Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
Pa.88 / 89.200.159.* / 2010-10-23 12:10
Witam! W ubiegłym roku przez 9 tygodni (od lipca do sierpnia) pracowałam legalnie w Holandii i tam odprowadzałam podatki. Czy mnie również obowiązuje rozliczenie się z polskim fiskusem? Jak będzie wyglądała sytuacja, gdy uda mi się odzyskać zwrot holenderskiego podatku? Będę musiała się również z jego rozliczyć? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
JannekP / 76.239.29.* / 2010-10-18 03:43
WItam. Mieszkam od 14 lat w USA i na poczatku przyszlego roku bede wracal do Polski. Planuje pracowac w USA do konca lutego 2011 roku.

1. Czy polski fiskus bedzie chcial opodatkowac moje dochody z USA uzyskane w pierwszych dwoch miesiacach przyszlego roku, dlatego ze zmieniam rezydencje podatkowa? Jaka jest podstawa prawna do tego? Wedlug jakiej skali bedzie to wykonane? Bardzo dziekuje za wszelkie informacje
joanna_anna / 88.220.166.* / 2010-10-18 14:23
Tak, zagraniczne dochody rozlicza się w PIT-36. Należy także wypełnić załącznik PIT/ZG. Od 2011 roku będą obowiązywały nowe formularze PIT. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Internecie, polecam http://wiedzaifinanse.pl/aktualnosci.php/21/872,rozliczenie,dochodow,za,2010,rok,na,nowych,formularzach,pit
http://wiedzaifinanse.pl/artykuly.php/85/306,ktory,pit,do,czego
http://wiedzaifinanse.pl/artykuly.php/85/307,zalaczniki,do,pit
JannekP / 76.239.29.* / 2010-10-20 06:18
w niektorych postach forumowicze wspominaja o odliczaniu "diet". Co to takiego i czy ja tez bede mogl je odliczyc?
wiwan / 2010-10-20 13:15
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest część przychodów osób mieszkających w Polsce, a przebywających czasowo za granicą i uzyskujących tam dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Oznacza to, że podatnicy, którzy pracują za granicą, a podlegają opodatkowaniu w Polsce, mogą od podstawy opodatkowania odliczyć kwotę równą 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą. Zasady te obowiązują od 1 stycznia 2007 r.

Siłą rzeczy Ciebie to odliczenie nie obejmie, gdyż jak rozumiem Polska stanie się ponownie miejscem Twojego zamieszkania i Twoją rezydencją podatkową PO zakończeniu pracy w USA.
Po konsultacji muszę też sprostować moją pierwszą odpowiedź- tych 2 miesięcy 2011 też nie wykazujesz- dochody te nie będą dochodami zagranicznymi polskiego rezydenta.
Zatem za rok 2011 wykażesz tylko polskie dochody i ewentualne inne zagraniczne uzyskane PO zmianie rezydencji i centrum interesów życiowych.
To jest zdanie Krajowej Informacji Podatkowej przy MF.
PaulaAgula / 2010-10-22 12:19
Witam, czy to oznacza że jeżeli małżonkowie z których jedno mieszka i pracuje w Polsce a drugie mieszka, pracuje i jest rezydentem brytyjskim, to drugie ma centrum interesów życiowych w kraju gdzie żyje on, czy jego rodzina? Czy w związku z tym że żona osiąga dochody w Polsce a rozliczają się osobno, to mąż powinien wykazać swoje dochody i w związku z metodą proporcjonalną, dochody żony powinny być opodatkowane wyższą stawką podatkową?
ZulkaM / 2010-10-22 13:38 / Bywalec forum
Tak jak pisze "Szklarek". A poza tym dla Anglii obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, a nie proporcjonalne odliczenie, a to oznacza że dochody zagraniczne męża - przy wspólnym rozliczeniu - byłyby wykazywane do stopy procentowej polskich dochodów żony.
PaulaAgula / 2010-10-22 14:26
Zgadza się. Przepraszam oczywiście, że chodziło mi o metodę wyłączenia z progresją. Jednak w dalszym ciągu nie wiem czy dobrze robimy nie wykazując dochodów męża. On jako rezydent brytyjski nie zamierza wracać do Polski przed uzyskaniem prawa do emerytury. Tymczasem US w Polsce może uznać, że ponieważ ma w Polsce dom i rodzinę ma tu centrum interesów i obowiązek podatkowy i co w związku z tym? Co nam grozi?
ZulkaM / 2010-10-22 15:30 / Bywalec forum
Nic nie grozi. Rozliczenie wspólne jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Skoro rozliczacie się oddzielnie, a mąż pracuje tylko w UK, to mimo że jest rezydentem polskim to mając tylko dochody angielskie nie musi składać zeznania podatkowego w Polsce.
PaulaAgula / 2010-10-22 16:02
Kamień z serca :) Bardzo dziękuję i życzę miłego weekendu .
Pozdrawiam
szklarek / 2010-10-22 12:48
Przy niewspólnym opodatkowaniu małżonków to, jak i gdzie się rozlicza mąż nie ma przecież wpływu na opodatkowanie żony.
wiwan / 2010-10-18 12:13
Tak. W zeznaniu za 2011 rok trzeba będzie dochód amerykański wykazać, nie będzie on w Polsce opodatkowany, ale będzie miał wpływ na wysokość opodatkowania dochodów polskich z 2011 roku. Dochody należy wykazać w PIT 36 i PIT ZG. Metoda "proporcjonalnego" odliczenia.
Oczywiście o ile nic do tego czasu się nie zmieni.
Tu artykuł:
http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/dochody;zagraniczne;-;jak;wypelnic;pit,44,0,235308.html

