Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
lewii / 2011-12-22 14:30
w Polsce też mamy podwójne opodatkowanie w DG trzeba płacić podatek dochodowy i do tego Belki!
dzikunia / 89.231.169.* / 2011-12-22 13:34
moje pytanie jest nastepujace. Pracowalam w Anglii w okresie 05/2005-09/2006 oraz w okresie 04/2011-12/2011i rozliczalam sie tam z podatku. w przerwie miedzy tymi okresami nie mialam zadnej opodatkowanej pracy na umowe ani w anglii ani w polsce (studiowalam) i 2lata mieszkalam w ameryce poludniowej. Wrocilam teraz do polski i chce sie zarejestrowac w urzedzie pracy jako bezrobotna(chodzi mi o ubezpieczenie bo zasilek z tego co wyczytalam raczej mi nie bedzie przyslugiwal). Czy polski Rzad skarbowy bedzie chcial scignac ode mnie podatek za ww okresy przepracowane w anglii??
slavko25 / 2011-12-05 11:37
Witam, Poniewaz od roku 2007 zmieniono system placenie podatkow za praca wykonana poza
granicami Rzeczyposopolitej mam pytanie czy kiedy pracowalem w roku 2005/2006 w Anglii musze
oddac panstwu podatek z urzedu dochodu ktory tam uzyskalem(nie mam jeszcze nipu),pozdrawiam
belladonna / 2011-12-05 17:26 / Tysiącznik profesjonalny
2005 i 2006 polski rezydent powinien rozliczyć w PL. Od 2007 mając tylko dochody z WB nie trzeba było składać PIT :)
Niemczyk Tomasz / 91.94.134.* / 2011-12-04 22:37
Witam , mam pytanie w związku z podwójnym opodatkowaniem. Jak ja jako prowadzący działalność w Polsce na zasadzie samozatrudnienia , a świadczący usługi na terenie Niemiec mam uniknąć podwójnego opodatkowania US w Polsce domaga się podatku od eksportowanej usługi tj. ryczałt 5,5% oraz US w Niemczech domaga się rozliczenia z dochodu rocznego i jeżeli przekroczę jakąś zwolnioną z podatku kwotę to muszę niby zapłacić podatek .Jak nie zapłacę przypuszczalnie tej kwoty to w następnym roku nie dostanę od niemieckiego US tak zwanego " freistellungsbescheinigung " czyli zaświadczenia zwalniającego z płacenia podatku obrotowego czy jakoś tak. proszę o poradę bo dowiadywałem sie w wielu miejscach miedzy innymi w US Polski i Niemiec i nikt mi nie pomógł każdy chce tylko abym zapłacił podatek. Dziękuję
niezarejestrowana / 89.77.186.* / 2011-11-25 14:27
Od 2007 roku jesli pracowales tylko w Anglii to jestes calkowicie zwolniony z rozliczania sie z US. Garzej za 2006r o ile miales dochody w Polsce to miales obowiazek sie rozliczyc, bo z abolicji nie korzystales.
wojtek1313 / 46.112.99.* / 2011-11-25 11:28
Witam,pracowałem w Anglii od października 2006 do września 2011,teraz po powrocie poszedłem do pup w celu zarejestrowania się,oraz wystąpienie o zasiłek dla powracających(posiadam druk U1),tylko że ten wniosek o przyznanie zasiłku z tytułu bezrobocia jest tak sformułowany,że zmierza do ustalenia czy moim ośrodkiem interesów była Anglia czy Polska,czy w danym okresie podlegałem w Polsce obowiązkowi podatkowemu czy nie itp.Chciałbym zaznaczyć że przez ten cały okres byłem przekonany ,że pracując za granicą i płacąc tam podatki w Polsce już nie muszę,o abolicji podatkowej będąc tam również nie słyszałem,co niedobrego mnie obecnie czeka,lub co powinienem zrobić żeby mieć spokój.
pozdrawiam
belladonna / 2011-11-26 22:19 / Tysiącznik profesjonalny
żeby nie składać PIT za 2006 to by mieć certyfikat zagranicznego rezydenta raczej...
