Forum Forum podatkoweInne

Podatek od usług świadczonych na rzecz obcokrajowców.

Podatek od usług świadczonych na rzecz obcokrajowców.

Marek Fox / 91.193.196.* / 2009-07-11 01:39
Witam serdecznie,

Próbowałem szukać odpowiedzi w US, niestety personel nie był w stanie odpowiedzieć na moje pytania (może nieprecyzyjnie je formułowałem, albo najzwyczajniej w świecie byli niekompetentni). W internecie również nie odnalazłem odpowiednich materiałów, zwracam się więc z pytaniem na forum.

Otóż świadczę usługi rozmaitego projektowania graficznego - od makiet poligraficznych po grafikę multimedialną - głownie poprzez zachodnie internetowe serwisy ogłoszeniowe. Za pośrednictwem tych serwisów zawieram umowy (coś na kształt Allegro) z klientami z najrozmaitszych państw świata. Po wykonaniu i dostarczeniu usług, płatność następuje poprzez system Escrow owych serwisów, zatem ostatecznym płatnikiem wszystkich otrzymywanych przeze mnie pieniędzy jest serwis ogłoszeniowy. Płatności przychodzą na "konto" PayPal (to mój wybór, chociaż mam również możliwość bezpośredniego przelewu na rachunek bankowy w Polsce lub jako doładowanie mojej płatniczej karty pre-paid wydanej przez bank w Iowa, USA).

I tu pojawia się pytanie - bo chociaż działalność świadczę na rzecz klientów zza granicy, to pracę wykonuje w Polsce. Martwi mnie taka "dzika" sytuacja, bo nie mam pojęcia jak się z tego rozliczać (zarówno jeśli chodzi o sam dochód jak i potencjalny podatek od usług). Mój aktualny, oficjalny stan to niezatrudniona osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Czy ktoś z Państwa wie z jakiego mechanizmu rozliczeń powinienem skorzystać? A może jest ktoś kto w podobny sposób świadczy usługi i wie w jaki sposób płacić podatek?

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie materiały i odpowiedzi związane z tym zagadnieniem. Nie mam ochoty być nieuczciwym w stosunku do reszty obywateli, którzy od swoich zarobków odprowadzają podatek.

Pozdrawiam,
miłego dnia.
belladonna / 2009-07-13 21:18 / Tysiącznik profesjonalny
Zadzwoń sobie do KIP

"Krajowa Informacja Podatkowa
czynna od 7.00 do 18.00
Infolinia:
Z tel. stac.: 0 801 055 055
Z tel. kom.: (22) 330 0330"

Najnowsze wpisy