Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek od darowizny

Podatek od darowizny

mariuszzagol / 2015-03-30 11:11
Witam , chciałem spytać o obowiązek zapłaty podatku od darowizny. Chodzi mi dokładnie o to że zamierzam kupić dom którego właścicielem jest osoba która niecałe 5 lat temu dostała ten dom od swoich rodziców w darowiźnie. Obecny właściciel jest zameldowany w tym domu od 80 któregoś roku i mieszka tam od tamtego roku. We wrześniu minie 5 lat od umowy darowizny . Ja chciałem zakupić dom w maju ale właściciel wstrzymuje sie do września bo nie chce płacić podatku. Czy musi on płacić taki podatek jeśli dostał ten dom w darowiźnie od rodziców i mieszka tam od dawna ?
wiwan / 2015-03-30 16:25
W sprawach podatkowych 'niecałe 5 lat' to wcale nie 'od dawna'.

Skoro darowizna jest od rodziców, to rozumiem, że właściciel ma na myśli JEDNAK kwestię podatku dochodowego od sprzedaży, a nie kwestię podatku od darowizny- bo było już w 2010 r zwolnienie wynikające z po prostu z pokrewieństwa....

Do rzeczy- owszem zapłaci on podatek dochodowy z tyt. sprzedaży tego domu, jeśli sprzeda go przed 1 stycznia 2016 r.
Może go uniknąć sprzedając wcześniej- jeśli przeznaczy przychód ze sprzedaży przeznaczy na swoje inne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od końca roku sprzedaży- czyli w tej sytuacji - do końca 2017 r.

Najnowsze wpisy