Podstawa prawna- Ustawa o PIT
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
Tom786w6 / 193.25.3.* / 2010-10-18 01:37
Witam Wszystkich, Pracowalem w Wielkiej Brytanii od czerwca 2004 do wrzesnia 2006 i nie placiłem podatku w Polsce, gdyż wtedy myślalem, że zostanę w Wielkiej Brytanii. Wrocilem na studia w 2006 roku a potem pracowalem 3 miesiace w 2007 w WB roku podczas wakacji. Dodam tylko że pracę w Polsce zaczalem dopiero w 2009 roku. Czy powinienem teraz jakos rozliczac się teraz z dochodow uzyskanych w Anglii? Bede wdzieczny za pomoc!
belladonna / 2010-10-18 16:55 / Tysiącznik profesjonalny
W 2007 obowiązywała już nowa umowa, wiec jak miałeś tylko dochody z UK, to nie musiałeś składać zeznań w PL. Ale inaczej było w latach 2004-2006, bo te dochody należało rozliczyć odliczając podatek płacony w UK (a byłeś i jesteś rezydentem podatkowym PL). Szkoda, ze nie skorzystałeś z abolicji.... no ale już musztarda po obiedzie. Rok 2004 przedawni się z końcem tego roku.... ale pozostałe lata później.... więc....
agag77 / 2010-10-13 08:02
Witam. Od pięciu lat przebywam w UK. Wyjechałam z Polski zaraz po zakończeniu szkoły czyli nigdy nie podejmowałam pracy w kraju. W związku ze sprawami spadkowymi muszę wystąpić do US o nadanie numeru NIP. Czy powinnam się obawiać że Urząd Skarbowy może się upomnieć o zapłacenie jakiegoś podatku za okres kiedy w Polsce obowiązywało "podwójne opodatkowanie"?
belladonna / 2010-10-13 20:20 / Tysiącznik profesjonalny
W PL raczej obowiązuje i obowiązywało unikanie podwójnego opodatkowania... ale ok, wiem co masz na myśli... obowiązki wykazywania dochodów z UK do 2006 roku, bo od 1 stycznia 2007 obowiązuje nowa umowa.
Rok 2006 przedawni się z końcem 2012 roku... a to, że nie posiadasz NIP nie oznacza, iż jesteś "bezpieczna" :-)
NIP nadawany jest na podstawie formularza NIP-3, który jak jest podpisany możesz wysłać pocztą lub może za Ciebie złożyć ktoś inny... poza tym informacja o nadanym NIP też jest wysyłana pocztą, więc w zasadzie nie ma konieczności osobistego kontaktu z tą instytucją... tylko ciekawa jestem co wpiszesz w miejscu "adres zamieszkania" w zgłoszeniu identyfikacyjnym:-)
izkaa1 / 83.9.141.* / 2010-09-14 20:35
Jeżeli wyjadę do Austrii, będę tam zameldowana i będę pracowała legalnie to czy muszę płacić podatek od tego co tam zarobię w Polsce. Bardzo proszę o odpowiedź.
belladonna / 2010-09-14 20:53 / Tysiącznik profesjonalny
Obecnie po zmianach obowiązujących od 2009 dochody austriackie nie podlegają opodatkowaniu w PL... stosuje się metodę wyłączenia z progresją.... czyli jak w roku podatkowym np 2010 będziesz mieć tylko dochody z Austrii to PIT-a w PL nie składasz.... ale jeśli były jakieś dochody podlegające w PL opodatkowaniu wg zasad ogólnych w roku podatkowym, to dochody z Austrii wykazujesz do stopy :-)
Andrzej P. / 95.40.44.* / 2010-09-02 20:49
Witam. W latach 2006-2007 miałem w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Zatrudniłem się w polskiej firmie jako podwykonawca do pracy w Norwegii. Pieniądze za wystawione faktury dostawałem w złotówkach. Rozliczałem się w polskiej skarbówce. Jednak Norweski Urząd Skarbowy przysyłał do mnie jakieś pisma po norwesku. Za ostatnim okazało się że jestem mu winien 11 tys. koron. Czy może być tutaj mowa o podwójnym opodatkowaniu?? Czy jeśli przedstawię im papiery z polskiej skarbówki, to uwzględnią opłacony tutaj podatek?
bodzioZ / 89.76.70.* / 2010-10-10 13:30
Chodzi o podatek który musisz zapłacic wnorwegi.Ja pracowałem na takich samych zasadach w Norwegii i płaciłem podatek tam i w Polsce teraz staram sie o zwrot podatku Polskiego
szklarek / 2010-09-03 11:38
Na pewno jest to Norweski US, a nie Urząd Służby Pracy i Dobrobytu (NAV) . ?
Może chodzi o to, że w związku z ponad 12 miesięcznym prowadzeniem DG w Norwegii zaczął Pan podlegać tamtejszemu systemowi ubezpieczeń społecznych i te 11 tys. koron to zaległe składki ( bodaj 11% od dochodu ) ?

