Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
k_milek / 62.87.146.* / 2010-04-27 21:37
Mam pytanie.
Kupiłem w XI 2008 r mieszkanie. Obecnie chce je sprzedać. Wiem że mogę skorzystać z tzw ulgi meldunkowej i ze ulga meldunkowa nie obejmuje gruntu. W akcie notarialnym mam podany tylko udział w gruncie 52/10 000.
TZN że mam zorientować się w średnich cenach gruntu z daty zakupu i sprzedaży i z ich różnicy zapłacić 19% podatku?
belladonna / 2010-04-28 17:38 / Tysiącznik profesjonalny
Mniej więcej.... chociaż 19% płacisz od dochodu, wiec jakieś ewentualne proporcjonalne koszty dot. gruntu tez odliczasz :)
Krzysztof Łopatka / 77.253.187.* / 2010-07-19 12:49
A gdzie mógłbym zorientować się jakie obowiązywały średnie ceny ceny gruntów w 2007r i obecnie?
majia233 / 89.231.245.* / 2010-08-10 22:49
Mam pytanie i prosze o pilną odpowiedz.
W grudniu 2008 zmarł mi ojciec, sprzedajemy teraz mieszkanie mamy 62,5% sprzedajemy na 110000zl mieszkanie .Jakieś ulgi mi przysługują ? jak to załatwić aby najmniej stracić i jak najmniej oddać państwu?Dodam iż żadna z nas nie była tam zameldowana. I splacałysmy długi ojcaPozdrawiam
Krzysztof Łopatka / 77.253.166.* / 2010-07-19 13:23
Moje pytanie dotyczy średnich rynkowych cen gruntów we Wrocławiu
Patryk Rafał / 79.191.126.* / 2010-04-25 16:52
Mma kupiła dom w 2005r W2008r otrzymałem 1/2 domu aktem darowizny . W 2011r bedziemy musieli z powodu długu sprzedac dom. Bede chciał kupic małe mieszkanie czy zapłace podatek od sprzedazy jesli cena mieszkania bedzie mniejsza od ceny 1/2 domu. Działka 380m uzytkowanie wieczyste. Dzieki za odpowiedz.
belladonna / 2010-04-25 21:53 / Tysiącznik profesjonalny
Jak otrzymałeś w formie darowizny to nie poniosłeś kosztów zakupu, więc tutaj kosztem może być zapłacony podatek od spadków i darowizn itp. Dlatego dochód do opodatkowania wyjdzie i to pewnie niewiele różniący się od przychodu. Ponieważ otrzymałeś w 2008 to aby nie zapłacić podatku od budynku wystarczy być zameldowanym na pobyt stały w tym budynku co najmniej 12 miesięcy. Wtedy ewentualny podatek może dotyczyć jedynie gruntu :)
2655238 / 2010-04-28 11:37
Witam. Mam pytanie, ojciec zmarł w 1993 r, a matka w 2009. Część po mamie czyli 1/2 z całości plus 4/16 z drugiej połowy przypadło mnie, a po 3/16 z drugiej połowy( czyli po ojcu ) , mnie i 3 mojego rodzeństwa. Teraz rodzeństwo swoją część w formie darowizny, aktem notarialnym podarowało mi. Mam zamiar to sprzedać, jaki zapłacę podatek ?
Rafał H. / 88.156.219.* / 2010-04-20 19:25
Ja również mam problem z podobną sprawą. Poniekąd chodzi o mnie i o zakup mieszkania przeze mnie ale zacznijmy od początku. Zmarła moja babcia, ojciec, jego siostra i brak we troje odziedziczyli mieszkanie własnościowe. wszyscy postanowili że mieszkanie idzie na sprzedaż. Rodzice chcą pieniądze z mieszkania (część jaka należy się mojemu tacie) podarować mi abym dołożył sobie do kredytu mieszkaniowego na zakup własnego mieszkania. Jak to się ma do tych wszystkich podatków itp. czy tata w tym przypadku będzie musiał płacić podatek, jak to wszystko wygląda i czy jest może jakaś możliwość aby to zrobić tak żeby nie płacić tego podatku?
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
szklarek / 2010-04-20 22:06
Wszyscy troje sprzedający muszą liczyć się z podatkiem dochodowym od tej sprzedaży.
Jeśli otwarcie spadku nastąpiło po 31 .12.2008 r. spadkobierca może go uniknąć:
1. przeznaczając dochód ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwu lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi sprzedaż
2. odczekując 5 lat od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż
Darowizna pieniędzy ze sprzedaży byłaby już od podatku wolna ( 6 miesięcy i SD-Z2 ).
michaljan007 / 85.159.2.* / 2010-05-13 19:29
Prosze o podanie podstawy prawnej odnośnie ulgi związanej z przeznaczeniem środków na cekle mieszkaniowe. Czy podane jest równieź definicja tych kosztów szczególnie w przypadku budowy domu np. cegła tak ale firanki już nie ? Przykład infantylny ale ciekawy.
Z góry dziękuję
szklarek / 2010-05-14 00:11
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Art 21, ust 1, pkt 131 i ust 25 do 31.
"Firanki" nie są sprecyzowane. Praktyka,opinie US i zdrowy rozsądek mówią, ze wszystko co jest trwale związane z lokalem, budynkiem. A więc wykończenie płytkami, malowanie itp.Tekst aktu:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
Rafał H. / 88.156.219.* / 2010-04-22 09:43
a jeśli mój tata przekazał by mi te pieniądze czy też swoją część a ja przeznaczę to na mieszkanie, wchodzi coś takiego w grę czy nie? Czy coś takiego załatwiło by sprawę podatku?
szklarek / 2010-04-22 11:24
Wchodzi i jak napisałem wyżej będzie opodatkowane.
Można spróbować kombinacji alpejskiej:
Nowe mieszkanie, częściowo kredytowane nabywacie z ojcem na spółkę- on przeznacza cały dochód ze sprzedaży spadku ( przeznacza je na cel mieszkaniowy ), a potem znosicie współwłasność lub on dokonuje darowizny swojego w nim udziału Tobie.
ela133 / 86.28.166.* / 2010-04-15 12:59
może mi ktoś doradzić, kilkanascie lat temu kupilam dom po połowie z matką,
Matka zmarła w kwietniu 2009. otrzymalam w spadku połowe.
W październiku 2009 wymeldowałam sie.
W kwietniu 2010 sprzedałam dom.
Jaki podatek mam zapłacic i do kiedy i kiedy musze zglosic do us fakt sprzedaży ?
ela132 / 76.73.18.* / 2010-04-15 16:41
może mi ktoś doradzić, kilkanascie lat temu kupilam dom po połowie z matką,
Matka zmarła w kwietniu 2009. otrzymalam w spadku połowe.
W październiku 2009 wymeldowałam sie.
W kwietniu 2010 sprzedałam dom.
Jaki podatek mam zapłacic i do kiedy i kiedy musze zglosic do us fakt sprzedaży ?
wiwan / 2010-04-15 19:59
W związku z tym, że od nabycia 1/2 domu nie minęło 5 lat podatek wyniesie
19% od 1/2 dochodu ze sprzedaży. Drugie "pół" domu jako nabyte znacznie wcześniej nie podlega podatkowi ze sprzedaży.

