Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od sprzedaży działki po dziale spaku

Podatek od sprzedaży działki po dziale spaku

sop3k / 217.168.142.* / 2011-08-10 08:54
Witam!

Mam taką oto sytuację:

Mój ojciec wraz ze swoim bratem odziedziczyli po swojej mamie która zmarła w 2005, 2 działki.

Jedna minimalnie więcej warta od drugiej.

Spadek został w 2010 roku podzielony w drodze sądowej w formie ugody bez żadnych spłat i roszczeń każdy dostał jedną działkę.

Teraz tata chce sprzedać działkę(tę trochę większą). Czy będzie musiał zapłacić podatek od tej transakcji? Nabycie spadku to niby data śmierci czyli 2005 rok - więc 5 lat minęło, ale martwię mnie to postanowienie sądu o podziale spadku z 2010 roku. Czy ma ono wpływ na to czy podatek trzeba będzie zapłacić czy nie?
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-08-10 12:06
Nie. Podatku dochodowego od sprzedaży działki ojciec nie zapłaci- 31. 12. 2010 r. minęło ustawowe 5 lat od nabycia.
Zresztą ma tu dodatkowo zastosowanie (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r-dochód ze sprzedaży korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z ustawy o PIT, bo pochodzi se spadku, 5 lat nie trzeba było czekać.
Data postanowienia sądu ma znaczenie dla biegu terminów związanych z podatkiem od spadku.
belladonna / 2011-08-10 12:00 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli założymy, ze 1 działka miała wartość np 20 tyś, a druga 25 tyś., a Twój tato wszedł w posiadanie tej o wartości 25 tyś.... to nadwyżka poza 1/2 spadku to 2,5 tyś.... więc jeśli już to 2.5 tyś by podlegało opodatkowaniu. A skoro tę nadwyżkę otrzymał w 2010 (postępowanie o nabyciu spadku) to może tę kwotę przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe... np remont budynku /lokalu/ mieszkalnego, więc nie widzę powodów do niepokoju.... chociaż czy tak do końca to 2,5 tyś by było przychodem nie wiem... bo nie wiem jak działa "podzielenie w drodze sądowej w formie ugody bez żadnych spłat i
roszczeń" :-)
wiwan / 2011-08-10 12:12
Znowu pisaliśmy jednocześnie :-).
Te 2,5 tys. to owszem przychód, ale moim zdaniem nie PIT-owy, ale z ustawy o spadkach i darowiznach- jest tożsamy z darowizną od brata w sensie podatkowym- więc też zwolnienie.

Najnowsze wpisy