Pewnej informacji udzieli pewnie Belladonna :-)
belladonna / 2010-09-05 20:01 / Tysiącznik profesjonalny
Ja myślę, że tutaj chodzi o US. Chyba jakoś doszli do tego, że przebywałeś na ich terytoriom dłużej niż 183 i te dochody powinny być opodatkowane tam, a nie w PL.
Nie rozpracowywałam takiego przypadku (jedynie gdzieś tam mi się obiło o uszy, więc jedynie sobie gdybam i snuję domysły). Myślę, że jeśli zaistnieje konieczność zapłaty tam podatku, to automatycznie w PL jest to dochód zagraniczny... a dochody norweskie nie podlegają opodatkowaniu w PL, więc skorygujesz PIT-a polskiego wykazując te dochody do stopy i będzie podatek do zwrotu w PL...
Piterman / 82.153.194.* / 2010-09-23 23:16
Witam
Jestem w podobnej sytuacji - w 2005 nie mialem dzialalnosci gospodarczej, tylko pracowalem na zasadach umowy zlecenia, dla polskiej firmy, ktora wykonywala prace na zlecenie norweskiej firmy. Teraz norweski US sciga mnie za niezaplacone podatki, ktore oplacilem juz w Polsce. Czy moglby ktos podpowiedziec co robic? Nie jestem pewien czy przekroczylem okres pobytu w norwegii ponad 183 dni . Wiec gdyby ktos mogl opisac procedure w oba przypadkach, bylbym wdzieczny. Dzieki
kilbil23 / 2010-08-17 22:43
Witam.Mąż pracuje w Holandii,ja w Polsce.Rozliczalismy się razem w Holandii za 2009 rok (tz rozłąkowe),dostałam zwrot 619 euro.Doszły mnie słuchy że muszę rozliczyć się z tego w Polsce.Jeżeli to możliwe proszę o odpowiedz,pozdrawiam
szklarek / 2010-08-18 11:45
Moim zdaniem należy to potraktować jak zwykły dochód z Holandii i wykazać go w zeznaniu rocznym za 2010. Wypełnia się PIT- 36 (zamiast 37) i PIT-ZG.
Holenderski zwrot przeliczyć na zł. po kursie NBP z dnia wpływu na konto. W ZG zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia.
ZulkaM / 2010-08-19 12:15 / Bywalec forum
"Szklarek" ma rację, jeśli była to wypłata rozłąkowego. Ale jeśli kwota ta jest zwrotem podatku, to nie będzie to dochód holenderki i wtedy będzie tak:

" Osoba, która otrzymała zwrot podatku od zagranicznego fiskusa, jeżeli uprzednio rozliczała się z zagranicznych dochodów metodą odliczenia proporcjonalnego, ma obowiązek wykazania odpowiedniej jego części przed polskim fiskusem. Rafał Chmielewski, prawnik, specjalista w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego, wyjaśnia, że chodzi tu o tę część, która jest równa kwocie, jaka obniżyła w Polsce podatek do zapłaty w rozliczeniu za rok, za który podatek ten został podatnikowi zwrócony.

