Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatki to nie danina, tylko obywatelski obowiązek

Podatki to nie danina, tylko obywatelski obowiązek

Wyświetlaj:
Janekk / 83.27.147.* / 2006-07-19 13:06
"Warto przy okazji zastanowić się" Panie Kuczyński, poza tak interesującymi dla Pana kwestiami semantycznymi (podatek nazwijmy może "niedobrowolnym obowiązkiem obywatelskim pod groźbą więzienia i innych kar" - ot, taki kompromis), "czy rzeczywiście ciągła" eskalacja inflacji "jest korzystna dla społeczeństwa jako całości".
Bo przecież:
1) nieskie stopy procentowe oznaczają inflację,
2) wysoki deficyt budżetowy oznacza inflację.
Co więcej, Panie Kuczyński, dlaczego, skoro prawdziwym problemem nie jest wysokość podatków, nie podążyć tropem Pana "myśli" i nie zwiększyć podatków do 100%? Wtedy problemem nie będzie już, że "służby państwowe były niedofinansowane". Problem będzie tylko jeden: "w umiejętności wykorzystania tego, co płacimy skarbowi państwa, ale to jest już całkiem inna historia".
Nie, Panie Kuczyński, nie zgadzam się z Panem, Panie były analityku z WGI Dom Maklerski. Skuteczność urzędników to nie problem. Problemem jest to, że w systemie 100% podatków odkrycie, co jest opłacalne, a co nie, jest NIEMOŻLIWE. Ot, po prostu. Socjalizm jest NIEMOŻLIWY. Kropka.
jliber / 212.180.147.* / 2006-07-19 13:35
Tak, socjalizm jest niemożliwy bo niemożliwa jest w nim kalkulacja ekonomiczna.
bbking / 81.168.251.* / 2006-07-19 13:00
Panie Kuczyński, nie jestem tak bogaty, by dawać komuś na roztrwonienie moje ciężko zapracowane pieniądze, niezależnie czy jest to dziad na ulicy czy aparat państwowy. Mam ważniejsze wydatki. Obecnie wydaje się, że obywatelskim obowiązkiem każdego Polaka jest zrobić wszystko, by socjalistyczno-etatystyczny aparat państwowy zaczął szukać oszczędności z powodu braku wpływów.
meteor / 80.48.50.* / 2006-07-19 12:53
System prawny stawiający urzędnika państwowego wyżej niż obywatela gwarantuje, że państwo i tenże urzędnik będzie pełnił rolę publicznej zakały i podleca.
Będzie tak widziany choćby wstępując na urząd był krystalicznie uczciwy, czysty i miłosierny.
Po pierwsze zdeprawuje się w zdumiewająco krótkim czasie.
Po drugie, jeśli nawet deprawacja się nieco przeciągnie, jako osobnik uprzywilejowany nie będzie traktowany przez obywatela jak partner lecz jak wysłannik mafii.
Prowadzi to do wniosku, że jeśli 90% obywateli uważa iż abonent za TVP jest haniebnym drenowaniem kieszeni albo że budowa autostrad jest polem do robienia ciemnych interesów umożliwiającym twającą bez mała dwa dziesięciolecia smutną, przykrywającą marnotrawstwo błazenadę kolejnych rządów, to zrozumiałe jest traktowanie podatków przez przeciętnego Polaka jako przestępcze wymuszenie usankcjonowane prawnie.
Ostatni, żałosny werdykt sądu w stosunku do p. Kluski jest kolejnym potwierdzeniem degeneracji rozumienia sprawiedliwości przez aparat państwowy.
Obwinianie semantyki w tych okolicznościach to poprostu śmierdzące nadużycie.
ggaga / 213.131.113.* / 2006-07-19 12:11
Powtorze zdanie pewnego publicysty:
Czemu warto placic podatki? Ty moglbys glupio wydac swoje pieniadze, urzednik z pewnoscia zrobi to lepiej.
jliber / 212.180.147.* / 2006-07-19 12:17
Złodziejski styl myślenia, a potem się dziwią urzędasy że ich nazywają złodziejami.
Jaja sobie robicie? / 212.244.61.* / 2006-07-19 13:50
Czy to takie skomplikowane - to była ironia w jego wykonaniu. Ale obciach.
ggaga / 213.131.113.* / 2006-07-19 12:20
Zgadnij, co to byl za publicysta.
Janekk / 83.27.147.* / 2006-07-19 13:14
Sławomir Sierakowski :)
zx / 83.16.202.* / 2006-07-19 13:55
Jak już jesteśmy przy JKM to kiedyś widziałem takie oto hasło na jego plakacie "Nie kradnij... Rząd nie lubi konkurencji". Po prostu świetne i jakie prawdziwe.
jin / 68.12.54.* / 2006-07-19 19:04
Swietne powiedzenie!
Nie slyszalam jeszcze tak krotkiej a tak oddajacej rzeczywistosc frazy.
Podatek zas powinien byc jeden jedyny od przychodow, tzw.Liniowy choc to zle okreslenie, tak jak zrobila w swoim czasie Irlandia a teraz male kraje nadbaltyckie i Rosja.
Czy nas fachowcy od gospodarki sa slepi i glusi???
Na co czekaja?
Ten od jaj... / 212.244.61.* / 2006-07-19 14:02
A to, to akurat nie jest rzucone ironicznie. I, w rzeczy samej, świetne.
tw1 / 83.8.126.* / 2006-07-19 11:56
Kto przeczyta tytuł - odejdzie zniesmaczony - bo to teoria.
Optymalne podatki - to obowiązek.
Jeśli rząd rozdaje podatki ?
Jeśli telewizja abonamentowa nadaje w niedzielę mnóstwo specjalistycznych programów ?
szymon_g / 2006-07-19 10:56 / Bywalec forum
Tak jak ma być obowiązek płacenia na tą skorumpowaną i służalczą telewizję publiczną
xelionfan / 217.153.78.* / 2006-07-19 10:49
kolejny lewicowy tekst tego Pana, proponuje podwyzszyc podatki i wtedy na pewno gospodarka przyspieszy, Pan po elektronice pisze o ekonomii, swietne!
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-07-19 10:52
Po elektronice?! Po jakiej uczelni?!
xelionfan / 217.153.78.* / 2006-07-19 11:38
po politechnice, chyba w gdansku, poszukaj w necie, jak nie wierzysz
z / 82.146.247.* / 2006-07-19 18:33
szukałem w necie i doszedłem do wniosku ze nie o tego piotra kuczyńskiego chodzilo.A skąd wiem??bo obok było jego zdjęcie(jakiś inny koles)
ihhaaa / 83.31.184.* / 2006-07-19 19:09
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Kuczy%C5%84ski

