Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
ewawind / 2011-08-21 14:07
Witam, mam 23 lata i przebywam w Niemczech od 30.09.2010, przy czym pracuję do 3.06.2011 w Niemczech (do tej pory starczały środki uzyskane od rodziców i ze stypendium), planowany czas pracy i pobytu w Niemczech to 30.09.2011, bo od października ruszają studia w Polsce. Czy z zarobionych pieniędzy (około 4000 może dojdzie do 5000 euro) muszę zapłacić podatek w Polsce?
W podpisanych przez Polskę umowach występują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: metoda wyłączenia z progresją oraz proporcjonalnego odliczenia. Mnie dotyczy met. wyłączenia z progresją? W roku 2011 nie miałem żadnych dochodów uzyskanych w Polsce, jedynie te w Niemczech z legalnych źródeł i z tego co wiem zostały już one opodatkowane. Co z rozliczeniem finansowym za rok 2011 muszę je składać? Proszę o wskazówki czy jakieś źródła informacji co mam zrobić. Jak dotąd nie pracowałem nigdzie, ani w Polsce ani w Niemczech.
belladonna / 2011-08-21 14:49 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli w całym roku podatkowym uzyskasz jedynie dochody z pracy z Niemiec to w PL nie musisz się rozliczać... bo rozliczenie sprowadza się do wykazania dochodu niemieckiego w 1 poz. PIT (metoda wyłączenia z progresją). Czyli PIT złożyć można, ale wymogu takiego nie ma :)
Agnes_:) / 87.207.238.* / 2011-08-18 16:14
Witam

To może, ktoś mi pomoże co mam zrobić z tym fantem jakim jest podatek w Polsce. Byłam od połowy września 2010 do końca kwietnia 2011 w Holandii gdzie pracowałam tym samym przez cały ten czas nie byłam zameldowana nigdzie w Polsce (od jakoś początku września 2010do lipca 2011). Rozliczyłam się w Holandii i teraz nie wiem czy mam sie rozliczyć też w Polsce czy nie?? W 2010 nie pracowałam wogóle w Polsce i mam dochód tylko z Holandii, poza tym nie jestem ani mężatką, ani nie mam dzieci, ani swojego mieszkania/domu itp więc nie mogę powiedzieć, że moje centrum życiowe wtedy było w Polsce. Więc mam się rozliczyć jeszcze w Polsce czy nie? Jak tak i będę miała jeszcze coś zapłacić fiskusowi to trochę nie bardzo bo dużo tam nie zarobiłam (ponad połowę zabrało pośrednictwo pracy) a zwrot podatku to jakieś wcale nie jest taka pokaźna suma (niestety)

z góry dziękuję za odpowiedzi
belladonna / 2011-08-18 22:01 / Tysiącznik profesjonalny
Zagraniczny fiskus często wymaga "papierka" od polskiego fiskusa, ze osoba jest polskim rezydentem podatkowym... domyślam się, że ma to związek z rozliczeniem, ze osoba ma za granicą ograniczone obowiązki podatkowe skoro jej rezydencja jest w PL. Fiskus zagraniczny nie do końca samoczynnie robi z obcokrajowca rezydenta.... a że gdzieś, w jakimś kraju powinniśmy mieć nieograniczone obowiązki, dlatego jeśli polski fiskus się uprze, ze miałaś obowiązek rozliczyć się w PL, to nie uwierzy na słowo, a będzie wymagał certyfikatu zagranicznego rezydenta (z zagranicznego fiskusa) w Twoim przypadku z Holandii... wiec? odpowiedz sobie sama na pytanie gdzie masz rezydencję podatkową. Jeśli w PL, to miałaś obowiązek rozliczyć się z tych dochodów w PL za 2010 oraz takie obowiązki będą odnośnie 2011 :)
PS PIT za 2010 sprowadzi się jedynie do wykazania dochodów, bo podatki nie wyjdą (były tylko dochody w Holandii w roku podatkowym)... a jeśli podatki nie wychodzą, to przy PIT złożonym po terminie zazwyczaj odstępują od ukarania, ze względu na niską szkodliwość czynu... dlatego czasami warto złożyć ten "papierek" i mieć po prostu św. spokój :)
Sintesi / 109.152.194.* / 2011-08-13 19:45
Dzien dobry

Chcialbym poruszyc dosc skomplikowane zagadnienie.

