Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
zaslani@poczta.onet.pl / 2011-09-23 18:57
Witam

W Danii pracuje od lutego 2008 roku.Nigdy nie rozliczalam sie w Polsce a kilka dni temu urzad skarbowy domaga sie zebym rozliczyla sie za rook 2008.Dodam ze pracuje bez przerwy w tej samej firmie i tu w Danii rozliczm podatek co roku.Urzednice polscy jednak wzywaja mnie w terminie 7 dni,zebym stawila sie i podpisala jakies papiery.Co w tej sytuacji mam zrobic,nie moge z dnia na dzien pojechac do Polski zeby podpisac jakis papier.Chcialabym wiedziec jakie moga byc tego konsekwencje,i kto mam na mysli prawnika moglby mnie w tej sprawie z urzedem skarbowym reprezentowac???Bardzo prosze o odpowiedz.

Pozdrawiam
sylwia Jedrzejczyk / 94.108.231.* / 2011-10-06 22:07
ja bym ci radzila znalesc czas i jechac podpisac
Z nimi nie ma zartow
fvvggrdf / 178.104.221.* / 2011-10-29 22:35
dobrze by bylo jeszcze obciazyc ich kosztami podrozy, jak sa tacy madrzy
laazaaa / 78.8.193.* / 2011-09-22 12:41
Witam.
Przeczytałam kilka postów i chciałabym napisać co zrozumiałam... Jeżeli część roku przepracuję poza granicami kraju (metoda wyłączenia z progresją), a drugą część dochodu uzyskam w Polsce, to przy zeznaniu podatkowym podaję dochody z obu źródeł, ale podatek płacę tylko od dochodu uzyskanego w Polsce? Mam jeszcze jedno pytanie... Czy wracając z innego kraju, w którym pracowałam, powinnam zgłosić się do US w celu zapłacenia podatku od uzyskanego poza granicami Polski dochodu? Dodam, że nie jestem geniuszem jeśli chodzi o podatki, co pewnie widać ;). Z góry dziękiję za odpowiedź.
belladonna / 2011-09-22 16:10 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli do dochodów zagranicznych ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, to nie wpłacamy zaliczek na podatek dochodowy, co może powstać w sytuacji dochodów zagranicznych wg metody proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia) :)
Czyli mając dochody zagraniczne do których ma zastosowanie wyłączenie z progresją kontakt z US to jedynie zeznanie roczne po zakończonym roku podatkowym :)
Dzussi / 0.0.0.* / 2011-09-21 19:17
Mam pytanie,razem z męzem pracowaliśmy w Irlandii,w tym roku on pracował tylko 2 tygodnie,ja 3 miesiące,z tego okresu rozliczylismy się w Irlandii.Teraz wróciliśmy do Polski,ja podjęłam pracę,mąz nie.Jak mamy się rozliczyć z tego okresu w Polsce???
belladonna / 2011-09-21 21:22 / Tysiącznik profesjonalny
Mąż mając w całym roku podatkowym jedynie dochody z pracy w Irlandii w PL PIT składać nie musi. Ty będziesz mieć też dochody polskie, więc składasz PIT-36 plus PIT/ZG, bo dochody z Irlandii wykażesz do stopy, ale opodatkowaniu będą podlegać dochody polskie, tylko nie wg skali, a stopy wyliczonej od sumy dochodów (metoda wyłączenia z progresją). Możecie składać wspólny PIT, jeśli spełniacie warunki, ale czasami jest on nieopłacalny przy dochodach mieszanych (wtedy we wspólnym PIT w waszym przypadku dochody męża z Irlandii tez trzeba wykazać do stopy) :)
jola1990 / 0.0.0.* / 2011-09-21 16:54
a osoba ktora przepracowala dany rok tylko w holandii i rozliczala sie tylko w holandii tez moze miec problemy z polskim urzedem skarbowym?
belladonna / 2011-09-21 21:18 / Tysiącznik profesjonalny
Jako rezydent podatkowy PL jest zobowiązana rozliczyć te dochody w PL też... ale nie mając innych w roku podatkowym w polskim PIT podatki nie wyjdą jeśli mówimy o dochodach z pracy najemnej(odliczanie zagranicznego podatku plus ewentualna ulga abolicyjna jeśli zachodzi konieczność odliczania jej). Czyli wtedy cała sprawa ogranicza się do wykazania, bez konsekwencji podatkowych, wiec warto to zrobić i po terminie :)
Jola1990 / 0.0.0.* / 2011-09-21 16:08
witam. mam taki problem poniewaz w tamtym roku przepracowalam dwa miesiace w pl a reszte w Holandii. ale rozliczalam sie w polsce tylko z tego co przepracowalam w polsce a w holandii to co w holandii czy moge miec jakies problemy z polskim urzedem skarbowym?dziekuje za odpowiedz
belladonna / 2011-09-21 16:16 / Tysiącznik profesjonalny
tak, możesz miec problemy.... informacje zagraniczne docierają.... zrób sama korektę.... bo jak wyjdzie dopłata, "lecą" odsetki, a lepiej je zapłacić po roku, niż po 4 latach :)
podatnik111 / 193.102.78.* / 2011-09-21 10:21
Witam,
mam pytanie dotyczace podwojnego opodatkowania.
Do wrzesnia 2010 pracowalam w Polsce na um. o prace, a od pazdziernika w Niemczech.

