Forum Forum podatkoweInne

Podatek dochodowy ze sprzedaży mieszkania, a odliczenie podatku na budowę domu.

Podatek dochodowy ze sprzedaży mieszkania, a odliczenie podatku na budowę domu.

mig69 / 2012-01-23 23:53
Podpowiedzcie proszę jak uniknąć zgodnie z prawem zapłacenia podatku dochodowego ze sprzedaży mieszkania, jeżeli buduję dom mieszkalny:
- jestem osobą fizyczną,
- w 2010 r. rozpocząłem budowę domu,
- październiku 2011 r. otrzymałem w darowiźnie mieszkanie, które sprzedałem w grudniu 2011 r.,
- większość wydatków na budowę domu poniosłem w 2011 r. przed sprzedażą mieszkania tj. przed grudniem 2011 r.,

W Urzędzie Skarbowym poinformowano mnie, że odliczyć mogę wydatki na budowę domu które poniosłem po dacie sprzedaży mieszkania (myślałem, że odliczenie kosztów budowy domu dotyczyć będzie całego okresu od 01.01-31.12.2011 r., tak jak to jest przy podatku dochodowym ...hmmmm....).

1. Czy stanowisko US jest zgodne z interpretacją przepisów podatkowych i nie mogę odliczyć wydatków poniesionych na budowę przed sprzedażą mieszkania ?

2. Czy mogę w jakiś inny sposób odliczyć poniesione w 2011 r. koszty związane z budową domu (poza zwrotem różnicy VAT za materiały budowlane) ?

3. Co zrobić żeby uniknąć zapłacenia podatku dochodowego ze sprzedaży mieszkania ?

4. Jak długo mogę odliczać koszty na budowę domu ?

5. Czy dokonanie odbioru budynku po prawie budowlanym (nadzór budowlany) nie będzie uznane przez US jako zakończenie budowy, po którym nie można już będzie odliczać kosztów budowy (część budynku wymaga jeszcze wykończenia, na które nie mam w tej chwili pieniędzy).

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź i wskazówkę.

Pozdrawiam MiG.
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-01-24 12:22
Najkrócej- stanowisko US jest zgodne z ustawą o PIT i...logiką. Warunkiem uniknięcia podatku od Dochodu ze zbycia tego mieszkania jest przeznaczenie całości Przychodu z jego zbycia na swoje inne cele mieszkaniowe.
Trudno przeznaczyć coś, czego się nie ma. A ma się dopiero najwcześniej w dniu zbycia. Pod tym względem są to pieniądze "znaczone".
Ma Pan czas do 31.12.2013 r. na przeznaczenie całego przychodu na ten cel. Jeśli się nie uda- podatek zostanie wstecznie naliczony od części dochodu proporcjonalnej do niewydatkowanej części przychodu.
Odbiór budynku nie ma nic do tego, bo cel mieszkaniowy to również wykończenie, rozbudowa, remont. Może Pan też nabyć zupełnie inną nieruchomość.
Celem takim jest również spłata kredytu mieszkaniowego, nieważne kiedy zaciągniętego. Jeśli więc zaciągnął Pan kredyt na budowę domu, zakup działki- można odliczyć wszystkie jego spłaty, które nastąpiły po dniu zbycia mieszkania i nastąpią do końca roku 2013.

Jeśli z góry Pan wie, że całości przychodu nie spożytkuje w oznaczonym czasie-lepiej go oszacować i w składanym PIT 39 wskazać, podatek zapłacić. Uniknie Pan odsetek za dwa lata.
MiG / 85.11.77.* / 2012-01-25 08:56
Bardzo dziękuję. Jestem zobowiązany.
Bardzo proszę o dotatkowe porady.
Pozdrawiam serdecznie
MiG

Najnowsze wpisy