Forum Forum podatkoweOdliczenia

podatki sprzedaz kupno mieszkania

podatki sprzedaz kupno mieszkania

kisage / 2009-09-07 22:44
Witam, zamierzam niedługo wskoczyć na swoje M, obecnie mieszkam z rodzicami. Chciałbym dokonać czegoś takiego w tej kolejności:
1.kupno mieszkania z rynku wtórnego dla rodziców ze wspólnej kasy
2.sprzedaż obecnego mieszkania (obecnie mieszkanie jest własnością rodziców)
3.kupno mieszkania z rynku wtórnego

Czy czekają mnie do zapłaty jakieś podatki z powyższych tytułów?
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-09-08 18:14 / Tysiącznik profesjonalny
Przy kupnie wchodzi w grę PCC, ale przy sprzedaży trzeba wiedzieć o tym mieszkaniu więcej... przede wszystkim znać datę jego nabycia oraz w jaki sposób było nabyte, bo są 3 rodzaje przepisów regulujących sprzedaż nieruchomości na dzień dzisiejszy dotyczące podatku dochodowego :)
kisage / 2009-09-08 23:22
o PCC wiem, uniknąć się nie da
O kilku rodzajach przepisów dot. podatku dochodowego również doczytałem, z tego co doczytałem to w przypadku gdy sprzedaje się jedyne mieszkanie i w ciągu bodajże 5-6 miesięcy kupi kolejne to nie płaci się podatku - mam rację?
Nie rozumiem jeszcze do końca "daty nabycia mieszkania" jak piszesz, w przypadku typowego wykupionego mieszkania spółdzielczego - liczy się data sporządzenia umowy notarialnej? Bo jak się domyślam kluczowym rokiem jest tu 2006 bodajże - w każdym razie mój przypadek to mieszkanie "wykupione od spółdzielni" w 2007, natomiast zameldowanie od 1983.
Jak to więc wygląda?
belladonna / 2009-09-09 16:12 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli masz mieszkanie od 2006 roku, to są inne przepisy, a jeśli masz od 2007 to są inne przepisy...

"w ciągu bodajże 5-6 miesięcy kupi kolejne to nie płaci się podatku".... niezupełnie tak jest.

W każdym razie jak nabyłeś mieszkanie od spółdzielni w 2007 roku, to skorzystasz z ulgi meldunkowej (ale trzeba pamiętać o oświadczeniu, które się składa w US)... czyli dochód za sprzedaży będzie zwolniony z podatku dochodowego :)

Najnowsze wpisy