Z dochodow w Polsce rozliczylam sie z polskim US, a z niemieckich z niemieckim US i z powodu nieosiagniecia pewnego progu, zwrocili mi caly podatek.

Teraz wiem, ze zrobilam to nieprawidlowo, bo:
1. nie powinnam wypelniac niemieckiej deklaracji i dostac zwrotu
2. w polskim zeznaniu nie podwyszylam stopy podatkowej po dodaniu zarobkow niemieckich (wpadlabym w drugi prog).

Czy/ jak mozna to teraz naprawic? Bardzo mi na tym zalezy.

Bede wdzieczna za odpowiedz!
belladonna / 2011-09-21 15:54 / Tysiącznik profesjonalny
W PL nie wpadasz w 2 próg, bo dochody niemieckie z pracy wykazujesz celem wyliczenia stopy procentowej, wg której jest opodatkowany jedynie dochód polski (w Twoim przypadku). Metoda wyłączenia z progresja... co do Niemiec... nie znam ich prawa, ale wiele osób rozlicza się tam np z zoną (wybierają zaświadczenia z polskiego fiskusa o dochodach uzyskanych w PL) i mają zwroty podatku niemieckiego, które to polski fiskus nie interesują, bo wg tej metody nie odliczasz zagranicznego podatku :)
podatnik111 / 0.0.0.* / 2011-09-21 16:06
Witam,
wyrazilam sie niejasno - w polskim zeznaniu powinnam zsumowac polskie i niemieckie dochody jedynie w celu wyliczenia tej stopy procentowej. Wtedy musialabym doplacic podatek od polskich dochodow.
Niestety tego nie zrobilam.

Dodatkowo dostalam caly zwrot niemieckiego podatku, bo nie podalam polskich dochodow.

Czy warto zglaszac sie do obydwu US z korekta, zwrocic niemiecki podatek i doplacic polski? Jakie mozna poniesc tego konsekwencje?

Pozdrawiam
belladonna / 2011-09-21 16:14 / Tysiącznik profesjonalny
W polskim fiskusie złóż korektę wykazując dochód niemiecki....
Co do fiskusa niemieckiego, nie znam ich prawa.... wiem tyle, że często osoby wybierają zaświadczenia z polskiego US o dochodach, więc dopytaj tam :)
Rafal2011 / 84.10.150.* / 2011-09-20 12:57
Witam serdecznie!
Rowniez mam kilka pytan odnosnie rozliczenia za obecny rok 2011.
Od stycznia 2011 do konca lipca 2011 pracowalem na etacie w Polsce (praca w firmie mojej mamy), rownoczenie od czerwca 2011 (do chwili obecnej) pracuje w firmie w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkam (dzieci nie mam, moja zona pracuje w Polsce, jestem zameldowany w Polsce, polski US nie byl informowany o tym, ze obecnie mieszkam i przebywam zagranica).