Składając PIT za 2006 jak wyjdzie podatek, to jeszcze mogą dojść odsetki liczone od... oj nie pamiętam, czy w 2006 termin to był do 2 maja, bo 30 kwiecień wypadał w sobotę czyli odsetki od 1 lub 3 maja 2006 do dnia zapłaty mogą dojść. Składając PIT by wyjaśnić dlaczego tak późno (brak wiedzy o takowej konieczności jak piszesz... chociaż nieznajomość prawa niestety szkodzi...)
janina111 / 2011-11-24 14:41
Witam! Mam taki problem że US prosi mnie żebym złożyła 0świadczenie ile dni przebywałam w Polsce pracując za granicą od stycznia do grudnia 2009 roku w Holandii. Chcialam zaznaczyć ze nie pamiętam konkretnie ile to dni było. Proszę belladonno mi powiedzieć dlaczego to jest tak ważne? nie mam pojęcia ile dni mam napisać a boję się ze to może mieć duze znaczenie jak np. za dużo dni podam. Nie rozliczałam się wogóle w Polsce ponieważ myślalam ze jak nie mam zadnych dochodów w Polsce nie muszę.
Justyna 26 / 213.55.184.* / 2011-11-07 17:43
Witam serdecznie! mam pytanie odnośnie rozliczania sie z pracy za granicą. Chodzi konkretnie o Szwajcarie ponieważ nie widzę tu wypowiedzi na temat tego państwa, chciałabym sie dowiedzieć czy kwestia rozliczeń podatkowych jeśli pracuje sie w Szwajcarii przez część roku wygląda tak samo jak w przypadku Niemiec czy Holandii???? A konkretnie: mąż pracował w roku 2011 przez 2,5 miesiąca w Polsce na umowę zlecenie, a nastepnie od maja do chwili obecnej do końca listopada pracuje w Szwajcarii (w sadach). Co powinien zrobic po powrocie?? złożyć PIT 36 i pit ZG w US?? i wtedy zapłacic podatek tylko od dochodów uzyskanych w Polsce?? jak to wygląda?? W Szwajcarii pracodawca sam opłaca podatek i ubezpieczenie, a mąż otrzymuje przy wypłacie wydruk z ilością godz i kwotą którą otrzymuje "na rękę". bardzo proszę o odpowiedź.
belladonna / 2011-11-07 17:59 / Tysiącznik profesjonalny
Szwajcaria to wyłączenie z progresją, czyli PIT-36 plus PIT/ZG ale wg progresji (czyli jak Niemcy, a nie Holandia) :)
PS Czasami wspólny PIT się nie kalkuluje, wiec trzeba sprawdzić co w danym przypadku korzystniejsze :)
Justyna 26 / 213.55.184.* / 2011-11-07 18:17
aha:-) napewno to sprawdzimy, choć dotąd i tak rozliczaliśmy się oddzielnie. dziękuję bardzo za szybką odpowiedź
renia30 / 2011-10-27 18:31
Witam.Prosze o pomoc.Moj brat pracowal w 2010 roku 6 tyg. w Holandii,potem wrocil do Polski i zaczal pracowac we wrzesniu w Polsce.W 2011r.zostal rozliczony w Holandii dostal 200 euro zwrotu.w polsce zglosil dochod holenderski wraz z polskim i w Polsce musial zaplacic 800 zl.Dochod roczny z obu krajow wynosi 13760 zl.Uwazam ze cos jest nie tak.Czy jest to prawidlowe?Co powinien teraz zrobic?Prosze o pomoc
belladonna / 2011-10-27 22:01 / Tysiącznik profesjonalny
Informacje, które podałaś są na zasadzie "co by było gdyby w lesie rosły grzyby"....
W PIT odlicza się społeczne od dochodu, odlicza zagraniczny podatek w tym przypadku, odlicza składki na ubezpieczenie zdrowotne, więc? ... nie mając podstawowych danych nie da się odpowiedzieć na Twoje pytanie:)
fgjffhhfgh / 178.104.221.* / 2011-10-29 22:24
odpowiedzieć się da - takie są polskie realia, ze kwota wolna od podatku to kpina więc Ci opodatkowali co tylko się da. A rezydencja w polsce więc możesz teraz tylko zmarszczyc brwi i pogrozic im palcem
ETA1 / 2011-10-20 20:55
Witam serdecznie, mój partner prowadzi działalność gospodarczą w Polsce polegającą na usługach budowlanych ostatnio zaczął wyjeżdżać do Niemiec i tam wykonywać te usługi i wystawiać rachunki dla niemieckiego podatnika,czy w związku z tym powinien zgłosić się do tamtejszego urzędu skarbowego? Wspomnę,że tu rozlicza się na zasadach ogólnych i płaci również podatek od faktur wystawionych dla niemieckiego podatnika ,czy musi odprowadzać jakiś podatek w Niemczech?