Od 2003 roku mieszkam w Wielkiej Brytani, tam znajduje sie moje centrum interesu, tam jestem rezydentem i place podatek dochodowy. Nie rozliczam moich dochodow z polskim urzedem skarbowym.
Posiadam nieruchomosc na Slowacji, ktora zamierzam wynajmowac i uzyskac dochod od ktorego chcialbym odprowadzac podatek. Na Slowacji przebywam kilka dni w roku wiec nie kwalifikuje sie jak rezydent tego kraju (aby byc zakwalifikowanym jako rezydent musialbym tam spedzac 183 dni w roku).

Chcialem zapytac czy, aby odprowadzic podatek od wynajmu nieruchomosci musze zakladac dzialalnosc gospodarcza na Slowacji lub moglbym tylko zglosic dochod i na tej podstawie rozliczyc sie ze slowackim urzedem skarbowym?

Nie jestem rezydentem na Slowacji wiec byc moze moje dochody powiniennem rozliczyc tylko w Wielkiej Brytani?

Bylbym bardzo wdzieczny za porade. Moze ktos z Panstwa jest lub byl w podobnej sytuacji.
aga2011 / 2.107.48.* / 2011-08-09 21:12
witam,
trafilam na to forum przypadkiem i mam nadzieje, ze ktos mi pomoze. mam pytanie w nastepujacej sprawie. pracuje w danii od maja 2009r., od poczatku mam umowe na czas nieokreslony.
za 2009r. w polsce mialam jedynie dochod (zasilek dla bezrobotnych) w kwocie 18zl., nie zlozylam zeznania podatkowego w pl., poniewaz otrzymywalam sprzeczne informacje z urzedu skarbowego w sprawie obowiazku rozliczania dochodow, w rezultacie rozliczam sie tylko i wylacznie w danii. prosze mi powiedziec czy powinnam sie rozliczac w polsce za 2009r? i co z nastepnymi latami 2010 i 2011? (napisala pani w poscie ponizej, ze od 2011 sa kolejne zmiany) nadal pracuje w danii.
dodam, ze w pl. posiadam dom, a wiec i staly meldunek, ale jezdze tam 3 razy w roku.
moje pytanie wyda sie naiwne, ale kto to jest rezydent i czy ja nim jestem? czy wykazujac moje dochody z danii bede musiala zaplacic podatek w polsce?
belladonna / 2011-08-09 22:25 / Tysiącznik profesjonalny
Tak Was czytam i nasuwa mi się pytanie, gdzie te US-y z takimi informacjami... i dochodzę do wniosku, że ja chyba jednak trafiłam na właściwe miejsce, chociaż nie bardzo byłam tym faktem zachwycona na początku roku....
No ale przejdźmy do Twoich pytań.
Rezydent podatkowy to każdy ludek... bo każdy w jakimś kraju ma nieograniczone obowiązki podatkowe (podlega tam opodatkowaniu od dochodów ogólnoświatowych z uwzględnieniem umów międzynarodowych), a w innych krajach ma ograniczone obowiązki, czyli ewentualnie podlega opodatkowaniu od dochodów z tego kraju. Dlatego jest coś takiego jak unikanie podwójnego opodatkowania.
Pierwsza sprawa to ustalenie rezydencji podatkowej, czyli adresu zamieszkania do celów podatkowych, który niekoniecznie jest tożsamy z fizycznym zamieszkiwaniem.
Kiedy pomimo przebywania cały rok w innym kraju jesteśmy polskimi rezydentami podatkowymi? ano wtedy, jeśli mamy w PL małżonka lub dziecko lub mamy centrum interesów gospodarczych (a to centrum to już różnie jest interpretowane).
Tutaj chodzi o to, żeby nie zmieniać rezydencji co chwile, co by nie okazało się, że jej nigdzie jednak nie mamy, tylko jak zmieniamy no to na zasadzie, że wyjeżdżamy za granicę nie jedynie w celach zarobkowych, a celem stałego tam pobytu, czyli nie zamierzamy już wracać do kraju, tylko za granicą ułożyć sobie życie (tak łopatologicznie).
Jeśli jesteś polskim rezydentem miałaś obowiązek się rozliczyć za lata 2009 i 2010 (ba za 2009 nawet nie mając dochodów z Dani miałaś się rozliczyć z tego 18 zł, bo to nie jest dochód wolny od podatku, a dochód podlegający opodatkowanie, a jedynie w kwocie, od której nie powstaną obowiązki podatkowe... a to już różnica ogromna).
Przy zastosowaniu ulgi abolicyjnej za 2010 podatki by nie wyszły, a za 2009 podejrzewam, ze raczej też nie.
Jeśli jesteś polskim rezydentem i w roku 2011 uzyskasz jedynie dochody duńskie, to nie masz obowiązku składać PIT, bo jak pisałam niżej zmienia się metoda co do tych dochodów :)
aga2011 / 2.107.48.* / 2011-08-10 01:12
dziekuje za szybka odpowiedz
lubie takie "lopatologiczne" wyjasnienia;)
co do pojecia rezydenta to tak to wlasnie rozumialam, wiem, ze z US sie nie dyskutuje, ale przeciez mozna "cos" (dom) posiadac w Polsce a zyc (zamieszkiwac) w innym kraju...? prawda?
podejrzewam, ze i tak zostane zinterpretowana jako "rezydent", wiec mam prosbe. wkrotce jade do polski i chcialabym zalatwic sprawe podatkow, wiec prosze mi wskazac jakie dokumenty (nazwy drukow PIT36?) potrzebuje zlozyc w US za 2009 i 2010 rok? wolalabym wiedziec, zanim US mi "wytlumaczy";) rozumiem, ze za 2011 nie musze nic skladac.
no i jakie dokumenty z Danii musze przedstawic? rozliczenie roczne z dk czy sama wpisac kwoty z druku? za 2009 mialam korekty, wiec chyba to ostatnie, tak? czy powinnam zalaczyc wyjasnienie dlaczego wczesniej sie nie rozliczylam?
mam nadzieje, ze jako dania nie jest "rajem podatkowym", bo sa tu jedne z najwyzszych stawek podatkowych, to nie bede musiala "drugi raz placic w polsce"!! a jak pani mysli?
i jeszcze na marginesie...ostatnio w drodze spadku stalam sie wspolwlascicielem mieszkania w pl. (sprawa odbyla sie bez mojej obecnosci) czy wiaze sie to jakos z jakimis zobowiazaniami poodatkowymi?
i czy z faktu posiadania domu w pl mozna uczynic "atut" w rozliczeniach ze skatem w dk?
przepraszam jesli pytam o zbyt wiele...ale ciezko nie skorzystac z takiej "skarbnicy wiedzy" :))
pozdrawiam
belladonna / 2011-08-10 09:14 / Tysiącznik profesjonalny
Tak można mieć dom w PL, a zamieszkiwać w innym kraju. Ale skoro zamieszkujemy w innym kraju, to powinniśmy mieć certyfikat rezydencji tamtego kraju. Dlatego jeśli polski fiskus by się domagał zaległych PIT, a Ty przedłożysz certyfikat zagranicznego rezydenta, to jest ok. Bo skoro jesteś rezydentem innego kraju, to w tym innym kraju powinnaś rozliczać dochody ogólnoświatowe (czyli też polskie) wg ich prawa. Rozumiesz? Jesteś obywatelem PL, wiec te działania są po to, aby się nie okazało, ze nigdzie nie masz rezydencji, czyli nigdzie nie podlegasz opodatkowaniu od dochodów ogólnoświatowych.
Żeby złożyć zaległe zeznania wcale nie musisz jechać do PL. Możesz złożyć zeznania za 2009 i 2010 przez internet:

http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze_bpk_edek2

Składasz PIT-36 plus PIT/ZG.
Sama wpisujesz dochody i podatki zagraniczne w PIT-36, a rozliczasz się wg metody proporcjonalnego odliczenia.
Nie, Dania nie jest rajem podatkowym, a jeśli nawet podatki by były niższe, to jeszcze możesz zastosować ulgę abolicyjną.
Co do spadku, to już nie podatki dochodowe, a inne. No ale tutaj wszystko zależy kiedy zmarł spadkodawca oraz czy postępowanie spadkowe było w sądzie, czy u notariusza :)

PS. Piszesz "wolalabym wiedziec, zanim US mi "wytlumaczy""... hihihi... to mnie troszeczkę ubawiło jak przeczytałam... :) :)
aga2011 / 2.107.48.* / 2011-08-11 14:46
dziekuje za pomoc, informacje i poswiecony czas.
rozumiem, ze o certyfikat rezydenta danego kraju trzeba sie starac i nie jest wystarczajace pozwolenie na pobyt i prace? a polskim rezydentem zostaje sie niejako "z urzedu"...?
mysle, ze wielu polakow ma klopoty z fiskusem, bo brakuje dostepu do informacji, co czesto, w polaczeniu z nieznajomoscia jezyka kraju, w ktorym pracujemy, prowadzi do marnych skutkow.
"dochody nie moga byc podwojnie opodatkowane" dla wielu osob oznacza, ze fakt placenia podatku w kraju, w ktorym pracuja to dopelnienie obowiazku podatkowego....a okazuje sie, ze tak nie jest.
pozdrawiam.
belladonna / 2011-08-12 08:40 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli posiadamy NIP w PL, to jesteśmy zidentyfikowani przez polski fiskus. Właściwość US jest wg adresu zamieszkania. Wszelkie zmiany (o ile nie jesteśmy VAT-owcami) powinno się aktualizować do 30 dni... a najczęściej tak jest, ze ktoś wyjeżdża za granicę, a polski fiskus ciągle ma dane, że osoba mieszka w PL... dlatego nie ma się co dziwić, że domaga się PIT. A jeśli za granicą nie jesteśmy rezydentami, to informacje o naszych zagranicznych dochodach prędzej czy później dotrą do PL. W końcu jesteśmy jednym z państw UE :)
Teraz od nowego roku ma się trochę zmienić, bo wyznacznikiem będzie PESEL, więc US dostanie wszystkie dane objęte PESEL automatycznie. No ale jeśli ktoś się nie wymelduje z PL, to w US ciągle będzie miał polski adres... a jeśli adres zamieszkania jest inny niż zameldowania na pobyt stały, to będzie można to zgłosić na jakiejkolwiek deklaracji (zeznaniu) składanym w US...lub ZAP-3, który zastąpi NIP-3... o czym przeczytasz na stronie Ministerstwa Finansów:

