Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
malanooo / 46.204.7.* / 2011-10-02 16:30
To wszystko zrobione jest po to aby okraśc obywatela zwykłe chamstwo i nic więcej gdyby tak nie było to okres zgłoszenia sprzedaży mieszkania czy domu do skarbówki nie wynosił by 2 tygodnie tylko miesiąc czy też dwa ale po co do tego czasu obywatel dowiedział by się co jest grane i tu widac jakie z******** jest nasze państwo , i jak dba o obywateli żenada po prostu jedna banda wstyd mi za ten kraj !!!!!!!
belladonna / 2011-10-02 17:06 / Tysiącznik profesjonalny
Przy sprzedaży nieruchomości nabytej w 2006 roku wynosi 2 tygodnie.... potem przepisy się zmieniły (przy sprzedaży nieruchomości nabytych od 2007) i mamy czas do końca kwietnia roku następnego kiedy sprzedaliśmy, więc w skrajnych przypadkach 4 miesiące lub prawie 16 miesięcy :)
Mudżahedinus / 85.221.170.* / 2011-09-27 22:43
Mam pytanie czy własnym celem mieszkaniowym będzie zakup kilku nieruchomości? Np 2 mieszkania i 2 działek?

Czy koszty zakupu (notariusz, 2% podatku, KW) też można zaliczyć do wydatku na cele mieszkaniowe?
belladonna / 2011-09-28 19:08 / Tysiącznik profesjonalny
US WŁASNE cele mieszkaniowe utożsamia z fizycznym zamieszkiwaniem, więc... 2 mieszkania i 2 działki pod budowę, to trochę nadmiar :)
Mudżahedinus / 85.221.170.* / 2011-09-28 21:30
Tzn że można na własne cele mieszkaniowe posiadać tylko jedno mieszkanie? Myślałem, że z komunizmem już skończyliśmy.

Pozwolę sobie zacytować interpretację:

http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/Zwolnienia-przedmiotowe/271747.html
Mudżahedinus / 85.221.170.* / 2011-09-28 21:32
PS
W jaki sposób zamieszkać na działce przeznaczonej pod budowę. W namiocie?
belladonna / 2011-09-28 21:50 / Tysiącznik profesjonalny
Interpretacja jest wiążąca dla danej sprawy, a nie dla całego aparatu skarbowego. A wiem, że tutaj może być różnie....
Poza tym w niejednym temacie interpretacje idą w dwóch kierunkach lub są też chybione... zwłaszcza jedna dot. VZM była koszmarna z mojego punktu widzenia...

A właśnie przy tematyce VZM, którą zgłębiłam dość szczegółowo, zaobserwowałam zapędy pt. własne cele mieszkaniowe... no ale zwróciłam uwagę, że ustawa zawiera zapis cele mieszkaniowe, bez własnych, więc możemy budować i 5 domków, jeśli tylko mamy pozwolenia na siebie i starać się o zwrot różnicy VAT bezproblemowo...

Jak zamieszkać na działce? hehehe... po wybudowaniu domku :)
belladonna / 2011-09-28 21:54 / Tysiącznik profesjonalny
Ale jak najbardziej przy rozliczeniu się z wydatkowania przynoś wszystko co możliwe i zobaczysz jakie będzie stanowisko.... jeśli nie zgadzasz się z danym stanowiskiem to będzie decyzja, od której masz prawo się odwołać, więc :)
Mudżahedinus / 85.221.170.* / 2011-09-28 22:32
A moje drugie pytanie:
Czy koszty zakupu (notariusz, 2% podatku, KW itd.) też można zaliczyć do wydatku na cele
mieszkaniowe?
kaaam / 83.15.207.* / 2011-09-22 14:41
Witam,

bardzo proszę o pomoc .... w czerwcu 2010 zmarł mój tata zostawiając mi w spadku działkę. We wrześniu 2011 sprzedałam tę działkę i całość pieniędzy ze sprzedaży chcę przeznaczyć na cele mieszkaniowe ... i tu moje pytanie: dom buduję razem z mężem (oboje jesteśmy wpisani jako inwestorzy) czy mogę bez problemu przeznaczyć pieniądze z majątku odrębnego na nasz wspólny dom?
belladonna / 2011-09-22 16:14 / Tysiącznik profesjonalny
Po pierwsze do końca kwietnia 2012 pamiętaj o złożeniu PIT-39. Ponieważ przychód ze sprzedaży jest tylko Twój (majątek odrębny) to z US będziesz się rozliczać Ty co do wydatkowania, wiec zbieraj FV tylko na siebie do kwoty, która chcesz wydatkować... męża w to nie mieszaj :)
kaaam / 83.15.207.* / 2011-09-26 15:57
Ok ;) Bardzo dziękuję za pomoc.
Henryk2011 / 0.0.0.* / 2011-09-21 16:51
Witam , moja żona z siostrą odziedziczą wkrótce mieszkanie po zmarłej mamie ( mieszkanie ma 40 lat). Zamierzają je sprzedać i w darowiźnie przeznaczyć pieniądze mojej córce ( szwagierka najpierw siostrze).Córka zamierza za uzyskane pieniądze zakupić mieszkanie w innym miejscu. Czy żona i szwagierka będą musiały zapłacić podatek od uzyskanego przychodu tj. ze sprzedaży swoich udziałów w tym mieszkaniu ?. Z góry dziękuję za odpowiedź. Henryk.
belladonna / 2011-09-21 21:26 / Tysiącznik profesjonalny
Dziedziczenie (nabycie) po zmarłym następuje w roku śmierci spadkodawcy, a nie roku uregulowania sprawy spadkowej, wiec muszę wiedzieć kiedy zmarł spadkodawca (rok), aby odpowiedzieć na to pytanie :)
Henryk2011 / 0.0.0.* / 2011-09-21 22:19
Od śmierci spadkodawcy nie upłynęły jeszcze 3 miesiące.
Henryk.
belladonna / 2011-09-21 23:11 / Tysiącznik profesjonalny
Ok, to już wiem wszystko.
Tak, po sprzedaży uzyskają źródło przychodu... ponieważ mieszkanie to nie zostanie zakupione, to dochodem do opodatkowania będzie w zasadzie cały uzyskany przychód (podatek 19%).
Aby skorzystać z ulg i nie zapłacić podatku należy wydatkować przychód na własne cele mieszkaniowe w przeciągu 2 lat liczonych od końca roku kiedy była sprzedaż. Czyli darowanie pieniędzy i zakup przez osoby trzecie mieszkania nie będzie przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe...
Przychód z tej sprzedaży wykazuje się w PIT-39 składanym do końca kwietnia roku następnego po roku kiedy sprzedaliśmy :)
Henryk2011 / 0.0.0.* / 2011-09-21 23:43
Belladonno , czy wobec tego , aby uniknąć tego podatku można zrobić następujący ruch : Szwagierka u notariusza przekazuje( daruje )( czy wiesz jaka będzie za tę usługę opłata?) swoją część siostrze a ta daruje już całe mieszkanie córce . Córka mieszkanie sprzedaje i kupuje inne w ciągu 2 lat. Akurat zamierza kupić trochę mniejsze . Czy od różnicy w cenach zapłaci podatek i jaki , czy też nie może kupić tańszego aby ze zwolnienia skorzystać.
Henryk.
belladonna / 2011-09-22 16:19 / Tysiącznik profesjonalny
Nikt tego nie zabroni, można darować itd....
jak siostra daruje siostrze korzysta to ze zwolnienia z podatku od darowizny w całości.... jak matka daruje córce wygląda to tak samo...

Córka mając mieszkanie jak go sprzeda przeznacza przychód na cele mieszkaniowe.... jeśli sprzeda za 200 tyś, a kupi za 100 tyś... no to wydatkowała 100 tyś, więc 100 ciągle do opodatkowania... tak to pisze bez mącenia, że opodatkowany ma być dochód, a nie przychód.... aczkolwiek przy sprzedaży darowanego mieszkania jako koszt niewiele możemy odliczyć, wiec prawie cały przychód będzie zarazem dochodem :)
Henryk2011 / 83.24.170.* / 2011-09-22 17:42
Belladonno , jeszcze raz wielkie dzięki. Ale jeszcze jedno pytanie. Żona stwierdziła , że jednak wolała by sama sprzedać to mieszkanie , a następnie ( w ciągu tych około 2 lat) kupić inne i darować je córce.Żona ma inne ( swoje ) mieszkanie , czy nie będzie to problemem aby nie płaciła podatku . Gdzie dokładnie mogę poczytać , jakie warunki trzeba spełniać , aby z tego zwolnienia skorzystać.
Henryk.
belladonna / 2011-09-22 21:04 / Tysiącznik profesjonalny
"Art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT
131)dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych;"

a na co możemy przeznaczyć znajdziesz w ustawie PIT w art. 21 ust. 25
Henryk2011 / 83.24.170.* / 2011-09-22 23:01
Belladonno , serdecznie dziękuję za te wyjaśnienia.
Henryk.
monikadarek / 188.47.81.* / 2011-09-20 15:33
Witam. Bardzo proszę o odpowiedź.W 2007 roku kupiliśmy działkę.Zaczęliśmy budowę domu na który wzięliśmy 250.000zł kredytu. Teraz chcemy go sprzedać za 380.000zł. Z tych pieniędzy chcemy spłacić kredyt i zostanie nam 130.000zł.A oto moje pytanie:czy podatek 19% muszę zapłacić od całej kwoty czy tylko od tych 130.000zł? Bo o tyle się wzbogacimy. Chcę jeszcze dodać,że nie byliśmy w tym domu zameldowani.Bardzo proszę o odpowiedź:)To dla mnie bardzo ważne.
belladonna / 2011-09-20 20:43 / Tysiącznik profesjonalny
Nabycie było w 2007 (zakup działki), wiec przy sprzedaży obowiązują przepisy z ulgą meldunkową. Podatek to 19% od dochodu.... Po sprzedaży przychód to 380 tyś. zł.... od tego odejmujesz koszty.... a kosztem są nakłady poniesione... jak budowa, to chyba masz FV, rachunki itd... to jest Twój koszt.... więc do opodatkowania jest przychód minus koszty, czyli dochód.
Nie ma w tych przepisach ulg związanych ze spłatą kredytu niestety ...
monikadarek / 188.47.81.* / 2011-09-20 21:44
Dziękuję za odpowiedź.Szkoda,że w tych latach obowiązywało inne prawo podatkowe bo przez to dużo straciliśmy.Chcieliśmy te pieniądze,które zostaną przeznaczyć na budowę już naszego domu ale niestety pójdą na spłatę podatku:((. Wiedzieliśmy o tym,że aby uniknąć podatku należy wykorzystać te pieniądze na budowę następnego domu w ciągu 2 lat ale nikt nas nie poinformował,że nie dotyczy to lat 2007-2008.Spróbuję z tymi FV.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
adapterek / 2011-07-23 14:33
Witam potrzebuję waszej pomocy!
Mąż na mocy spadku nabył wkład mieszkaniowy- pół na pół z bratem. Rodzice zmarli- ojciec w 1995 i matka - 2005. Od 1974 bądź 1975 jest tam zameldowany. Brat zrzekł się swojej części (tylko formalnie) na rzecz męża. Mąż wykupił mieszknie ok 2 mcy temu i chce je sprzedać. Jest oczywiście jedynym właścicielem ale też tylko formalnie. Po sprzedaży musi oddać połowę pieniędzy bratu, więc oczywiście nie skorzysta z ulgi dot przeznaczenia całej kwoty na cele budowlane. Nie doszukałam się niczego co ewentualnie pomogłoby nam uniknąć zapłacenia podatku. Może wam udało się zagłębić wiedzę na tyle aby jakkolwiek uniknąć zapłacenia podatku a chociaż jego części?