– Obowiązek ten dotyczy osób będących polskimi rezydentami podatkowymi, natomiast nie odnosi się do podatników, którzy rozliczali się w Polsce metodą wyłączenia z progresją – podkreśla ekspert.

Zastrzega jednak, że zwrócony podatek nie jest dochodem podatnika, ale kwotą podatku zwróconego. Wynika z tego, że kwoty tej nie można doliczyć do sumy dochodów z pracy i następnie opodatkować, ale właśnie należy ją – w odpowiedniej części – oddać fiskusowi."
maciek100 / 2010-08-09 18:18
witam zamierzam otworzyc działalnosc gospodarcza w polsce placic tu podatki a pracowac we francji czy jest taka mozliwosc bo słyszałem ze nie prosze o rade wiem ze jest cos takiego jak e-101 ale to odpada bo trzeba tu w polse prowadzic działanosc minimum 2 miesiace
maniek68 / 89.206.32.* / 2010-04-23 23:13
dziękuję bardzo za szybką odpowiedz.
czyli nie przysługuje mi tzw. ulga abolicyjna ? dlaczego ?
ZulkaM / 2010-04-24 11:52 / Bywalec forum
Bo ulga abolicyjna ma zastosowanie tylko do dochodów zagranicznych liczonych metodą odliczenia proporcjonalnego.
maniek68 / 89.206.32.* / 2010-04-24 12:06
Zulka wielkie dzięki :)
Myślałem że przysługuje mi ta ulga bo przecież Polska ma podpisaną umowę z Norwegią dot unikania podwójnego opodatkowania. Więc dlaczego ? Ale to chyba wyższa szkoła jazdy jak dla mnie.

Powiedz mi jeśli możesz , w takim razie będę miał podatek tak jakby podwójnie ściągnięty ? Przez dochód z Norwegii wzrośnie mi próg podatkowy i będę musiał sporo dopłacić . A w Norwegii też miałem podatek potrącony.

Kompletnie się w tym pogubiłem :(

Nie mogę nic zrobić ? Tylko wypełnić PIT-36 i PIT/ZG podając te dochody ? Żadnych ulg z tyt podwójnego opodatkowania ?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz
ZulkaM / 2010-04-24 14:34 / Bywalec forum
Owszem jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale sa ich dwa rodzaje. Twój dochód z Norwegii jest na podstawie umowy zwolniony z opodatkowania, ale wykazuje się go do stopy procentowej dochodów polskich.
Fakt, to trochę inna szkoła jazdy. Dużo przeliczeń - odejmowanie diet i kosztów uzyskania przychodów, przeliczanie po odpowiednich kursach walut i ustalenie stopy procentowej do polskich dochodów. A podatek nie będzie podwójny, może być co najwyżej trochę większy od już odprowadzonego.
W razie czego pisz na e-maila: tzn. kliknij na moją nazwę "ZulkaM".
maniek68 / 89.206.32.* / 2010-04-24 13:12
I jeszcze jedno < (...) po odjęciu 30% diet za każdy dzień i polskich KUP za każdy miesiąc.>

polskich KUP za każdy miesiąc ? tzn ? co mam odjąć ?
maniek68 / 89.206.32.* / 2010-04-23 17:53
Proszę o pomoc. : od 02- 09 pracowałem w Norwegii . Z Polski pobieram emeryturę i miałem jeszcze dochód z innej pracy. Muszę wypełnić PIT 36 i PIT/ZG zgadza się ? Nie posiadam pasków wypłat z pracy z Norwegii, jedynie PIT .
- 1. - Jak policzyć ten dochód z Norwegii? : całość pomnożyć przez wys kursu korony na dzień 30.09.09r ?
-2. - Czy w Polsce też będę miał odliczony podatek od zarobku z Norwegii?
maniek68 / 89.206.32.* / 2010-04-23 23:13
dziękuję bardzo za szybką odpowiedz.
czyli nie przysługuje mi tzw. ulga abolicyjna ? dlaczego ?
ZulkaM / 2010-04-23 18:00 / Bywalec forum
Wszystkie dochody na pitach, które podałeś w odpowiednich kolumnach - to ok.
Odnośnie odliczenia podatku z Norwegii - niestety nie. Jest to metoda wyłączenia z progresją czyli wykazania do stopy procentowej.
Przychód z Norwegii liczysz tak:
To co na picie podzielić na ilość miesięcy i przeliczać w/g kursu średniego NBP na każdy ostatni dzień miesiąca po odjęciu 30% diet za każdy dzień i polskich KUP za każdy miesiąc.
paulinacph / 2010-04-22 23:12
Witam serdecznie,