nawet jest w wikipedii! ludzie, ten koles nie jest nawet mgr ekonomii, nie jest ani maklerem ani doradca inwestycyjnym, a jednak baja dalej!
canan / 2006-07-19 10:03
"Problemem jest tylko w umiejętności wykorzystania tego, co płacimy skarbowi państwa, ale to jest już całkiem inna historia."

Oczywiście że pięknie by było żyć w państwie gdzie nikt nie kombinuje, każdy za swój obowiązek uważa dobre wykonywanie pracy którą mu powierzono, a wszystko się robi tak jak w prywatnej firmie (z rachunkeim zysków i strat, a nie metodą "wydajemy tyle kasy ile dostajemy a jak się zagalopujemy to się upomnimy o więcej").

Tylko mam jedno zasadnicze pytanie. Czy komuś się udało takie państwo stworzyć?! Państwo które ma wbudowany wentyl bezpieczeństwa i nie chce wciąż więcej i więcej?
maxx / 2006-07-19 15:18
Komuniści chcieli stworzyć Utopię, ale o efektach ich dzieła nie będę sie wypowiadał ;-)
programol / 62.97.100.* / 2006-07-19 09:42
Spodziewałem się jakiegoś prowokacyjnego felietonu,
a tu "szkolna czytanka", ogólnikowa i zupelnie oderwana od polskiej rzeczywistosci.
sc / 83.242.82.* / 2006-07-19 09:36
Ja bym określił podatki jako myto bądź haracz, ale widać Szanowny Autor ma inne zdanie. Jeśli widziałbym efekty niemałych podatków wpłacanych przeze mnie co miesiąc po państwowej kasy to pewnie chętniej bym płacił. Jednak w Polsce płacenie podatków bardziej przypomina płacenie przygodnemu lupowi proszącemu o parę groszy czyli de facto sponsorowanie mu nowej porcji napojów wyskokowych - zero korzyści a pieniędzy mniej w portfelu. Najwidoczniejszy przykład to drogi w Polsce - od lat co wybory powtarza się ile to dróg i autostrad powstanie, kierowcy w formie akcyzy nałożonej na paliwo płacą gigantyczne kwoty lecz niestety jak dróg nie było, tak nie ma (do tej pory zdarza mi się wjechać w dziurę na drodze mimo, że od zimy minęło już sporo czasu). Jeśli już mamy autostradę (przykład A4), to jest ona w ciągłym remoncie a dodatkowo przejazd nią słono kosztuje. Sprawy urzędowe to kolejny przykład - mamy mnóstwo urzędów, które wymagają od obywatela składania kolejnych wniosków i podań, mimo, że na zdrowy rozsądek daną sprawę można by rozwiązać w sposób mniej skomplikowany a więc tańszy - nadmieniam, że wszelkie urzędowe druczki wymagają wniesienia opłaty (czyli podatku) i dość szybko się dezaktualizują (np. mają ważność 3 miesiące, mimo, że żadne okoliczności merytoryczne nie mają związku z tym terminem) - za rok, kolejny urzędnik za opłatą wyda podobny dokument. Dochodzi do tego, że instytucje państwowe okradają Obywateli zarówno z podatków jak i czasu. Kolejna sprawa to ZUS - pomijając stosunek pieniędzy wpłaconych do otrzymamych, mamy komputeryzację ZUS przez powszechnie znaną firmę. Podatnik zapłacił za system informatyczny, który miał wszystko uprościć i usprawnić - okazuje się, że mimo komputeryzacji każdy przedsiębiorca mimo regularnych wpłat do ZUS (co powinno być przez tą instytucję odnotowane) ma obowiązek przechowywania dokumentacji przez 50 lat ! - tak mówią przepisy. O efektywności wydanych środków na opiekę zdrowotną nie będę pisał. Mamy za to podatek od spadków i darowizn, oraz od zysków kapitałowych - w tym momencie pieniądze już conajmniej raz opodatkowane, podatkuje się po raz kolejny. Mamy też podatek od podatku - jest nim VAT odprowadzony od paliwa na które już jest nałożona akcyza.
