Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek 19% za grunt od sprzedaży mieszkania spółczielczego za "1zł" z ulgą meldunkową

Podatek 19% za grunt od sprzedaży mieszkania spółczielczego za "1zł" z ulgą meldunkową

ALEKSANDRA PICK / 83.12.158.* / 2010-11-03 11:20
Moi rodzice 29.10.2010r. dostali wezwanie do Urzędu skarbowego w związku z : nie ujęciem w rozliczeniu podatkowym za 2009 rok 19 %podatku od sprzedazy gruntu (za sprzedane mieszkanie spóldzielcze z gruntem).
W październiku 2007 roku wykupili mieszkanie spólczielcze wraz z gruntem od Spółdzielni Mieszkaniowej za przysłowiową "1zł" .
W kwietniu 2009r sprzedali je i przeprowadzili sie do dzieci. Trzykrotnie informowaliśmy sie w Urzędzie skarbowym , czy z tego tytułu rodzicie będą ponosili podatek od wzbogacenia- uzyskaliśmy z trzech źródeł pracowników miejscowego US ,że nie- gdyż rodziców obejmuje ulga meldunkowa ( w sprzedawanym mieszkaniu zameldowani byli 15 lat). Wszelkie formalności prwano-podatkowe zostały dopełnione.
Teraz w związku z wezwaniem, o którym pisałam na wstępie, pani z Urzędu Skarbowego życzliwie oświadczyła,że otrzymali wyjaśnienie w ramach szkolenia i w oparciu o wyrok Sądu( konkretnych aktów prawnych nie była w stanie nam przedłożyć) o tym, iż tzw. "ulga meldunkowa" nie obejmuje podatku od gruntu i należy go w korekcie do zeznania rocznego ująć i opłacić. Kwotę mamy sami ustalić...Nie naliczą odsetek, gdyż jak Pani oznajmiła: nie wystąpiła tu wina żadnej ze stron....
Rodzi się wiele wątpliwości:
1)płacić czy nie płacić?
2)jeżeli płacić, to ile? by potem z kolei nie zarzucili, że za mało, albo za dużo...?
3) jak to się ma do aktyu notarialnego? w którym nie ma wyodrębnionej kwoty za grunt pod mieszkanie ( w bloku:) ) i czy to z kolei nie będzie żle; w akcie notarialnym jest sprzedaż mieszkanioa i gruntu za kwotę "tylt i tyle"- czy jak teraz zapłacą te 19% to nie będzie wyglądało, że oprócz kwoty przy notariuszu mieli jeszcze tą (podaną teraz) za grunt, co w rzeczywistości tak nie jest??? mam mętlik w głowie...
Dla moich schorownych rodziców to i tak byłby duzy wydatek, nie wspominając o tym co teraz przezywają...
Proszę o pomoc. Ola
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-11-03 12:11
1. Płacić, bo machina US ruszyła, a z ustawy o PIT w brzmieniu z lata 2007-2008 jasno wynika, że ulga meldunkowa nie dotyczy całej nieruchomości, tylko mieszkania- a więc bez ułamkowego udziału w gruncie (konkretnie w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy). I w sumie jestem pozytywnie zaskoczony tym, że US nie widzi Waszej winy i nie ma odsetek.
2. Oszacować ułamkową ( podany jest w akcie ) wartość gruntu w czasie sprzedaży. Niedoszacowanie może spowodować wezwanie z US do podwyższenia tej wartości. Przy Waszej odmowie US może powołać rzeczoznawcę. Jeśli jego wycena będzie się różnić o więcej niż 33% od Waszej- pokryjecie koszty rzeczoznawcy i oczywiście podatek będzie naliczony od wartości przez niego ustalonej. O ile wielkości działki nie ma w akcie- tzreba sprawdzić w Księdze Wieczystej
3. Nie zmienia to ważności aktu i kwot w nim zapisanych. To jest kwestia pewnej szczególnej ulgi w podatku dochodowym, która obejmuje tylko część nieruchomości.

I jeszcze "poetyckie" wyjaśnienie z netu:
"Ustawodawca, konstruując przesłanki uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi, nie użył w ww. przepisie sformułowania „nieruchomość”, a posłużył się katalogiem rzeczy i praw (posiadającym walor katalogu zamkniętego), których sprzedaż objęta jest przedmiotowym zwolnieniem. Gdyby zamiarem ustawodawcy było zwolnienia przychodu ze zbycia nieruchomości, a więc gruntu wraz z położonym na nim budynkiem, to dałby temu wyraz w treści przepisu. Skoro jednak ustawodawca nie posługuje się w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. b) ustawy pojęciem „nieruchomość” lecz wyłącznie „lokal mieszkalny”, to nie ma żadnych podstaw aby określone tym przepisem zwolnienie rozciągać również na grunt. Jeśli zaś przepis nie przewiduje zwolnienia z opodatkowania gruntu, to przychód w części przypadającej na grunt podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego przychód uzyskany ze zbycia gruntu, udziału w gruncie lub prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie związanego ze zbywanym prawem do lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych"
Ob.Server / 91.189.74.* / 2011-02-17 02:01
Proszę o konkretną podstawę prawną.
Ustawa o PIT ulegała wielu zmianom. Zmiana z 2008r. uchyliła wspomniany pkt.126 i dodała pkt. 131 mówiący o zwolnieniu z podatku gdy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości (mieszkanie wraz z udzialem w gruncie jako stanowiące całość wg pr.cywilnego), przeznaczy się na zakup kolejnej.
Nie znalazłem w żadnej noweli wskazania aby do mieszkań zakupionych w latach 2007-2008 stosowano przepisy ustawy, które uchylono.
Moim zdaniem jeśli obowiązującą jest ustawa o PIT z nowelami z 2010 (też było kilka) to podatkipłacimy wg tej ustawy a nie jakiejś, która już nie obowiązuje. Ponadto, nowela z 2008 uchyljąca pkt.126, mówi w art. 14, że ma zastosowania do dochodów od 01.01.2009r.
Jeśli tak jest to ktoś wprowadza w błąd i pobiera podatek nienależny. Przynajmniej od czasu tej noweli.
Jesli nie i można wg fiskusa rozdzielić udział w gruncie od lokalu mieszkalnego, to sprzedając takie mieszkanie z 2007-2008, wystarczy sprzedać miszkanie bo obejmie go ulga meldunkowa i pozostawić sobie na dwa lata udział w gruncie. Minie 5 lat i od gruntu też się nie zapłaci podatku.
szklarek / 2011-03-02 11:43
Jasno mówi o tym ( tj. o stosowaniu dotychczasowych zasad dla nieruchomości nabytych w latach 2007-2008 ) art. 8 ust. 1 wzmiankowanej przez Pana noweli ustawy o PIT:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;6;listopada,dziennik,ustaw,2008,209,1316.html

Najnowsze wpisy