Ww podatku można uniknąć przeznaczając w ciągu 2 lat środki ( ale ciągle za te "pół" domu) w ten sposób zdobyte na swoje inne, kolejne cele mieszkaniowe (kupno, budowa).
Ww dochód to przychód ze sprzedaży pomniejszony o koszty uzyskania, czyli np. remontu lub zapłaconego podatku od spadków o ile taki Pani zapłaciła.
ELA133 / 86.28.166.* / 2010-04-15 22:32
A JAKIEJS ULGI NIEMA ZA TO ZE TAM MIESZKALAM OD POCZATKU ? WYMELDOWALAM SIE BO NIKT NIE CHCIAL KUPIC Z ZAMELDOWANĄ OSOBĄ,
ELA133 / 86.28.166.* / 2010-04-15 22:39
JESCZE 1DNO, DOM BYL WYCENIONY DLA US NA 180, ZOSTAL SPRZEDANY ZA 190
CZY NIE JEST TO TAK ZE PODATEK 19/100 TYLKO OD TEJ ROZNICY ZYSKU?
CZYLI OD 10 000 A WLASCIWIE OD 5 000 JAKO ZE NALEZALOBY PODZIELIC TEN ZYSK PRZEZ 2.. W US CO OKIENKO TO INNA INFORMACJA, ALE ZAGWARANTOWAC PRAWIDLOWOSCI NIKT NIE CHCE.
Kar5555 / 145.237.115.* / 2010-04-16 08:00
Ulga meldunkowa cię nie dotyczy bo ona obowiązuje dla nieruchomości nabytych w latach 2007-2008. Tak jak juz napisano ci wyzej od połowy otrzymanej w spadku płacisz 19% podatek lub składasz oświadczenie że wydatkujesz pzychód ze sprzedaży tej 1/2 części na własne cele mieszkaniowe. Podatek jest liczony od dochodu czyli od różnicy pomiędzy sprzedażą a nabyciem. Nabywając w spadku nabyłaś praktycznie bezpłatnie więc kosztów nabycia praktycznie brak ( kosztem nabycia byłby podatek od spadku ale to I grupa podatkowa więc pewnie go nie płaciłaś). Wartość mieszkania nie jest kosztem nabycia więc nie mozesz jej więc odjąć od przychodu ze sprzedaży bo nabywając 1/2 mieszkania w spadku nie zapłaciłaś tej wartości, ona została tylko określona do celów podatkowych podatku od spadków. Kosztem nabycia jest tylko to co się faktycznie zapłaciło przy nabyciu.
wiwan / 2010-04-16 09:49
No więc tak jak pisałem i potwierdził kar 5555. Zresztą jest za późno na myślenie o ulgach z nabycia.
Aha jeszcze procedura, bo o to Pani pytała- szczęśliwie już wg najnowszych zasad- nie składa Pani osobnego oświadczenia. Do 30 kwietnia 2011 składa Pani PIT 39 (niezależnie od rozliczenia osobistego) w którym ujmuje Pani dochód ze sprzedaży, wylicza podatek i ewentualnie deklaruje to dwuletnie przeznaczenie.
Termin zapłaty podatku to też 30 kwietnia, chyba, że deklaruje Pani "własne cele mieszkaniowe".
Okres dwuletni biegnie natomiast od końca roku sprzedaży czyli od 31.12.2010.
ela133 / 86.28.166.* / 2010-04-16 16:42
rozumiem, dzięki wielkie
jachulec / 87.105.8.* / 2010-04-12 14:46
WItam