Mamy również TVP, która mimo mimo wpływów z reklam musi być finansowana z pieniędzy posiadaczy odbiorników - jakoś prywatne stacje bez tej zapomogi świetnie sobie radzą - i proszę nie pisać o "misji telewizji publicznej" bo ja takiej nie widzę. Dla mnie niestety płacenie podatków osiągnęło absurdalne rozmiary i nie mam chęci opłacać nieefektywnego systemu. Co innego gdyby pieniądze były wydawane efektywnie. W dawnych czasach było pojęcie tzw. "dziesięciny" - był to podatek w wysokości 10% i uchodził za wysoki. Dzisiaj po uwzględnieniu ZUS, PIT, VAT oraz innych ukrytych opłat w formie podań, znaczków skarbowych etc. podatki są o wiele wyższe - niestety nie poprawia się przez to sytuacja podatnika (lub poprawia się bardzo powoli, bo jednak widzę pozytywne zmiany od roku 1989). Pozostawiam ku refleksji i pozdrawiam Autora, bo zawsze warto poznać inny punkt widzenia.
jliber / 212.180.147.* / 2006-07-19 09:32
Nikt nie kwestionuje że państwo powinno być sprawne w sytuacjach kryzysowych, to wydumany problem Piotrze. Istota problemu w Polsce to wydatki państwa które zupełnie nie mają związku z jego "prawidłowym działaniem". Dotacje dla nierentownych gałęzi przemysłu, w tym rolników na przykład.
jag / 212.122.212.* / 2006-07-19 20:39
Nikt nie lubi płacić podatków, ale czy znajdziesz kraj bez podatków? Problem w tym, żeby wszyscy płacili solidarnie - bez przywilejów dla różnych mocnych grup typu rolnicy, lekarze, adwokaci. I wtedy możnaby myśleć o obniżeniu czy liniowym. No i konieczna jest kontrola wykorzystania przez państwo
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-07-19 08:44
Wiara w to, że w kraju o takiej mentalności obywateli jak w Polsce wzrost podatków przyczyni się do lepszej ochrony obywateli to naiwność sześciolatka. Może dlatego właśnie w Rosji ktoś zreflektował się i wprowadził liniowy 12%.
Podatki to nie danina.
Podatki to ZŁODZIEJSKI, MAFIJNY HARACZ!
(ale każdy ma prawo do własnego zdania na ten temat)
bola / 212.76.37.* / 2006-07-19 09:00
A co np. z obowiązkiem naprawienia dróg w Polsce?My Obywatele mamy wypełniać obowiązek płacenia podatków, ale rządzący jak widać swojego nie wypełniają. Ich zadaniem jest służyć obywatelom, dbać o nas i o nasze Państwo.A ja mam wrażenie, że oni myślą, że Państwo jest dla nich. Ciągle jakieś przepychanki, kombinowanie, jak tu obsadzić najwyższe stanowiska "swojakami". Nic dobrego się tu nie dzieje. Odmawiam płacenia podatków na darmozjadów. I do kogo mam z tym pójść ???Nie wierzę, że tu będzie lepiej.
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-07-19 08:54
Jeszcze tylko dodam, że ktoś policzył, że w Polsce w formie podatków i parapodatków statystyczny obywatel odprowadza 83% swojej pensji brutto. Zostaje mu 17%. W starożytnym Rzymie niewolnik mógł zatrzymać 10% zarobionych pieniędzy. Jest jedna drobna różnica między nim a nami - on miał świadomość, że jest niewolnikiem.
Nie jestem w stanie pojąć ogromu głupoty piewców fiskalizmu/socjalizmu...
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy