Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Podatek katastralny - polityczny straszak czy budżetowa konieczność?

Podatek katastralny - polityczny straszak czy budżetowa konieczność?

Wyświetlaj:
zzx / 178.37.49.* / 2015-08-13 20:39
Wykupiliśmy mieszkania i założyliśmy wspólnotę budynek był zaniedbany i wymagał remontów wymieniliśmy instalacje gazowe wodne okna drzwi nowy dach by to zrobić cza było wziąć kredyt nie dość że gmina pozbyła się balastu to jeszcze mamy płacić za to że dbamy że budynek wygląda schludnie teren zadbany niech ten który myśli nas karać podatkiem spłaci kredyty i zapłaci nam za prace jaką włożyliśmy w odbudowę tego bloku wtedy może nakładać podatek
feaw / 159.205.159.* / 2015-08-13 20:36
Wiele budynków (kamienic) zostało zrujnowanych za komuny. Tak że teraz praktycznie nie da się ich wynajmować. Wartość na papierze np. 1000m2 kamienicy po 2000zł za metr to 2mln zł. Za ruinę w przypadku 1% przychodzi zapłacić 20tys. zł rocznie !!! Debilizm. Takie pieniądze może wygenerować co najwyżej hotel. Aby zrobić w ruinie hotel trzeba dostosować go do obowiązujących przepisów p.poż- czyli wymiana stropów dobudowanie nowej klatki schodowej, wymiana wszystkich instalacji...
-obserwator- / 91.244.190.* / 2015-08-13 20:35
a złodziejom ciągle mało!
super / 89.77.104.* / 2015-08-13 20:34
Wy jesteście oderwani od rzeczywistości. Tzn że ja osoba samotna będę płacić 1% czyli 4000 zł za moje mieszkanie podatku . Zarabiam netto 2000 tys zł. ( ale w takiej sytuacji jest wiele osob), oszczędzam, zakupy robię w przysłowiowej biedronce. Uczciwie pracuje. To teraz mam pracować 2 miesiące na podatek katastralny???? Tzn. co ??? MAM sobie korek w d... wsadzić .
Nie mogę już tych idiotyzmów czytać. Najpierw studia , potem praca, a teraz od 20 lat wegetacja i teraz chcecie takich jak ja tym podatkiem zutylizować???
Wiem , wiem że ,, tylko debile pracuja za mniej niż 6 tysiecy,, , ale tych debili jest kilkanaście milonów , nie licząc emerytów.
Przestańcie nas straszyć bo w końcu wszyscy wyjadą a wy na tej zielonej wyspie zostaniecie z uchodzcami z Afryki , a w końcu i oni uciekną jak Unia przestanie płacić za ich pobyt.
Kasjer20 / 87.207.62.* / 2015-08-13 20:33
Oczywiście podatek katastralny jest częścią programu likwidacji Polski!Najpierw wyprzedaż i rozbiór majątku państwowego przy równoczesnym zadłużeniu państwa a w dalszej kolejności wywłaszczenie Polaków przez nałożenie wysokich podatków od posiadanego przez nich majątku!
Big Bag / 46.186.32.* / 2015-08-13 20:55
To nie jest likwidacja Polski tylko wprowadzenie w Polsce niewolnictwa.
Pora na zakup "wozów Drzymały"
czyli kamperów.
gfgfgf / 83.9.7.* / 2015-08-13 20:32
ok jak samorzady mi sie doloza do zakupu lub budowy domu! place podatki od pwnsji, pozniej place podatki za materialy to niby z jakiej paki mam 3 raz placic za to,ze posiadam???D??D
Big Bag / 46.186.32.* / 2015-08-13 20:31
Przyjdą nocą
w drzwi załomoczą
i podatek odbiorą
EMERYT907 / 31.132.65.* / 2015-08-13 20:29
PRZESTANCIE STRASZYC LUDZI JAKISM TAM KATASTREM TEN KTO SPRÓBUJE GO
WPROWADZIC TO BEDZIE POLITYCZNYM TRUPEM DOTARŁO DO WAS GAMONIE
emeryt zresztą młody / 188.146.180.* / 2015-08-13 20:29
Podatek powinien iść do budżetu państwa i samorządy przestaną być zainteresowane, tak jak niedługo przestaną je interesować fotoradary.