ChrisGlo / 2011-10-18 17:27
Witam serdecznie. Czy mogłabym prosić o interpretację rezydencji podatkowej w następującej sytuacji. Od początku 2008 r. przebywam z rodziną, tj. z mężem i z 2 dzieci w Niemczech. Jednocześnie pracuję w Holandii na umowę o pracę. Ani w Polsce, ani w Niemczech nie uzyskuję żadnego dochodu.Z podatku do tej pory rozliczałam się jedynie w Holandii. Wyjeżdżając z Polski wyrejestrowałam się z urzędu skarbowego. Mąż, ma zarejestrowaną 1 osob działalność gosp. w Polsce, z której rozlicza się tylko w Polsce, jednak większą część roku przebywa w Niemczech. Czy w takiej sytuacji, muszę składać jakiekolwiek zeznanie podatkowe w Polsce? Z góry dziękuje za odpowiedź
belladonna / 2011-10-18 18:59 / Tysiącznik profesjonalny
Podstawowe pytanie jakim adresem zamieszkania posługuje się twój mąż w polskim PIT? bo jak polskim, to wskazuje, że jest rezydentem PL... a z kolei Ty masz centrum interesów osobistych w PL (męża) i tym samym wg polskiego prawa jesteś polskim rezydentem.
gghjb / 178.104.221.* / 2011-10-29 22:28
no, załatwiona bez pudła...Idz jak najszybciej do dobrego prawnika od pplskich podstkow bo Cie beda doic ile sie da do konca swiata...
ChrisGlo / 2011-10-19 10:59
Bardzo dziękuje za szybką i rzeczową odpowiedź. Nasuwają się oczywiście pytania dodatkowe. Czy zgłoszenie zmiany adresu zamieszkania męża załatwiło by sprawę na przyszłość? Czy w związku z tą zmianą musiałby rozliczać się z podatku w Niemczech? I co z faktem, że cała nasza rodzina mieszka w Niemczech. Holenderski księgowy powiedział, że nie mam obowiązku składać jakiegokolwiek zeznania w Niemczech (podobno miasta położone przy granicy z NL mają dowolność w wyborze miejsca rozliczania podaku).I pytanie za 100 pkt. Gdzie, zakładając że mąż zmieniłby adres zamieszkania na niemiecki,byłaby moja rezydencja podatkowa?
belladonna / 2011-10-19 22:24 / Tysiącznik profesjonalny
zagadnienia rezydencji, co i jak to długi i zapewne skomplikowany temat... a u Ciebie mówimy o 3 krajach jeszcze... nie da się pisać epopei tutaj :)
poland_maciej / 2011-10-13 18:20
Witam serdecznie, mam następujące pytanie: od kilku lat miejscem mojego stałego pobytu jest Irlandia, posiadam tam numer identyfikacji podatkowej PPS (odpowiednik NIP), umowę o pracę na czas nieokreślony w irlandzkiej firmie, wynajmuje mieszkanie. Nie posiadam dzieci ani żony, mój obowiązek podatkowy jest w Irlandii gdzie płacę podatki od dochodu, co roku otrzymuję formularz P60 od mojego pracodawcy. Zajmuje się również amatorsko sportem, co pewien czas przylatuję do Polski aby uczestniczyć w zawodach sportowych reprezentując klub z mojego miasta rodzinnego gdzie posiadam wciąż zameldowanie w domu rodziców który jest ich własnością. Moje rodzinne miasto przyznało mi w roku 2011 stypendium sportowe za reprezentowanie miasta na arenie ogólnopolskiej. Oprócz tego za sukcesy na arenie międzynarodowej gdzie reprezentuję Polskę najpewniej zostanie przyznanie mi stypendium z Ministerstwa Sportu również w 2011 roku. Jak mam się rozliczyć z tych stypendiów, zakładam że są one traktowane jako dochód osiągnięty w Polsce. Jak powinienem rozliczyć się z należnego podatku za te stypendia, ponieważ w 2011 roku osiągnąłem jednocześnie dochód w Irlandii(wynagrodzenie za pracę) i w Polsce (stypendia). Podobno