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=1&dzial=153&id=262493&typ=news
aga2011 / 2.107.48.* / 2011-08-12 09:02
jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc
Otton / 46.194.155.* / 2011-08-02 23:52
Dobry wieczór.
Bardzo dziękuję p.Belladonno za fachową odpowiedź ,bardzo konkretny materiał - Otton
Major600Piotr / 94.191.238.* / 2011-08-02 19:21
Witam :) Mam takie małe pytanie .. Pracuje w Dani o marca 2008r do dziś , nie mam żony dzieci i żadnych nieruchomości ale jestem zameldowany w Polsce . Nikogo nie zdziwi fakt że mam problemy z fiskusem , od czasu gdy wyjechałem (2008) nie przedstawiałem żadnych dochodów w PL bo rozliczałem się w Dani. Wczoraj dostałem list ze mam się wstawić i przedstawić dochody za 2008 rok i tu pytanie czy musiałem sie rozliczać w PL przez te wszystkie lata ,jeśli tak co mi grozi ? coś mi sie obiło o uszy o abolicji ale nie jestem w 100% pewny o co w tym chodzi .. dziękuje za wszelka pomoc
belladonna / 2011-08-02 21:59 / Tysiącznik profesjonalny
A tak w ogóle, że zapytam, to jak odebrałeś list, jak jesteś w Danii? Domyślam się... odebrali rodzice...
Fiskus uważa Cię pewnie za polskiego rezydenta. Jeśli od 2008 miałeś jedynie dochody z Danii (żadnych innych) PIT sprowadzi się do wykazania dochodów bez podatku (wyjdzie zero, z zastosowaniem ulgi abolicyjnej w razie konieczności, jeśli osiągasz dochody z pracy najemnej). Nie ma co się bać :)
PS Kluczowa sprawa przy dochodach zagranicznych, to zlecić zrobienie PIT osobie, która się na tym zna... inaczej można sobie nieźle namieszać :)
Za 2011 PIT już nie będziesz musiał składać mając jedynie dochody z Danii (od 1 stycznia 2011 zmieniła się metoda, na wyłączenie z progresją) :)
Otton / 46.194.162.* / 2011-08-01 22:39
Dobry Wieczór .
Mam pytanie do p.Belladonny.Jeżeli można.Proszę o podpowiedź na temat Holandii, Francji i Szwecji.
Pisałem 2011-07-17 23:50:04 92.35.46.* | Otton
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
belladonna / 2011-08-02 08:12 / Tysiącznik profesjonalny
Nie odpowiedziałam na Twoje pytanie, bo jak ktoś nie pisze na początku (jak teraz napisałeś), tylko gdzieś tam... to zwyczajnie nie chce mi się szukać... no ale teraz znalazłam i odpowiem pod tamtym postem :)
Ada K. / 31.63.143.* / 2011-07-30 19:57
http://bisi.pl/pobieraczek
Janusz1955 / 89.79.29.* / 2011-07-28 20:41
pracowałem w Angli, gdzie od września 2010r. mam rentę na 3 lata. W czerwcu sprzedałem mieszkanie kupione w 2008r. w którym wraz z żoną byliśmy zameldowani. Wystąpiłem o ulgę podatkową. Urząd skarbowy domaga się NIP-u którego nigdy nie miałem. Czy muszę się rozliczyć z 1/2 pieniędzy ze sprzedaży w polskim urzędzie skarbowym?
belladonna / 2011-07-28 22:12 / Tysiącznik profesjonalny
Domaga się NIP, bo póki co nie będą go nadawać od nowego roku... no ale... jak sprzedałeś w 2011 to sprawa podatku wchodzi w grę w zeznaniu składanym w 2012, a wtedy NIP nadawać już nie będą, wiec w tej chwili nic nie musisz robić.
A czy to mieszkanie było własnościowe spółdzielcze, czy odrębna własność (z przypisanym gruntem) ?
Jolanta001 / 80.169.234.* / 2011-07-27 12:31
Dzień dobry!
Mam problem dotyczacy podwojnego opodatkowania. W 2010 roku pracowalam 10 miesiecy w Polsce, w polowie listopada przenioslam sie do Wloch gdzie do dzisiaj pracuje.