To ja tez swój, a raczej mamy problem opiszę.
w 2006 roku rodzice rozwiedli się. Ojciec zrzekł się w sądzie na rzecz matki swojej części mieszkania. Obecnie mama ma już notarialnie potwierdzoną własność całości z wpisem do księgi wieczystej.

Problem polega na tym że prawdopodobnie powinna była od tej części ojca odprowadzić podatek 19% ... Czy to prawda ?? A może są jakieś przepisy, które zwalniały by z tych opłat.
Mama chce teraz sprzedać to mieszkanie. Na jakie koszty musi się nastawić ??

Bo przeciez jest właścicielką całości mieszkania, ale czy właśnie nie wyjdzie nagle że nie zapłaciła podatku od tej połowy ojca i trzeba będzie płacić z odsetkami ??

Mam nadzieję że w miare jasno przedstawiłam sytuację
wiwan / 2010-04-12 19:30
Rozumiem, że to miało miejsce w 2006 r. Na 90% to, czy nabycie przez matkę w drodze tego zrzeczenia jest opodatkowane i na jakiej podstawie stoi napisane we wzmiankowanym dokumencie z sądu.
Ale na 98% było to "zniesienie współwłasności". Jeśli było nieodpłatne ( ojciec nic za to matce nie zapłacił ) to na mocy Art. 4, pkt 1, ust. 15 Ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie to nie było obciążone tym podatkiem ( matka stanowiła I grupę podatkową względem męża). Zatem nie ma też odsetek za tamto zniesienie współwłasności/ "zrzeczenie się".

Obecnie sprzedając (2010) musi liczyć się z podatkiem
- za 1/2 mieszkania ( tę "od początku swoją" )- zero
- za 1/2 mieszkania ( tę "po mężu )- 10% od ceny sprzedaży, chyba ze w ciągu 2 lat przeznaczy je na swoje potrzeby mieszkaniowe- kupno innego itp. ( inna stawka niż u "catriny", bo inne lata nabycia.
jachulec / 87.105.184.* / 2010-04-12 22:32
W wyroku sądu odnośnie tego mieszkania są napisane tylko dwie rzeczy:
1. że przyznaje się jej lokal mieszkaniowy bez obowiązku dostarczenia ojcu lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego i bez spłat na jego rzecz
2. że zarządza się od nich na rzecz Skarbu Państwa kwoty po 580zł każdy od przyznania mieszkania

ta wymieniona kwota została wpłacona.

i nic więcej odnośnie mieszkania w wyroku nie ma.
wiwan / 2010-04-13 09:38
No więc w sensie podatkowym mieliśmy "nieodpłatne zniesienie współwłasności pomiędzy podatnikami I grupy", które było zwolnione z podatku od spadku i darowizn zgodnie ze wskazanym przeze mnie ustępem.
Zalinkuję jeszcze ustawę w postaci wtedy obowiązujacej:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,142,1514.html

