Forum Forum podatkoweInne

podatek od sprzedaży nieruchomości

podatek od sprzedaży nieruchomości

elucha6 / 2016-02-15 22:08
Mam też problem z podatkiem od sprzedaży mieszkania. Nabyliśmy z mężem mieszkanie w 2004r. W maju 2015r. mężowi postawili lekarze diagnozę-rak. Wobec tego w czerwcu 2015r. mąż przekazał mi w formie darowizny (akt notarialny) swoją połowę mieszkania i stałam się jedynym jego właścicielem. Niestety we wrześniu mąż zmarł. Teraz to mieszkanie jest dla mnie za duże i chcę je sprzedać i kupić mniejsze. Rozumiem, że przedmiotowy podatek zapłacę od połowy ceny ze sprzedaży, chyba, że wydam pieniążki na to mniejsze mieszkanie. W US dowiedziałam się, że ważny jest przepływ gotówki i że jak otrzymam zadatek to nie mogę go jeszcze wydatkować na inne mieszkanie. W zasadzie to muszę równocześnie i sprzedać i kupić. Czy rzeczywiście muszę czekać na akt notarialny ze sprzedaży i dopiero wtedy mogę kupić mieszkanie, czy jak najlepiej to zrobić? Dziękuję
wiwan / 2016-02-16 11:30
Proszę o doprecyzowanie, czy nabycie w 2004 było do majątku wspólnego, czy z wykazaniem udziałów, dokonane z majątków odrębnych.

A co do konkretów:
- podatek będzie co do zasady do zapłacenia do Dochodu, a nie ceny sprzedaży, czyli Przychodu. Jest przecież do pomniejszenia przychodu np. koszt notariusza, agencji pośrednictwa. Jest też koszt uzyskania np. w postaci dokonanych (i udokumentowanych) remontów w mieszkaniu sprzedawanym.
- zadatek może Pani wydatkować, ale wartość wydatków poniesionych przed dniem sprzedaży dużego mieszkania (czyli aktu notarialnego) nie będzie uprawniała do zwolnienia z podatku.

Tu np.

#Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

interpretacja indywidualna z 2011.04.01
Sygnatura:
IBPBII/2/415-13/11/MM

##Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16.02.2012 r. nr IPPB2/415-937/11-4/MS1.

Najnowsze wpisy