Znajoma ksiegowa poradzila mi aby rozliczyc sie za caly rok 2010 w Polsce - lacznie z dochodami uzyskanymi za 1,5 miesiaca pracy we Wloszech, co tez uczynilam.
W kwietniu otrzymalam od polskiego urzedu skarbowego wezwanie zaplaty „zaleglego „ podatku za prace we Wloszech (laczenie okolo 700 Euro podatku, który wloski fiskus mi przeciez automatycznie odjal od pensji). Jednoczesnie powiadomiono mnie ze jako ze nie ma podwojnego opodatkowania miedzy polska a Wlochami bede mogla te pieniadze bez problemu odzyskac.
Pieniadze zapłaciłam. W tym momencie polski urzad skarbowy umyl rece i zadnej informacji na temat ich ewentualnego zwrotu nie uzyskalam. Mialam nadzieje ze czegos się dowiem we wloskim urzedzie ale niestety duzo szumu swoim przypadkiem zrobiłam, wiele osob zaangażowałam, ale rozwiązania nie znalazl nikt.
Co powinnam zrobic żeby odzyskac ten podatek?
Dziekuje z gory za pomoc.
Pozdrawiam
belladonna / 2011-07-27 17:45 / Tysiącznik profesjonalny
Hm... na czym polega unikanie podwójnego opodatkowania? ano na tym, że w kraju gdzie usyskujemy dochód płacimy podatki, a w kraju gdzie mamy rezydencję podatkową rozliczamy wszystkie dochody z uwzględnieniem umów. Ty w PL rozliczyłaś się wg metody wyłączenia z progresja, czyli włoski dochód wykazałaś do stopy (a włoski dochód to przychód minus 30% diety za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy i przebywania za granica minus KUP za miesiące pracy za granicą... czyli w Twoim przypadku rozumiem za 2 miesiące). W PIT polski dochód opodatkowany jest wg stopy, a nie skali... nie bardzo rozumiem, jak przy dochodzie za 1,5 miesiąca z Włoch mogło Ci wyjść 700 euro do zapłaty w PL... wyjaśnisz mi to?
Jolanta001 / 80.169.234.* / 2011-07-28 17:07
Witam!
Dziekuje za odpowiedz!
Powoli dochodze do wniosku ze moje cale zeznanie podatkowe zostalo wypelnione blednie i zadne zasady wylaczania z progresja nie zostaly zastosowane.
W ciagu poltora miesiaca zarobilam 2485 Euro brutto z czego 1971 netto. Wszystkie dokumenty odnośnie zarobkow przekazałam księgowej która zeznanie wypełniła:

Na zeznaniu podatkowym PIT/ZG (Informacja o wysokości dochodow z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym 2010)
pkt. C (dochody z zagranicy i zapłacony podatek po przeliczeniu za zlote)
pkt. C1 (dochody i podatek rozliczane w zeznaniu podatkowym pit 36)
pkt. 1. widnieje kwota 15 362 zl, (co przeciez nie odpowiada kwocie brutto w Euro po przeliczeniu)

w PIT 36
pkt. J (obliczenie zobowiazania podatkowego) widnieje kwota 73 zl jako nadplata ( to za prace w Polsce)
pkt. K (kwota do zaplaty /nadplata)
pkt 197. (Zryczaltowany podatek obliczony od przychodow … uzyskanych poza granicami Rzeczpospolitej) 2918.9 zl
pkt. 207. (kwota do zaplaty) 2846 zl

(przepraszam za mala przejrzystość w przekazaniu danych)

Czyli po prostu omylkowo zostalo wypelnione zeznanie podatkowe? Z ksiegowa wspolpraca układała mi się zawsze dobrze wiec nie sprawdzałam poprawności wpisow – tym bardziej ze nie mam fachowej wiedzy.
Zazwyczaj wypełniałam PIT 37 teraz wypelniony jest PIT 36 – czy to tez jest blad?
Czy można to teraz poprawic jeszcze i odzyskac pieniadze??

