Forum Forum podatkowePIT

Podatek dochodowu od osób fizycznych. Jak przelać na konto US?

Podatek dochodowu od osób fizycznych. Jak przelać na konto US?

MikołajŁódź / 178.36.154.* / 2011-06-02 17:05
Witam. Nie bardzo znam się na procedurach podatkowych, liczę ze ktoś obeznany w temacie odpowie mi na kilka pytań. Od kilku miesięcy prowadzę stronę internetową która zarabia na emisji reklam. Nie są to wielkie kwoty ale przekraczają kwotę wolną od podatku. Firma reklamowa adtaily.pl co miesiąc przelewa mi określoną kwotę za emisje reklam, nie płaci jednak za mnie podatku. Chciałbym się dowiedzieć jak wpłacić należny podatek skarbówce. Z tego co wyczytałem na forach wynika że od zarobku muszę obliczyć 18% i pomniejszyć ją o kwotę wolną od podatku (46 zł 33 gr) i przelać na konto skarbówki do 20 dnia nastepnego miesiąca. Proszę mi powiedzieć czy się nie mylę. Kolejny problem tkwi w tym że nie bardzo wiem co wpisac w tytule przelewu i jaki formularz PIT wypełnić na koniec roku rozliczeniowego.
Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-06-03 16:50 / Tysiącznik profesjonalny
Przeczytaj to:
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/4-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/10-zrodla-przychodow/111-katalog-zrodel-przychodow/138201-przychody-z-innych-zrodel-reklama-rozliczenie-roczne-strona-internetowa.html

i pojawia się pytanie, czy nie nosi to znamion działalności skoro nastawiasz się na zysk... bo w interpretacji uzyskany dochód ma jednak inne cele :)
MikołajŁódź / 178.36.178.* / 2011-06-03 20:52
Nie za bardzo rozumiem co jest tam napisane. Zyski ze strony są różne, raz jest to 500 złotych, a raz tysiąc więc jest to zbyt mało na rejestrację działalności. Swego czasu firma adtaily.pl płaciła podatki za wystawców. Na chwilę obecną obowiązek ten spadł na mnie, napisali mi że muszę zapłacić US 18%, nie wiem tylko czy można to przelać, a jeśli tak to jak to zrobić...
belladonna / 2011-06-03 21:35 / Tysiącznik profesjonalny
Czy to jest niezrozumiałe?
Cyt. "Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy, winien być wykazany w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodu) jako przychód z innych źródeł. Jednocześnie wskazać należy, że w odniesieniu do tego rodzaju dochodów ustawodawca nie przewidział obowiązku uiszczania zaliczek w ciągu roku podatkowego".

Wg mnie to jest kluczowa odpowiedź na Twoje pytanie. Czyli jest to przychód z innych źródeł i nie ma obowiązków wpłacania zaliczek. Do końca kwietnia roku następnego składasz PIT-36 wykazując w nim WSZYSTKIE dochody podlegające skali (np ze stosunku pracy, ze zleceń, o dzieło itp), a te przychody z emisji reklam wykazujesz w innych źródłach tego PIT. Czyli tym sposobem łączysz wszystkie dochody w zeznaniu, wyliczasz podatek od sumy dochodów i ewentualnie płacisz podatek... tzw. "kwota wolna" jest jedna dla osoby, czyli mając dochody ze stosunku pracy pracodawca już potrąca 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, więc od innych płacisz w konsekwencji 18% przy założeniu, ze zmieścisz się w 1 progu skali podatkowej) :)
MikołajŁódź / 178.36.178.* / 2011-06-03 22:04
Więc chyba dobrze się domyślałem. Właśnie zauważyłem nowy wątek na forum sieci adtaily.pl: http://blog.adtaily.pl/rozliczanie-sie-z-us-od-2011/comment-page-1/#comment-1824
Wynika z niego że podatek należy płacić do 20 dnia kazdego miesiąca a w kwietniu dochody te wykazać w picie. Nie wiem tylko co wpisac w tytule przelewu, gdzieś czytałem że NIP, ale nie jestem na 100% pewien czy to wystarczy.
belladonna / 2011-06-04 11:51 / Tysiącznik profesjonalny
W tym co przytoczyłeś określają, że poza DG jest to przychód z najmu, dzierżawy, a w interpretacji, która ja przytoczyłam pisze:
Cyt. "W opisanym zdarzeniu Wnioskodawca nie odda do używania podmiotom, z którymi będzie współpracował, swojej strony internetowej (sam nią nadal będzie dysponował) lecz będzie zobowiązany do umieszczenia reklamy na stronie internetowej, do której posiada prawo. Dlatego też przychodu z tego tytułu nie można kwalifikować do źródła „najmem”, „dzierżawa” określonych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, bowiem ww. czynności nie wyczerpują powołanych definicji najmu, dzierżawy".

Jak widzisz stanowiska są odmienne. A pewnie kluczowa sprawa, czy tę stronę wynajmujesz, czy nadal sam nią dysponujesz. Dlatego proponuję tel do swojego US i tam dopytać, jak oni to widzą, bo w końcu to Twój US będzie to miał "na tapecie". Jeżeli stwierdzą, że to przychód z najmu (dzierżawy) to na Tobie spoczywa obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jeśli natomiast stwierdzą, że to przychody z innych źródeł, to wygląda to tak, jak opisałam wyżej.

Przy wpłacaniu zaliczek na podatek, zawsze NIP to podstawa oraz tytuł wpłaty i za jaki okres. Przy wpłatach za miesiąc wpisujesz za jaki miesiąc, a tytuł to zależy... ryczałt to PPE, a zasady ogóle (skala) to PIT (PIT-5) :)

Najnowsze wpisy