Forum Forum podatkoweInne

Podatek po sprzedaży domu w ciągu 2 lat ?

Podatek po sprzedaży domu w ciągu 2 lat ?

czezz / 2014-03-30 20:37
W latach '90-tych moi rodzice przepisali na mnie i moje rodzeństwo dom.
Dom ten został niedawno sprzedany, a kwota podzielona pomiędzy mnie i dwojga mojego rodzeństwa.

Czy prawdą jest, że każde z nas, ma 2 lata na przeznaczenie całości pieniędzy ze sprzedaży na kupno kolejnej nieruchomości ?
W przeciwnym razie musimy zapłacić jakiś duży podatek ?
belladonna / 2014-03-31 07:41 / Tysiącznik profesjonalny
O podatkach mówimy, jeśli sprzedamy w okresie 5 lat liczonych od końca roku kiedy nabyliśmy. Jak sprzedamy nieruchomość mając ją dłużej (a piszesz, że macie od lat 90)to nie ma źródła przychodu, a tym samym o podatku mowy nie ma :)

Ustawa PIT:
"Art. 10. 1. Źródłami przychodów są:
8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany";

Najnowsze wpisy