Forum Forum prawneCywilne

Podatek od spadków i darowizn 2013

Podatek od spadków i darowizn 2013

Piskus / 2013-04-23 13:24
Jak wygląda sytuacja z podatkami od spadków i darowizn w 2013 roku? Prawdopodobnie zostanei na mnie przepisane mieszianie mojej babci... czy w takim razie będę musiał zapłacić jakiś podatek? Ile ten podatek wynosi w 2013 roku?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-04-23 13:48
NIE ma żadnej zmiany w stosunku do roku 2012.

Darowizna ta skorzysta ze zwolnienia z podatku z art. 4a

USTAWY
z dnia 28 lipca 1983 r.
o podatku od spadków i darowizn.

W związku z wymaganą formą notarialną tej darowizny nie składa się już do US formularza SD-Z2
grzesczes / 91.196.30.* / 2013-07-26 17:26
Przepraszam ze w tym watku ale jesli zlozylem wniosek o zwrot podatku od spadków i darowizn 04 lipca a decyzje dostalem 19 lipca to kiedy mam dostac zwrot na podane przez siebie konto
wiwan / 2013-07-29 11:05
Rozumiem, że chodzi o zwrot w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2013 r. sygn. akt P43/11 ...

Wydana decyzja jest zdaje się decyzją uchylającą poprzednią decyzję, zatem termin zwrotu to 30 dni od daty WYDANIA decyzji otrzymanej 19 lipca. Data wydania jest jasno w niej wskazana.

Podstawa- art. 77, par. 1, pkt. 1 Ustawy Ordynacja Podatkowa.
grzesczes / 91.196.30.* / 2013-08-01 01:17
Rozumiem ale bo w innych wątkach jest napisane ze urzad skarbowy ma na wyplate az 3 miesiace,
powiedziano mi niejasno ze dopiero zbieraja wnioski i to moze potrwac ponat miesiac czy to mozliwe ?
szklarek / 2013-08-01 10:59
Termin 3 miesięcy dotyczy zwrotu podatku dochodowego wynikającego z rozliczenia rocznego, czyli np. PIT 37 lub rozliczenia podatku akcyzowego itp.

Jeśli więc otrzymałeś decyzję, która uchyla decyzję podatkową dotyczącą wymiaru podatku od spadków i darowizn- to termin jest taki jak wskazał 'wiwan'.

Jeśli decyzja otrzymana nie uchyla decyzji poprzedniej, ale wskazuje tylko na powód- wyrok TK, to termin jest jeszcze krótszy- bo zgodnie z art. 77, par. 1, ust. 4 w powiązaniu z art. 74 Ordynacji - jest to 30 dni od dnia ZŁOŻENIA wniosku o zwrot.

Niezależnie od powyższego zwracam uwagę na fakt, że do zwrotu w ogóle/lub pełnej kwocie dojdzie tylko, jeśli nie masz jednocześnie zaległości podatkowych. Bo zgodnie z art. 76 § 1." Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych
wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań
podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty
w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych".

Tyle mówi Ustawa. Jak będzie w praktyce, nie wiem, ale na pewno fiskus nie może traktować podatników hurtowo, każdy wnioskodawca jest osobną stroną i zwroty powinny być realizowane w miarę napływu wniosków. Czekanie do ostatniego dnia i dopiero rozpatrywanie wniosków np. alfabetycznie uważam za bzdurę.
grzesczes / 91.196.30.* / 2013-08-01 14:57
Dziekuje bardzo mnie pan pocieszyl zarówno ustawowo i praktycznie, mam tez jeszcze jedno pytanie mozna dzwonic wypytywac itp w urzedzie skarbowym podajac moj nr wniosku??

Najnowsze wpisy