Forum Forum podatkoweOdliczenia

podatek przy sprzedaży mieszkania

podatek przy sprzedaży mieszkania

mmmttt / 78.30.75.* / 2013-07-26 00:02
Witam,

Czy aby nie płacic podatku 19% po sprzedaży odziedziczonego mieszkania muszę byc właścicielem jakiegoś innego mieszkania/domu?
Mieszkam w domu, którego formalnym właścicielem jest mąż, gdyż dom został mu zapisany notarialnie przed ślubem - rozumiem,że nie mogę pieniędzy ze sprzedaży wydac na dom, w którym mieszkam, gdyż nie jestem jego prawowitym właścicielem?

Odziedziczyłam też częśc działki z domem w trakcie budowy - czy mogę więc pożytkowac pieniądze ze sprzedaży w tamtą moją częściową własnośc? Czy muszę wtedy byc tam zameldowana? Czy bycie współwłaścicielem w niewielkim procencie wystarcza?

Czy ewentualna kontrola urzędu skarbowego ogranicza się do faktur czy faktycznego sprawdzania czy jest np. nowy dach?
Dziękuję
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-07-26 08:55 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa mówi o własnych celach mieszkaniowych, co po 1 oznacza, iż co np remontujemy, to posiadamy do tego tyt. prawny oraz ma to spełniać nasze cele mieszkaniowe, czyli tam mieszkamy, bo przecież ktoś może mieć na własność 3 mieszkania, no ale zasadniczo mieszka w 1, a nie 3. Czyli ustawa to w pewnym sensie zawęża, bo np VZM mówi tylko o celach mieszkaniowych (bez słowa własne), czyli w wypadku VZM możemy wykazać wydatki na 3 mieszkania skoro mamy do nich tyt. prawne (i w żadnym mieszkać nie musimy).

Tytułem prawnym nie jest jedynie własność, a jest nim umowa najmu, czy użyczenia. Skoro własność jest męża, a Ty tam mieszkasz, to najnormalniej Ci użycza (pewnie słownie, aczkolwiek przelać to na papier problemem nie jest, bo użyczenie jest nieodpłatne).

US sprawdza dostarczone dokumenty (FV itp), ale może też wybrać się w teren, gdyby chciał to zweryfikować. Tego wykluczyć nie można.

PS. A na koniec poruszę temat posiadania czegoś przez męża tylko. Jak jesteś go pewna itd, to zostaw jak jest (pewnie niejeden tego nie zrozumie, ale chodzą po świecie faceci bardzo ok, więc nie ma konieczności zabezpieczeń). Ale jak nie, to namów go np na darowiznę części.
mmmttt / 78.30.77.* / 2013-07-26 23:32
Dziękuję bardzo.

Najnowsze wpisy