taaaa / 31.178.62.* / 2015-08-13 20:25
No właśnie. Łatwo jest opodatkować biedotę. Nikomu z posłów nie zadrżała ręka gdy chodziło o nałożenie podatków na głodowe emerytury i najniższe wynagrodzenie, z którego wyżyć się nie da. Ale gdy chodzi o uchwalenie podatku od bogactwa - już nie mają odwagi. Straszy się, że podatek katastralny uderzy w ludzi niezamożnych. A tak naprawdę ten podatek w końcu spowoduje, że ci którzy są bardzo bogaci wreszcie będą musieli się swoim bogactwem podzielić z mniej zamożnymi obywatelami PL. Podatek katastralny jest to jeden z najbardziej sprawiedliwych podatków, bo płacisz go od posiadanego bogactwa, a nie jak to jest w przypadku podatku dochodowego, którym jesteś opodatkowany zanim na oczy zobaczysz wynagrodzenie.
as176 / 178.43.137.* / 2015-08-13 22:05
Błądzisz. Ktoś Ci głupot nagadał. Płacisz od wartości czyli ceny m2 mieszkania lub domu. Przy średniej krajowej coś ci zostanie na jedzenie. Przy najniższej krajowej zostanie karton pod mostem.
Wyjaśniam / 89.69.230.* / 2015-08-13 20:56
Taaaa. Twój komentarz pokazuje jaki jesteś głupi, albo nie potrafisz liczyć. Jak komuś zabiorą połowę zarobku z np. 50000 (pięćdziesiąt tysięcy) i tobie też połowę zarobku z np. 1500 (tysiąc pięćset) niby każdemu procentowo po równo, to pomyśl kogo bardziej zaboli. Jeśli to jest za trudne porozmawiaj o tym ze znajomymi
Big Bag / 46.186.32.* / 2015-08-13 21:04
Żaden aktualny podatek nie jest sprawiedliwy.
Jak wprowadzę swój, to on z założenia (mojego) będzie sprawiedliwy.
nano997 / 78.8.197.* / 2015-08-13 20:24
Czy ten podatek będzie też płacony przez księży?
Taka prawda / 87.207.62.* / 2015-08-13 20:27
Księża nie posiadają własnych nieruchomości!Kościół i plebania jest własnością parafii!
Big Bag / 46.186.32.* / 2015-08-13 21:06
Podatek zapłaci gmina na której są nieruchomości Watykanu.
Nie wiem jak będzie z cmentarzami ale chyba nie będą płacić podatku tam pochowani.
zbychowski / 2015-08-13 20:24
jestem za, tylko złodzieje i oszuści podatkowi są przeciwko temu podatkowi, oczywiście w stawce 0,2 % wartości
wwww / 31.63.141.* / 2015-08-13 20:22
Artykuł jest tendencyjny, tak naprawdę bowiem podatek katastralny byłby dla ludzi no i dla gospodarki korzystny, a 1-2% to bzdura ewidentna oczywiście, napisane żeby straszyć, bo procenty jakiekolwiek liczy się od wartości katastralnej, nie rynkowej, a ta z założenia już jest ułamkiej rynkowej wartości. Rzecz w tym, że dużo majątku nieruchomego w Polsce jest nieopodatkowana jak należy, albo wręcz w ogóle (rola, lasy mogące być budowlanymi), a są one znacznym majątkiem w który ludzie majętni od lat inwestują, np. europosłowie (przykład tylko jako pokazanie, że trzeba mieć nadwyżkę żeby lokować w nieruchomości, nawet codzienne zjadanie ośmiorniczek nie da rady przejeść całej pensji). Kłopot taki, że w Polsce raczej nie ma zgody wśród rządzących żeby opodatkować samych siebie, czyli zgody na uczciwy podatek katastralny. Taki podatek byłby dobry dla gospodarki, o ile byłby uczciwy, ten podatek zakłada transparentność, wszyscy wiedzą wszysto o majątku nieruchomym wszystkich. Są poważne wątpliwości czy byłby on u nas uczciwy, np. czy byłaby zgoda na opodatkowanie ogrodów wokół rezydencji jak gruntów budowlanych, a nie jako roli czy lasów (właściciele rezydencji zadbali żeby obecnie nie płacić od tego podatku w ogóle, no czasami uda się ich przechytrzyć, to może akurat drobiazg, ale dobry przykład, bogacz mający rezydencję na dużej działce oraz kilkanaście takich działek pustych obecnie płaci taki sam podatek od nieruchomości jak np właściciel mieszkania czy domu w tym miejscu na małej działce, a wartość jego majątku może być kilkadziesiat razy wyższa). Słowem - do opodatkowania są obecnie nie użytkowane, traktowane jako lokata kapitału grunty rolne i lasy, mogące być budowlanymi, dzisiaj gmina nie ściągnie z tego podatku bo nie ma jak, a to byłoby bardzo dużym źródłem dochodu dla gmin i w konsekwencji państwa. Tu nie idzie gra o mieszkania i domki jednorodzinne, tylko o tamto. Dzisiaj również zupełnie bez sensu wyżej opodatkowane są nieruchomości pod działalność gospodarczą, a jest to kompletne nieporozumienie, przez które działalność gospodarcza zwykłych ludzi się po prostu nie opłaca (za to ułatwiało to przez lata tzw. prywatyzację, z powodu tych obciążeń nasze stare fabryki były mało warte, po prostu, bo podatek nie od wartości, a od powierzchni). One są wyżej opodatkowane i ze względu na stawkę, wyższą niż dla mieszkaniowych, i z uwagi na miernik, 1 metr kwadratowy powierzchni. Co będzie? Sądzę, że ci najbogatsi lokujący w nieruchomości, zrobią bardzo dużo, żeby podatek katastralny nie został w Polsce wprowadzony, bo czy tak trudno dużo tutaj zrobić? Podburzyć ludzi w tej dziedzinie bardzo łatwo, najbogatsi będą straszyć ile wlezie, już to robią, np. w internecie, gra jest o dużą stawkę, bardzo dużą. Nawet myślę, że może Duda tutaj miał na myśli te dodatkowe pieniądze, które drzemią, tylko jak to ludziom wytłumaczyć. Podsumowując - przez brak podatku katastralnego olbrzymi majątek najbogatszych, powstały z nadwyżek (nie przejedzą wszystkiego jak zwykli zjadacze chleba nawet prowadząc bardzo luksusowe życie) w ogóle nie jest opodatkowany, a gospodarka ledwo zipie , im dłużej się na to godzimy, tym marniej, ale nie ma odważnych na jego wprowadzenie. Acha, w cywilizowanych krajach ten podatek odlicza się od dochodu. Dzisiaj w Polsce nie opłaca się mieć dochodu, łatwiej wyciągać rękę po zasiłki i tym podobne, czy ktoś robił badania ile bardzo majętnych majątkowo osób korzysta w pomocy państwa, gminy? Ewenement na skalę światową wręcz (że tak dużo) i w inny sposób niż podatkiem katastralnym problemu się nie ogarnie. Dzisiaj gmina musi pomagać finansowo osobom, które mają wartościowe nieruchomości, o ile spełniają kryteria do udzielenia pomocy, a osobie nie opłaca się sprzedać działki w celu zaspokojenia potrzeb, tylko korzystać z pomocy, która przysługuje, paranoja i na pewno coś nie tak. Podatek katastralny reguluje korzystnie gospodarkę, ale nas nie stać jeszcze na uczciwość i transparentność tego podatku, może by było inaczej gdyby posłowie byli majątkowo biedni.
Big Bag / 46.186.32.* / 2015-08-13 21:09
Drogi autorze
chyba masz zbyt lekkie pióro.
Trzeba będzie Tobie je odpowiednio opodatkować.
uyt / 89.77.104.* / 2015-08-13 20:48
Będzie jeszcze sprawiedlwiej niz jest teraz. Właśnie doświadczam tej SPRAWIEDLIWOSCI.
