Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
ankam23 / 46.113.255.* / 2011-01-17 21:37
Witam
Mam pytanie chcieliśmy kupić z mężem dom a byliśmy właścicielami mieszkania, żeby dostać kredyt na dom Rodzina na swoim musieliśmy się go szybko pozbyć więc zrobiliśmy darowiznę z syna na matkę. Matka męża jest już właścicielką jednego mieszkania czy to znaczy, że jeśli w pół roku nie sprzeda mieszkania zapłaci podatek, nie może posiadać dwóch mieszkań?(mieszkania tego którego właścicielem jest już ponad 5lat)
Drugie moje pytanie a może lepiej aby teraz ona nam podarowała to mieszkanie(to z darowizny)w trakcie załatwiania formalności kredytowych, sprzedali je i złożyli oświadczenie do US że kwotę wydamy w ciagu 2 lat?
norbert31 / 188.146.127.* / 2011-01-14 20:45
Witam . Mam pytanie jak mozna obejść podatek do US za sprzedaż mieszkania tzn: Mojemu tacie rok temu zmarła siostra. Pozostawiła po sobie mieszkanie które z rodzenstwem sprzedali je i każdy otrzymał po 50 tys zł. Nikt natomiast nie wiedział ze trzeba odprowadzic podatek. Tata wszystkie te pieniadze przeznaczył na remont naszego mieszkania pomógł nam. Teraz chce mu pomóc gdyż to leży w moim gescie po tym jak wszystkie te pieniadze przekazał mi na remon nowo zakupionego mieszkania i nie ma pieniedzy aby zapłacic podatek. Prosze pomózcie mi jak moge mu pomóc.
ewelina_z / 2011-01-15 12:36
Niestety jedynym sposobem by nie zapłacić 19% podatku jest wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe. Innego sposobu uniknięcia tego podatku poprostu nie ma. Albo się wydatkuje na własne cele mieszkaniowe albo się płaci podatek. Trzeciej opcji nie ma. Skoro ojciec nie wydatkował na własny cel mieszkaniowy tylko dał pieniądze wam żeby wam pomóc w remoncie mieszkania to możecie pomóc ojcu tylko dając mu pieniądze na podatek. Wiem, że nie jest to dobra wiadomość ale tak jak powiedziałam innego sposobu na uniknięcie podatku nie ma, tylko wydatkowanie na własny cel mieszkaniowy.
asiasienkiel / 89.74.39.* / 2011-01-13 14:31
Witam,
Mój mąż w 2007r. kupił mieszkanie za kwotę 58 tys. zł i do dnia dzisiejszego się w nim nie zameldował, ale w 2009r. wzięliśmy ślub i ja sie w tym mieszkaniu zameldowałam. A w styczniu 2010r. wzięliśmy pod hipotekę tego mieszkania pożyczkę hipoteczną w kwocie 75 tys. zł, a teraz, czyli w 2011r. chcemy to mieszkanie sprzedać za kwotę 100 tys. (bo tyle jest warte wg rzeczoznawcy). Czy mimo, że mąż się nie zameldował, tylko po ślubie ja (mamy wspólnotę majątkową) musimy od różnicy, tj. od kwoty 25tys. zł zapłacić te 19% podatku czy da się to jakoś ominąć ? Np. przeznaczyć tę kwotę na zakup nowego mieszkania (staramy się o kredyt na nowe mieszkanie)?

Mamy z osobą kupująca to stare mieszkanie podpisaną już umowę przedwstępną, ale zanim je sprzedamy to chcemy wcześniej kupić inne mieszkanie na kredyt, żeby nie mieszkać "pod mostem". Czy da się tak zrobić, aby uniknąć płacenia tego podatku ?

Proszę poradę, bo każdy nam co innego mówi, a Pani z US nam dzisiaj powiedziała, że od tego roku 2011 nie można już przeznaczyć pieniędzy ze sprzedaży starego mieszkania na nowe i nie da się uniknąć podatku ?
Już sama nie wiem kto ma rację, myślę, że US po prostu chce od nas wyciągnąć kasę ?
ewelina_z / 2011-01-13 15:46
Na nieruchomości nabyte w latach 2007-2008 nie ma ulgi polegającej na wydatkowaniu pieniędzy na cele mieszkaniowe. Obowiązuje tylko ulga medlunkowa. Ale tu jeszcze inna kwestia. Jeśli mąż nabył to mieszkanie przed ślubem i nie zrobiliście umowy rozszerzającej wspólność ustawową małżeńską o majątek nabyty przed ślubem to właścicielem mieszkania jest tylko mąż ( bo jest to jego majatek odrębny nabyty przed ślubem) i tylko on musi być tam zameldowany jeśli chce uniknąć podatku. Jeśli Pani nie jest właścicielem mieszkania to Pani zameldowanie nie ma znaczenia bo sprzedajacym będzie tylko mąż. Pani natomiast będzie tylko musiała być obecna przy sporządzaniu aktu ponieważ pieniądze ze sprzedaży wejdą do waszego wspólnego majątku.
mpik / 89.171.64.* / 2011-01-12 14:24
Witam. Czy zapłacę podatek w sytuacji, kiedy dom nabyty został w 12.2004 roku a sprzedawany byłby w 2011 roku?
Dziekuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
belladonna / 2011-01-12 16:34 / Tysiącznik profesjonalny
Nie, pełnych 5 lat od nabycia minęło z końcem 2009 roku, czyli przy sprzedaży w 2011 źródło przychodu do opodatkowania nie wystąpi :)
mpik / 89.171.64.* / 2011-01-13 08:25
To bardzo dobra wiadomość :)
Dzięki za informacje i pozdrawiam
starszy pan / 83.25.236.* / 2011-02-02 21:31
by nie płacić 10% podatku pieniądze muszę przeznaczyć na mieszkanie ,dom czy mogę zakupić na przykład sprzęt budowlany ??????
wiwan / 2011-02-03 14:42
Tylko "cele mieszkaniowe" wymienione w ustawie o PIT w brzmieniu aktualnym do 2006 r., czyli art. 21 ust. 1 pkt. 32

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;26;lipca,dziennik,ustaw,1991,080,350.html
margaretka2011 / 77.253.38.* / 2011-01-12 10:13
Witam,
Czy jeżeli sprzedałam w 2010 roku mieszkanie, które nabyłam w drodze darowizny w 2009 roku, to aby uniknąć zapłaty podatku mogę przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na zakup nowego mieszkania i jego remont. Co dokładnie mogę zaliczyć do kosztów remontu? Czy remont oznacza zakup także sprzętu AGD, mebli kuchennych do zabudowy, wyposażenia łazienki (tzw. biały montaż)?
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
ewelina_z / 2011-01-12 12:20
Mozna wydatkować na zakup i remont mieszkania. Musisz tylko do 30 kwietnia tego roku złozyć w US PIT-39.
Do remontu możesz zaliczyc typowe materiały i usługi remontowe. Nie można zaliczyć wysposażenia domu czyli min. sprzętów agd, mebli (nawet kuchennych do zabudowy), żyrandoli, lamp, dywanów, żaluzji itd... Natomiast można urządzenia sanitarne typu: umywalka, wanna ,kabina, sedes, etc.... ale juz nie można szafek łazienkowych.
margaretka2011 / 77.255.67.* / 2011-01-12 19:50
Dzięki za info. Jeszcze jedno pytanie o 2 rzeczy, czy
- montaż zewnętrzynch rolet w oknach
- montaż szaf do zabudowy, np Komnadora,
można wrzucić w tego typu koszty?
kostek_2004 / 2011-01-10 09:12
We wrześniu 2010 r kupiłem dom o wartości 600 tys zł. Kredyt wziąłem na 200 tys, pozostałą część sfinansowałem z oszczędności. Dom jest majątkiem wspólnym moim i żony.
W grudniu 2010 r zmarli teściowie (rodzice żony) którzy pozostawili spadek - mieszkanie. Mieszkanie było wykupione przez nich 2 lata temu. Czy mogę sprzedać to mieszkanie i uzyskane pieniądze rozliczyć na cele mieszkaniowe do zakupionego wcześniej domu? Jeśli nie to czy mogę pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na spłatę kredytu za dom? W całości czy tylko 1/2 z uwagi na majątek wspólny?
wiwan / 2011-01-10 13:41
Mieszkanie ze spadku jest majątkiem odrębnym żony. Jego sprzedaż ( przez żonę ) przed upływem " 5lat " tj. wcześniej niż 1 stycznia 2016 r. spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego od jego sprzedaży, co jest do uniknięcia pod warunkiem przeznaczenia ich w całości na własne cele mieszkaniowe w ciągu "2 lat". To może być spłata wcześniej zaciągniętego kredytu, ale tylko tych rat i odsetek, które zostaną zapłacone po dniu sprzedaży mieszkania i tylko w części przypadającej żonie czyli 1/2.
Dobrym wyjściem byłoby więc przed sprzedążą mieszkania, aby udział w nim ( 1/2) żona Panu podarowała, abyście mogli odliczyć całość odsetek i rat zapłaconych po dniu jego sprzedaży.
Pieniędzy wydanych ani spłat sprzed daty sprzedaży mieszkania nie można odliczyć jako celów mieszkaniowych.
r2d3 / 178.56.189.* / 2011-01-07 20:52
Witam,

Nabyłem mieszkanie w kwietniu 2004 za kwotę 82.000 PLN a dokonałem jego sprzedaży w październiku 2009 za kwotę 192.500 PLN. Bezpośrednio po sprzedaży złożyłem stosowne oświadczenie w moim US o chęci przeznaczenia tych pieniędzy na cele mieszkaniowe.
W związku z tym mam kilka pytań do Was.
1. Do tej pory rozumiałem, iż na inwestycję muszę przeznaczyć jedynie mój dochód, tj: 110.500 PLN - z poniższych informacji wynika jednak, iż aby uniknąć płacenia podatku muszę zainwestować całość przychodu czyli 192.500 PLN?
2. Sprzedając mieszkanie sugerowałem się fizycznym okresem jaki upłynął pomiędzy zakupem a sprzedażą mojego mieszkania. W moim US natomiast poinformowano mnie, iż liczą się pełne okresy rozliczeniowe - czyli zabrakło mi niespełna 2 miesiące. Jak to jest z tym okresem?
3. W Oświadczeniu zadeklarowałem zakup działki budowlanej. Czy mogę zmienić cel potencjalnej inwestycji np na zakup mieszkania? Jeżeli tak, to czy muszę w jakiś sposób poinformować o tym mój US.
4. Czy od dochodu mogę odliczyć koszty notarialne poniesione na zakup i sprzedaż mieszkania?
5. Czy od dochodu mogę odliczyć koszty operacyjne poniesione na poczet uzyskania i spłaty kredytu mieszkaniowego?
6. Czy zakupu nieruchomości muszę dokonać w ciągu 2 lat od daty sprzedaży, tj 10.2011?

Pozdrawiam
ewelina_z / 2011-01-08 06:33
Ponieważ nabycie było w 2004r to rozliczasz się wg ustawy obowiązującej do 31.12.2006r. a więc:

1. Wydatkować na cele mieszkaniowe trzeba cały przychód ze sprzedaży. Podatek 10% też płaci się od całego przychodu a nie od dochodu. (podatek od dochodu płaci się dopiero od nieruchomości nabytych po 01.01.2007r i sprzedanych przed upływem 5 lat).
2. 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie, Czyli w twoim przypadku okres 5 letni upłynął 31.12.2009r.
3. Nie ma znaczenia co napisałeś w oświadczeniu. Możesz kupić mieszkanie czy dom i nic nie zmieniasz w oswiadczeniu w US.
4. Nie. W tej ustawie do końca 2006 nie można odliczać kosztów nabycia sprzedanej nieruchomości. Natomiast możesz odliczyć koszty przy zakupie nowej nieruchomości tj. notariusz czy agencja pośrednictwa nieruchomości.
5. Nie. Wydatkiem mieszkaniowym jest tyko i wyłącznie spłata kredytu tj. kapitału i odsetek (pod warunkiem nie korzystania z ulgi odsetkowej w zeznaniu rocznym). żadne inne opłaty okołokredytowe, uzbezpieczenia kredytu, prowizje banku czy kary za wcześniejsze spłaty nie można odliczać.
6. Na wydatkowanie masz dokłanie 2 lata od daty aktu notarialnego. I pamietaj żeby się w tym okresie wyrobić bo jest to termin którego przepisy nie pozwalają przywrócić, przesunąć czy wydłużyć. 1 dzień spóźnienia i wydatek nie będzie uznany.
r2d3 / 188.47.180.* / 2011-01-08 09:38
Gdybym jednak zdecydował się zapłacić podatek dochodowy to muszę uiścić go od dochodu? Czyli w moim przypadku podstawą do opodatkowania będzie kwota 110.500 PLN?
ewelina_z / 2011-01-08 10:20
Nie. Płacisz 10% podatek od całego przychodu czyli od 192 500 zł. Plus odsetki od terminu płatności podatku czyli od 15-tego dnia po sprzedaży. Z tym , że przez te 2 lata które masz na wydatkowanie odsteki są liczone w połowe wysokości.
r2d3 / 178.56.189.* / 2011-01-08 17:49
1. Ja myślałem, że mnie dotyczy 19% podatek.
2. Jaka jest wysokość odsetek?
r2d3 / 178.56.189.* / 2011-01-08 17:52
Patrz Post z 2010-10-20 21:22:25 | szklarek
ewelina_z / 2011-01-09 06:25
19% podatku od dochodu płacą osoby, które nabyły nieruchomości po 01.01.2007r i sprzedają przed upływem 5 lat. Ty nabyłeś w 2004 i ciebie obowiązuje ustawa do 31.12.2006r czyli 10% od całego przychodu. Co do odsetek to najlepiej znajdź w necie jakiś kalkulator który szybko ci je policzy.
W tym poście z października, jest błąd. W poście "2010-10-21 09:39:58 | szklarek" osoba która go pisała, przyznała że się pomyliła.
r2d3 / 62.105.143.* / 2011-01-09 20:54
Ok, dzięki.
Mam ostatnie pytanie, a mianowicie czego dotyczą te odsetki?

Pozdrawiam
ewelina_z / 2011-01-10 08:38
Są to odsetki od zaległości podatkowej. U ciebie terminem zapłaty 10% podatku był 14-ty dzień po sprzedaży. Po upływie tych 14 dni niezpłacony podatek staje się zaległością podatkową. Oczywiście złożenie oświadczenia o przeznaczeniu tych pieniędzy na cele mieszkaniowe powoduje że nie trzeba podatku płacić w ciągu tych 14 dni. Ale jeśli nie wydatkujesz całej kwoty na cele mieszkaniowe to wtedy musisz zapłacić zaległy podatek z odsetkami liczonymi od pierwotnego teminu płatności czyli od 15-tego dnia po sprzedaży.
Mówi o tym art.28 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązujacym do 31.12.2006r.
ewelina_z / 2011-01-10 08:44
Art. 28. ustawy o podatku dochodowym

2. Podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu
w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania
w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu
skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca
zamieszkania podatnika.

2a. Zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników
dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10
ust. 1 pkt 8 lit.a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą
oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone
w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub lit.e).

3. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub
lit.e), podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych
w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:

1) od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata,
licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od
zaległości podatkowych,
2) począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż
do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości
podatkowych.
sylwia120375 / 77.236.26.* / 2011-01-06 14:02
Witam mam pytanie jaki podatek bede musiala zaplacic chcac teraz sprzedac miedzkanie ktorego wlascicielem jestem ponad 10 lat i tyle samo jestem w nim zameldowana ???
belladonna / 2011-01-06 18:00 / Tysiącznik profesjonalny
Ta sprzedaż nie będzie opodatkowana, bo skoro posiadasz mieszkanie ponad pięć lat (pełnych) to nie ma źródła przychodu przy sprzedaży :-)
Agnen / 151.88.22.* / 2010-12-17 13:08
Witam, w 2008 roku nastapila zamiana mieszkania na wieksze z doplata 40 tys. zl. Mieszkania byly zwolnione z podatku. Teraz podobno wchodzi w gre ulga meldunkowa. Jest jednak problem, ja bylem zameldowany, a zona nie. Pytanie 19 procent podatku bedzie od 20000 tys. (40000/2) - informacja od pani z US, czy od roznicy pomiedzy cena zakupu i sprzedazy podzielonej na 2. Cena zakupu to 100000 tys (wartosc wyceny starego mieszkania) + 40 tys doplaty. Cena sprzedazy np 150000 tys. Roznica 10000, zysk 5000 na osobe, czyli podatek 950 zl?
belladonna / 2010-12-17 18:57 / Tysiącznik profesjonalny
Nie za bardzo kumam o co chodzi.... czyli jaki związek ma ulga meldunkowa z zamianą w 2008? mógłbyś to wyjaśnić? Kto ma zapłacić podatek i od czego?
Agnen / 151.88.22.* / 2010-12-20 15:26
Poniewaz, teraz chce sprzedac to nowe mieszkanie. W US podali mi informacje, ze w 2008 wymiana mieszkan byla opodatkowana dla mieszkan ponizej 5 lat. Oba mieszkania byly zwolnone z tego podatku. Natomiast dla nowego mieszkania okres 5 lat biegnie od nowa. Pisze o zamianie poniewaz wartosc nowego mieszkania to wartosc starego ( podana w umowie zamiany) + 40000 doplaty.
wiwan / 2010-12-22 19:58
Pozwolę sobie się wciąć :-).
Zamiana mieszkań to w sensie również podatkowym wzajemna sprzedaż. Podatku nie było ani po Waszej stronie, ani po drugiej- i ten rozdział historii świata zamykamy.
Jako małżeństwo macie teraz mieszkanie ( to większe ) nabyte w 2008 r. i chcecie je sprzedać- przed upływem 5 lat od końca roku w, którym je nabyliście, co wiąże się z zapłatą podatku dochodowego w wysokości 19% od dochodu, czyli generalnie od ceny sprzedaży pomniejszonej o tamte 100 tys.
By go uniknąć trzeba cały Przychód wydać na kolejne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż lub skorzystać z ulgi meldunkowej. A z niej skorzystać można, gdy do dnia tej przyszłej sprzedaży będzie się w nim zameldowanym min 12 miesięcy na pobyt stały.
1. Żona nie była, ale może już jest zameldowana i okres ten biegnie.
2. Fakt- US na ogół stoją na stanowisku, że oboje małżonkowie muszą być zameldowani by oboje skorzystali z tej ulgi, traktując, że każdy ma udział 1/2 w nieruchomości, ale : tu interpretacje z netu:
"Zdaniem WSA w Bydgoszczy nie. W wyroku wskazanym we wstępie uznał on bowiem, iż mimo spełnienia warunku zameldowania tylko przez jednego z małżonków, zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Uznanie, iż zwolnienie takie przysługuje jedynie temu małżonkowi, który w nieruchomości był zameldowany spowodowałoby bowiem, iż art. 21 ust. 22 ustawy jest zbędny.

Podobne stanowisko wyraził WSA w Lublinie w wyroku z dnia 21 stycznia 2009 r. (sygn. akt I SA/Lu 622/08), w którym to uznał on „że brzmienie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 126 i art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że spełnienie warunku niezbędnego do skorzystania z ulgi meldunkowej przez jednego z małżonków (przesłanki zameldowania przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy w zbywanym lokalu) powoduje, że z przedmiotowej ulgi mogą skorzystać łącznie oboje małżonkowie. Dzielenie dochodu ze sprzedaży mieszkania w celu jego opodatkowania z powodu nie spełnienia przez jednego z nich w/w przesłanki nie ma uzasadnienia w przepisach w/w ustawy, ani w żadnych innych”

Warto w tym miejscu przytoczyć także dodatkowy wniosek wyrażony w wyroku WSA w Bydgoszczy. Mianowicie sąd wskazał, iż „jeżeli jeden z małżonków jest zameldowany na pobyt stały w innym miejscu niż drugi z małżonków, który zamieszkuje w zbywanym lokalu i spełnia przesłanki do skorzystania z ulgi meldunkowej, to interesy życiowe tego pierwszego z małżonków powinny być trwale związane z tym drugim lokalem. Tylko wówczas będzie istniała możliwość skorzystania przez obydwu małżonków z ulgi z tytułu zbywania mieszkania”.

Jest więc mocna podstawa do walki z US w tej kwestii.

3. Jeśli jednak US się uprze- podatek powinien być naliczony od sprzedaży udziału 50 % w mieszkaniu- czyli od 1/2 Przychodu- czyli 1/2 ceny sprzedaży pomniejszona o 50 tys.

Przysługuje odliczenie w kosztach również innych kosztów:
* opłatę notarialną;
* opłatę skarbową;
* opłatę sądową;
* koszty pośrednika obrotu nieruchomościami,

w wysokości faktycznie poniesionej przez podatnika- czyli tu też 1/2.
Agnen / 151.88.22.* / 2010-12-27 14:43
Dziekuje, za odpowiedz. Ma Pani racje; jest solidna podstawa do walki z US. Poza tym potrafie udowodnic, ze zona mieszkala w tym mieszkaniu ponad rok, a byla zameldowana gdzie indziej ze wzgledu na sprawy spadkowe.
agata_a / 188.147.248.* / 2011-01-28 14:50
Witam, na początku stycznia odziedziczyłam mieszkanie i mam zamiar je sprzedać przed upływem 5 lat.
-Czy będę musiała zapłacić podatek mimo, iż kiedyś byłam tam meldowana ( 12 lat )?
-Jeżeli tak, to czy mogę poza spłatą kredytu przeznaczyć te pieniądze na spłatę rat? Jestem w trakcie wykańczania domu na, który mam kredyt hipoteczny.
-Czy zakup i ułożenie kostki jak również ogrodzenie też można podciągnąć pod koszty przeznaczone na zakup domu?
belladonna / 2010-12-29 20:57 / Tysiącznik profesjonalny
Czy mi się to śniło, czy jednak dobrze myślę, że wiwan kiecki raczej nie nosi? :-)
Pozdrowionka :)
wiwan / 2010-12-30 11:33
Factus est- nie nosi, ale już tego tutaj nie prostuje :-).
Jakoś tak panie na forum mają chyba z obsadą "Przeminęło z wiatrem" nieodparte skojarzenie.....
belladonna / 2010-12-30 17:16 / Tysiącznik profesjonalny
Hihihi... no ja kiecki nosze (czyli jestem babą na forum), ale nawet gdybyś nie użył formy wskazującej na płeć, to Twoje odpowiedzi są zwyczajnie w stylu "facetowskim", czyli wyraźnie z Marsa, a nie z Venus :-):-) :-)
andrzej 1234 / 194.30.179.* / 2010-12-01 13:19
Witam
W 2010 r sprzedałem nieruchomość którą dostałem w spadku. Powinienem zapłaci teraz podatek w wysokości 19 %, czy istnieje możliwość abym zadeklarował w zeznaniu podatkowym, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczę na spłatę kredytu mieszkaniowego córki (spłata w ratach miesięcznych przez kolejne 2 lata)? nie jestem właścicielem mieszkania, co prawda pomagam córce w spłacie kredytu hipotecznego i tylko tyle!. czy jeśli nie ma takiej możliwości to w jaki sposób mógłbym przeznaczyć te pieniądze na ten cel mieszkaniowy - zostać współwłaścicielem mieszkania, odkupić od córki udziały w mieszkaniu???? Interesuje mnie bardziej comiesięczna pomoc w spłacie kredytu niż np. jego nadpłata czy częściowa spłata . córka zaciągnęła kredyt hipoteczny w 2010 r przed sprzedażą przeze mnie nieruchomości!

2010 r sprzedałem nieruchomość którą dostałem w spadku. Powinienem zapłaci teraz podatek w wysokości 19 %, czy istnieje możliwość abym zadeklarował w zeznaniu podatkowym, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczę na spłatę kredytu mieszkaniowego córki (
dagmaras / 2010-12-13 12:50
Witam-jeszcze w br chcę podarować synowi mieszkanie .W 2011r. syn się żeni.Kiedy będzie on mógł sprzedać przedmiotowe mieszkanie, tak aby on i jego żona nie musieli płacić podatku.Czy możliwa jest sytuacja podarowania 50% mieszkania przez syna swojej żonie. Dziękuję
szklarek / 2010-12-13 13:44
Wg obecnych przepisów mieszkanie nabyte ( np. drogą darowizny ) w 2010 roku będzie można sprzedać bez podatku dochodowego po 31.12. 2015 czyli już 1.01.2016. Możliwe jest też uniknięcie podatku przy sprzedaży wcześniejszej- ale pod warunkiem, że środki uzyskane ze sprzedaży trzeba wydatkować w ciągu dwu lat (od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi sprzedaż) na inne "własne cele mieszkaniowe"- kupno, remont, budowę i wykończenie, spłatę kredytu itp. innego mieszkania, nieruchomości lub udziału.

Darowizna przez męża żonie części majątku odrębnego jest oczywiście możliwa i będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn.

Obie darowizny wymagają formy notarialnej.
Zwracam uwagę, że jeśli syn dokona darowizny 1/2 mieszkania żonie- to dla tej części mieszkania okres "5 lat" uprawniających do zwolnienia od podatku od sprzedaży zacznie biec osobno- od roku wykonania darowizny. Innymi słowy jeśli dokona darowizny w 2011, ze sprzedażą będą musieli poczekać już do 1.01.2017
belladonna / 2010-12-01 17:21 / Tysiącznik profesjonalny
Mnie by interesowało przede wszystkim jakie przepisy maja zastosowanie do Twojej sprzedaży (czyli kiedy i w jaki sposób nastąpiło nabycie sprzedanej nieruchomości)... co do kredytu, to spłata ma być swojego, a nie cudzego kredytu:-)
joasia1988 / 2010-11-28 23:12
Mam pytanie, a więc odziedziczyliśmy wspólnie z rodzeństwem (jest nas 5 i każde ma 1/5 części) dom po rodzicach w spadku. teraz chcielibyśmy sprzedac ten dom, czy bedziemy musieli płacic jakis podatek od spadku i póżniej od sprzedaży? a odziedziczyliśmy 08.11.2010r. Ojciec zmarł w 2005 r. a mama w 2010r. i to była pierwsza sprawa spadkowa.
belladonna / 2010-11-29 16:51 / Tysiącznik profesjonalny
Po sprzedaży część otrzymana po ojcu w spadku (jeśli zmarł w 2005 będzie zwolniona z podatku), natomiast część po mamie (jeśli zmarła w 2010) będzie opodatkowana podatkiem dochodowym... sprzedaż tej części regulują najnowsze przepisy z ulgami zawartymi w art. 21 ust. 25 ustawy PDOF :-)
joasia1988 / 2010-11-29 22:41
a jesli mozna wiedziec to jak wysoki jest ten podatek od spadku, jeśli chodzi o ten po mamie i zaś o sprzedaży domu? dziekuję bardzo za odpowiedz :)
szklarek / 2010-11-30 11:59
Od sprzedaży: 19% od dochodu z możliwością uwzględnienia amortyzacji.
Konkretnie- reguluje to art. 30 e wspomnianej już Ustawy. I jest on do uniknięcia w przypadku przeznaczenia całego Przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe zgodnie z przytoczonym przez belladonnę art.21 ust.25 Ustawy.

Tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Z podatku od spadku po mamie jesteście zwolnieni jako osoby tzw. zerowej grupy podatkowej spadkowej. Natomiast od części po ojcu jest on do zapłacenia, zwolnienie jest dopiero do 2007 roku.
Jego wysokość:
http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Kwota wolna to 9637 zł dla każdego z rodzeństwa.
joasia1988 / 2010-11-30 12:30
Nawet jeśli sprawa spadkowa po ojcu była w tym roku dopiero?
szklarek / 2010-11-30 12:47
Tak. O stosowanych przepisach i stawkach decyduje moment nabycia spadku- a tym zgodnie z KC ( art.924, 925) jest chwila śmierci spadkodawcy. Sprawa spadkowa to moment powstania zobowiązania podatkowego.
belladonna / 2010-11-30 16:31 / Tysiącznik profesjonalny
czy podatek dochodowy, czy podatek od spadku to mają zastosowanie przepisy obowiązujące w momencie śmierci spadkodawcy, a nie przepisy z roku sprawy spadkowej w sądzie :-)
Dlatego sprzedaż części nabytej od ojca będzie zwolniona z podatku dochodowego, bo wg przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2006 odnośnie tego podatku przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, czy darowizny jest zwolniony w całości, co nie obowiązuje już od 2007 roku :-)
zuzanna2007 / 2010-10-22 12:03
Witam mam pytanie w 2009 roku Teściowa nabyla mieszkanie spółdzielczo własnościowe na własność. W czerwcu 2010 roku przekazalam mieszkanie aktem notarialnym darowizny ( cena mieszkania w akcie notarialnym 320 tys) mężowi i mnie. Czy w tym momencie przy sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat ponosze koszty podatku 19 % jezeli mieszkanie sprzedam za ok 450 tys i za te pieniadze kupie miejsze mieszkanie za 200 tys a pozostala czesc 250 tys przeznacze na budawe domu.
szklarek / 2010-10-22 22:06
Jeśli w całości kwota uzyskana za sprzedaż ( obecnie te 450 tys). zostanie przeznaczone na ww cele w ciągu dwu lat od sprzedaży- podatku nie będzie. Obie inwestycje spełniają ustawowy warunek celów mieszkaniowych podatnika, jednocześnie nie ogranicza ona liczby tych inewstycji- nie ma obawy, że US uzna że tylko dom jest celem, a drugie mieszkanie już nie.
Bieg 2 i 5 lat liczy się od końca roku podatkowego w którym nastąpiło nabycie/ zbycie- czyli w praktyce może wynosić 3 i 6 lat bez jednego dnia :-).
Proszę pamiętać o PIT 39, który jest jednocześnie deklaracją przeznaczenia środków na cele mieszkaniowe i składany jest do końca kwietnia roku następnego po zbyciu mieszkania.
marionetkaUS / 77.254.59.* / 2010-10-22 18:13
witam.mam chyba spore problemy z podatkiem od nieruchomosci ktora sprzedalem w 09.02.2005r.Moze ktos mi podpowie czy jesli przeksztalcilem spoldzielcze lokatorskie prawo do lokalu w 09.2004 i nastepnie mieszkanie juz jako wlasnosciowe sprzedalem w 09.02.2005r a potem zdeklarowalem w US ze w ciagu dwoch lat od sprzedazy zainwestuje w nowa nieruchomosc z tym ze inwestycje ta zrobilem w 14.02.2007r czyli 5dni po uplywie terminu dwoch lat od sprzedazy tamtej nieruchomosci jednak co najwazniejsze pieniadze uzyskane ze sprzedazy spoldzielczego wlasnosciowego prawa do lokalu otrzymalem na konto od kupujacych dopiero w dniu 16.02.2005 i w tym tez dniu wydalem im nieruchomosc.czy w takim przypadku urzad moze mnie opodatkowac?przeciez wydanie lokalu i zaplata nastapila dopiero 16.02.2005 a inwestycje zrobilem 14.02.2010r?prosze o podpowiedz bo wlasnie dostalem z urzedu informacje ze chca odemnie podatek wraz z odsetkami bo spoznilem sie 5dni!czy jesli faktycznie doszlo to spoznienia 5dni to mozna sie z tego jakos wybronic w sadzie,czy ktos zna korzystne rostrzygniecia w takich sprawach?
marionetkaUS / 77.254.59.* / 2010-10-22 18:19
przepraszam..pomylilem sie w jednej dacie.mianowice inwestycje zrobilem 14.02.2007r!
ewelina_z / 2010-10-23 07:02
US ma rację i nie masz szans żeby cokolwiek wygrać. przepisy sa jednoznaczne, na wydatkowanie masz równo dwa lata od daty aktu i ani dnia dłużej. ( 2 lata nie liczy się od daty otrzymania pieniędzy ale od aktu sprzedaży) Jeśli sprzedałaś 09.02.2005 to musiałaś wydatkować do 09.02.2007r. Zakupów dokonanych od 10.02.2007 nie można uznać. Ten termin 2 lat jest to termin którego przepisy nie pozwalają wydłużyć, skrócić, przesunąć czy odroczyć. Tu walka jest przegrana. Nie spełniłaś ustawowych warunków do zwolnienia i trzeba liczyć się z konsekwencjami.
leeo nidas / 80.227.38.* / 2010-10-20 17:08
1. Czy jeśli za 400tyś. sprzedaję mieszkanie kupione w lutym 2006r. za 330tyś (kredyt 100%)., to żeby nie płacić podatku muszę zadeklarować przeznaczenie dochodu (70tyś.) na dokończenie budowy domu, który buduję?
2. Czy może raczej powinienem przeznaczyć 400tyś. na środki mieszkaniowe i tu mógłbym spłacić pozostałość kredytu (250tyś.), a 150tyś. przeznaczyć na budowę domu?
2. Czy udowę domu należy 'udowodnić' fakturami czy wyceną domu po zakończeniu budowy?
Proszę o pomoc.
szklarek / 2010-10-20 21:22
1. Niestety. Konstrukcja przepisu jest taka, że aby całkowicie uniknąć 19% podatku od Dochodu ( czyli od 70 tys. ) na własne cele mieszkaniowe trzeba przeznaczyć cały Przychód ( czyli 400 tys. ). Oczywiście przy niecałkowitym wydatkowaniu opodatkowanie jest proporcjonalne- czyli są możliwe wersje pośrednie.
2. Właśnie ta opcja.
3. Fakturami, rachunkami, ale dopiero na ewentualne wezwanie US po tych 2 latach. Nie ma obowiązku sprawozdania.
ewelina_z / 2010-10-21 08:26
Mała korekta: leeonidas napisał że mieszkanie nabyte w lutym 2006.
Tak więc podatek wynosi 10% od całego przychodu uzyskanego ze sprzedaży. A wydatkować na cele mieszkaniowe również trzeba cały przychód uzyskany ze sprzedaży.
szklarek / 2010-10-21 09:39
Tak, oczywiście- jakoś skupiłem się na kwotach, data umknęła mi, a jest decydująca. Podatek 10% od Przychodu lub jego uniknięcie jak wyżej.
Warto więc dodać, że na zawiadomienie US jest tylko 14 dni od daty zbycia i inny druk- nie PIT 39 a 23.
zbyszek kowalski / 2011-01-22 17:55
Witam, również proszę o poradę.

Kupiłem mieszkanie po rodzinie - część mieszkania kupiłem , a część dostałem w darowiznie - było to w maju 2010. Czy zapłacę podatek od sprzedaży, jeżeli nie jestem tam zameldowany na chwilę obecną oraz gdy nie minęlo 5 lat od zakupu?
A co w przypadku, gdy chcę przeznaczyć tą kwotę na zakup innego mieszkania? po sprzedaży tego.

Dziekuje i proszę o odp.
Marta L / 2010-10-11 07:51
Dzien dobry!
Bardzo prosze o odpowiedz czy mam zaplacic podatek, jesli tak to jaki %.
Sytuacja wyglada tak:
W 1991r otrzymalam w darowiznie od corki mieszkanie spoldzielcze wlasnosciowe. Jestem tam zameldowana od tego czasu. W 2009r przeksztalcilam je w odrebna wlasnosc. Teraz chce sprzedac i nie [przeznaczac pieniedzy ani na nowe mieszkanie , ani na remont. Czy mam zaplacic podatek? Z gory dziekuje za odpowiedz.
belladonna / 2010-10-11 16:37 / Tysiącznik profesjonalny
Skoro masz mieszkanie własnościowe spółdzielcze od 1991 roku, to od tego czasu jesteś właścicielem. Przekształcenie w odrębną własność nie zmienia właściciela, ani tego, że posiadasz je od 1991 roku. Przy sprzedaży nie wystąpi źródło przychodu, bo minęło pełnych pięć lat od nabycia... czyli o podatkach nie ma mowy, co potwierdzi Ci ta interpretacja:
http://interpretacje.taxmachine.pl/Podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/Zrodla-przychodow/232229-nabycie-przeksztalcenie-wlasnosciowe-sprzedaz-lokalu-wlasnosc-odrebna.html
sabrab / 46.113.147.* / 2011-01-10 21:02
Witam,
A ja mam spółdzielcze lokatorskie od 2004 roku, w 2009 przekształciłem w odrębną własność. Czy jeżeli chodzi o zwolnienie z podatku to stosuje się tą samą interpretację jak do spółdzielczego własnościowego czy do spółdzielczego lokatorskiego są inne przepisy?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuje.
wiwan / 2011-01-11 13:43
Tak, inną.
W przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność- ustawa o PIT nie traktuje tego jako nabycie, tylko zmianę formy posiadania, czyli 5 lat liczy się nie od wyodrębnienia, ale od przydziału s.w.p do lokalu.
Natomiast w przypadku przekształcenia ze spółdzielczego lokatorskiego- za datę nabycia uznaje się dopiero to przekształcenie, a nie wcześniejszy przydział.

Zatem w Twoim przypadku te podatkowe "5 lat" mija 31 grudnia 2015 r.

Ps. Zwracam uwagę, choć Ciebie to nie dotyczy, że ww pierwszym przypadku jest osobny bieg tych lat dla...udziału w gruncie.Bo do wcześniej posiadanego s.w.p.d.l. dochodzi w dopiero w momencie wyodrębnienia ten udział. Wtedy mimo sprzedaży po 5 latach od uzyskania przydziału, może okazać się, że nie jest jeszcze 5 lat od wyodrębnienia- i podatek jest należny za tę część wartości nieruchomości jaka przypada na ułamkowy udział w gruncie.
sabrab / 46.112.144.* / 2011-01-17 20:28
Dziękuje bardzo,
A jeszcze małe pytanko czy jest to stawka 19% czy 10% i czy są jakieś inne sposoby aby ominąć lub zmniejszyć kwotę podatku?
Niestety w 2010 wziąłem kredyt na mieszkanie ale nie chciałbym spłacać całej kwoty. Pewnie wstecz to nie działa i jak sprzedam teraz to już nie mogę tego podpiąć pod kupno z 2010 aby być zwolnionym z podatku?
I jeszcze na koniec czy koszt agencji nieruchomości z którą współpracuje mogę odliczyć od kwoty sprzedaży dla Urzędu Skarbowego.
Z góry dzięki za pomoc, jestem w tych sprawach zielony:)
wiwan / 2011-01-17 20:40
Dla nieruchomości nabytych po 2008 roku jest to 19 % od Dochodu. Czyli od Przychodu ze sprzedaży odjąć należy Koszty nabycia, koszty notarialne sprzedaży, agencji nieruchomości również.
Warunkiem uniknięcia podatku jest przeznaczenie całego Przychodu w ciągu 2 lat ( liczonych jak wyżej 5 lat, tj. od końca roku kalendarzowego w którym nastąpi sprzedaż ) na własne cele mieszkaniowe- czyli nabycie kolejnego, udziału w kolejnym itp. Może to również być spłata już wcześniej zaciągniętego kredytu na nieruchomość- ale tylko tej części spłat, które będą poniesione po dacie zbycia wzmiankowanego mieszkania.
sabrab / 46.112.144.* / 2011-01-17 23:26
Dziękuje, troche mi to rozjaśnia obraz. Wniosek i tak jest jeden - fiskus kroi ostro.
sabrab / 46.112.144.* / 2011-01-17 23:48
Jeszcze nie do końca rozumiem jak jest z tym kredytem. Mieszkanie, które chce sprzedac jest obciazone hipoteka kaucyjna, po sprzedazy musze wplacic do banku ok 20% wartosci mieszkania aby bank zwolnil hipoteke - i jezeli ta wplata nastapi po podpisaniu aktu notarialnego to rozumiem ze o ta kwote moge pomniejszyc moj przychod, ale czy moge go pomniejszyc rowniez o sume rat przypadajacych przez najblizsze 2 lata od daty sprzedazy?
Jezeli da sie tak zrobic to jak to zglosic w urzedzie skarbowym

Jak już pisałem jestem laikiem zupełnym i się mocno już zakręciłem.
Wiem jedynie że muszę zapłacić podatek 19%. Przepraszam i dziękuję za cierpliwość.
TurQ / 188.33.116.* / 2010-10-09 10:34
Witam.
Prosiłbym o pomoc w związku ze spadkiem.
W lutym 2009 roku odziedziczyłem po mamie (zwolnienie z podatku od spadku) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, na które założona była księga wieczysta (grunt pod budynkiem w użytkowaniu wieczystym). Otrzymałem też garaż murowany w zabudowie szeregowej (była na niego KW - lokal stanowiący odrębną nieruchomość). Grunt pod garażem był w użytkowaniu wieczystym. Właściciele garaży akurat składali wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego w własność (mama nie zdążyła złożyć wniosku i wszyscy właściciele czekali na uprawomocnienie się postanowienia sądowego o spadku po mojej mamie, po czym ja mogłem dołożyć ten wniosek).
Obecnie jestem właścicielem mieszkania, garażu i gruntu pod garażem.
Moje pytanie dotyczy sprzedaży całości spadku.
W mieszkaniu jestem zameldowany od urodzenia i wiem, że mogę złożyć wniosek o zwolnienie z podatku dochodowego z uwagi na ulgę meldunkową (tak poinformowano mnie w US - meldunek powyżej 12 m-cy). Czy od sprzedanego garażu i gruntu pod nim muszę zapłacić podatek dochodowy, nawet jeśli całą kwotę przeznaczę na zakup innego mieszkania?
Bardzo proszę o pomoc, gdyż w US otrzymałem dwie różne odpowiedzi :-)
Z góry dziękuję za odpowiedź.
belladonna / 2010-10-09 13:51 / Tysiącznik profesjonalny
Rozumiem, że w 2009 było postępowanie spadkowe, a odziedziczyłeś pewnie w 2008 (w momencie śmierci spadkodawcy), bo tylko przy nabyciu w latach 2007-2008 jest ulga meldunkowa...
Tak, ulga meldunkowa ma zastosowanie jedynie do przychodu uzyskanego ze sprzedaży samego mieszkania. Grunt przynależny i garaż będzie już podlegać opodatkowaniu (i innych ulg wtedy nie ma) :-)
Jeśli przepisy są z ulgą meldunkową to nie można przeznaczyć przychodu ze sprzedaży nieruchomości na inne cele mieszkaniowe, bo ta ulga jest przy sprzedaży nieruchomości nabytej od 1 styczeń 2009 :-)
TurQ / 188.33.30.* / 2010-10-09 17:09
Dziękuję za odpowiedź.
Już wyjaśniam - mama zmarła w lutym 2009 r., a postanowienie sądowe uprawomocniło się w maju 2009 r.
Czy w takim wypadku, prawdą jest to co usłyszałem za pierwszym razem w US, czyli że mogę sprzedać całość i nie zapłacę podatku dochodowego jeśli zgłoszę w US fakt sprzedaży (w ciągu 2 tygodni) i całą kwotę przeznaczę na zakup innej nieruchomości (w ciągu 2 lat)?
belladonna / 2010-10-09 19:41 / Tysiącznik profesjonalny
Dokładnie tak... w tym przypadku nie ma miejsca ulga meldunkowa... na wydatkowanie masz czas 2 lata liczone od końca roku kiedy nastąpiła sprzedaż :-)
TurQ / 188.33.111.* / 2010-10-09 22:43
Dziękuję za pomoc.
:-)
belladonna / 2010-10-10 08:45 / Tysiącznik profesjonalny
I pamiętaj jeszcze o PIT-39. Tutaj przeczytasz o tym (można też złożyć elektronicznie do czego zachęcam):
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/383027,sprzedaz_domu_trzeba_wykazac_w_pit_39.html
:-)
TurQ / 188.33.4.* / 2010-10-10 14:03
Link na pewno się przyda!
Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie - czy nową nieruchomość mogę nabyć na zasadzie współwłasności (ja wpłacam kwotę uzyskaną ze sprzedaży spadku, narzeczona resztę)?
belladonna / 2010-10-10 17:57 / Tysiącznik profesjonalny
Nikt Ci tego nie zabroni... jedynie dopilnuj, żeby było wiadomo ile Ty zapłaciłeś ze swojej kieszeni, żeby potem nie było, iż skoro budynek/lokal/ mieszkalny ma 2 właścicieli, to każdy poniósł koszty zakupu w 1/2 :-)
TurQ / 188.33.64.* / 2010-10-10 21:20
Jeszcze raz dziękuję.
Wszystko zostało potwierdzone.
Pozdrawiam :-)

Najnowsze wpisy