Forum Forum podatkoweInne

Podatek od zbycia samochodu

Podatek od zbycia samochodu

bertus / 2011-09-27 09:29
Witam1 Kupiłem samochód w Niemczech za 400 euro ale sprzedałem go po 5 miesiącach za 3000 zł. Mam pytanie - jaki zapłacę podatek od zbycia samochodu / nadmieniam ,ze poniosłem również koszty przy cleniu i w US podczas rejestracji /Ponadto nie rozliczam się z US w Polsce bo pracuję w Anglii.Proszę o odpowiedż.Pozdrawiam
Wyświetlaj:
bertus / 2011-09-30 21:54
Adres jest w Polsce na mnie. Jednak proszę o ocenę czy dobrze myślę. Mój przychód po sprzedaży samochodu to 3000 zł minus koszty tzn. 400 Euro oraz rejestracja i opłata skarbowa 1100 zł. Wg mego wyliczenia dochód wyniesie 300 zł i od tego powinienem zapłacić podatek. Tak czy innaczej?
belladonna / 2011-10-01 08:07 / Tysiącznik profesjonalny
Domyślam się, ze głównym Twoim celem jest to, aby nie zapłacisz podatku w PL, prawda? i nie zapłacisz, a wszystko zgodnie z przepisami.
Po zakończonym roku podatkowym składasz PIT-36 plus PIT/ZG plus PIT/O.
Nie musisz nawet wychodzić z domku, żeby to zrobisz, bo PIT można wysłać stąd:
http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze_bpk_edek2
tylko zaglądnij tutaj, jak będą dostępne PIT za 2011, czyli po 1 stycznia 2012.
W PIT-36 w innych źródłach wykazujesz:
Przychód 3 000 zł
koszty 1 600 zł (coś koło tego, bo przyjęłam kurs euro 4 zł)
dochód 1 400 zł.
W PIT/ZG wpisujesz w 1 kolumnie (chyba poz. 9, już nie pamiętam) dochód angielski z pracy z całego roku 2011.
Gdy przyjmę stopę procentową 20%, chociaż taka raczej nie wyjdzie, tylko niższa, to od dochodu 1 400 zł podatek wyliczony to 280 zł.
No ale, ze masz dziecko (domyślam się nieletnie i miałeś go cały rok 2011, czyli urodziło się przed 1 styczeń 2011) to masz prawo odliczyć od podatku kwotę 1.112,04 zł.
Ale twój wyliczony podatek to 280, więc tylko w tej wysokości ulga pokrywa podatek... bo w sumie przy podatku do 1112 masz pokrycie dla tej ulgi. Ulgę na dziecko wykazujesz w PIT/O, tam trzeba będzie podać PESEL dziecka lub imię, nazwisko i datę urodzenia.
Czyli odliczasz tylko koszt zakupu, bo szukania innych kosztów sensu nie ma. Poza tym jeszcze jedna korzyść... fiskus ma PIT z dochodami z UK, więc wie, ze masz dochody na kupowanie samochodów itd.
Reasumując, zanim zaczniemy krzyczeć o musach itd, trzeba zapytać o przepisy i działanie PIT, bo jak widzisz całkiem zgodnie z przepisami podatki w polskim PIT Ci nie wyjdą. A możesz go przesłać do US przez net, bez wychodzenia z domku :)
bertus / 2011-10-03 21:58
Cieszę się,że tak będzie bo ojciec już się martwił,że zapłaci za swój błąd.Pozdrawiam
bertus / 2011-10-15 10:32
Jeśli w Polsce dochód wolny od podatku w 2011 r. wynosi 3011 zł a tego nie osiągnąłem to po co mam wypełniać PIT.Może się mylę?
belladonna / 2011-10-15 15:23 / Tysiącznik profesjonalny
Powszechny błąd to mylenie dochodu zwolnionego z podatku z dochodem, od którego nie powstaną obowiązki podatkowe. Kwota dochodu w PIT do wysokości 3 089 zł, to dochód podlegający opodatkowaniu, ale od którego nie powstaną obowiązki podatkowe.
Dlatego do kwoty 3 089 zł stosuje się określenie KWOTA WOLNA, a nie DOCHÓD WOLNY... bo dochodów zwolnych od podatku w PIT się nie wykazuje, a KWOTA WOLNA jest dochodem, od którego nie powstaną obowiązki podatkowe, aczkolwiek podlega rozliczeniu w PIT...
dochód ze sprzedaży samochodu nie jest dochodem wolnym od podatku.... no nie wiem, czy dla laika, to co napisałam będzie zrozumiałe :)
bertus / 2011-09-29 18:33
No dobrze to mam rozliczyć ten dochód w swoim rozliczeniu w UK?Bo w Polsce nie wypełniam żadnych PIT-ów.
belladonna / 2011-09-29 19:07 / Tysiącznik profesjonalny
Przede wszystkim należy ustalić czyim jesteś rezydentem podatkowym... czyli jesteś w UK fizycznie... a jaki twój stan cywilny? jak jesteś żonaty, to zona i dzieci gdzie mieszkają?
bertus / 2011-09-29 21:02
Mieszkam z żoną i dzieckiem od 5 lat w Anglii.Dziecko właśnie w tym roku poszło do szkoły. Rezydentem jestem w UK. Samochód kupił mój ojciec w Polsce ale z mojego upoważnienia,niestey musiał go sprzedać bo mu nie odpowiadał. Czy koszty poniesione z clenia ,rejestracji i opłaty w US to koszty uzyskania dochodu?Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
belladonna / 2011-09-30 17:50 / Tysiącznik profesjonalny
A na kogo jest wystawiony VAT-25... bo tenże osobnik składając VAT-24 wpisał ADRES ZAMIESZKANIA.... na ojca, czy na Ciebie?
Bo jeśli na Ciebie, to składając VAT-24 jak podałeś polski adres deklarujesz, ze mieszkasz w PL do celów podatkowych... :)
belladonna / 2011-09-30 17:52 / Tysiącznik profesjonalny
Nierezydenci PL posługują się na deklaracjach itp zagranicznym adresem zamieszkania, a każde województwo ma swój wyznaczony US dla osób zagranicznych :)
belladonna / 2011-09-27 16:16 / Tysiącznik profesjonalny
Do wykazania w PIT-36 inne źródła... Jesli składałeś VAT-24 wpisałeś tam 400 euro, więc to są koszty nabycia.... co do pozostałych kosztów, to ewentualnie bym musiała odświeżyć temat (pamięć)... Ale skoro złożysz PIT-36, a masz dochody z pracy w UK, to musisz je wykazać do stopy :)

Najnowsze wpisy