Forum Forum podatkoweVAT

Podatek od dystrybutorów

Podatek od dystrybutorów

maksik / 2009-10-26 23:17
Witam, chciałbym poznać odpowiedz na następujący wątek, a mianowicie mam zamiar zostać autoryzowanym dystrybutorem jednej ze znanych firm kosmetycznych i zajmować się sprzedażą detaliczną ich produktów (osobom prywatnym) które sprzedawałbym po takiej samej cenie jakbym kupował (kupowałbym na fakture, firma za towary musiała zapłacić wcześniej podatek), aby zwiększyć sprzedaż chciałbym towar również sprzedawać poprzez internet (nie prowadze jednak żadnej działalności gospodarczej), i tu moje pyt. czy w takiej sytuacji zobowiązany jestem płacić jakikolwiek podatek od sprzedanych towarów? Zyski bym czerpał w postaci procentowej marży od firmy u której bym był zatrudniony (od tej firmy bym kupywał towar i go dalej sprzedawał po takiej samej cenie - katalogowej) w cyklu co miesięcznych wynagrodzeń od procentu sprzedaży; bym czerpał zysk (czyli nie bezpośrednio od sprzedanych towarów tylko od firmy za sprzedaż ich towarów). Towar oczywiście sprzedawałbym jako nowy (bez paragonu). Sprzedawać towar bym chciał poprzez różne portale typu allegro jak również założyć swój własny sklep internetowy.
Bardzo bym był wdzięczny za poznanie odpowiedzi na gnębiący mnie problem dotyczący tego podatku lub jego braku.
Wyświetlaj:
ZulkaM / 188.33.222.* / 2009-10-27 16:15
No niestety, bez podatku się nie da. Powinieneś zarejestrować działalność gospodarczą i zakres jej działalność określić jako ; 1/ pośrednictwo sprzedaży artykułów kosmetycznych i ewentualnie innych, oraz 2/ handel internetowy artykułami kosmetycznymi itp. Zawsze dobrze jest wybrać jak najszerszy zakres działalności. I od takiej działalności będziesz odprowadzał podatek od osób fizycznych zgodnie z Ustawą o pdof.
maksik / 2009-10-27 17:06
Mógłbym sie jeszcze dowiedziec ile w takim razie państwo przewiduje tego podatku od prowadzenia działalności gospodarczej tego typu i czy oprócz podatku od prowadzenia działalności powinienem jeszcze płacić dodatkowo podatek od sprzedanych towarow co jest badajrze rownoznaczne z załozeniem kasy fiskalnej? Przepraszam jesli pyt.wydaja sie smieszne ale polskie prawo jest dosyc dziwne nieraz
ZulkaM / 94.254.193.* / 2009-10-27 17:13
W zależności od dochodów są teraz dwa progi podatkowe 18% i 32%. A dochody to są przychody pomniejszone o koszty takiej działalności i dopiero od tego płaci się podatek
Żeby istniała konieczność zainstalowania kasy, musisz osiągnąć limit /dość wysoki/ sprzedaży, więc na początku nie ma takiej konieczności. A sprzedane towary wchodzą w przychód twojej działalności, więc oddzielnie nic od nich nie płacisz.
maksik / 2009-10-27 19:03
Czyli od samego załozenia działalności gospodarczej nic niepłace; płace jedynie podatek od sprzedanego towaru w ramach prowadzenia tej działalności tj.np.sprzedałbym towaru za 1000zł.kupując go tez za 1000zł.to podatku nic niepowinienem od tego zapłacić bo niemam z niego przychodu, dopiero płace podatek od wynagrodzenia firmy ktora mi je zapłaci, tj.jeśli bym dostawal 20% od sprzedazy tj.miałbym 200zł.zarobku od firmy i musiałbym zapłacić od tej sumy 16 lub 32% podatku do urzedu skarbowego (dziwne ze firma niepłaci tego podatku od mojego zarobku). Do tego jak miałbym udokumentowywać spżedaż bo ja widze tu tylko faktury od firmy albo rejestr sprzedazy (np.z Allegro) no i jak czesto powinienem isc do urzedu regolowac naleznosc podatkowa?
ZulkaM / 188.33.119.* / 2009-10-28 11:16
Firma nie będzie płacić za ciebie podatku, bo nie jesteś ich pracownikiem - ty odprowadzasz podatki od swojej Działalności bez względu na to jakie działania wykonujesz. Sprzedaż udokumentowana - to właśnie fv, albo sperzdaż nieudokumentowana - rejestr.
A podatek dochodowy odprowadza się raz na miesiąc w wyliczonej kwocie - do 20 każdego następnego miesiąca. I nie zapominaj o ubezpieczeniach w ZUSie, które jeśli są zapłacone też mozna odliczyć.

Najnowsze wpisy