Forum Forum podatkoweOdliczenia

podatek od wzbogacenia - darowizny

podatek od wzbogacenia - darowizny

12qwaszx / 2013-02-12 17:34
Witam,
W lipcu 2012 roku zmarł mój tata.Ja i moi dwaj bracia-rodzony i przyrodni-odziedziczyliśmy po nim mieszkanie (nie było testamentu).W tym mieszkaniu jest zameldowany mój rodzony brat od stycznia 2005r. Chcę aktem darowizny oddać rodzonemu bratu swoją część, ponieważ nie ma gdzie mieszkać.Drugi brat się na darowizną nie zgodził - chce swoją 1/3.W tej sytuacji mój rodzony brat jest zmuszony i tak sprzedać mieszkanie, bo nie ma pieniędzy na spłatę przyrodniego brata.
Pytanie:
Czy mój rodzony brat musi zapłacić podatek od powiększenia masy spadkowej - od mojej darowizny?
Czy sprzedając mieszkanie razem z przyrodnim bratem - ja już nie będę właścicielem - musi zapłacić 19% od swojej części uzyskanych pieniędzy?
Po jakim czasie może sprzedać mieszkanie - wraz z drugim bratem - od momentu otrzymania darowizny mojej części?
Pozdrawiam i proszę o rychłą odpowiedź
Agnieszka
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-02-12 17:52 / Tysiącznik profesjonalny
Nabycie nastąpiło w 2012 (rok śmierci spadkodawcy), czyli bez podatku sprzedaż będzie dopiero od 2018.
Nie ma znaczenia czy dostanie darowiznę, czy nie.
Jak sprzeda też z częścią darowaną on od tego płaci podatek. Jeśli sprzeda jak jest każdy płaci podatek od 1/3.
Można przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od końca roku kiedy nastąpi sprzedaż.
Zastanówcie się czy nie lepiej zostawić jak jest i każde z Was brat i Ty przeznaczycie 1/3 na własne cele mieszkaniowe, niż zapłacić za darowiznę (tematyka notariusza), a potem sam brat będzie wydatkował 2/3...
Przez darowiznę podatku od sprzedaży (dochodowego)się nie uniknie, więc trzeba się zastanowić czy ma sens taki ruch :)
12qwaszx / 2013-02-12 18:44
Dziękuję za szybką odpowiedź.
To w takim razie jeśli sprzedamy - każdy swoją część - to czy mój rodzony brat, który jest zameldowany w tym mieszkaniu od 8 lat, będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej i nie płacić podatku od swojej części?
Kiedy w takim razie przysługuje prawo do ulgi meldunkowej?
belladonna / 2013-02-12 20:53 / Tysiącznik profesjonalny
Ulga meldunkowa ma zastosowanie jak nabyliśmy w latach 2007-2008. A tutaj najnowsze przepisy (PIT-39) i przeznaczenie przychodu na WŁASNE cele mieszkaniowe, aby podatku nie zapłacić :)

Najnowsze wpisy