Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat

Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat

paweltorun / 82.160.50.* / 2021-01-05 10:23
Dzień dobry,

posiadam mieszkanie, które kupiłem 5 lat temu, ale niestety 5 lat podatkowych minie dopiero w grudniu, a mieszkanie musze sprzedać już teraz. Mam pytanie odnośnie podatku 19%, który należy zapłacić, a raczej czy będę musiał go zapłacić.

Podpisałem umowę deweloperską na zakup nowego mieszkania. Mieszkanie to zostanie oddane do użytku w 2022 roku tj. akt notarialny podpiszę dopiero w marcu 2022 roku. Jednak w chwili obecnej muszę wpłacić deweloperowi 20% wartości mieszkania (reszta będzie kredytowana).

Kwotę 20% wkładu będę pożyczać od mamy. Oczywiście pożyczka zostanie zgłoszona do Urzędu Skarbowego.

Mieszkanie, które obecnie posiadam będę wystawiać na sprzedaż za miesiąc, tak więc zapłatę za nie dostanę już po wpłaceniu zaliczki na zakup nowego mieszkania na podstawie umowy deweloperskiej.

Zgodnie z tym co wiem, to jeżeli środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat, zostaną przeznaczone na zakup nowego mieszkania lub inne cele mieszkaniowe, nie zostaną objęte podatkiem 19%.

Stąd moje pytanie, czy jeżeli po sprzedaży mieszkania, spłacę pożyczkę zaciągniętą u mojej mamy, to Urząd Skarbowy zaliczy tę spłatę jako wydatek na cele mieszkaniowe i nie będę musiał płacić podatku, czy jedyna możliwość jaka mi pozostaje, to wycofać się z umowy deweloperskiej, najpierw sprzedać mieszkanie i dopiero wtedy szukać nowej nieruchomości do kupienia?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Najnowsze wpisy