można do tego użyć formularzy PIT-36 lub PIT-37, w zależności od wysokości dochodu w Polsce. Ponadto wyczytałem również, że powinienem poinformować pracodawcę (w tym wypadku zapewne instytucję wypłacającą stypendia zakładam) o fakcie, że jestem opodatkowany w Irlandii bo wpływa to na rodzaj PITu jaki wysłany zostanie do polskiego US. Ponadto, czy będę musiał z tych dochodów rozliczyć się również w Irlandii, gdyż tam mam rezydencję podatkową? Bardzo proszę o odpowiedź, jest to dla mnie bardzo ważna sprawa, z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
belladonna / 2011-10-13 20:43 / Tysiącznik profesjonalny
Gdzie masz rezydencję, to tam podlegasz opodatkowaniu od dochodów ogólnoświatowych. Skoro jesteś zagranicznym rezydentem, to dostarczasz płatnikowi certyfikat zagranicznego rezydenta i ten pobiera podatek zryczałtowany 20%, a infor wysyła do US dla nierezydentów PL... każde województwo ma takowy wyznaczony. A jak podatek zryczałtowany, to ty tego w PL nie rozliczasz. Jedynie pytasz w Irlandii, czy to tam wykazać i jak, bo ja ich prawa wewnętrznego nie znam... wystarczy mi nasze... :)
Ewelinam2 / 2011-10-05 15:36
Od dwóch lat mieszkam w Holandii a od roku tu pracuje. Tu jestem zameldowana i tu zostanę na stałę (moje życie toczy sie w Holandii). W Polsce też mam meldunek (mieszkanie) i co roku otrzymuje tantiemy od praw autorskich (bardzo małe pieniadze i to przez najbliższe 25 lat), z których rozliczam się z polskim US. Ponieważ teraz pracuje w Holandii sprawa sie komplikuje. Czy razem z polskimi dochodami musze rozliczac swoje dochody z Holandii (tu tylko 18% podatku)? Czy istniej możliwość rozliczania się osobno w Polsce z tantiem, a w Holandii z zarobków? Prosze o porade bo sprawa niby błaha a skomplikowało się wszystko.
belladonna / 2011-10-05 16:50 / Tysiącznik profesjonalny
Rezydencja podatkowa polega na tym, że w jakimś kraju rozliczamy dochody ogólnoświatowe, a w innych tylko danego państwa. Czyli będąc rezydentem Holandii, tam rozliczasz wszystko a w PL dochody z PL podając adres zagraniczny, bo też są wyznaczone US-y zagraniczne dla takich osób, co by wysłać infor tam gdzie trzeba... ot cała filozofia rezydencji podatkowej... że gdzieś rozliczasz wszystko :)
belladonna / 2011-10-05 17:56 / Tysiącznik profesjonalny
Bo ja odnoszę wrażenie, że większość osób deklarujących rezydencję poza PL jest przekonanych, że tylko jako rezydent PL ma w PL rozliczyć wszystko... natomiast jako rezydent np Holandii, to wszystkie dochody rozlicza w każdym kraju osobno... no cóż, tak dobrze to nie ma :)
zaslani@poczta.onet.pl / 2011-09-23 19:02
Dodam ze nie mam w Polsce meza,dzieci i domu...w ogole w Polsce bywam 2 razy na rok na o0kolo 1 miesiac w roku...a w Polsce pracowal jedynie 3 miesiace i to w 2006 roku z czgo sie rozliczylam...
belladonna / 2011-09-23 21:12 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli wg Ciebie jesteś rezydentem podatkowym Danii, to polski fiskus poprosi o certyfikat rezydencji z Danii i na jego podstawie dadzą Ci spokój... jeśli nie jesteś polskim rezydentem podatkowym, to w jakimś kraju być powinnaś, czyli tam rozliczasz dochody OGÓLNOŚWIATOWE (i by wypadało, aby ten zagraniczny fiskus miał świadomość, że jesteś ich rezydentem)... i w tym cały ambaras :)

Najnowsze wpisy