Podatek przy sprzedaży 2010 jak napisałem wyżej, lub zupełnie zerowy po odczekaniu 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło zniesienie, czyli po 31.12.2011.
jachulec / 78.8.142.* / 2010-04-14 11:09
Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.
Wszystko się zgadza podatek nie był konieczny ;)

Teraz mam inne pytanie :)

W związku z tym że sprzedaż mieszkania jest pilna to nie ma czasu czekac do końca przyszłego roku. Zatem wyjdzie że podatek trzeba będzie zapłacić no chyba że mam złoży oświadczenie że przeznaczy te pieniądze na cele mieszkaniowe.

I teraz pytanie.

Czy jak złoży to oświadczenie to ono jest wiążące i nie ma odwrotu czy może np po roku stwierdzić że jednak woli zapłacić podatek ??

Czy wtedy ten podatek będzie z należnymi odsetkami za zwłokę ??
wiwan / 2010-04-14 11:54
Wiążące w ten sposób, że w każdej chwili można zawiadomić US, że nie dotrzyma się tej deklaracji. Wtedy zostanie naliczony ten podatek ORAZ odsetki za okres od powstania obowiązku podatkowego ( sprzedaży ) do dnia zawiadomienia.
Podobna zasada przy niepełnym wykorzystaniu tych pieniędzy, tj. podatek = odsetki ale tylko od części niewykorzystanej.
jachulec / 78.8.142.* / 2010-04-14 12:40
Czyli nijak nie da się ominąć tego podatku :/

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi
jachulec / 78.8.157.* / 2010-04-15 15:59
A jednak mam jeszcze jedno pytanie.

Jeżeli mama z tej połowy dołoży się do mieszkania.
tzn Ja razem z mamą kupimy mieszkanie. Mama wyłoży tą opodatkowaną część, a ja na resztę wezmę kredyt to będzie to uznane ??
Jeżeli tak to po jakim czasie będzie mi mogła swoją część oddać w postaci darowizny ??
wiwan / 2010-04-15 21:01
Poszperałem- te kolejne nowelizacje bardzo utrudniają odnalezienie starych zasad. Tak, możecie kupić/wybudować mieszkanie na spółkę- będzie to wykorzystanie na ustawowe cele mieszkaniowe przez Matkę. I wtedy już na obecnych zasadach ( pół roku na deklarację SD-Z2, I grupa podatkowa ) może być Pan obdarowany bezpodatkowo. Żadnego ograniczenia terminowego nie wynalazłem- czyli praktycznie zaraz po akcie notarialnym nabycia mieszkania.
Darowizna oczywiście aktem notarialnym.
belladonna / 2010-04-12 16:59 / Tysiącznik profesjonalny
19% to ma związek z podatkiem dochodowym w przypadku sprzedaży... Podział majątku po rozwodzie to nie bardzo mój temat... ale pewnie coś wynika z aktu notarialnego.
Przy sprzedaży istotny jest rok nabycia mieszkania (pierwotny, czyli połowy) oraz rok nabycia 2 połowy od męża :-)
catrina / 83.142.112.* / 2010-04-10 01:43
Witam serdecznie, chciałabym się poradzić i upewnić czy dobrze rozumuje swoją sytuacje?

W 1996/97 r moja mama wraz z babcią nabyły mieszkanie, zostały współwłaścicielkami w cz. równych - po połowie (własność hipoteczna z udz. w gruncie i cz. wspólnych). Niestety moja babcia zmarła po 2007 r, została przeprowadzona spr, spadkowa o zniesienie współwłasności i całe już mieszkanie stało się własnością mojej mamy.
Teraz mama chce sprzedać mieszkanie- jaki zapłaci podatek???
Czy mam rozumieć ze ten 19 % podatek będzie dotyczył połowy mieszkania (po babci), nie całości (bo wcześniej tez była mama współwłaścicielka i nabyte w 97 r to nie obejmuje) ???
Niestety mama nie była zameldowana nigdy w tym mieszkaniu, ale mam rozumieć ze gdy sie zamelduje nawet teraz to ją obejmie ulga meldunkowa ??? ( bo babcia zmarła po 2007 r= uzyskanie 2 poł. mieszkania na własność, obowiązuje ulga dla tego okresu) cała nadzieja w tej uldze ???

oczywiście zostaje podatek od udziału w gruntach, ale chyba też w połowie tak ?? ( bo mieszkanie w połowie)
Poza ulgą innej drogi ominięcia podatku prócz 5 lat czekania (mimo ze mieszkanie z 97 r zbudowane) nie ma prawda ??