Dziekuje i pozdrawiam
belladonna / 2011-07-28 19:44 / Tysiącznik profesjonalny
Allora... może zaczniemy od tego z czego Ty masz dochody włoskie... bo jak piszesz z pracy, to dla mnie są ze stosunku pracy... no ale być może co dla niektórych praca ma szersze pojecie.
Dochody z pracy we Włoszech (ze stosunku pracy) wykazuje się w kolumnie B załącznika PIT/ZG i bynajmniej podatki nikogo nie interesują... jeśli krajem są Włochy, a kwoty są w wierszu 1 (pola 9,10,11) to przecież wykazanie dochodów z pracy we Włoszech w polu 10, a podatku w polu 11, to źle zrobiony PIT.
No ale jak wpiszesz kwotę w poz. 197 PIT-36, no to nikt nie wnika dlaczego, bo ustawa określa co tam wpisujemy, więc może takie dochody ktoś miał...
Pole 197 PIT-36 to, jest tam odwołanie do art, 30a ust. 1 pkt 1-5 z ustawy (ustawa PIT):
"Art. 30a. 1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:

1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;
2) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych;
3) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą;
4) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;
5)od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych";

tutaj są odsetki, dywidendy itd, a nie podatki dochodowe z pracy...

co Ty w końcu robisz w tej Italii? :-))
Jolanta001 / 81.81.126.* / 2011-07-29 23:08
Witam!
Dziekuje za odpowiedz.
Wyglada na to faktycznie ze pit jest zle wypelniony i na pewno zlece wypisanie go od nowa - pytanie tylko czy mogę złożyć korekte w urzedzie skarbowym, a jeśli tak to czy jest jakis termin.
Czy pit 36 to jest dobry pit w mojej sytuacji (zazwyczaj za prace w Polsce wypełniałam pit 37). Zaznaczam ze w obu firmach – polskiej i wloskiej chodzilo o normalna umowe o prace.
Jeżeli teraz księgowy zastosuje zasady, o których mowi umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania to czy faktycznie w efekcie koncowym odzyskam wszystkie pieniadze?
p.s. W Italii pracuje w contact center :)

Pozdrawiam i zycze przyjemnego weekendu
belladonna / 2011-07-30 09:25 / Tysiącznik profesjonalny
Zeznanie podatkowe możemy korygować do 5 lat liczonych od końca roku kiedy był obowiązek złożenia go, czyli PIT za 2010 możemy korygować do końca 2016 roku.
Przy dochodach zagranicznych z pracy PIT-36 jest odpowiedni, z załącznikiem PIT/ZG.
PIT-36 powinien być sporządzony wg metody wyłączenia z progresją skoro dochody włoskie były ze stosunku pracy. W PIT polskim pojawia się jedynie dochód włoski (a tutaj też trzeba wiedzieć co to jest, bo pieniądze które otrzymujemy na konto, czy do ręki są już pomniejszone o podatek zagraniczny i ubezpieczenia, a my do wyliczenia dochodu zagranicznego musimy znać przychód zagraniczny, czyli kwotę zawierająca ubezpieczenia, podatek itp, bo od niej odejmujemy to co pisałam w 1 poście).
Korekta w twoim przypadku wiąże się z nadpłatą podatku, czyli oprócz wyjaśnienia musi być wniosek o stwierdzenie nadpłaty plus kserokopie dokumentów potwierdzających dochody włoskie i polskie plus dokumenty związane z ulgami, jeśli takowe były zastosowane.
Jeśli w 2011 będziesz mieć jedynie włoskie dochody z pracy (czyli brak dochodów w PL, czy jakichkolwiek podlegających opodatkowaniu w PL wg skali), to nie musisz w PL składać zeznania rocznego... bo uzyskałaś jedynie dochody, które wg umowy w sprawie UPO są zwolnione z opodatkowania w PL, czyli nie ma obowiązku ich rozliczania w PIT :)
Również pozdrawiam:)
PS Italia to piękny kraj, aczkolwiek dla mnie osobiście jego mieszkańcy byli nazbyt uciążliwi ze swoją dziwną mentalnością :)
Jolanta001 / 151.81.44.* / 2011-08-01 19:32
Dziekuje za pomoc!

