Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
a_z / 178.182.77.* / 2011-06-08 11:48
Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie...
W 2001 roku kupiłam z rodzicami mieszkanie (sama nie miałam zdolności kredytowej) kredyt spłaciłam w 2008 roku.
Teraz chcę sprzedaż mieszkanie a pieniądze ze sprzedaży chcę przeznaczyć na kredyt no nowe większe mieszkanie.
Problem polega na tym, że skoro współwłaścicielami są też moi rodzice to też należą im się pieniądze (z prawnego punktu widzenia) z rodzinnego nie ma problemu- jestem jedynaczką.
Czy moi rodzice muszą zostawac współwłaścicielami nowego mieszkania (żebym dostala całość pieniędzy ze sprzedaży) czy mogą mi w darowiźnie przekazać te pieniądze (tylko czy wtedy od tej darowizny będę musiala zapłacić jakiś podatek?)
BARDZO DZIEKUJĘ
wiwan / 2011-06-08 12:02
Nie ma w tej sytuacji powiązania nabycia nowego mieszkania ze sprzedażą starego. Rodzice nie muszą być współwłaścicielami nowego.
Sekwencja jest więc taka, że we troje sprzedajecie mieszkanie stare, rodzice dokonują darowizny jakiejś kwoty ( bez związku z kwotą ze sprzedaży ) na Pani rzecz, a następnie kupuje Pani już sama kolejne mieszkanie.

Darowizna pieniężna, aby była zwolniona z podatku od spadków i darowizn, który co do zasady obciąża obdarowanego, musi być dokonana przelewem bankowym lub przekazem pocztowym i zgłoszona w ciągu maksimum 6 miesięcy w US właściwym dla obdarowanego na formularzu SD-Z2 wraz z potwierdzeniem ww przelewy/przekazu.

Niedochowanie ww warunków skutkuje podatkiem do zapłacenia, o czym więcej wraz z formularzem do podglądu:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
a_z / 178.180.3.* / 2011-06-08 13:34
Bardzo dziękuję

i pozdrawiam
Jarek Gdynia / 46.113.113.* / 2011-06-06 19:30
Witam.
Mam pytanie odnośnie obowiązującego ewentualnego podatku. Posiadam mieszkanie własnościowe nabyte przed ślubem, natomiast moja żona otrzymała mieszkanie w darowiźnie po naszym ślubie. Planujemy budowę domu. Zona zaciągnęła kredyt przed ślubem na zakup działki. Czy US sprawdza proporcjonalność wniesionych funduszy w budowę współmałżonków? Czy jeśli moja żona włoży po sprzedaży swojego mieszkania pewną kwotę to i ja muszę mieć tą samą kwotę? Czy może jej zaliczą tyle co ja wniosłem i za swoją nadwyżkę ona zapłaci podatek?
belladonna / 2011-06-06 20:01 / Tysiącznik profesjonalny
Kiedy zona otrzymała mieszkanie w darowiźnie? Bo chyba to mieszkanie chce sprzedać, tak?
Jarek Gdynia / 188.33.96.* / 2011-06-07 15:09
Żona otrzymała mieszkanie w połowie 2009 roku.
belladonna / 2011-06-07 15:50 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli zona otrzymała w darowiźnie, to mieszkanie to stanowi jej majątek odrębny, czyli sprzedając ma przychód, który nadal jest majątkiem odrębnym... wiec raczej zona ma przeznaczyć przychód na cele mieszkaniowe (chcąc korzystać ze zwolnienia co do podatku dochodowego), a nie Ty :)
Maria1 / 178.73.48.* / 2011-08-02 13:05
Dzień dobry!

Mam podobny problem z majątkiem odrębnym.
Niedawno otrzymałam w spadku nieruchomość. Teraz chcę ją sprzedać (powiedzmy za 100 tys.). Kupujemy z mężem mieszkanie za 500 tys., więc te 100 tys. ze sprzedaży chcemy przeznaczyć albo na część ceny kupna, albo na remont, żeby uniknąć wiadomego podatku. Ale: skoro uzyskane pieniądze będą moim majątkiem odrębnym, który chcę przeznaczyć na zakup/remont WSPÓLNEGO mieszkania, to jak to formalnie ma wyglądać? Czytałam coś o "schodach" w tym miejscu, na czym one polegają?

