Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
drzewko82 / 2010-04-20 09:28
Witam.
Mam również problem w tym temacie:
W 2009r. pracowałem przez 3 miesiące w Anglii a potem wróciłem i dostałem zasiłek dla bezrobotnych (brakowało mi 2 miesięcy z wcześniejszej pracy w Polsce więc uwzględnili mi 4-miesięczną pracę w Anglii)...
Teraz chcę się rozliczyć i muszę wykazać dochody z Anglli do tzw stopy procentowej + dochód z zasiłku?
Jeśli wykażę tylko dochód z zasiłku to mogę mieć później problemy, dobrze myślę?

Dodam że w 2008roku pracowałem w Polsce 8 miesięcy a później 1,5miesiąca w Anglii i gdyby nie Anglia dostałbym zwrot podatku 250zł a tak musiałem dopłacić bo razem 300zł zapłaty wyszło... Wiec 50zł dopłaty a zarobek z Anglii miał służyć tylko przy uwzględnieniu stopy procentowej (która i tak sie nie zmieniła).
Może tak wyszło bo nie płaciłem w Anglii podatku - kwota do 5tyś funtów jest zwolniona z podatku...
Jarek8954 / 165.222.184.* / 2010-11-03 13:49
Witam,
Mam zagwozdkę z rozliczeniem PIT za 2010 które będę musiał zrobić. Od stycznia do maja 2010 włącznie (czyli 5 miesięcy) mieszkałem w Polsce i prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczałem się podatkiem liniowym PIT 19% i byłem płatnikiem VAT (rozliczanie to PKPiR). Moja rodzina mieszkała także w Polsce. Nie miałem żadnych dochodów z tytułu wynagrodzenia za pracę. Jedyne dochody to ta działalność gosp.
Od czerwca 2010 pracuję w Szwajcarii, normalnie tzn. jestem zwykłym pracownikiem w firmie.
Z racji, że w Szwajcarii ja i cała moja rodzina przebywamy ponad 183 dni i jest umowa dwustronna o unikaniu podwójnego opodatkowania to będę mógł zastosować metodę "wyłączenia z progresją".
Pytanie: w jaki sposób zostaną potraktowane moje dochody z działalności gospodarczej w Polsce? Nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat, wszędzie jest mowa o metodzie "wyłączenia z progresją" w odniesieniu do skali 18% i 32%.
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Jarek
ZulkaM / 2010-11-04 09:03 / Bywalec forum
Zgodnie z art 30c ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanych liniowo stawką 19% nie łączy się z innymi dochodami. A to oznacza, że dochody ze Szwajcarii nie zostaną wykazane do stopy procentowej dochodów polskich. Innymi słowy rozliczysz tylko dochody z działalności na druku pit-36L. I tyle.
belladonna / 2010-04-20 17:17 / Tysiącznik profesjonalny
Ponieważ dochód angielski wykazujesz tylko do stopy i w polskim PIT nie odejmujesz zagranicznych podatków, to tutaj nikogo nie interesuje zwrot podatku zagranicznego. Za rok 2009 angielski dochód wykazujesz do stopy, z tych 3 miesięcy) aby wg niej opodatkować polski dochód i to wszystko :)
netalina1 / 2010-04-14 20:59
dodam jeszcze że dochód z Niemiec mam liczony w euro w jakiej walucie to wpisywać
netalina1 / 2010-04-14 20:58
mam pytanie pracowałem za granicą w Niemczech i w Polsce dostałem pity do rozliczenia wiem że mam rozliczyć pit 36 i pit zg w picie 36 w pozycji c jest kilka podpunktów nie wiem który mam zaznaczyć czy ktoś wie
matysek / 2010-04-13 10:40
Witam Ponownie
Mam jeszcze takie pytanie. Poniewaz bede musial przedstawic zaswiadczenie o dochodach w dwoch miejsach w dwoch roznych celach, jedne to miedzy innymi w zagranicznym urzedzie podatkowym, a drugie do celach uzyskania swiadczen socjalnych na polskiej uczelni wyzszej i taki tez cel podaje na wniosku o wydanie zaswiadczenia. I moje pytanie brzmi, czy na takim zaswiadczeniu bedzie podany cel uzyskania tego zaswiadczenia, bo nie wiem czy od razu nie pisac drugiego wniosku? Podkreslam ze w zagranicznym urzedzie ksero mi wystarczy do wykonania tlumaczenia.