Kwestie ZUSu pomijam, poniewaz pokryly mi sie dwa zatrudnienia w czerwcu i w lipcu 2011 i te sprawe juz z ZUSem wyjasniam - mianowicie mam im przeslac firmularz A1 z brytyjskiego urzedu za czerwiec i lipiec, ze wtedy podlegalem ubezpieczeniu brytyjskiemu - otrzymalem z ZUSu brytyjskie ustawodawstwo.

1. Czy informowac polski US (tak jak polski ZUS) o tym, ze obecnie mieszkam i pracuje zagranica?
2. Jak bedzie wygladac rozliczenie w Polsce z dochodow uzyskanych za rok 2011 (praca w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, mieszkam i wiekszosc czasu w roku przebywam w Wielkiej Brytanii gdzie juz co miesiac pracodawca potraca podatek i skladki na ubezpieczenie spoleczne)?
3. Czy skladac w polskim US certyfikat rezydencji podatkowej z urzedu brytyjskiego, zeby byc moze uzyskac ustawodawstwo brytyjskie (tak jak w sprawie ubezpieczenia spolecznego)?
4. Jak bedzie wygladalo moje rozliczenie i gdzie sie wtedy rozliczac, jezeli w Polsce przejalbym firme mojej mamy (osoba fizyczna) i ja zatrudnil na umowe o prace (moja mama zajmowalaby sie ta dzialalnoscia, ja bylbym jedynie jej wlascicielem, a dalej pracowalbym na etacie i przebywalbym w Wielkiej Brytanii?

Prosze o odpowiedzi na moje pytania, poniewaz obecnie nie wiem jak sie zachowac a polski oraz brytyjski ksiegowy nie potrafia mi tego wytlumaczyc. Z gory serdecznie dziekuje!
belladonna / 2011-09-20 16:48 / Tysiącznik profesjonalny
Centrum interesów osobistych, o których wspomina ustawa PIT, to żona lub dzieci w PL... skoro masz zonę w PL, to dla polskiego fiskusa jesteś polskim rezydentem podatkowym i tutaj podlegasz opodatkowaniu od dochodów ogólnoświatowych (o ile dobrze zrozumiałam zagadnienie żony... piszesz pracuje w PL).
O ile mi potwierdzisz, ze tak jest podejmę dyskusję dalszą :)
Rafal2011 / 84.10.150.* / 2011-09-20 19:24
Dzieki za odpowiedz. Moja zona mieszka i pracuje w Polsce, ja natomiast mieszkam i pracuje w Wielkiej Brytanii.
To w koncu jak to bedzie w tej sytuacji, gdzie bede musial zaplacic podatek, jezeli brytyjski pracodawca potraca co miesiac podatek z moich dochodow i placi do brytyjskiego US? Przeciez juz raz zostal podatek zaplacony. Poprosze o odpowiedzi rowniez na reszte pytan.
belladonna / 2011-09-20 21:04 / Tysiącznik profesjonalny
Dochody osiągasz w WB, wiec tam Twój płatnik płaci podatki.... sięgamy teraz do umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i czytamy jak tego uniknąć... bo w PL podlegasz opodatkowaniu od dochodów ogólnoświatowych (nieograniczone obowiązki podatkowe), a w WB tylko od dochodów tam osiągniętych (ograniczone obowiązki podatkowe).

ad. 1 mając żonę w PL dla fiskusa tutaj będziesz miał adres zamieszkania-polski (adres zamieszkania w przepisach podatkowych nie jest tożsamy z fizycznym zamieszkiwaniem).