I jeszcze jedno pytanie: nieruchomość jest działką częściowo niebudowlaną, częściowo budowlaną. Czy przy jej sprzedaży obowiązują te same podatki i ulgi, co przy sprzedaży mieszkania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
belladonna / 2011-08-02 22:08 / Tysiącznik profesjonalny
Sprzedaż nieruchomości (czyli czegoś co nie jest rzeczą ruchomą) to tylko problem przy nabytej w latach 2007-2008, bo wtedy jedyną ulgą jest ulga meldunkowa (ma zastosowanie do budynków/lokali mieszkalnych)... poza tym przepisy nie są odmienne... jedynie przy ulgach innych niż meldunkowa (nieruchomości nabyte do 2006 i od 2009) przychód trzeba przeznaczyć na CELE MIESZKANIOWE... czy nie np na zakup działki rolnej :)
Jeśli sprzedajesz za 100 tyś, a kupujesz wspólnie za 500 tyś, to problemu nie widzę... by był gdybyś sprzedała za 500 tyś, a kupowała za 100 tyś :)
kania01 / 178.181.94.* / 2011-05-15 13:28
Witam
Bardzo proszę o poradę. Mąż kupił mieszkanie w 2007 z kredytu nie będąc moim mężem i nie był zameldowany, tylko ja. Dziś chcemy sprzedać mieszkanie.Aby nie płacic podatku meldunkowego doradzono mi aby przepisać kredyt na mieszkanie na nas oboje i zrobić darowiznę na mnie wtedy możemy wykorzyrzystać pieniądze na budowę domu.
1. Czy mój przychód to będzie cała kwota z darowizny? 360tys.
2. Czy mogę przeznaczyć je na spłatę kredytu na mieszkanie i czy to będzie liczone jako cała kwota 280 tyś czy tylko połowa kredytu?
3. Czy resztę kwoty do rozliczenia trktuję jako moje pieniądze i rachunki na budowę domu biorę na siebie czy na nas wspólnie

pozdrawim
KrystianGTD / 213.192.80.* / 2011-05-05 13:41
Witam wykupiłem mieszkanie spółdzielcze na własnościowe-spółdzielcze w 2009 roku. Mam zamiar sprzedać mieszkanie i chciałbym uniknąć płacenia podatku dochodowego 19%. Posiadam dom kupiony na kredyt w Anglii. Czy jak przeznaczę całą kwotę na cel mieszkaniowy na kredyt w Anglii do urząd skarbowy to uzna? Pozdrawiam
Aneta5234 / 31.63.211.* / 2011-05-12 16:15
Do ulgi (zwolnienia) uprawniają także wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę w państwie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Chodzi o spłatę:

- kredytu oraz odsetek od kredytu, który podatnik zaciągnął przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, by spłacić zaciągnięty wcześniej kredyt na własne cele mieszkaniowe
lila1 / 87.207.183.* / 2011-05-05 20:58
Proszę o poradę.Moja mama zmarła w lutym 2006,otrzymałam w spadku mieszkanie hipoteczne,od spadku zapłaciłam podatek.W tym roku chcę to mieszkanie sprzedać,w związku z tym nie wiem jakie przepisy podatkowe będą mnie obowiązywać bo na przełomie 2006/2007 diametralnie się zmieniły.Czy zapłacę podatek od sprzedaży,czy czekać do 01.01.2012 kiedy napewno nie zapłacę zadnego podatku
belladonna / 2011-05-07 16:53 / Tysiącznik profesjonalny
Spadek nabywa się w momencie śmierci spadkodawcy, czyli Ty nabyłaś w 2006. Pytanie tylko czy po drodze nie było tak, że np nabyłaś część w 2006, a później ktoś się zrzekał spadku na Ciebie... to jest dość istotne, bo wtedy nabycie każdej części może być w innym okresie, a co za tym idzie będą mieć zastosowanie nie tylko jedne przepisy. Jeśli całość nabyłaś w spadku tylko Ty (lub sprzedajesz jedynie swoją nabytą część), to nabyłaś w 2006 (w którym roku było postępowanie spadkowe jest bez znaczenia), a wtedy przychód z takiej sprzedaży podlega zwolnieniu w całości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy w brzmieniu do 31 grudnia 2006.