ZulkaM / 2010-04-12 22:36 / Bywalec forum
Mała poprawka -
Nie do końca jest to tak jednoznaczne jak pisze ~szklarek, bo w grę wchodzą nie tylko umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale i umowy międzynarodowe i międzyuczelniane. A już na pewno nie będzie to "W tym pierwszym właściwa jest kolumna 'b" - metoda wyłączenia z progresją.Przysługuje
obniżenie przychodu o 30% diety za każdy dzień- cytat :", bo jak sam dalej cytuje jet to obniżenie "w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży" czyli o pełną kwotę diet zagranicznych.
szklarek / 2010-04-13 10:11
Literalnie tak, ale znalazłem interpretację, że cytowany przeze mnie art. pośrednio odsyła do
art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy , który o tych 30 % mówi.
Z forum wiem, że znasz się lepiej, pewnie masz z tym do czynienia również praktycznie.
Lojalnie zatem o tym jurkowic napisałem. Pewnie belladonna zamknie dyskusję na ten temat :-))
jurekc / 2010-04-12 14:29
Dzień dobry,
Jestem na stażu podoktorskim we Francji (tzw. postdocu) , otrzmuje tu stypendium które jest zwolnione z podatków we Francji. Czy w Polsce musze płacic podatek? Pracowałem w Polsce na uczelni, która to mnie wysłąła do Francji - przez 9 miesiecy; pozostałę trzy we Francji.
Dziekuje za wszelkie opinie.
szklarek / 2010-04-12 22:14
Zdecydowanie tak. Należy złożyć PIT/ZG i PIT-36
W tym pierwszym właściwa jest kolumna 'b" - metoda wyłączenia z progresją.Przysługuje obniżenie przychodu o 30% diety za każdy dzień- cytat :
"Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest część dochodów osób przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu stypendiów - w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium.
Opodatkowaniu w Polsce podlegała będzie nadwyżka stypendium ponad wysokość diety, za każdy dzień, w którym otrzymywano stypendium."

Chyba, że jest to stypendium takie;
" (art. 21 ust. 1 pkt 39 ww ustawy ) wolne od podatku są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Tak więc jeżeli stypendium otrzymywane podczas zagranicznej praktyki przyznane zostało zgodnie z powyższymi zasadami nie będzie ono opodatkowane w Polsce."
jurekc / 2010-04-12 22:30
dziekuje za odpowiedź, ale dlaczego tylko 30% diety mozna odjąć skoro cytat nie wspomina o procentach, a mówi tylko "w wysokości stanowiącej równowartość diety"?
szklarek / 2010-04-13 10:00
Bo...dalej stoi tam napisane " określonej w przepisach w sprawie wysokości i warunków...."
a te określa ....art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy :-)
To są uroki naszej legislacji - nowelizacje nowelizacji ( 30% akurat od 1.01.2007 ) i odesłania.
Jeśli masz siłę, to dla sportu podsyłam ustawę. Masz szczęście ;-), świeżo opublikowano akt jednolity:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
szklarek / 2010-04-13 10:05
ale ZulkaM ma inną opinię, a zna się lepiej. Uczciwie piszę - takie interpretacje znalazłem.
ZulkaM / 2010-04-13 12:56 / Bywalec forum
Faktycznie, gdyby Belladonna chciała tu zerknąć , byłoby fantastycznie.
Bo u Matyska, też jest trochę poplątane. Ja bym to potraktowała jako dochody z działalności wykonywanej osobiście - bo kontrakt, ale wykonywane czynności badawcze, więc to się liczy jeszcze inaczej. Przyznaję, że na ten moment nie jestem w stanie dokładnie Ci odpowiedzieć.