ad.2. Składasz PIT-36 w PL z PIT/ZG.... dochody uzyskane w PL będą opodatkowane wg stopy wyliczonej od sumy dochodów (polskie plus angielskie). Jak to wygląda dowiesz się wpisując w Google "metoda wyłączenia z progresją". Czasami PIT wspólny jest nieopłacalny przy dochodach zagranicznych, więc przy pracującej żonie przekalkuluj co się bardziej opłaca, wspólny, czy osobny (zakładam, że wspólny PIT wchodzi w grę).

ad. 3 Mając w PL żonę jesteś polskim rezydentem, a nie angielskim.

ad. 4 Prowadząc DG w PL wszystko zależy jak jest opodatkowana, jeśli wg skali, to w PIT rocznym dochody z pracy w WB wykazujesz. Jeśli DG jest na liniowym, karcie, ryczałcie, a jedyne dochody jakie osiągniesz wg skali będą te z pracy, z WB, to z nich się rozliczał nie będziesz....tylko w PL z DG.... aczkolwiek, przy DG chorobowe wypłaca ZUS.... więc wystarczy mieć chorobowe i wtedy przy innym opodatkowaniu DG niż skala składasz 2 PIT, jeden dla działalności oraz drugi dla chorobowego plus dochody zagraniczne z pracy za granicą do stopy..... tutaj przy dochodach mieszanych (polskie/zagraniczne)nie ma odpowiedzi krótkich .... wszystko zależy od finału.... czyli co masz po zakończonym roku podatkowym.... jakie informacje, z czego i wtedy można mówić o konkretach :)
Rafal2011 / 84.10.150.* / 2011-09-20 22:39
Chcialbym wrocic do pierwszego akapitu, mianowicie w jaki sposob moglbym uniknac podwojnego opodatkowania? Czy w ogole jest takie wyjscie? Przeciez trzeba wykazac zagraniczny dochod w polskim fiskusie i rozliczyc go jedna z wyznaczonych metod.


P.S.
Reasumujac, to wychodzi na to, ze rodzac sie w Polsce i posadajac polskie obywatelstwo, jestesmy skazani na rozliczanie swoich przyszlych zagranicznych dochodow w polskim Urzedzie Skarbowym - czytalem, ze decyzje o zniesieniu polskiej rezydencji podatkowej podejmuje Miister Finansow...
Rafal2011 / 84.10.150.* / 2011-09-20 23:35
Generalnie z tego co zrozumialem, to metoda wylaczenia z progresja jest lepsza i podnosi jedynie stawke procentowa podatku, jaki nalezy zaplacic do polskiego Urzedu Skarbowego od polskich dochodow, pomniejszony o wczesniejsze juz zaplacone zaliczki na podatek dochodowy. Czyli dochod zagraniczny nie jest w tej metodzie opodatkowany. Przynajmniej tak to rozumiem.

Czyli nie osiagajac dochodow w Polsce nie zaplacimy zadnego podatku od naszych zagranicznych dochodow, poniewaz bedziemy mnozyc zero z wyzsza stawka procentowa podatku.