"od podatku dochodowego od osób fizycznych zwolnione są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, w całości – jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny".
A to, że mają zastosowanie te przepisy do Twojej sprzedaży, to można się upewnić z broszury Min. Fin. zamieszczonej tutaj:
http://mofnet.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/zbycie_nieruch_2011_www.pdf
lila1 / 87.207.183.* / 2011-05-08 22:06
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.Mówiąc szczerze tak myślałam,ale Urząd Skarbowy wprowadził mnie w błąd i stąd moje pytanie.Wydaje mi się że,szanowna pani urzędniczka za nim kogoś poinformuje powinna coś nie coś poczytać,bo bierze pieniążki z naszych podatków,bardzo mnie ciekawi kiedy ONI zaczną ponosić odpowiedzialność za swoje niedouczenie.Jeszcze raz dziękuję.
belladonna / 2011-05-05 15:51 / Tysiącznik profesjonalny
Pomyśl sobie tak: urzędas co będzie Ci sprawdzał wydatkowanie na cele mieszkaniowe, jest jak Ty człowiekiem i ma taki sam zakres predyspozycji w rozumowaniu jak Ty, wiec...
szukasz ustawę PIT art. 21 ust. 25 i oceń, czy można :-))
KrystianGTD / 213.192.80.* / 2011-05-05 14:45
Już wiem mogę przeznaczyć na cele mieszkaniowe na terytorium Unii Europejskiej.
ZZZA / 83.13.97.* / 2011-04-27 10:59
Witam, w 2008 kupiłem mieszkanie za 183000 CHF, w 90% sfinansowane z kredytu.
NIe meldowałem się. W chwili obecnej chcę sprzedać mieszkanie za ok 680 000. ok. 600000 pójdzie na spłatę kredytu.
Moje pytanie. Czy w celu uniknięcia podatku powinienem całą kwotę czyli 680 000 przeznaczyć na zakup innej nieruchomości? Chciałbym kupić mniejsze mieszkanie i wydać np. 350 000 (nadal duża część z kredytu). Co wtedy? Muszę zapłacić podatek od spłaconego kredytu??? Uprzejmie prosze o informację.
belladonna / 2011-04-27 17:24 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli nabycie było w 2008, to jedyna ulga to ta meldunkowa. Innych ulg w tych przepisach nie ma, więc też nie ma znaczenia na co przeznaczysz przychód. Nie było meldunku, to płacisz podatek 19% od dochodu, do wykazania w PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38 składanym do końca kwietnia po roku kiedy nastąpiło zbycie (o ile nie minęło pełnych 5 lat od nabycia do zbycia, a przy nabyciu w 2008 zbycie bez podatku będzie w 2014) :)
-wiki- / 85.89.183.* / 2011-04-04 19:44
Mam prośbę o informacę dotyczącą podatku od sprzedaży nieruchomości w następującym przypadku:
Na początku bieżącego roku (2011) kupiliśmy z mężem mieszkanie do remontu. Mieszkanie było w 80% sfinansowane kredytem bankowym. Obecnie zdecydowaliśmy, że jednak będziemy budować dom, a mieszkanie sprzedamy.
Pytania są następujące:

1) Czy spłata kredytu zaciągniętego na to mieszkanie (które kupiliśmy w styczniu i zamierzamy sprzedać) będzie się kwalifikowała jako wydatek na cele mieszkaniowe (oczywiście ta części spłat, które będą poniesione po dacie zbycia mieszkania)?

2) Czy ma znaczenie fakt, a jeśli tak to jakie, że działka, na której będziemy budować dom jest moją odrębną własnością, a nie wspólnością majątkową?
