Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
dawid123456 / 83.2.169.* / 2011-02-05 16:46
witam :) Pracowalem 3 miesiace w holandi przed wyjazdem bylem bezrobotny ... jezeli sie rozlicze za granica i w Polsce to dostane jakis zwrot podatku w Polsce?
belladonna / 2011-02-05 19:58 / Tysiącznik profesjonalny
W PL nie dostaniesz zwrotu, bo te podatki płaciłeś w Holandii. Rozliczyć je trzeba, ale podatek w PL wyjdzie ZERO :-)
gostek123 / 83.22.62.* / 2011-02-03 18:24
A w jaki sposób polski urząd skarbowy dowiaduje się o naszych zarobkach zagranicznych? Dodam że pracowałem w zeszłym roku 3 miesiące w Holandii i teraz się zastanawiam czy wogóle się z tego rozliczać bo wyszło że musiałbym oddać 7stówek fiskusowi...sprawdzają wszystkich czy jak?
belladonna / 2011-02-03 21:51 / Tysiącznik profesjonalny
A te dochody z Holandii to były Twoje jedyne w roku 2010?
gostek123 / 83.22.172.* / 2011-02-04 18:47
nie, pół roku pracowałem w Polsce, potem pojechałem do Holandii
belladonna / 2011-02-04 19:51 / Tysiącznik profesjonalny
A dlaczego sadzisz, że masz oddać 7 stówek fiskusowi? przecież odliczasz holenderski podatek oraz ulgę abolicyjną w PIT :-)
gostek123 / 83.22.172.* / 2011-02-05 09:11
Bo tak wyszło z wyliczeń:-/ więc nadal nie znam odp na pytanie, jak urząd dowiaduje sie o naszych zarobkach zagranicznych?
belladonna / 2011-02-05 19:56 / Tysiącznik profesjonalny
To się dowiesz np po 4 latach, jak przyjdzie też zapłacić odsetki :-)
asia06111984 / 2011-02-03 11:16
Dzień Dobry
Mam pytanie. Pracowałam razem z mężem za granicą we Francji ja około 6 miesięcy mąż 8 miesięcy. W Polsce w tym roku wogyle nie pracowaliśmy mamy tylko dochody z Francji. I moje pytanie jest czy musze się rozliczać w polsce z dochodów uzyskanych we Francji i czy musze gdzieś zgłaszać ten fakt że pracowałam za granicą np. w Urzędzie Skarbowym.
belladonna / 2011-02-03 21:54 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli w roku podatkowym osoba uzyskała WYŁĄCZNIE dochody francuskie (żadne inne podlegające pod skalę podatkową) to nie składa zeznań w PL, bo dochody francuskie wg umowy w sprawie UPO są zwolnione z opodatkowania w PL, czyli należy je wykazać jedynie do stopy, jak ma się inne podlegające opodatkowaniu :-)
antek55 / 83.13.92.* / 2011-01-31 22:36
w 2008 pracowałem w Danii oraz uzyskałem dochód w Polsce (13 pensja za 2007) w Danii przebywałem i pracowałem od 2.06. 2008 do30.04 2009. Jaka metoda mam się rozliczyc z fiskusem
belladonna / 2011-02-01 16:04 / Tysiącznik profesjonalny
Z tego co pamiętam metoda z Danią i Finlandią zmienia się dopiero za rok 2011 :-)
trefl / 89.78.233.* / 2011-01-28 15:38
Witam,jestem emerytem mswia ,mam pelna wypracowana emeryture 75%,obecnie pracuje w Anglii jak mam rozliczyc sie z fiskusem w Polsce
ZulkaM / 2011-01-28 16:10 / Bywalec forum
Pit- 36 i zał. Z/G. Dochody angielskie wykazujesz do stopy procentowej naszej skali podatkowe. Zagraniczne dochody przeliczasz w/g metody wyłączenia z progresją, odliczając ustawowe diety i koszty uzyskania przychodów. Podatku zapłaconego w Anglii nie odejmuje się.