Pozkladam jak najszybciej wszystkie dokumenty

Pozdrawiam i zycze powodzenia!!

p.s. zycie w Italii jest przyjemne z duza iloscia slonca i super jedzeniam, ale fakt trzeba duuuzo dystansu do mentalnosci :))
Grinania / 2011-07-25 21:07
Witam! Pracuję w Holandii od końca października 2010 roku, w Polsce nigdy nie pracowałam, podlegam pod KRUS. Rozliczyłam się z podatku w Holandii za zeszły rok. Wciąż pracuję w Holandii. Co dalej? Składać PIT w KRUSIE? Co i jak? Zero doświadczenia z mojej strony w tym temacie. Byłabym wdzięczna za uświadomienie mnie kroczek po kroczku co mam czynić... Pozdrawiam.
belladonna / 2011-07-25 21:59 / Tysiącznik profesjonalny
Powinnaś w PL złożyć PIT-36 z dochodami z Holandii za 2010 (w US oczywiście). Podatki w PIT nie wyjdą, wiec jeśli złożysz PIT teraz po terminie z wyjaśnieniem, ze nie byłaś świadoma tego, ze z dochodów tych w PL trzeba się też rozliczać to myślę, ze odstąpią od ukarania i mandatu za PIT po terminie unikniesz :)
Otton / 92.35.46.* / 2011-07-17 23:50
1. Kraj mojego zameldowania-Polska
W 2007 r nie osiągnąłem dochodu w Polsce.

Pracowałem w Szwecji (praca najemna-muzyk-podatek zapłacił pracodawca) poniżej 183 dni ,również w tym samym roku pracowałem we Francji (praca najemna-muzyk-podatek zapłacił pracodawca) poniżej 183 dni.
Czy muszę wykazać moje dochody w zeznaniu PIT-36 i Z/G.Czy takiego obowiązku nie mam.Jeżeli nie - to jaka jest podstawa prawna? Interesuje mnie dokładny paragraf.

2.Rok 2008,2009.2010(nie osiągnąłem dochodów w Polsce) patrz punkt 1.

Dodatkowo w tych latach pracowałem w Holandii ok.1mc każdego roku.

Moje pytanie czy muszę wykazać dochody ze Szwecji,Francji i Holandii w picie 36 i Z/G za każdy rok, czy tylko Holandię.Jeżeli tylko Holandię to jaka jest podstawa prawna, która mówi o nie wykazywaniu dochodu ze Szwecji i Francji.

Urzędnicy skarbowi twierdzą, że muszę wykazać dochody z tych trzech państw w każdym zeznaniu rocznym.

Oczekuję na odpowiedź.Nie mogę znaleźć informacji na temat rozliczenia z kilku różnych państw bez uzyskania dochodu w Polsce.
belladonna / 2011-08-02 08:41 / Tysiącznik profesjonalny
Urzędnicy skarbowi mają rację :)
Nie możesz mylić zagadnienia pt. nie uzyskanie dochodów w Polsce z zagadnieniem nie uzyskania dochodów PODLEGAJĄCYCH OPODATKOWANIU wg skali w Polsce.
I chyba to Cię zgubiło :)
Ustawa PIT:
"Art. 27.
8. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:559)

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym".


A Ty w latach 2008-1010 miałeś dochody podlegające opodatkowaniu plus dochody zwolnione z podatku. Czyli w Twoim PIT będą mieć zastosowanie 2 metody:
- proporcjonalnego odliczenia z ulga abolicyjną (Holandia)
- wyłączenia z progresją (Francja, Szwecja).