-wiki- / 85.89.183.* / 2011-04-04 19:48
Jeszcze jedno - Czy zakup mieszkania, które byłoby przeznaczone pod wynajem też się kwalifikuje do tego przepisu?
belladonna / 2011-04-04 20:30 / Tysiącznik profesjonalny
Poczytaj art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie tego na co możesz przeznaczyć uzyskany przychód ze sprzedazy :-))
etka1111 / 2011-03-28 10:37
Witam. Mam pytanie odnośnie podatku od wzbogacenia. W 2007 roku dostałam w darowiźnie od babci mieszkanie i teraz chciałabym je sprzedać i mam pytanie ile wyniesie podatek od wzbogacenia? Jestem zameldowana tam od ponad roku. Chciałabym kupić za pieniądze ze sprzedaży mieszkania mieszkanie moich rodziców ale też w formie darowizny. Proszę o odpowiedź.
aligo / 89.206.51.* / 2011-04-04 16:02
do etka1111
Niestety wg posiadanej przeze mnie wiedzy Wiwan wprowadzil Pania w błąd. Przepisy dotyczące ulgi meldunkowej zostały zniesione z końcem 2008 roku i w dalszych latach obowiązują jedynie na zasadzie praw nabytych. Oznacza to, że ulgę uzyskuje osoba, która zameldowała się najpóźniej do końca roku 2008 w mieszkaniu nabytym w latach 2007-2008. Potem ten przepis został uchylony. (Był to Art.21 ust.1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Natomiast zamiast darować pieniądze rodzicom może Pani formalnie kupić od nich mieszkanie, wówczas zostanie spełniony warunek, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży Pani mieszkania po babci zostaną w ciągu dwóch lat wydane na cele mieszkaniowe podatnika- obecny przepis Art.21 ust.1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, aby po sprzedaży złożyć oświadczenie w Urzędzie Skarbowym (14 dni), że te pieniądze zostaną zużyte na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat.
wiwan / 2011-03-28 12:46
Od tyłu- nie można niczego kupić w formie darowizny. Albo jedno albo drugie. Pieniądze ze sprzedaży swojego mieszkania może Pani rodzicom podarować.
Podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania po babci Pani nie zapłaci w ogóle, gdyż skorzysta Pani ze zwolnienia przedmiotowego z tytułu tzw. ulgi meldunkowej. Fakt pozostawania zameldowaną w ww mieszkaniu minimum 12 miesięcy na to pozwoli.
Zatem poniesie Pani koszty jedynie notarialno-sądowe ( taksa notarialna,wpis do KW, odpisy aktu ).
Ps. ww ulga dotyczy jedynie mieszkania- jeśli jest więc ono mieszkaniem hipotecznym- czyli z udziałem w gruncie- ulga nie obejmie tej części dochodu z jego sprzedaży, jaka przypada na wartość udziału w gruncie- trzeba ją oszacować. Od niej podatek wyniesie 19% dochodu.
Iga2 / 79.187.152.* / 2011-03-24 10:25
To może jeszcze mnie pomożecie: mąż nabył mieszkanie w drodze darowizny w zeszłym roku, teraz zamierza je sprzedać. Obowiązuje nas podatek 19% to wiemy. Dochód ze sprzedazy mieszkania bedzie od razu właczony do majatku wspolnego, tym samym calosc rat wspolnego kredytu bedzie nam zaliczona jako przeznaczenie na cele mieszkaniowe, do tego remont-faktury na męża. Teraz pytanie, jak wyglada rozliczenie z US? Czy ja mam jakies obowiązku ( połowa podatku jest "moja"), czy rozlicza sie tylko mąż odliczajac od podatku wysokosc splaconego wspolnego kredytu+faktury na niego na remont wspolnego mieszkania?