emeryt 60 / 77.255.86.* / 2011-01-27 11:35
Witam, może ktoś wie co zrobić jeśli mam podwójne obywatelstwo (polskie i niemieckie). W Polsce pobieram emeryturę, jestem tu część roku, w Niemczech pracuję kilka miesięcy za w sumie nie duże pieniądze. Tam też rozliczam się z podatku. Czy muszę w Polsce złożyć PIT, i jaką metodę zastosować. Może jest ktoś na forum kto wie co w takiej sytuacji z ZUSem tzn. czy mogą mi obniżyć emeryturę w zwiazku z dochodami z zagranicy?? Trzeba to gdzieś zgłaszać??
wiwan / 2011-01-28 13:21
Obowiązek informowania ZUS o osiąganiu przychodów dotyczy wcześniejszych emerytów i pomostowych. Jeśli ma Pan 65 lat- nie dotyczy to Pana. Jeśli mniej- ma Pan taki ustawowy obowiązek- przed uzyskiwaniem przychodu- zawiadomić o szacowanej wysokości, a do końca lutego przedstawić szczegółowo dochody za rok poprzedni. Na tej podstawie wysokość emerytury może być zmniejszona lub wypłata zawieszona.
Kwoty graniczne to odpowiednio 70% i 130% kwoty przeciętnego
wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez prezesa GUS. Obecnie jest to odpowiednio 2242,20 zł i 4164,00 z.

Co do podatku- moim zdaniem ma Pan polską rezydencję podatkową, trzeba się z dochodów rozliczyć. PIT-36 i PIT-ZG. Metoda wyłączenia z progresją- jak w art. przewodnim:

http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/podwojne;opodatkowanie;czyli;praca;za;granica;a;fiskus,201,0,134345.html
Oliii / 178.235.229.* / 2011-01-25 18:19
a jeżeli chcę się starać o stypendium socjalne i wymagane są dochody rodziców to jak to wtedy załatwić z pitem taty?? Ma być ten z Niemiec, czy ten z Polski??
ZulkaM / 2011-01-25 18:27 / Bywalec forum
Niemiecki oczywiście. Dochody to dochody, wszystko jedno z skąd pochodzą.
oliii / 178.235.229.* / 2011-01-25 17:28
Witam. Mam pytanie odnośnie podatków. Mój tata od 11 lat mieszka w Niemczech i jest tam zarejestrowany, toteż tam rozlicza się z podatków. Czy powinien rozliczać się też w Polsce?? Czy wystarczy, że złoży zerowy pit??
ZulkaM / 2011-01-25 17:48 / Bywalec forum
Na dwa ostatnie posty można odpowiedzieć tak samo. I Anglia i Niemcy - to dochody, dla których jeśli nie było dodatkowo polskich dochodów - nie muszą rozliczać się w Polsce. Dochody z tych dwóch państw są wyłączone z opodatkowania w Polsce, a wykazywane są tylko do stopy procentowej skali podatkowe w przypadku wystąpienia dochodów mieszanych w jednym roku.
Żaden pit zerowy nie jest potrzebny.
mmskl / 87.116.212.* / 2011-01-24 23:40
Pracowałem za granicą ok 5 lat (w Anglii) po tym czasie wróciłem do Polski aby podjąć studia, przez cały okres studiów nie miałem jakichkolwiek dochodów w Polsce, w między czasie na wakacje wyjeżdżałem do anglii aby sobie tam dorobić, mam tam stały adres, choć jestem też zameldowany w Polsce, w Anglii mam moje konto a na nim wszystkie pieniądze i oszczędności oraz tam się rozliczam z podatku. W Polsce mogę powiedzieć że jestem tylko na okres studiów, które z resztą już się kończą.