Jezeli to zle zrozumialem, to prosze mnie sprostowac. No i jak uniknac tego "podwojnego opodatkowania" w moim przypadku, jezeli w ogole sie da to zrobic???
belladonna / 2011-09-21 15:50 / Tysiącznik profesjonalny
Dobrze zrozumiałeś tę metodę... do opodatkowania będzie "polski" dochód... jedynie nie rozumiesz rezydencji... bo jeśli będziesz rezydentem UK... to nie ma tak, ze wszędzie podlegasz opodatkowaniu jedynie od dochodów z danego kraju... w UK będziesz miał nieograniczone obowiązki podatkowe, czyli rozliczał dochody OGÓLNOŚWIATOWE wg ich prawa wewnętrznego z uwzględnieniem umów o UPO :)
knniedz / 83.218.117.* / 2011-09-10 18:27
Przepraszam, zamiast PIT-36 księgowa zaleciła złożenie NIP-3.
knniedz / 83.218.117.* / 2011-09-10 18:24
Bardzo potrzebuję pomocy w rozwiązaniu następującej kwestii. Ukończyłam studia w lipcu 2008, zdecydowałam się na wyjazd do Danii. Od października podjęłam pracę (obowiązywało mnie 80 dni rozliczeniowych). Dostałam wysoką ulgę, praktycznie nie płaciłam podatku. Za rok 2008 rozliczyłam się u duńskiej księgowej. Przez lata 2009, 2010 przebywałam cały czas w Danii. Byłam zameldowana u rodziców w Polsce oraz w Danii również miałam adres zamieszkania. W czerwcu 2011 zdecydowałam się na powrót do kraju, nie mając naturalnie pojęcia, że przychody muszą zostać wykazane. Od września podjęłam pracę (pierwszą w Polsce). Moja księgowa powiedziała mi, że za 2009 i 2010 muszę jedynie dostarczyć PIT-36, natomiast za 2008 wyliczyła mi, że muszę zapłacić 1400PLN podatku, z tytułu tego, że w 2008 do sierpnia przebywałam w Polsce (studia) a w Danii nie zapłaciłam podatku ze względu na przysługujące mi ulgi. Pytanie: czy rzeczywiście powinnam zapłacić skoro w Polsce nie uzyskała, żadnych przychodów oraz czy nie można tego potraktować jako przeniesienie tego ośrodka interesów życiowych już od października 2008?
belladonna / 2011-09-11 09:20 / Tysiącznik profesjonalny
Na dobrą sprawę to nie wyjechałaś za granicę na stałe, tylko w celach zarobkowych i wróciłaś do PL. A w razie czego US będzie się domagał certyfikatu duńskiego rezydenta podatkowego, skoro nim miałaś być. Tutaj bym nie kombinowała, bo i nie ma po co.
Od 2008 obowiązuje ulga abolicyjna (rozumiem że otrzymałaś dochody z pracy najemnej), czyli jeśli podatek w Danii nie był zapłacony, a miałaś w całym roku tylko dochody z Danii, to 1 400 będzie kwotą ulgi abolicyjnej do wykazania w PIT/O i PIT-36, a tym samym podatki wyjdą ZERO :)
Ustawa PIT:
"Art. 27g. 1. Podatnik podlegający obowiązkowi podatkowemu określonemu w art. 3 ust. 1, rozliczający na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 albo 9a uzyskane w roku podatkowym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochody:

1) ze źródeł, o których mowa w art. 12 ust. 1, art. 13, art. 14, lub
2) z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi

- ma prawo odliczyć od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2.

2. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9 albo 9a a kwotą podatku obliczonego od dochodów ze źródeł, o których mowa w ust. 1, przy zastosowaniu do tych dochodów zasad określonych w art. 27 ust. 8".

Ponieważ ja jestem tylko babą z neta, to zadzwoń sobie do KIP i dopytaj o ulgę abolicyjną(ona zaczęła obowiązywać właśnie od roku 2008) :)
Tel. do KIP:
http://www.mf.gov.pl/index.php?const=4&dzial=2562&wysw=2&sub=sub3
belladonna / 2011-09-11 11:54 / Tysiącznik profesjonalny
I jeszcze jedno na przyszłość. Za 2011 jak będziesz się rozliczać, to dochody z Danii wykażesz do stopy. Od 1 stycznia 2011 zmieniła się metoda co do Danii i Finlandii :)
yotrka / 2011-09-01 21:49
Rozumiem tylko czy jest mozliwe majac umowe o prace ze sama moge te podatki tam zaplacic czy firma musialaby to zrobic za mnie? Zalezaloby mi na zaplacenie tych podatkow w polsce czy bylaby mozliwosc taka jakbym np zatrudnil sie jeszcze w polsce i dostawal przychod albo jakas polska firma wykupilaby mi ubezpieczenie medyczne?
sylwinka / 62.228.97.* / 2011-09-01 21:25
zatrudnia mnie cypryjski platnik
belladonna / 2011-09-01 21:29 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli jako nierezydent płacisz podatki na Cyprze wyłącznie od dochodów Cypryjskich (czy i na czym polega potem tam rozliczenie nie wiem, bo nie znam tamtego prawa podatkowego). A skoro podatki będą zapłacone od tych dochodów na Cyprze, a z krajem tym jest metoda taka jak pisałam, to jedynie w PL wykazujesz te dochody do stopy, jak masz inne. No ale poczytaj na czym polega metoda wyłączenia z progresją :)
Sylwinka / 62.228.97.* / 2011-09-01 20:56
teraz to w ogole sie zakrecilam, na stronie ambasady jest napisane tak:

