Forum Forum podatkoweInne

podatek od sprzedaży domu

podatek od sprzedaży domu

renatka124 / 2011-03-29 08:49
Witam jestem osobą prywatną,proszę o udzielenie mi informacji jaki podatek zapłacę od sprzedaży domu(który zostanie wybudowany w 2011 roku),a działkę pod budowę domu otrzymałam jako darowiznę od mamy w 2007 roku. Czy istnieje jakaś możliwość żeby uniknąć tego podatku?
wiwan / 2011-03-29 12:53
Mimo, że dom powstanie dopiero w tym roku sprzedaż nieruchomości będzie podlegała zasadom podatkowym z lat 2007-2008, bo budynek będzie nieodłączną jej częścią. Zatem całość będzie traktowana jak nabyta w 2007 r.
Wszystko zależy więc od daty sprzedaży.
Jeśli nastąpi ona po 31.12.2012 r.- dochód całkowicie będzie zwolniony od podatku dochodowego.
Jeśli wcześniej- podatek wyniesie 19% od dochodu ( przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania -np. kosztów budowy, aktu not. itd. )
Chyba, że przed dniem sprzedaży będzie Pani w tym domu zameldowana łącznie minimum 12 miesięcy- skorzysta Pani z "ulgi meldunkowej" z obowiązującego w tamtych (2007-2008) latach art. 21, ust.1, pkt 126 Ustawy o PIT. Nie obejmuje ona jednak gruntu.
Trzeba będzie więc oszacować jaka część dochodu ze sprzedaży przypada na sam grunt- i tylko ona będzie opodatkowana jak wyżej. Dochód z części przypadającej na dom będzie od PIT wolny. W akcie notarialnym obie składowe wartości nieruchomości muszą więc być wskazane.

Najnowsze wpisy