Forum Forum podatkowePIT

Podatek dochodowy od nagród

Podatek dochodowy od nagród

jacekmi / 2013-11-17 08:38
Witam, ostatnio wygrałem pewną rzecz, której wartość rynkowa przekracza 700PLN, w związku z tym muszę zapłacić 10% podatek od wartości tego przedmiotu. Moim pytaniem jest to w jaki sposób mam to zrobić? Czy mam po prostu należną kwotę wysłać na rachunek bankowy oddziału urzędu skarbowego w moim miejscu zameldowania, czy muszę do tego zanieść im jeszcze formularz PIT-8C, a jeśli tak, to czy muszę go zanieść od razu, czy mogę przy składaniu rocznego zeznania podatkowego? Dziękuję za szybką pomoc.
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-11-17 21:59 / Tysiącznik profesjonalny
Wymieszałeś. PIT-8C wystawia płatnik (organizator konkursu itp) i jest to przychód z art. 20 ust. 1 opodatkowany wg skali, gdzie się zaczyna od 18% (łączy się to z innymi dochodami na zasadach ogólnych w zeznaniu rocznym).
Poczytaj:
http://fka.pl/pl/publication/kiedy-podatnik-musi-zaplacic-podatek-od-nagrody-i-czy-moze-skorygowac-przychod-wykazany
jacekmi / 2013-11-18 07:18
Więc, ja nie muszę do US składać PIT-8C, a robi to sobie organizator. Poza tym, muszę do US wpłacić kwotę podatku zależną od jego wysokości według skali zaczynającej się od 18%. Poza tym muszę to wykazać w PIT-36 w zeznaniu rocznym. Zgadza się? W artykule jest mowa o otrzymaniu od organizatora PIT-8C dla zwycięscy, co jeśli ja czegoś takiego nie otrzymałem? Nadal aktualne pytanie w jaki sposób mam dokonać wpłaty kwoty podatku, czy może być przelew na konto odpowiedniego dla mnie US, czy muszę to dokonać osobiście?
belladonna / 2013-11-19 16:38 / Tysiącznik profesjonalny
Przychody z art. 20 ust. 1 to takie, od których ani płatnik, ani podatnik ma mają obowiązku wpłacania zaliczek! na podatek dochodowy.
Czyli czy będzie PIT-8C czy nie będzie Ty ciągle to wykazujesz w zeznaniu rocznym PIT-36 (inne źródła) do końca kwietnia 2014 :-))
Oczywiście jak masz inne dochody wg skali (praca, zlecenia, renta, emerytura, zasiłek dla bezrobotnych itd.) to wszystko wykażesz w PIT-36. Co by Ci nie przyszło do głowy składać PIT-37 i PIT-36 :-))
jacekmi / 2013-11-19 17:40
Więc, jeśli dobrze zrozumiałem, do moich obowiązków należy tylko wykazanie tej nagrody w PIT-36? Do żadnych innych czynności nie jest zobowiązany?
belladonna / 2013-11-19 22:09 / Tysiącznik profesjonalny
tak :)

Najnowsze wpisy