Forum Forum podatkoweInne

podatek od zakupionej działki

podatek od zakupionej działki

asienka / 195.117.239.* / 2009-05-15 23:52
mam pytanie. kupiłam działkę w 2007roku za 7tys zł, podatek od tego został zapłacony. w rok i 11 miesięcy po kupnie dostałam pismo z US że kwota za jaką kupiłam działkę jest za niska, minimalna powinna wynosić 34tys i że mam przyjść wyjaśnić.. poszłam, pani powiedziała że najlepiej jak się zgodzę na tą kwotę i zapłacę ponownie podatek. za namową owej pani napisałam oświadczenie że zgadzam się z tą kwotą. pani powiedziała że po kilku dniach przyjdzie pismo potwierdzające mą odpowiedź i potem będę mogła zapłacić.. po 2 dniach przyszło kolejne pismo, tym razem o rozpoczęciu postępowania w sprawie kwoty za jaką zakupiłam działkę oraz zaległego podatku.. w poniedziałek idę z tym do kierownika US, ale do tego czasu czy ktoś mi wyjaśni o co chodzi??
jakie postępowanie, dlaczego po prawie 2 latach im się o tym przypomina mimo że kwota kupna tej działki jest prawdziwa, o co chodzi??
proszę o szybką odpowiedz.
belladonna / 2009-05-16 08:44 / Tysiącznik profesjonalny
Podatek PCC w przypadku zakupu nieruchomości powinien być naliczony od wartości rynkowej nieruchomości, a nie od wartości za jaka ktoś ją kupił (mowa o tym w ustawie). Czyli jeśli ktoś okazjonalnie kupuje dom za 200 tyś, ale wartość rynkowa tego domu wynosi 300 tyś, to podatek powinien być zapłacony od 300 tyś, a nie 200 tyś. A po to notariusze dostarczają akty notarialne do US, żeby ten właśnie sprawdził, czy podatek został zapłacony od wartości rynkowej. US ma 5 lat na sprawdzanie aktów notarialnych.
Takie postępowanie to standard. Ty na wezwanie US zapłacisz wyższy podatek, stąd całą procedura. Oczywiście w grę mogą wchodzić ewentualne odsetki, bo termin płatności tego podatku był w 2007 roku :-))

Najnowsze wpisy