Czy dobrze rozumuje, proszę o odpowiedz
ewelina_z / 2010-04-10 07:28
Dobrze rozumujesz :) Połowę mieszkania mama posiada powyzej 5 lat więc to nie podlega opodatkowaniu. Jeśli mama teraz zamelduje się w mieszkaniu na 12 miesięcy na pobyt stały to będzie mogła skorzytać z ulgi meldunkowej od tej połowy nabytej w spadku i podatku nie zapłaci. Gruntu ulga meldunkowa nie dotyczy więc od gruntu będzie podatek ale tak jak piszesz tylko od 1/2 części. Innej ulgi nie ma: albo ulga meldunkowa albo czekanie do 01.01.2013r. i wtedy już całe mieszkanie jest powyzej 5 lat.
belladonna / 2010-04-10 08:18 / Tysiącznik profesjonalny
Dokładnie tak jest, jak napisała Ewelina o ile stwierdzenie "babcie zmarła po 2007r" oznacza, że zmarła w 2008, a nie 2009 :-)
catrina / 83.142.112.* / 2010-04-11 02:45
Bardzo dziękuje za Wam odpowiedz i potwierdzenie moich przypuszczeń. Tak Babcia umarła po 2007 r tzn w styczniu 2007. Pozostaje więc skorzystać za rok z ulgi meldunkowej, szkoda ze te przepisy podatkowe zmieniają się co 2 lata...wkurza mnie to

P.S smutny dziś dzień dla naszego kraju :(
catrina / 83.142.112.* / 2010-04-11 02:54
przepraszam zapomniałam się dopytać a orientujecie się jaki to jest podatek od tych udziałów w gruncie i cz. wspólnych- tzn też 19 % ?? i jak to wyliczyć w przypadku wspólnoty mieszkaniowej ?? np podzielić rozmiar gruntu przez il. lokali w danej wspólnocie itd..? Czy wielkość mieszkania ma znaczenie w przypadku takiego udziału w gruncie i cz. wspólnych ?
wiwan / 2010-04-12 18:55
Przede wszystkim te 19% jest od dochodu z transakcji, a nie z przychodu ("ceny" ) sprzedaży, czyli 0,19x ( przychód - koszty nabycia ,w tym przypadku postępowania spadkowego ).