Płacę podatek za garaż w bloku 7,5 zł za metr kwadratowy ( bo mam odrębną własność i oddzielny akt notarialny) , mój sąsiad w tym samym bloku ma też mieszkanie i garaz ale nie ma odrębnej własności i płaci podatek za garaż tak jak za mieszkanie 0,70 gr za metr.
Czyli mamy taki sam majątek tylko ja płacę 10 razy więcej . Oczywiście po 0.70 gr płaca też wszyscy wkaściciele domków jednorodzinnych - bo garaże są w bryle budynku . Tyle tylko że mój garaż też jest w bryle bloku itd itp.
O takiej sprawiedlwości piszesz ?? Bogaci nigdy nie płacą . Płacą tylko biedni, głupi i niedoinfomowani nikt z tym NIC nie robi i nie zrobi.
ert1 / 188.146.76.* / 2015-08-13 20:35
Człowieku ty chyba nie wiesz co piszesz i nic w życiu się jeszcze nie dorobiłeś, mam 31 lat pracy w Polsce dorobiłem się zaznaczam uczciwie tyrając po 10-12 godzin dużego domu i 0,5 h działki i ja teraz mam płacić złodziejom , nieudacznikom i kombinatorom którym nie chce się pracować .Posłów to powinno się prześwietlić skąd to mają a od uczciwych ludzi to z daleka nikt mi nic nie dał.
wwww / 31.63.141.* / 2015-08-13 22:48
Jak masz duży dom z dużą działką to zapłacisz mniej podatku niż płacisz teraz, jak będzie on od wartości, a nie od powierzchni przecież, bo im większa powierzchnia domu i działki, tym mniejsza wartość 1 metra kwadratowego., taki jest rynek., ale zasad ewentualnych wprowadzenia podatku oczywiście nie znamy, na ile uwzględnią ten element (powierzchni, wartość rynkowa uwzględnia w dużym bardzo stopniu, a katastralna to bajka przyszłości). Ale spokojnie, nic nie będzie, niestety nic się nie zmieni ,czyli będziesz może nadal płacił .. więcej niż mógłbyś gdyby podatek został wprowadzony.
ee / 91.123.220.* / 2015-08-13 20:21
Podatek należy wprowadzić ale w zamian jakiś podatek należałoby zlikwidować albo zmniejszyć np. od osób fizycznych
Big Bag / 46.186.32.* / 2015-08-13 21:16
Tak uważasz ?
A dlaczego tak uważasz ?
Może nie wiesz dlaczego tak uważasz ?
UWAŻAJ i postaraj się zapamiętać bo nie będę powtarzał:
Raz wprowadzony podatek pozostanie to końca Twoich dni i dni Twoich dzieci.
Podatków się nie ogranicza tylko się je zwiększa co już powinieneś/ powinnaś zrozumieć w dniu urodzenia.
sobi1973 / 87.204.166.* / 2015-08-13 20:19
Glosujcie naiwniaki dalej na PIS!!! Z czegos przeciez musza kase na obietnice wytrzasnac... Nam zabiora, a kosciol, ktory ma w ch.. nieruchomosci oczywiscie bedzie zwolniony!
obserwer / 89.67.228.* / 2015-08-13 20:29
Trollu-oszuście to Szczurek stworzyl departament d/s katastru a PO-PSL wprowadzili ten podatek do Rządowego Programu dla Terenów Miejskich.
sobi1973 / 87.204.166.* / 2015-08-13 20:45
-obserwer Ja rozumiem, ze niczego sie w zyciu nie dorobiles i masz w odroznieniu ode mnie gdzies, ze beda na tobie pasozytowac!Czytaj ze zrozumieniem: Skad kase wezmie PIS na swoje obiecanki? Kogo najprosciej doic? Juz widze jak sciagaja z kosciola, albo z marketow kase.... Za najpozniej rok pierwsi ci, ktorzy dzisiaj glosowac chca na PIS beda ich wyzywac od zlodziei.
Big Bag / 46.186.32.* / 2015-08-13 21:22
Pisz wyraźniej, bardziej stylowo i z zachowaniem odległości między wyrazami to będziesz lepiej zrozumiany ... człowieku sukcesu i proroku w jednym.

Najnowsze wpisy