Czy muszę powiadomić US o moich dochodach i pozwolić im mnie opodatkować mimo iż pracowałem legalnie i legalnie zarabiałem pieniądze podlegając brytyjskiemu prawu podatkowemu?
bestishe / 81.190.181.* / 2011-01-10 12:27
Samemu trudno sie polapac w tym chaosie, polecam np. firme www.kdf-podatki.pl
Wystarczy zadzwonic, a pracownicy udziela odpowiedzi na nasze pytania lub zalatwia sprawy za nas :)
wladio / 2010-12-28 09:27
Witam,mam pytanie otoz pracowalem w polsce dod stycznia do maja tego roku,po czym w sierpniu wyjechalem do pracy na kontrakt do wloch,tam pracowalem 2,5 miesiaca,nie dostalem zadnego rozliczenia o zarobkach za prace we wloszech,czy musze sie rozliczac za prace we wloszech?dziekuje
H Szatkowski / 2010-12-28 13:22
Tak. Dochody te trzeba rozliczyć. W związku z umową z Włochami o unikaniu podwójnego opodatkowania- nie będą one opodatkowane w Polsce, ale wpływają na opodatkowanie dochodów uzyskanych w kraju. Do końca kwietnia należy złożyć PIT 36, wykazać dochody polskie i włoskie oraz PIT ZG- włoskie.

Przydatne hasło : " metoda wyłączenia z progresją", dieta
Więcej ( nieaktualne jest zagadnienie diet- obecnie przysługuje ich nie 30, ale 30% diety za każdy dzień pobytu. Dla Włoch dieta to 42 Euro. )

http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/podwojne;opodatkowanie;czyli;praca;za;granica;a;fiskus,201,-1,134345.html
Gosia L. / 188.33.79.* / 2010-12-19 21:31
Witam,chciałam zasięgnąc porady:ja w 2010 roku bylam na zwolnieniu lekarski-platnym a potem na urlopie macierzyńskim. obecnie jestem na wychowawczym i nie pobieram zadnych zasilków. Mąż natomiast pracuje w anglii od kwietnia (wczesniej nie mial dochodu w polsce). Mamy 2 dzieci w wieku 4 lata i 1 rok. Jak najkorzystniej bedzie sie nam rozliczyc z podatku? Czy ja powinnam rozliczyc sie tu sama, a on w anglii z dziecmi ?(czy bedzie wtedy zwrot tak jak w polsce) ?Czy lepiej -ja z dziecmi tutaj, a on z kolei sam?
Ola N. / 78.105.151.* / 2010-12-17 23:13
Mieszkam za granica Polski (w Aglii) od 2008 roku i pracuje na pełen etat w biurze tłumaczeń. Odprowadzam podatki i Anglia jest moim stałym miejscem zaieszkania. Co jakis czas wykonuje tlumaczenia dla polskiego biura tłumaczeń, z którym pracuję na zasadzie umowy o dzieło. Czy będę musiała rozliczyć się z polskim fiskusem z tego tytułu? Jeśli tak to jaka byłaby najlepsza forma zatrudnienia abym nie musiała rozliczać się z fiskusem?
belladonna / 2010-12-18 08:32 / Tysiącznik profesjonalny
Ola.... to, że ktoś mieszka fizycznie za granicą nie oznacza, iż do celów podatkowych nie ma miejsca zamieszkania w PL.
Polski rezydent dokąd ma tylko dochody z Anglii nie musi ich wykazywać... ale jeśli uzyska też dochody w PL, to składa PIT, gdzie dochody angielskie musi wykazać do stopy.
Od strony płatnika z tego co wiem, to płatnik ma inne obowiązki zatrudniając Polaka, a inne zatrudniając cudzoziemca (ale generalnie aby stosował przepisy, iż zatrudnia cudzoziemca powinien posiadać certyfikat rezydencji danej osoby)... poza tym inne informacje wystawia w obydwu przypadkach... bo rezydent PL składa PIT wg miejsca zamieszkania, a dla nierezydentów są wyznaczone odpowiednie US-y w każdym województwie.