Pozdrawiam Ada
MK77 / 199.245.32.* / 2011-07-12 20:59
Belladonna - WIELKIE DZIEKI!!!
Mam nadzieje, ze pomimo tego, iz opisany stan w interpretracji dotyczy innych lat kalendarzowych, to nie zmieni to interpretacji "kosztu nabycia". Co sadizsz?
Pozdrawiam
belladonna / 2011-07-13 15:46 / Tysiącznik profesjonalny
Ta interpretacja jest dokładnie pod Ciebie, bo sprzedaż nieruchomości nabytej w latach 2007-2008 regulują te same przepisy :)
MK77 / 199.245.32.* / 2011-07-12 20:59
Belladonna - WIELKIE DZIEKI!!!
Mam nadzieje, ze pomimo tego, iz opisany stan w interpretracji dotyczy innych lat kalendarzowych, to nie zmieni to interpretacji "kosztu nabycia". Co sadizsz?
Pozdrawiam
MK77 / 199.245.32.* / 2011-07-12 18:17
Bellaonna - dziekuje za odpowiedz.
Wciaz jednak nie jest dla mnie jasne co moge potraktowac jako koszty uzyskania przychodu?
Czy odsetki od hipoteki sa dla mnie kosztami uzyskania przychodu? Jakbym nie dostal kredytu, to nie kupilbym tego mieszkania, wiec nie mialbym przychodu w 2011.
Dziekuje za pomoc!
belladonna / 2011-07-12 20:12 / Tysiącznik profesjonalny
Umiesz szukać interpretacje podatkowe?
Myślę, ze interpretacja:
Autor:
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
Data:
2009.05.08
Sygnatura:
ILPB2/415-186/09-2/TR

wyjaśni Ci wszystko, tylko odszukaj ją, bo wklejać sensu nie ma... gdybyś miał problem z jej znalezieniem napisz do mnie bezpośrednio, to wyślę ci linka :)
MK77 / 199.245.32.* / 2011-07-12 16:42
Mam pytanie.
W 2011 roku sprzedaje mieszaknie kupione na kredyt w 2008 roku jako inwestycje. Nie bylem w nim zameldowany. Co moge potraktowac jako koszty nabycia:
1. cene jaka zaplacilem za mieszkanie?
2. koszty agenta przy kupinie i sprzedazy?
3. koszty notarialne przy podisywaniu notarialnej umowy przedwstepnej i ostatecznego aktu notarialnego?
4. ODSETEKI OD KREDYTU HIPOTECZNEGO?
5. czynsz i fundusz remontowy jaki placilem (nie mieszkajac tam).
Szczegolnie chodzi mi o te odsetki, bo one powoduja, ze bede pod woda.
Czy zapomnialem jakas wazna pozycje?
Jaki PIT i w jakim terminie mam zlozyc?
Nie bede kupowal innego mieszkania, wiec nie moge skorzystac z tej furtki.
BARDZO DZIEKUJE ZA POMOC.
POZDRAWIAM
belladonna / 2011-07-12 17:09 / Tysiącznik profesjonalny
skoro ulga meldunkowa, to innych ulg nie ma, wiec tutaj przeznaczenie przychodu na inne cele mieszkaniowe nie ma znaczenia (ulgi takiej nie ma)... a co będzie twoim kosztem? Na stronie Min Fin jest broszurka:
http://mofnet.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=2082&id=234645&typ=news
(zacznij czytać od strony 6)
Co do wykazania i płatności. Wykazujesz sam podatek do końca kwietnia następnego roku po zbyciu (to też termin jego zapłaty). Odpowiednie PIT to: PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38.. w zależności co składasz... jak rozliczasz się zawsze w PIT-37 to teraz zamieniasz 37 na 36... a jak składasz PIT-36L (DG na liniowym) lub masz dochody np z akcji (PIT-38) to w tych wykazujesz podatek :)
mateo1984 / 2011-07-08 19:15
Witam. Mam pytanie. Co jeśli osoba, która nabyła mieszkanie, powiedzmy za 100 tys zł sprzeda je po dwóch latach bez zysku tzn. również za 100 tys. zł?
belladonna / 2011-07-08 20:25 / Tysiącznik profesjonalny
Najnowsze przepisy obowiązują od 1 stycznia 2009, to rozumiem, że sprzedawane lokum nabyła po 2008 roku (i te omówię).
Sprzedaje mieszkanie, następnie do końca kwietnia roku następnego składa PIT-39, gdzie przychód ze sprzedaży będzie równy kosztom, więc dochód będzie zero, a tym samym podatek zero (przy założeniu, że po 2 latach 100 tyś, to nadal wartość rynkowa... bo US ma prawo podwyższyć wartość rynkową mieszkania jaka jest w akcie notarialnym, jeśli uzna, że jest zaniżona) :)
bobi865 / 2011-07-04 12:23
Witam.Ja mam taką sytuacje. Mamy zamiar sprzedać domek w którym mieszkał mój wujek ale ze względu na wiek mieszka teraz z nami. Założyliśmy sprawę spadkową ponieważ było to zaniedbane i w księgach wieczystych widnieli jeszcze pradziadkowie. Po sprawie sądowej dom przechodzi na 2 wujków i mojego dziadka. Chciałem się spytać czy da się jakoś ominąć podatek od wzbogacenia ze sprzedaży tej nieruchmości i czy ja będę musiał płacić jakiś podatek jak mi będzie chciał dziadek i wujek przekazać swoje pieniądze na zakup mieszkania dla mnie. Pozdrawiam i dzięki za szybką odpowiedz
wiwan / 2011-07-04 13:15
Liczy się data śmierci drugiego z pradziadków, a nie postępowania czy jego uprawomocnienia. Jeśli więc od tej daty minęło już 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła śmierć ( czyli nastąpiła ona w 2005 lub wcześniej ) sprzedaż przez każdego z obecnych właścicieli w całości jest z podatku dochodowego zwolniona. Jeśli tak nie jest- w celu uniknięcia podatku należy poczekać, to upływu tych "5 lat" lub skorzystać z ulgi
1. mieszkaniowej- w przypadku nabycia z lat 2006 oraz od 2009.
2. meldunkowej- w przypadku nabycia z lat 2007-2008.
Pierwsza dotyczy przeznaczenia przychodu na inne własne cele mieszkaniowe sprzedającego w ciągu 2 lat, druga spełnienia warunku zameldowania w sprzedawanym domu 12 miesięcy łącznie przed sprzedażą. nie obejmuje ona wartości gruntu "pod" domkiem.

