to śmieszne ugrupowanie zmienia swoje poglądy. Idąc do wyborów głosili pogląd 3x15. Po dwóch latach nie ma mowy o podatku liniowych. Jeden z wyższych VATów (22%) zostaje, co jest rzeczą zrozumiałą - poselskie świnie muszą przecież nażreć się naszym kosztem.

Czas emigrować do sąsiadów gdzie podatki są niskie, a piwo i wódka tania.

Z pijackim pozdrowieniem
Pepe.CZ
jaki_kwaki / 213.227.72.* / 2007-08-23 21:58
Pepe czy to ty?? Czy nie ty?? Bo jak ty to masz pozdrowienia od przyjaciela byłego oczywiście.......
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy