Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek dochodowy a składki ZUS

Podatek dochodowy a składki ZUS

agajureknt / 83.4.27.* / 2015-02-01 16:24
Witam!
Bardzo prosze o pomoc.
Od listopada rozpoczęłam działalność gospodarczą i z US rozliczam się na zasadach ogolnych wg. skali.
Przez moją niewiedzę opłacałam składki ZUS odpowiednio za listopad pod koniec listopada, za grudzień pod koniec grunia, a za styczeń pod koniec stycznia.
W listopadzie nie osiągnęłam dochodu. W grudniu już tak. Zapłaciłam podatek dochodowy i odliczyłam od dochodu tylko część ubezpieczenia społecznego za jeden miesiąc (myśląc, że za miesiąc grudzień odliczę dopiero w styczniu), analogicznie zrobiłam z ubezpieczeniem zdrowotnym.
Wydaje mi się że zrobiłam to nieprawidłowo. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu moich wątpliwości.
W miesiącu styczniu osiągnęłam dochód. Jeszcze nie zapłaciłam podatku dochodowego ale zapłaciłam pod koniec stycznia ZUS za styczeń.
Czy w takim wypadku teraz w zaliczce na styczniowy podatek dochodowy odliczam ZUS tylko ze stycznia czy również z grudnia?
wiwan / 2015-02-02 14:49
Przy obliczaniu podatku/zaliczki uwzględnia się składki faktycznie w danym okresie zapłacone, nieważne jakiego okresu dotyczyły- mogą być zaległe sprzed 2 lat....

Ostatecznie- w rozliczeniu za 2014 może Pani uwzględnić składki ( z DG ) za listopad i grudzień Oraz oczywiście inne składki np. z poprzedzającego DH etatu.

Składek za grudzień nie opłaciła Pani w 2015 roku, więc nie można ich uwzględnić w ustalaniu zaliczki za styczeń, ani na koniec roku w rozliczeniu za 2015.

To przegapienie składek za jeden miesiąc przy ustalaniu zaliczki za grudzień wyrówna się Pani w rozliczeniu rocznym (PIT 36) za 2014.

Najnowsze wpisy