Forum Forum dla firmKsięgowość

Podatek liniowy a składka zdrowotna

Podatek liniowy a składka zdrowotna

Asiaasia512 / 89.74.234.* / 2015-03-14 23:23
Prowadzę działalność gospoarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W tym roku złozyło się tak nieszczęsliwie, że uzyskałam bardzo niski przychód z działalności. Krótko mówiąc, podatek który powinnam zapłacić i jest sporo niższy niż zapłacone przez mnie składki zdrowotne. Czy w tej sytuacji mogę odliczyć skąłdki zdrowotne zapłacone z działałności od podatku zapłaconego z tytułu umowy o pracę? Czy mogę skorzystać z ulgi na dziecko i odliczyć ją od podatku zapłaconego z tytułu umowy o pracę?



Dodatkowo, przedmiot działalności jest taki sam jak mój zakres obowiązków z umowy o pracę. Co prawa nie świadczę na rzecz mojego pracodawcy usług jako firma i zaczęłam prowadzić działalność już będąc zatrudniona, ale zaczęłam mieć wątpliwości czy przysługuje i prawo do opodatkowania podatkoem liniowym.



Będę wdzieczna za odpowiedzi.

Asia


[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
Wyświetlaj:
SebastianJ / 2018-02-27 10:44
Dzień dobry.
Zostałem poinformowany przez księgową (rok 2018), że przy wykazaniu straty lub niższego podatku do zapłaty od zapłaconej kładki zdrowotnej nie ma możliwości odliczenia tej składki od podatku zapłaconego z tytułu umowy o pracę przy rozliczaniu DG podatkiem liniowym (jest taka możliwość tylko na zasadach ogólnych).
Argumentacja: DG na podatku liniowym rozlicza się na osobnym picie więc nie ma możliwości odliczenia składki zdrowotnej z podatku zapłaconego z tytułu umowy o pracę.

Nie mogę znaleźć przepisu, który mówi o możliwości odliczenia składki zdrowotnej podwójnie zapłaconej z tytułu umowy o pracę czy rozliczaniu DG podatkiem liniowym.

Mam więc dylemat przy wyborze formy opodatkowania DG.

Jeśli możecie to rozwiejcie moje wątpliwości.

Sebastian
szklarek / 2015-03-16 13:29
TAK.
Może Pani odliczyć od podatku z etatu ( a więc w PIT 37 ) niedoliczone składki z DG, a więc te które nie znalazły pokrycia w PIT- 36L. Oczywiście też w ramach ich części odliczalnej tj. 7,75 podstawy.

Może Pani skorzystać z ulgi na dziecko, o ile spełnione są inne warunki tej ulgi (limit dochodu).

Skoro nie na rzecz obecnego/byłego pracodawcy- to nawet czynności identyczne jak na etacie nie są przeszkodą do korzystania z podatku liniowego.

Najnowsze wpisy