KSawicz / 2011-03-18 11:40
Kupiliśmy z mężem mieszkanie - umowa kupna, kredyt 2005r. Mieszkanie było kupione od dewelopera w trakcie budowy. Klucze otrzymaliśmy w 2007r. i w tym roku został podpisany akt notarialny. Czy minęło 5 lat od czasu kupna mieszkania?
ewelina_z / 2011-03-18 13:15
Przeniesienie własności mieszkania nastapiło dopiero w momencie podpisania aktu notarialnego. Tak więc nabycie macie w roku 2007. Przed podpisaniem aktu notarialnego mieliście tylko umowę przedwstępną natomiast właścicielem mieszkania był cały czas deweloper. Wy staliście sie właścicielami w chwili podpisania aktu notarilanego. tak więc 5 lat minie wam 31.12.2012r.
KSawicz / 2011-03-18 13:56
Rozumiem. W takim razie obowiązuje nas ustawa z 2007r. i zwolnienie z podatku tylko w przypadku meldunku co najmniej rok. Ja jestem zameldowana od 2007r. ale mój mąż nie zameldował się wcale mimo, że cały czas mieszkamy razem. Co w takiej sytuacji z podatkiem?
ewelina_z / 2011-03-18 14:48
Możesz skorzystać z ulgi meldunkowej. Problem może być z tym, ze twój mąż nie jest zameldowany. Z jednej strony są wyroki sądów, że wystarczy zameldowanie jednego z małżonków, ale z drugiej strony minister finansów się z tym nie zgadza i twierdzi, że zameldowani muszą być oboje. Najlepiej spytać w swoim US jak oni do tego podchodzą. W razie czego można wystąpić o interpretację przepisów prawa i walczyć aż do uzyskania wyroku sądu, że twoje zameldowanie wystarczy dla was obojga.
paula95 / 2011-02-28 09:56
Witam
W 2009r wykupiliśmy wraz z mężem mieszkanie na własność, ale jesteśmy w nim zameldowani od 2005r. Teraz chcemy je sprzedać i budować dom. Czy musimy zapłacić podatek do US? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
belladonna / 2011-02-28 20:46 / Tysiącznik profesjonalny
Na własność, czyli było lokatorskie? jeśli tak, to nabycie było w 2009, wiec przy sprzedaży ulga meldunkowa nie ma zastosowania. Przepisy najnowsze z PIT-39, podatek 19% od dochodu i można wydatkować na cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat liczonych od końca roku, kiedy nastąpiła sprzedaż :-)
Agneta_m / 2011-02-22 11:38
Maz otrzymał w spadku dom (sierpień 2009). Następnie dom ten sprzedał. Aby nie zapłacić podatku musi w ciągu 2 lat przeznaczyć te pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Chce te pieniące w całości wpłacić na spłatę kredytu (zaciągniętego w 2006r) na mieszkanie stanowiące naszą wspólną własność (wspólnota majątkowa)w którym mieszkamy razem z dziecmi. Do spłaty naszego kredytu zostało nam 150 tys. zl. Czy wpłacając tę kwotę 100 tys na nasze wspólne mieszkanie zostanie to potraktowane jako jego wpłata własna czy tez zostanie uznane, ze 50 tys wpłaciłam ja a 50 on i od 50 bedzie musial zapłacic podatek (jesli tak to w jakiej wysokosci)? Czy tez jesli cala kwote 100 tys wpłaci na mieszkanie i udokumnetuje to, to tym samym zostanie zwolniony z tego podatku?
Czy jeśli zdecydował się na przeznaczenie swojego spadku na własne cele mieszkaniowe to powinien złożyć jakąś deklarację do US?
Czy maż otrzymaną w spadku kwotę może też przeznaczać na spłatę drugiego naszego kredytu na mieszkanie, pod wynajem? Czy tylko ulga dotyczy mieszkania w którym mąż fizycznie mieszka.
marmix / 2011-02-22 01:05
Witam,
W 2009 r przekształciłem spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w odrębną własność. W 2010 powiększyła mi się rodzina co zmusiło mnie do wzięcia kredytu na nowe mieszkanie. Stare zostało obciążone hipoteką. W styczniu 2011 udało mi się sprzedać przekształcony lokal (pomogła agencja nieruchomości, bank wyraził zgodę i wydał stosowną promesę). Jednak w promesie bank zapisał że z kwoty sprzedaży aby wydali dokumenty do zwolnienia hipoteki muszę spłacić część kredytu w kwocie 74000zł. Koszty agencji nieruchomości to ok 5300, koszty przekształcenia starego lokalu to ok 700zł.
Czy te koszty mogę odliczyć od kwoty sprzedaży (172000zł)? jeżeli można to na podstawie jakiego rozporządzenia?
Ile mam czasu na wpłatę 19% podatku do Urzędu Skarbowego?
Nadmienie że kwota kredytu nie wystarczyła mi na wyremontowanie nowego lokalu i musiałem posiłkować się jeszcze jedną pożyczką (ju z nie hipoteczną) na urządzenie nowego lokalu - czy z tej drugiej pożyczki też mogę coś odliczyć i jak to udokumentować w US?
Z góry dziękuję za odpowiedź (tyle tych różnych przepisów że ciężko mi to samemu ogarnąć)
rosolki / 2011-02-21 16:00
Sytuacja w moim przypadku wygląda tak.
04.2004.kupiłem nowe mieszkanie (kredyt 100%), 08.2004 podpisałem umowę przedwstępną ( akt not. 09.2004) sprzedaży starego, którego byłem właścicielem przez rok(start 2 lata i wydatki). Do tego czasu (08.2004) wydałem swoje oszczędności (koszty bankowe, modernizacja - udokumentowane!) w wysokości około 90% wartości zbytego mieszkania. Z dokumentów jasno wynika, że nie jestem handlarzem chcącym oszukać Państwo, tylko durniem, który, aby nie mieszkać pod mostem najpierw kupił, a później sprzedał (Ustawodawca nie przewidział takiej kolejności). Jasne, trzeba było zasięgnąć porady prawnej. Usłyszałem od księgowej, że; w tym samym roku podatkowym wszystko jest zgodne.
Reasumując. Wszystkie wydatki poniesione przed zbyciem nieruchomości są nie ważne (koszt kredytu i 2 lata spłaty też).
Jestem załamany!!!
PROŚBA!
Czy zna ktoś precedens w tego typu sprawie?
Dzięki. Pozdrawiam.
selmaka / 83.23.103.* / 2011-03-26 17:55
odpowiedzcie na to, mam podobnr problem!!!!!!!!!!!
bbnett / 2011-02-21 03:20
Prosze o porade, Otrzymalem w spadku po Mamie ( data zgonu Czerwiec 2006 ) mieszkanie spoldzielcze wlasnosciwe. Bylem w nim zameldowany przez ponad 20 lat w roku 1990 wyjechem do Kanady gdzie mieszkam obecnie. Po przejeciu spadku (postanowienie sadu Czerwiec 2007) zaplacilem podatek. Pytanie - kiedy moge sprzedac to mieszkanie bez placenia podatku? Pozdrawiam i dziekuje BB
działka_2007 / 178.42.76.* / 2011-02-17 23:48
Witam,
W 2007 roku kupiłam z mężem działkę na której postawiliśmy dom.w chwili obecnej dom jest w stanie surowym otwartym jednak zmieniły nam się plany i chcielibyśmy nieruchomość sprzedać-czy jest możliwość uniknięcia opłaty podatku gdy zadeklarujemy,że w przeciągu 2lat przeznaczymy pieniądze na cele mieszkaniowe?przecież kupując działkę nie miałam możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej.z góry dziękuję za odpowiedz. pozd.
ewelina_z / 2011-02-18 08:36
Nie ma Pani możliwości wydatkowania pieniędzy ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Dla nieruchomości nabytych a latach 2007-2008 jedyna ulgą jest ulga meldunkowa. To, że ktoś nie miał możliwości, z różnych względów, się zameldować nie ma żadnego znaczenia. Tak więc albo czeka Pani pięc lat albo płaci 19% podatku. Trzeciej opcji poprostu nie ma. Wydatkowanie na cele mieszkaniowe obowiązuje dopiero dla nieruchomości nabytych po 01.01.2009r.

Najnowsze wpisy