Udział w gruncie jest określony w akcie notarialnym z 1996 ułamkiem o mianowniku na ogół 10 000
dommarek / 2010-03-25 10:43
koniczynka97
przenieś temat na początek to ciekawe zagadnienie wychodzi na to że płacić trzeba od papierka a nie od kasy
pozdrawiam
dommarek / 2010-03-25 10:24
witam mam dziwne pytanie
zakupiłem w 1993r. mieszkanie od spółdzielni na wolnym rynku na zasadach mieszkania lokatorskiego za 10% wartości mieszkania to był lipiec 1993r.
w pażdzierniku dostałem pismo ze spółdzielni ( nie jako jednostka lecz jako grono mieszkańców chyba trzech lub czterech bloków coś ok.1000 mieszkań ) o tym że muszę wpłacic drugie 10% wartości mieszkania bo to mieszkanie nie może być lokatorskie a tylko spółdzielcze własnościowe po wniesieniu protestu przeciwnego zapłacie spółdzielnia wystąpiła na drogę sądową i sąd zasądził zapłatę tych 10% lecz w ratach rozłożonych na 20 lat
oto pytanie
kiedy mogę sprzedać to mieszkanie bez podatku od sprzedaży pierwszą ratę wniosłemw 1994r. i czy dodając do tego pięć lat to mogłem sprzedać to mieszkanie w 2000r. czy dopiero po spłacie ostatniej raty to znaczy ostatnia rata 2014r. i dodając pięć lat to dopiero 2020r.
poza tym spłacam kredyt zaciągnięty przez spółdzielnie na to mieszkanie na 35 lat to do 2028r.
jeszcz jedna sprawa w 2001r. spółdzielnia wykupiła grunty i tą płatnośc rozłożyła na raty na 10 lat
nie potrafię w przepisach znaleść miejsca gdzie mnie przypisać
dzięki za rady
pozdrawiam
drababi / 2010-03-11 13:13
Witam. W 1991 roku zmarł mój ojciec, który wraz z mamą był właścicielem mieszkania hipotecznego. Po jego śmierci nie była przeprowadzona sprawa spadkowa. Została moja mama oraz ja i mój brat. W roku 2009 zmarła moja mama i teraz wraz z bratem przeprowadziliśmy sprawę spadkową po ojcu i po mamie (przedmiotem spadku jest tylko to własnościowe mieszkanie). Wyrok uprawomocnił się 10 grudnia 2009r. Z tego co wiem po mamie nie ma podatku od spadku jesli do pół roku zgłoszę to w US. Dowiedziałam się jednak, że podatek będziemy musieli zapłacić od spadku po ojcu. Czy obowiązuje nas i w jakiej wys. podatek od spadku po ojcu?
Chciałam jeszcze spytać, czy jezeli chcielibyśmy sprzedać to mieszkanie w roku 2010 to zapłacimy podatek od dochodu 19% Ja w tym mieszkaniu nie jestem zameldowana od bardzo dawna natomiast mój brat cały czas jest tam zameldowany od 1987 r. Za udzielenie odpowiedzi z góry bardzo dziękuję
belladonna / 2010-03-11 18:01 / Tysiącznik profesjonalny
Nie znam się na tyle na podatkach od spadków, ale zapewne ma to związek jak w przypadku podatku dochodowego ze śmiercią spadkodawcy, bo wtedy nabywa się spadek, a nie w momencie przeprowadzenia sprawy spadkowej.
Co do sprzedaży, to w części po ojcu będzie zwolnione od podatku dochodowego, bo nabycie nastąpiło w 1991, czyli minęło pełnych 5 lat.... ale część po mamie nie będzie zwolniona z podatku, a sprzedaż tę regulują przepisy najnowsze (czyli nie mające nic wspólnego z ulgą meldunkowa). Zwolnienia zawarte są w art. 21 ust. 25 ustawy PDOF.
*Izabella* / 83.238.201.* / 2010-05-30 17:13
Mam podobną sprawę i po konsultacji z prawnikiem, wiem, że nie liczy się 5 lat od roku 1991 (czyli od nabycia spadku), aby uniknąć podatku 19 %. Nabycie spadku dla celów podatkowych trzeba liczyć od chwili postanowienia sądu w sprawie spadkowej od 10 grudnia 2009 r. Jeśli chodzi o podatek od spadku to trzeba liczyć chwilę śmierci, czyli 1991 r. Nie wiem, jakie przygotowanie merytoryczne mają osoby doradzające na tym forum, ale należy podawane tutaj informacje dobrze sprawdzać, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.
Kar555 / 145.237.91.* / 2010-05-31 08:04
To chyba kiepski ten prawnik albo nie zna się na sprawach podatkowych. Datą nabycia nieruchomości jest data śmierci osoby a nie postanowienia sądu o nabyciu spadku i dlatego 5 lat liczy sie od roku śmierci spadkodawcy.
szymko5 / 2010-02-13 16:27
Witam. W 2001 roku zakupiłem na rynku pierwotnym mieszkanie wspólnie z matką (50/50 procent). Od tamtego czasu jesteśmy w nim zameldowani. Międzyczasie założyłem własną rodzinę i w chwili obecnej chciałbym wybudować dom (mieszkanie stało się zbyt małe). W tym celu chciałbym darować moją część (50 procent )mieszkania matce. Jest to wymóg niezbędny do tego abym mógł starać się o kredyt "rodzina na swoim" (jednym z warunków udzielenia kredytu jest zakaz posiadania nieruchomości w chwili składania wniosku). W związku z powyższym moje pytanie brzmi: jakie poniesiemy koszty związane z darowizną (podatki itp), oraz po jakim czasie moja matka może sprzedać mieszkanie tak aby nie płacić podatku (czy będzie to okres 5 letni, czy może tu mieć zastosowanie ulga meldunkowa 12 miesięcy). Pieniądze ze sprzedaży mieszkania chciałbym przeznaczyć na częściową spłatę kredytu. Za udzieloną odpowiedź z góry dziękuję. Pozdrawiam.
belladonna / 2010-02-13 21:46 / Tysiącznik profesjonalny
Sprzedając mieszkanie tak jak jest będzie to zwolnione z podatku dochodowego, bo posiadacie to mieszkanie od 2001 roku, czyli minęło pełnych 5 lat od nabycia. Darując matce teraz, to ona 50% nabywa w 2010. Następnie jeśli mama sprzeda mieszkanie to:
do 50% przychodu nie ma zastosowania sprawa z podatkiem (minęło pełnych 5 lat od nabycia), a do 50% mają zastosowanie najnowsze przepisy (mama to 50% nabywa w 2010), gdzie ulgi meldunkowej nie ma. A przy zwolnieniach to matka by musiała spłacić swój kredyt, a nie Twój korzystając ze zwolnień zawartych w art. 21 ust.25 ustawy pdof:)
moniazaba / 2010-03-01 22:18
Witam.mam pytanie sprzedałem mieszkanie które wykupiłem na własność od spóldzielni w 2009. teraz 2 tygodnie temu sprzedałem je za 130 tyś zł.i wpłaciłem z tych pieniędzy46 tyś na mieszkanie spóldzielcze lokatorskie. czy musze zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania'.dziękuje
