Forum Forum dla firmKsięgowość

Podatek od najmu nieruchomości

Podatek od najmu nieruchomości

pawelmadry / 195.140.236.* / 2015-07-22 19:43
Witam,

W maju tego roku kupiłem mieszkanie które ma być przeznaczone na wynajem. Mieszkanie zostało sfinansowane w części kredytem. Trochę zajął mi jego remont (rynek wtórny) i w końcu w ubiegłym tygodniu została podpisana umowa najmu - lokatorzy wprowadzają się od sierpnia.

Zostały kwestie podatkowe. Jestem osobą fizyczną, do mieszkania zostały kupione meble i agd, farby i sprzęt malarski oraz zapłaciłem za usługi monterskie. Na wszystko mam rachunki (paragony).

Po wstepnym zapoznaniu się opcjami podatkowymi:
A. 8.5 % z przychodu
B. 18 % z dochodu
Skłaniam się ku wariantowi, ale mam kilka pytań:
1. Miesięcznie płace ratę kredytu za mieszkania czy przypadku wyboru opcji B. jest opcji jej odliczenia?
2. Czy przypadku opcji B. jest możliwość odliczenia od podatku kosztu remontu mieszkania, zakupu mebli i ceny ubezpieczenia mieszkania? Czy paragony wystarcza?
3. Czy przypadku opcji A to od podatku odprowadza się kwotę za sam czynsz czy również za opłaty zw z zużyciem mediów oraz czynszu do wspoldzielni?
4. Czy jest opcja wyboru częstotliwości placenia podatku czy obligatoryjne jest obowiązek płatności miesięcznej?
5. W jaki sposób to wszystko zgłosić do US?
6. Czy jest możliwość zmiany sposobu opodatkowania po pewnym czasie?

Z góry dzięki za odpowiedź
wiwan / 2015-07-22 20:34
ad. 4- tak. Po stronie najemcy- jeśli będzie płacił rzadziej niż raz na miesiąc- kwartalnie, półrocznie itd. Po stronie wynajmującego- jeśli wybierze opcję ryczałtu płatnego kwartalnie- wybór taki tylko do 20 stycznia roku podatkowego. Czyli uzyskuje trzy kolejne wpłaty, a co kwartał opłaca ryczałt od ich sumy.
ad. 5- zgłasza się tylko opcję ryczałtu- do 20 dnia miesiąca następującego po pierwszym miesiącu z przychodem z najmu.
ad. 6- tak- ale tylko na początku roku- tj. do 20 stycznia

Więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek-od-wynajmu-mieszkania-ile-wynosi-i,217,0,1661657.html

http://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-rozliczyc-prywatny-najem-mieszkania,75,0,1560651.html

Najnowsze wpisy