chciałabym poprosić o pomoc w rozliczeniu dochodu z Dani za 2009 rok. Moja sytuacja jest następująca: jestem studentką. Do Kopenhagi przyjechałam w sierpniu 2009 roku. Pracowałam tutaj od listopada w dwóch restauracjach - w jednej na umowę, w drugiej bez umowy. Podczas wydawania tak zwanej karty podatkowej została mi wyliczona zniżka ze względu na zameldowanie w Polsce. W związku z tym, pierwsza restauracja wypłacała mi raz w miesiącu pieniądze odejmując 8% podatku, natomiast druga restauracja wypłacała mi także raz w miesiącu pieniądze, ale potrącając 36%. Jak powinnam się rozliczyć z tych dochodów w Polsce? W Danii SKAT (ichniejszy urząd podatkowy) poinformował mnie, że jestem z nimi rozliczona - nie mam nadpłat, ani długu wobec nich. Czy w Polsce może zostać mi naliczony jeszcze jakiś podatek? A może jest szansa na zwrócenie mi części podatku ze względu na to, że jestem studentką?

pozdrawiam,
Paulina
ZulkaM / 2010-04-23 11:31 / Bywalec forum
Tak, musisz te dochody rozliczyć w Polsce metodą odliczenia proporcjonalnego / co oznacza odliczenie podatku zapłaconego w Danii od podatku wyliczonego w/g skali polskiej, ale przy wykorzystaniu ulgi abolicyjnej nie powinien wyjść żaden podatek do zapłaty.
mpekala / 2010-04-22 15:39
witam serdecznie! bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytanie.
Mieszkamy z mężem w Norwegii, i tam się rozliczamy ,natomiast chcemy wziąść kredyt w polsce i kupić działkę. Czy prawdą jest że kupując działkę w polsce będziemy musieli rozliczać się z pieniędzy zarobionych w norwegii również w Polsce? Miejsce zameldowania mamy w obu krajach natomiast obecnie miejscem zamieszkania jest Norwegia.
Z góry dziękuję z odpowiedź
ZulkaM / 2010-04-22 16:13 / Bywalec forum
dochody norweskie na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są zwolnione w Polsce z opodatkowania, więc jeśli macie dochody tylko norweskie to nie rozliczacie ich w Polsce. A przy zakupie działki, nie jest konieczne rozliczenie się z tych dochodów, ale US może chcieć udokumentowania dochodów - do czego wystarczy rozliczenie norweskie.
mpekala / 2010-04-22 17:37
ok, dziękuję bardzo. A czy biorąc w Polsce kredyt hipoteczny na zakup tej działki też nie będzie trzeba się rozliczać w Polsce?
NNNK / 2010-04-22 13:24
Witam. Pracowałem w Danii legalnie od stycznia do czerwca 2009r , później wróciłem do kraju i przyznali mi zasiłek dla bezrobotnych (polski). Proszę o pomoc jak krok po kroku mam rozliczyć się z fiskusem.W Dani jestem już rozliczony.Dzięki.
H Szatkowski / 2010-04-22 18:37
PIT-36 i PIT- ZG
Zasiłek z PUP ujmujesz w części D1 wiersz 8. PIT 36
Tu instrukcja dotycząca dochodu duńskiego:

http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/dochody;zagraniczne;-;jak;wypelnic;pit,44,0,235308.html
jazmyne / 77.236.13.* / 2010-04-21 13:14
witam. prosze o wypowiedz odnosnie mojej sytuacji.
mam 2 umowy o prace- w Polsce i we Wloszech, w 2 roznych firmach.
zameldowanie mam w kraju i zagranica. gdzie i jak powinnam sie rozliczyc?
kaaaszka / 93.97.15.* / 2010-04-21 00:14
Nie moge doszukac sie waszych wpisac czy zasadne jest rozliczanie w polsce dochodu w przypadku gdy pracowalam w kraju tylko 3 miesiace po czym kolejne 6 miesiecy spedzilam pracujac w UK ktora to kontynuuje do dnia dzisiejszego.Jestem kompletnie zielona w tym temacie i nie wiem czy w tej sytuacji podlegam juz tylko rozliczaniu sie w kraju w ktorym obecnie zyje tj jestem podatnikiem krolowej i te 3 miesiace wykazac w rozliczeniu z angielskim urzedem czy tez czeka mnie wypelnianie naszego PITa. Bede niewymownie wdzieczna za porade :)
ZulkaM / 2010-04-21 11:27 / Bywalec forum
Wszystkie dochody musisz rozliczyć w Polsce /zakładając, że nadal jesteś rezydentem polskim/, a w Anglii tylko angielskie.

Najnowsze wpisy