belladonna / 2010-03-02 17:15 / Tysiącznik profesjonalny
Musisz złozyć PIT-39 do końca kwietnia 2011 roku (bo rozumiem, ze sprzedałaś w 2010).... czyli sprawdź w ustawie PDOF art. 21 ust. 25 na co możesz wydatkować przychód (na ewentualne podatki masz czas do 2011 roku) :)
szymko5 / 2010-02-14 17:06
Czyli rozumiem, że mama po sprzedaży mieszkania musiałaby zapłacić podatek za darowaną część (50 procent) mieszkania (po jakim czasie mogłaby sprzedać mieszkanie, żeby nie płacić tego podatku?). A gdyby tak mama za jakiś niedługi czas z powrotem darowałaby mi te 50 procent i ja po sprzedaży mieszkania pieniądze wpłaciłbym na częściową spłatę kredytu, czy wówczas ominąłbym podatki. Wiem, że kombinuję, ale próbuję tak zrobić żeby nie płacić podatku a było to zgodne z prawem. Potrzebuję pozbyć się 50 procent mieszkania tak, żeby móc wziąść kredyt rodzina na swoim zacząć budowę nowego domu a następnie sprzedać to mieszkanie, żeby móc z tych pieniędzy spłacić choć część kredytu.
belladonna / 2010-02-15 19:55 / Tysiącznik profesjonalny
Sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat liczonych od końca roku kiedy nastąpiło nabycie nie rodzi skutków podatkowych (podatek dochodowy). Szymi (sorki za ten skrót ale znam jednego Szymonka i tak się do niego zwracam) ja tutaj jestem zdecydowanie po to, aby dowiedzieć się o co ludzie pytają i z czym mają problem (bo to mi się potem przydaje w pracy), więc staram się rozwiązać problem z punktu widzenia przepisów i tyle :)
stara_matka / 89.74.74.* / 2010-02-04 15:51
Jestem wlascicielka mieszkania. Chce je sprzedac poniewaz przeszlam na emeryture i nie mam z czego robic oplat. W moim mieszkaniu mieszka corka z wnuczka i za nic nie placa. Wrecz przeciwnie, swiatlo pala cale dnie, myja sie w sposob taki, ze zatykaja wanne na 3/4 korka i czesc wody wylatuje w kanalizacje a piecyk gazowy bije. Ogrzewaja swoj pokoj otwierajac zawor na maxa. Nie mam juz sil. Nie starcza mi na leki ani na jedzenie.Oplaty mnie dobijaja. Mam szanse na sprzedaz ? Czy musze zapewnic corce i wnuczce mieszkanie? Jestem biedna i nie mam pieniedzy ale nie moge dalej tak zyc. Czy jed yne co moge zrobic to popelnic samobojstwo?I iwydziedziczyc dopiero corke po swojej smierci za to co fundujemi za zycia? Prosze o odpowiedz.
belladonna / 2010-02-04 18:23 / Tysiącznik profesjonalny
Jako jedyny właściciel sprzedać możesz.... ale.... sprawa ma związek z wymeldowaniem wszystkim przed sprzedażą)(a jak wymeldować lokatorów jeśli sami tego nie zrobią, to już moja wiedza na ten temat jest zerowa).
Poza tym.... dziecko nieletnie jest na utrzymaniu rodziców, ale z tego co mi wiadomo to dzieci pełnoletnie mają zobowiązania wobec rodziców, którzy nie mają z czego żyć... alimenty to nie tylko sprawa rodzica względem dziecka :)
"Konsekwencją więzi łączącej rodziców i dzieci jest obowiązek alimentacyjny dzieci względem rodziców jeżeli ci znajdują się w niedostatku, a dzieci są wstanie zapewnić im środki utrzymania".
Dlatego to działa w obydwie strony :)
solis / 81.190.130.* / 2010-02-04 10:52
mam pytanie. w lutym 2007 r. nabyłam od ojca w drodze darowizny mieszkanie, w którym
mieszkam i jestem do dziś zameldowana. wówczas zostałam zwolniona od podatku od darowizn.
nie składałam żadnej deklaracji w us, sama pani urzędniczka pouczyła mnie ze nie ma
potrzeby. teraz chciałabym to mieszkanie sprzedac, pieniądze przeznaczyć na cześciowe
sfinansowanie zakupu wiekszego mieszkania. jakie podatki zapłace i czy da sie zachować
jakieś ulgi?
belladonna / 2010-02-04 18:16 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli sprzedasz to mieszkanie to do 14 dni składasz oświadczenie w US, że spełniasz warunki ulgi dotyczącej zameldowania na pobyt stały co najmniej 12 miesięcy przed sprzedażą (obojętnie w jakiej formie, czy lokator, czy właściciel i obojętnie w jakim okresie). Podatku dochodowego w tym momencie nie płacisz, bo nabycie nastąpiło w 2008 roku, więc do tej sprzedaży ma zastosowanie ulga meldunkowa :)
solis / 81.190.130.* / 2010-02-08 09:20
a w takim razie co z podatkiem od darowizny - tym zwolnionym? da sie i to jakoś obejść?
solis / 81.190.130.* / 2010-02-04 10:44
mam pytanie. w lutym 2007 r. nabyłam od ojca w drodze darowizny mieszkanie, w którym mieszkam i jestem do dziś zameldowana. wówczas zostałam zwolniona od podatku od darowizn. nie składałam żadnej deklaracji w us, sama pani urzędniczka pouczyła mnie ze nie ma potrzeby. teraz chciałabym to mieszkanie sprzedac, pieniądze przeznaczyć na cześciowe sfinansowanie zakupu wiekszego mieszkania. jakie podatki zapłace i czy da sie zachować jakieś ulgi?
zyl3k / 87.105.66.* / 2010-02-02 18:38
ja kupiłem mieszkanie XII 2007 sprzedałem XII 2009 wiem ze moge skorzystać z ulgi "meldunkowej" bo byłem zameldowany 12 miesięcy w danej nieruchomości (juz złozyłem do US odpowiednie oświadczenie )
ale ponoć musze zapłacić podatek od sprzedazy gruntów ? czy tak ? jeśli tak jak je wycenic ?
ponoć mozna wyodrebnic grunty osobno w akcie notarialnym ,tylko znów pytanie kto ma je wycenic ?
dodam ze sprzedawałem mieszkanie wraz z udziałami 50/100 w działce o powierzchni około 850 m2 a nie jakims tam ułamkowym udziale w gruntach jak jest w mieszkań w blokach itp
belladonna / 2010-02-02 18:57 / Tysiącznik profesjonalny
Tak podatek od gruntu będzie do zapłaty.... ale cały czas 19% od dochodu. Musisz dowiedzieć się jak kształtują się ceny rynkowe tych gruntów :)
zyl3k / 87.105.66.* / 2010-02-02 19:16
"....ale cały czas 19% od dochodu. Musisz dowiedzieć się
jak kształtują się ceny rynkowe tych gruntów :)"

