Forum Forum prawneCywilne

podszywanie sie za moją osobe w internecie

podszywanie sie za moją osobe w internecie

Marta :) / 83.9.202.* / 2013-09-03 18:23
mam pytanie, mam mieć sprawe w najbliższym czasie w sądzie, jako świadek gdzie pozwałam swojego brata o znecanie sie psychiczne i fizyczne nade mną, w ostatnim czasie dowiedziałam sie też ze ten o to brat założył mi fałszywe konto na portalu społecznościowym i pisze do innych ludzi posługując sie moim imieniem, gdzie wypisuje bzdury na innych temat, a dokladnie wyzywająć ich, co i jak mozna z tym zrobić? mozna o tym wspomnieć na rozprawie, ze takie coś w ogóle ma miejsce i sąd jakoś to sprawdzi? dziekuje za pomoc z góry.
Wyświetlaj:
prawne.org / 89.229.117.* / 2013-09-06 18:18
Skoro wpłynęło zawiadomienie do prokuratury to nowego zawiadomienia pisać nie trzeba. Prawidłowe zakwalifikowanie czynu to zadanie prokuratora - nie Twoje. W zawiadomieniu przecież nie musisz w ogóle podawać z jakiego artykułu kodeksu karnego miałby odpowiadać sprawca.
Jeśli nie byłaś jeszcze słuchana przez prokuratora - to na przesłuchaniu opisz mu dokładnie wszystkie czyny tej osoby
http://prawne.org
szklarek / 2013-09-04 12:53
Podszywanie takie ma również znamiona stalkingu i od 2011 ma swoją regulację w kodeksie karnym:


Zabronione zostało podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej wizerunku lub innych danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej (o tym w następnym numerze – red.). Ściganie stalkingu nastąpi na wniosek pokrzywdzonego. Stalker zagrożony będzie karą pozbawienia wolności do lat trzech, chyba że w wyniku tego przestępstwa pokrzywdzony targnie się na własne życie. W takiej sytuacji przestępstwo to będzie zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu.

Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego

Zarzut taki powinien był znaleźć się w akcie oskarżenia.
Marta :) / 83.31.213.* / 2013-09-04 22:23
tak, tylko ze dowiedziałam sie tego dosyc niedawno, po tym jak złozyłam wniosek do prokuratury o znecanie się, wiec nie wiem, teraz mam po prostu nastepny złożyć wniosek czy jakoś na rozprawie o tym wspomniec?

Najnowsze wpisy