Forum Forum podatkowePIT

Podatek od dochodu z Anglii i z Polski

Podatek od dochodu z Anglii i z Polski

ŁukaszC / 178.37.43.* / 2012-02-04 21:08
Cześć!
Chciałbym w najbliższym czasie założyć w Anglii spółkę LTD, z której pobierałbym pensję do kwoty nieopodatkowanej, czyli około 8 tys. funtów. Chciałbym również ze swoją spółką podpisać polską umowę o dzieło na wykonanie oprogramowania (w tym strony internetowej) i przekazanie prawo autorskich od spółki. Jeśli się dobrze orientuję, w tym wypadku powinienem ja, jako wykonawca, opłacić podatek do polskiego urzędu podatkowego (19% od połowy uzyskanej kwoty). Czytałem również, że dochody dyrektorów zagranicznych spółek są opodatkowane w kraju spółki, czyli w tym wypadku w Anglii. Rozumiem, że angielskie dochody musiałbym wykazać na zeznaniu podatkowym, ale nie zapłaciłbym od nich dodatkowego podatku, stanowiłyby one jedynie podstawę wymiaru podatku od dochodów w Polsce.
Moje pytanie jest następujące - czy dochody uzyskane w Polsce będę uwzględnione w dochodach w Anglii?
Załóżmy, że w Anglii zarobię 8 tys. funtów, w Polsce 40 tys. zł (czyli również 8k GBP). Czy może się zdarzyć, że w Anglii nie będę mógł skorzystać z nieopodatkowanego limitu, bo przekroczyłem ten próg z powodu polskich dochodów?
Wyświetlaj:
belladonna / 2012-02-04 21:24 / Tysiącznik profesjonalny
Teoretycznie jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, to w PL masz nieograniczone obowiązki podatkowe (opodatkowanie dochodów ogólnoświatowych z uwzgl. umów), a w innych krajach masz ograniczone obowiązki podatkowe, czyli podlegasz opodatkowaniu tylko od dochodów danego kraju.

Ale angielskich przepisów wewnętrznych to ja nie znam, aby odpowiedzieć na to pytanie :)
ŁukaszC / 178.37.43.* / 2012-02-04 22:03
Czyli teoretycznie w Anglii powinienem zapłacić podatek tylko od angielskich dochodów...
belladonna / 2012-02-05 11:18 / Tysiącznik profesjonalny
Teoretycznie kraj rezydencji podatkowej powinien być jeden :)

Najnowsze wpisy