Natomiast w kwestii darowizny pieniężnej od dziadka i wujka.
Ta pierwsza może być zupełnie zwolniona od podatku od spadków i darowizn, gdy zostanie dokonana przelewem/przekazem pocztwoym i zgłoszona do Pana US w ciągu maksimum 6 miesięcy na SD-Z2.
Ta druga- będzie opodatkowana wg. stawki dla II gr. podatkowej. Kwota wolna to 7’276 zł.

Skala i formularz:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
bobi865 / 2011-07-04 14:02
Jaką wartość podatku musiałbym zapłacić od darowizny w wysokości 30000zł?
wiwan / 2011-07-04 19:24
Przecież zalinkowałem skalę. Rozumiem, że to ta potencjalna darowizna od wujka.
Zatem- nadwyżka wynosi 30000-7276=22724 zł.
Podatek zatem 1.644,50 + 12% (22724-20556)= 1904,66 zł.
bobi865 / 2011-07-04 13:41
Dziękuje za tak szybką odpowiedz. Data śmierci drugiego z pradziadków to 2001r. Tak wiec powinno być dobrze. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam
inspektor M / 77.255.60.* / 2011-07-01 13:30
Ja mam problem z działką. Chcę kupić dużą działkę. Część pieniędzy pożyczę od rodziny. Działkę chcę podzielić na cztery mniejsze i jedną sprzedać od razu, żeby zwrócić pieniądze. Jej cena będzie niższa od ceny działki którą kupiłam. Czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży?
belladonna / 2011-07-01 16:19 / Tysiącznik profesjonalny
Kupujesz działkę, dzielisz na 4 i sprzedajesz 1 działkę z podziału... wiec koszty zakupu to 1/4 zakupionej działki, a nie całość tak w ogóle :)
Blackdragon / 83.16.201.* / 2011-06-10 18:27
Ja to dopiero mam zagwozdkę. Jeśli ktoś potrafi mi poradzić byłbym wdzięczny za pomoc. Wiadomo, że chodzi o uniknięcie płacenia podatku przy sprzedaży mieszkania. Mieszkanie to kupione zostało w 2009 roku za około 130 tys. i taką też cenę chciałbym uzyskać. Mieszkanie to należy do mamy. Czy uniknie się podatku w sytuacji, gdy po sprzedaży mama zrobiłaby mi darowiznę?

Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, pozostaje reinwestycja tych pieniędzy w kredyt i remont. I tutaj jest następująca sytuacja. Wspólnie z żona mam mieszkanie (na kredyt). Natomiast mama ma własne mieszkanie, które jej darowałem parę lat temu. Na to mieszkanie mam kredyt, do którego przystąpiła mama (przystąpienie do długu było warunkiem darowizny).
Chciałbym ten kredyt spłacić oraz częśc kredytu mojego z żoną. Czy jeśli mama darowałaby mi mieszkanie (te za 130 tys o którym mowa w poprzednim akapicie) a ja bym je sprzedał, czy mógłbym spłacić kredyt na mieszkaniu obecnym mamy? Nie jestem tam właścicielem, ale kredytobiorcą. Pozostałe pieniądze chciałbym przeznaczyć na spłatę kredytu na mieszkanie, które posiadam razem z żona i dodatkowo remont na nim. Wolę zapłacić 1 tys zł notariuszowi niż 19% podatku.

Brzmi zawile, wiem. Ale chcę uniknąć płacenia tak wysokiego podatku. I jeszcze mam pytanie. 19% podatek jest od dochodu. Czy liczy sie go od sumy za która zostało sprzedane mieszkanie, czy może jest to płacone od różnicy miedzy kupnem a sprzedaża. Np zostalo kupione za 100 tys a sprzedane za 150 tys , to płacimy 19% od 50 tys? czy od całości?

Z góry dziękuje za pomoc
belladonna / 2011-06-10 20:16 / Tysiącznik profesjonalny
Dochód = przychód minus koszty uzyskania przychodu
czyli jeśli kupimy mieszkanie za 100 tyś i sprzedamy za 150 tyś, to w skrócie płacimy 19% od 50 tyś (czyli dochodu). Pisze w skrócie, bo do kosztów mogą wejść jeszcze inne "drobne" sprawy.
Przychód że sprzedaży mamy przeznaczyć na WŁASNE cele mieszkaniowe, czyli nasz kredyt itd.
No ale trzeba też wiedzieć, ze jeśli jesteśmy w związku małżeńskim i mamy wspólność majątkową z małżonkiem, a rodzic podaruje tylko nam coś, to stanowi to nasz majątek odrębny... żeby był wspólny, to darowizna powinna być na małżonków (to tak co do wspólnego kredytu, czy budowy wspólnego budynku, zakupu wspólnego mieszkania.... bo w przypadku przeznaczania przychodu ze sprzedaży odrębnego majątku na cele mieszkaniowe małżonków mogą zacząć się tzw schody):)
Blackdragon / 83.16.201.* / 2011-06-10 22:29
to o co tyle krzyku?:) 19% od 50 tys brzmi inaczej niz od 130 tys.

poza tym pytanie mam. Jesli chodzi o reinwestycje srodkow osiagnietych przy sprzedazy, to nieistotne jest ze mieszkanie nalezy do mamy, wazne jest ze to ja mam na nie wziety kredyt?
belladonna / 2011-06-11 19:05 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli przychód ze sprzedaży uzyskuje X, to wydatki mają być przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, czyli np na kredyt X (a nie Y). Czyli jak mama sprzedaje swoje mieszkanie i uzyska przychód, to kredyt ma być mamy, ale jak mama podaruje synowi, a on sprzeda, to przychód ma syn, czyli wydatkuje na własne cele (kredyt syna) :)
Ustawa PDOF:
art. 21 ust. 25
"2) wydatki poniesione na:

a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
b) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;"

gdzie podatnikiem, jest osoba, która uzyskała przychód ze sprzedaży, czyli też kredyt zaciągnięty przez tegoż podatnika, a nie osoby trzecie :)
poziomka86 / 2011-06-08 14:58
W sierpniu 2006 roku Rodzice przekazali mi w darowiźnie mieszkanie (które w lipcu 2006 kupili).
Życie życiem i miasto studiów nie okazało się miastem marzeń więc musiałam przeprowadzić się w poszukiwaniu pracy do innego miasta -obecnie nie mieszkam więc w mieszkaniu, które otrzymałam w darowiźnie.
Mieszkanie wynajmuję i odprowadzam podatek od najmu.