Składasz PIT-36 z 3 PIT/ZG (każdy PIT/ZG dla danego kraju).
Holenderskie wykazujesz normalnie do opodatkowania, a tamte do stopy. Jak zajdzie potrzeba stosujesz ulgę abolicyjną, wiec w PIT-36 w Twoim przypadku podatek wyjdzie ZERO... złożenie PIT ogranicza się jedynie do wykazania dochodów, bo jako polski rezydent podatkowy masz takowy obowiązek :)
Za rok 2007 nie składasz PIT (ciągle bazą jest art. 27 ust. 8)... bo tylko w przypadku osiągnięcia dochodów podlegających opodatkowaniu w PL (skala) trzeba wykazać dochody zwolnione do stopy... a jak mamy tylko dochody zwolnione z podatku, to nie musimy ich rozliczać w PIT (w 2007 miałeś tylko dochody zwolnione - Francja, Szwecja) :)
Składając PIT po terminie dołącz wyjaśnienie, że nie byłeś świadomy, iż miałeś swoje dochody zagraniczne rozliczyć w PIT polskim... ponieważ podatki w PIT po terminie nie wyjdą (oddaj komuś to rozliczenie, co się na tym zna), więc najprawdopodobniej nawet mandatu nie będzie, bo raczej w takiej sytuacji często odstępują od ukarania :)
belladonna / 2011-08-02 12:05 / Tysiącznik profesjonalny
Tak tylko asekuracyjnie dodam, że oczywiście każdy rok rozliczasz osobno, czyli w sumie za lata 2008-2010 będą 3 PIT-36 z trzema załącznikami PIT/ZG do każdego PIT-36 :)
Warto wejść sobie na formularze na stronie Ministerstwa Finansów i pobrać odpowiedni druk (wersję)do każdego roku :)
Otton / 46.194.155.* / 2011-08-02 23:55
Dobry wieczór.
Bardzo dziękuję p.Belladonno za fachową odpowiedź ,bardzo konkretny materiał - Otton
elwira83 / 2011-07-08 23:30
Witam! Mam takie pytanie,w 2008 r.pracowałam w polsce i pózniej pojechałam na 3 miesiace do
Danii do pracy . tam pracodawca mi powiedzila , ze nie musze sie rozliczac z w Polsce wystarczy ze zapalce podatek w Daniia mi nawet mi do głowy nie przyszło ze musze sie rozliczyc z tych
trzech miesiecy za granica, rozliczyłam sie tylko z tych dochodów z polski i teraz po 3 latach
przyszło mi wezwanie ze skarbówki ze musze złozyc wyjasnienie w sprawie dochodow uzyskanych w Danii, wysokosc podatku zaplaconego do skatu oraz date otrzymania do mojej dyspozycji uzyskanych dochodow w walucie obcej. Nie mam pojecia
co mam robic boje sie teraz ze dostane jakas kolosalna kare niewiem
co robic? Pozdrawiam!
elwira83 / 2011-07-09 21:26
ale to mam zlożyć zanim pójdę do urzedu na wezwanie co dostałam czy mam zabrać ze sobą ?a może czekać co mi powiedzą ? :) sorki wiem , że trochę głupie te pytania , ale strasznie się obawiam, że mi dadzą karę , że sie nie pozbieram . dziekuję za odpowiedź
belladonna / 2011-07-10 10:54 / Tysiącznik profesjonalny
Zabrać ze sobą... złożysz korektę z dochodami z Danii, a w piśmie wyjaśniającym napiszesz co tutaj napisałaś, że powodem nie wykazania dochodu zagranicznego było brak wiedzy, że to też trzeba w polskim PIT wykazać.
Jak wyjdzie do zapłaty, to zapłacisz z ewentualnymi odsetkami i tyle... :)
belladonna / 2011-07-09 14:03 / Tysiącznik profesjonalny
Złożyć korektę zeznania wykazując też dochody z Danii... a rozliczasz się wg metody proporcjonalnego odliczenia, więc masz prawo odliczyć podatek zapłacony w Danii (ulga abolicyjna tez funkcjonowała w 2008) :)
olep / 80.50.237.* / 2011-07-08 19:29
Pracowałem w2007 ROKU W Belgi wykonując pracę najemną nie przekraczającą 65 dni.Nie miałem innych dochodów płacę składki KRUS.US chce mnie opodatkować z całych dochodów z Belgi.Czy suma 3200 euro podlega opodatkowaniu jeśli rozliczę się z żoną[korekta pit] która pracowała wtedy na pół etatu.
belladonna / 2011-07-08 20:33 / Tysiącznik profesjonalny
Mając jedynie dochody z Belgii należało je wykazać (nie są zwolnione z podatku wg umowy UPO). Inna sprawa, że jeśli rozliczamy się z zona pracująca, to nawet nasze jedyne dochody zagraniczne wg progresji musimy w tej sytuacji wykazać.
Możesz przychód zagraniczny pomniejszyć o 30% diety za każdy dzień oraz odliczyć KUP za miesiące pracy za granicą i tyle... ulga abolicyjna została wprowadzona od 2008 :)
Jak najbardziej korekta wspólna metodą proporcjonalnego odliczenia :)

Najnowsze wpisy