III. Podatki osobiste

Dla celów podatkowych za cypryjskich rezydentów uważa się osoby przebywające na Cyprze w roku podatkowym powyżej 183 dni. Rezydenci płacą podatki osobiste od swoich wszystkich dochodów (kraj i zagranica). Nie-rezydenci płacą podatki wyłącznie od dochodów powstałych na Cyprze.

Obowiązuje progresywna stawka podatku PIT (rocznie):

dochód do - 19,500 EUR - bez podatku,

od 19,501 do 28.000 EUR - stawka 20%,

od 28.001 do 36.300 EUR - stawka 25%,

ponad 36.301 EUR- stawka 30%

Czyli musze odprowadzic podatek na cyprze tak?
I teraz czy jesli moj dochod roczny przekroczy 36.301 eu to od calej kwoty biora te 30% czy tylko od tej przekroczonej, a poza tym czy sa jakies odliczenia od tego? W ogole jakby to zrobic? Bym musiala przyjezdzac na cypr zeby zaplacic podatek pit zlozyc czy co?
Zagmatwane to troszke,
Dzieki za pomoc i wyrozumialosc
Sylwinka / 62.228.108.* / 2011-09-01 20:34
Hmmm bardzo dziwne, czyli w ogole nie bede musiala podatkow zaplacic? Chociaz na cyprze nie beda one odprowadzone przez firme ani przeze mnie? Tak mam to rozumiec?
belladonna / 2011-09-01 21:04 / Tysiącznik profesjonalny
Zacznijmy może od tego kto Cię zatrudnia.... polski płatnik?
Sylwinka / 62.228.108.* / 2011-09-01 19:55
To i ja mam pytanie...
Pracuje na Cyprze ( firma sie tam znajduje) a mieszkam w polsce i chcialbym sie w polsce rozliczac z podatkow bo tam nie moge bo nie jestem tam rezydentem. Jak mam mniej wiecej to zrobic aby bylo dobrze i nie drogo, czytalam cos o dietach itd ale nie bardzo rozumiem o co chodzi.
Z gory dziekuje
belladonna / 2011-09-01 20:14 / Tysiącznik profesjonalny
Jako nierezydent rozliczasz się w kraju nie-rezydencji tylko z dochodów tego kraju, natomiast w kraju swojej rezydencji rozliczasz dochody wszystkie (ogólnoświatowe).
Ponieważ co do Cypru (dochody z pracy najemnej) ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresja, to mając w roku podatkowym TYLKO dochody z Cypru w PL nie musisz składać zeznania... owszem możesz, ale ograniczy się ono tylko do wykazania w jednym miejscu dochodów z Cypru, które nie będą podlegały opodatkowaniu w PL :)
teddi / 89.238.29.* / 2011-08-22 16:49
Mam pytanie jak to jest jeżeli do końca maja pracowałam w Polsce od czerwca jestem na kuroniówce w Polsce ale i również wyjechałam do Niemczech i podjęłam prace zarobkową od czerwca do końca sierpnia pracowałam w Niemczech na tzw. aushilfe do 400 Euro a od września będę zatrudniona na ok 600 Euro. Jak ja mam się w Polsce rozliczyć z tym i czy wogóle muszę to wykazywać w polskim US czy mogę się z dochodów polskich rozliczyć w Polsce a z dochodów niemieckich w Niemczech.Z góry dziękuję
belladonna / 2011-08-22 19:15 / Tysiącznik profesjonalny
W Niemczech rozliczasz się z niemieckich, a w Polsce ze wszystkich wg metody wyłączenia z progresją :)

Najnowsze wpisy