Czy jeżeli US sobie o mnie przypomni będę zobowiązana do zapłacenia podatku od darowizny?

Bo tak jak sie rozpatrzyłam - to mieszkanie mogę sprzedać nawet dzisiaj i nie zapłacę podatku od sprzedaży

ale podatek od darowizny chyba muszę...

Jak to jest czy jeżeli w mieszkaniu nie mieszkałam przez 5 lat muszę zapłacic podatek od darowizny ale nie muszę zapłacić podatku od sprzedaży?
Mało logiczne - bo skoro nie muszę płacić podatku za sprzedaż to nie powinnam też za darowiznę

I jak to jest z biegiem terminów - mam mieszkać 5 lat równo od daty umowy darowizny czy 5 lat od końca 2006 roku?

Dziekuję za pomoc
ewelina_z / 2011-06-08 15:34
Jeżeli nie zapłaciłaś podatku od darowizny to radzę jak najszybciej to załatwić. Otóż przy sprzedaży tego mieszkania notariusz zażąda od ciebie obowiązkowo zaświadczenia z US o zapłaceniu podatku od darowizny lub o tym, że byłaś z podatku zwolniona. Tak więc bez załatwienia sprawy z podatkiem od darowizny nie dasz rady sprzedać tego mieszkania.
poziomka86 / 2011-06-08 15:39
Dziękuję za odpowiedź
ale ja nie mam zamiaru sprzedawać tego mieszkania w najbliższym czasie - napisałam o sprzedaży bo wyczytałam że mogę sprzedać bez podatku od sprzedaży.

Chcę wiedzieć jak to jest z podatkiem od darowizny czy muszę zapłacić czy nie?- mieszkanie obecnie wynajmuję nie mieszkam w nim i nie chcę go sprzedawać - chce je wynajmować - nie uzbieram nagle na podatek od darowizny ktory wyniesie okolo 15 tys
wiwan / 2011-06-08 19:28
Nie ma co się logiki doszukiwać, bo są to dwie różne ustawy, różne przychody i różne ulgi. Co więcej nie zawsze mieszkanie sprzedawane pochodzi z darowizny czy spadku, bo jest nabyte po prostu drogą kupna.
1.Sprzedać mogłaby je Pani bez podatku dochodowego ze sprzedaży DOPIERO po 31.12.2011 r. bo przy tym podatku 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. LUB wcześniej, pod warunkiem przeznaczenia całości przychodu na swoje inne, kolejne potrzeby mieszkaniowe.
2. Warunkiem skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn, było zamieszkiwanie przez 5 lat w otrzymanym mieszkaniu
"a) od dnia złoŜenia zeznania podatkowego - jeŜeli w chwili złoŜenia zeznania nabywca
mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeŜeli nabywca zamieszka w ciągu
roku od dnia złoŜenia zeznania podatkowego"

Tylko, że przy darowiźnie notarialnej ekstra zeznania zdaje się wtedy nie wymagano, liczyła się więc data aktu notarialnego, a 5 lat liczyło się "normalnie" tj. 60 kolejnych miesięcy.
Ulga dotyczyła tej części wartości mieszkania, która stanowiła nie więcej niż 110 m2 powierzchni użytkowej.
Jeśli więc ww warunku Pani nie spełnia należy poinformować US i podatek wstecznie zostanie naliczony od ówczesnej wartości darowizny.
Zwłaszcza, że wynajmując je legalnie jest ślad w postaci odprowadzanego podatku- bo raczej nie wynajmuje mieszkania Pani razem ze sobą, a ww ulga wymagała również nieposiadania innego lokum.
Była jeszcze furtka w postaci możliwości sprzedania takiego mieszkania przed upływem 5 lat i "domieszkania" reszty z tych 5 lat w nowym mieszkaniu, jeśli nowe zostało nabyte przed upływem 6 miesięcy od zbycia mieszkania darowanego.

Podatek od darowizny jest więc w Pani sytuacji do zapłacenia.

Najnowsze wpisy