jak wyliczyc ten dochód ? jak kupowałem nieruchomość cena za grunt tez nie była podana :)
czy mam wziąść cene rynkową z 2007 i porównac z ceną rynkową 2009 ?(tylko z gdzie ją znaleźć) i to bedzie dochód ??
i teraz jak traktować te grunty jak działke rekreacyjną ??
jej jaki bajzel w tych przepisach :(
belladonna / 2010-02-03 20:25 / Tysiącznik profesjonalny
Musisz dopytać o cenę rynkowa takiego gruntu w momencie zakupu i sprzedaży (takich informacji to ja niestety nie posiadam) :)
rudisia / 95.231.16.* / 2010-01-25 11:17
jestem zero z prawa polskiego mieszkajac we wloszech, ale mam pytanie dostalam mieszkanie w polsce jako darowizne w 2008 roku jestem w nim zameldowana cale zycie bylam zwolniona z podatku darowizny. moje pytanie jest nastepujace jezeli w tym roku 2010 bede chciala je sprzedac to co mnie czeka tzn jakie podatki jakie % do zaplaty??
belladonna / 2010-02-02 19:00 / Tysiącznik profesjonalny
19% od dochodu.... ale co do darowizny na tapecie jeszcze podatek od spadków i darowizn. Od kogo otrzymałaś darowiznę? składałaś w US deklarację SD-Z2?

Najnowsze wpisy