Dlatego te zagadnienia nie są takie proste i oczywiste :-)
Raf33 / 62.235.234.* / 2010-11-16 10:31
Witam
Pracowalem dwa miesiace w 2010r w Belgii, zarobilem 2800E, w Polsce nie mam zadnych dochodow. Czy musze rozliczac sie z fiskusem w Polsce? Jesli tak to ktora metoda obowiazuje : proporcjonalnego odliczania czy wylaczenia z progresja? Z gory dziekuje za odpowiedz.
wiwan / 2010-11-16 12:48
Dochód z Belgii obliczamy metodą proporcjonalnego odliczenia. W związku z tym nawet przy braku dochodów polskich trzeba złożyć PIT 36 i PIT ZG z dochodami belgijskimi.
Przysługuje pomniejszenie przychodu o 30% diet za każdy dzień pobytu ( dla Belgii dieta całodzienna wynosi 45 Euro ) oraz polskie zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.
belladonna / 2010-11-16 22:20 / Tysiącznik profesjonalny
Ale ponieważ jest ulga abolicyjna, więc.... czy się wpisze cały dochód (bez pomniejszania o diety), czy się nie wpisze KUP, czy się nie odliczy zagranicznego podatku, to..... należy podatek wyjdzie ZERO... skoro jest ulga abolicyjna polegająca na tym, ze ma zrównać podatki wg dwóch metod.... precyzja wskazana tylko, jak są dochody mieszane (czyli polskie plus zagraniczne wg proporcji) :-)
Raf33 / 83.218.106.* / 2010-11-19 09:34
Witam ponowie
Prosze Mnie poprawic jesli zle zrozumialem : W przypadku metody wylaczenia z progresja podatek w moim przypadku wyniosl by 0 zl natomiast w drugiej metodzie wyniosl by X zl - z mozliwoscia odliczenia diet i kup. Ulga abolicyjna wiec bedzie wynosic wlasnie te X zl ?
z gory dziekuje za odpowiedz
ZulkaM / 2010-11-22 11:32 / Bywalec forum
Nie do końca tak. Podatek wyjdzie "zero" ale dopiero po odliczeniu ulgi abolicyjnej. Podatek w/g metody odliczenia proporcjonalnego też wychodzi i dopiero on stanowi że tak powiem kwotę ulgi. Ale precyzja w wyliczeniach jest pożądana, bowiem odliczona ulga w przypadku zwrotu podatku z zagranicy podlega wpłacie do US - im mniejsza ulga tym mniej potem trzeba oddać.
Milka79 / 78.133.230.* / 2011-02-26 20:20
możesz mi dokładnie wyjaśnić czy w przypadku zwrotu zagranicznego podatku, muszę go oddać w takiej części w której pomniejszyłam polski podatek o podatek Holenderski, czy zaś muszę go zwrócić o część ulgi abolicyjnej która mi wyszła, bo już nic z tego nie rozumiem
Pa.88 / 89.200.159.* / 2010-10-23 12:39
Chciałabym jeszcze dodać, że Jaropgaaf (dokument do rozliczenia podatkowego) dostałam kilka dni temu, więc nie rozumiem jak mogłabym wypełniać PIT w minionym kwietniu nie mając do tego odpowiedniego dokumentu? Dodam jeszcze, że w Polsce mieszkam, ale obecnie nie pracuję.
ZulkaM / 2010-10-23 16:01 / Bywalec forum
Ciebie obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia / umowa z Holandią/ i mimo że nie miałaś Jaropgaafu, to pracując legalnie miałaś paski wypłat na podstawie których należało dokonać rozliczenia. Rozumiem, że jednak się nie rozliczałaś i wobec tego musisz złożyć PIT-36 I ZAŁ. Z/G i oczywiście "czynny żal". Zwrot podatku, który ewentualnie otrzymasz będziesz musiała rozliczyć za ten rok, ale tylko w takiej części jaka zostanie odliczona przy stosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego.

Najnowsze wpisy