Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek od zbycia nieruchomości a podział majątku przed rozwodem

Podatek od zbycia nieruchomości a podział majątku przed rozwodem

Katarzyna J. / 95.51.243.* / 2013-11-05 16:05
Witam, mam nietypową sytuację związaną z podatkiem ze sprzedaży mieszkania. Otóż w 2006 roku razem z mężem kupiliśmy mieszkanie, w 2012 roku u notariusza dokonaliśmy częściowego podziału majątku i prawo do mieszkania nabyłam ja (potem w 2012 roku wzieliśmy rozwód już po przepisaniu mieszkania na mnie). Teraz do końca listopada sprzedam to mieszkanie. Pieniądze chcę przeznaczyć na zakup innego mieszkania. I nie wiem jak mam obliczyć podatek od sprzedaży mieszkania, czy od połowy którą nabyłam od męża w 2012 roku czy od całości wartości. Proszę o pomoc, z góry dziękuję i pozdrawiam.
belladonna / 2013-11-05 16:33 / Tysiącznik profesjonalny
Poczytaj to:
http://poradnik.wfirma.pl/-czy-w-zwiazku-ze-sprzedaza-nieruchomosci-nabytej-w-drodze-podzialu-majatku-dorobkowego-malzenskiego-wnioskodawca-zobowiazany-jest-do-zaplacenia-podatku-dochodowego-od-osob-fizycznych

A kluczowe jest zdanie:
cyt. "W świetle powyższego, nabycie nieruchomości w drodze podziału majątku dorobkowego w części przekraczającej udział jaki przysługiwał Wnioskodawcy w majątku wspólnym małżonków (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) stanowi nabycie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji należny jest podatek dochodowy z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych".

A tego z opisu nie wiem. Czyli w najgorszym wypadku 1/2 przychodu podlega opodatkowaniu... no ale jak przeznaczysz ten przychód na zakup mieszkania, to podatek nie wystąpi :)
PIT-39 do końca 2014 (jak kupisz mieszkanie do końca 2015 i całość przeznaczysz na zakup mieszkania - mówimy o 1/2 przychodu ze sprzedaży- to podatku dochodowego nie będzie) :)

Najnowsze wpisy