Forum Forum podatkoweOdliczenia

podatek ze sprzedaży mieszkania

podatek ze sprzedaży mieszkania

gabi79 / 2013-06-05 23:37
Pomóżcie bo nawet w US nie potrafią mi sensownie odpowiedzieć.
W 2012r zmarła moja siostra po której odziedziczyłam spółdzielcze wlasn. mieszkanie a w tym roku sprzedałam oraz udział w działce nabyłam.na tej działce syn chce budować dom i pozwolenie na budowę jest tylko na niego,czy ja w związku z tym mogę kwotę ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na budowę tego domu jeśli w pozwoleniu na budowę nie widnieję jako inwestor?
wg przepisów kogo działka tego dom więc teoretycznie tak?czy lepiej żeby syn dopisał mnie jako inwestora budowy?
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-06-06 16:59 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli działka jest wspólna i nie ma wydzielonych części, że to moje, a to twoje pozwolenie powinno być na 2 osoby, gdyż właścicielami gruntu są 2 osoby. I w tym momencie powstał problem.
A US bazuje na ustawie, więc wg niej masz przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, którym jest też tematyka budowy budynku. A skoro cel ma być własny (czyli Twój dom), to i twoje pozwolenie na budowę.
US śmiało może to zakwestionować (i raczej tak zrobi chroniąc swoją Panią). A to, czy w tej sytuacji jak działka wspólna, a pozwolenie na drugą osobę, nie tę co wykazała wydatek na własne cele, która to chce skorzystać z ulgi w podatku to już zagadnienie do rozstrzygnięcia na gruncie sądownictwa (skarga do WSA, jak izba utrzyma decyzję).
Być może WSA zagłębi się do KC, iż skoro działka wspólna, to i dom wspólny... tylko gdyby Twój syn chciał sprzedać dom, to ciekawa jestem, czy by wyszło, że właścicieli działki jest dwóch :)
gabi79 / 2013-06-07 13:12
teraz to juz nic nie wiem.Ustaliliśmy z synem że dopisze mnie jako inwestora i już.Czy to pomoże?
Us mowi że patrzą kto ma wydatkować i ile i jego rozliczają a warunek to prawo własności a nie kto jest wyszczególniony jako inwestor.Jak już bedę też inwestorem to przecież każdy z nas (ja i syn) możemy inwestować osobno w budowę i imienne faktury brać wtedy nie powinni się przyczepic.Proszę o radę jak to ogarnąć.

Najnowsze wpisy