Jeśli Belladonna nie zerknie tutaj, to poszukam dokładnie i za parę dni postaram się odpowiedzieć.
A tu jeszcze do poczytania:
http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/opodatkowanie_stypendiow_zagranicznych-a_6409.htm
jurekc / 2010-04-13 13:17
ok, to jeszcze sie wstrzymam z wypelnianiem pita i bede czytal
rudy123 / 129.20.25.* / 2010-04-13 17:07
Musisz jeszcze uscislic te twoje stypendium, ja np jak robilem doktorat to wygladalo to tak, dostalem stypendium, co oznaczalo ze uczelnia dostala wieksza kase (zaznaczam ze to nie byl grant), z niej czesc zostala wydzielona dla mnie bezposrednio jako stypednium (reszta to np na konferencje), ale bylo one wyplacane w ramach umowy o prace na czas okreslony, po fr to sie nazywalo: contrat de travail à durée déterminée (czyli kontrakt na czas okreslony). Stanowisko ktore zajmowalem to bylo stanowisko doktoranta, cos jak w PL asystenta, ale jak bezposrednio je przetlumacze z fr (Allocation de recherche) to brzmi doktorant/naukowiec stypendysta. Wiec troche dziwna sytuacja niby stypka, ale umowa o prace jest. Te stanowisko jak zobaczysz w necie, charakteryzuje sie tym ze masz umowe na czas okreslony (np 3 lata) i otrzymujesz kase ze stypednium (tzn tak wynika z pezprosredniego tlumaczenia z fr). Problem w tym ze w Polsce takiego czegos nie ma, Muszisz sprawdzic jak jest w tym kraju gdzie byles te 3 miesiace.
Podsumuwujac, mi sie wydaje ze w takiej sytuacji (jak opisalem wyzej), ta kasa sie klasyfikuje do kolumny "b" PIT/ZG pole 9, ale oczywiscie moge byc w bledzie.
Pozdrawiam
rudy123 / 129.20.25.* / 2010-04-13 17:31
Aha i jeszcze dodam, w kontrakcie jest podana dokladna data i miejsce wypelniania obowiazkow. Na poczatku mi sie to dziwne wydawalo, bo powtarzam stanowisko w kontrakcie to doktorant stypendysta. Ale to po prostu co kraj to obyczaj.
Mam nadzieje ze wyjasnij swoj problem.
Pozdrawiam
jurekc / 2010-04-13 18:32
Ja w sumie rzadnej umowy nie podpisałem, a jedynie deklaracje że zgadzam się przyjechac na podstdoca na rok (podane daty były) i że nie pracowałem nigdy we Francji i nigdzie indziej nie pobieram pensji. Pod tą deklaracją nie było nawet sumy stypendium. Forma zatrudnienia to Postdoc, a stypendium (la bourse postdoctorale) jest nieopodatkowane we Francji na 100%.
rudy123 / 129.20.25.* / 2010-04-13 19:53
Tzn u mnie umowie o prace tez kwoty nie bylo. Bylo napisane ze kwota wyplacana jest ustalana przez ministerstwo dla tego typu stanowisk i wspolna na caly kraj i co roku waloryzowana itd. Tzn zebys nie myslal ze masz taka sama sytuacje, tylko daje przyklad. Ale jak masz nieopodatkowane we Francji, to pamietaj ze to nie oznacza, ze tak samo w Polsce jest nieopodatkowane. Mysle ze u CIebie zostaje tylko kwestia czy cale diety czy 30% odliczac.
rudy123 / 86.199.113.* / 2010-04-13 22:55
Ale z checia sie dowiem, czy jest to 30% czy 100% od kogos obeznanego w temacie, chociaz wydaje mi sie ze czasami ile ludzi tyle opinii, jesli prawo dokladnie tego nie reguluje. I patrzac realnie, aby miec pewnosc na 1000% to trzeba by napisac do ministerstwa aby wydali opiniie:):)
jurekc / 2010-04-13 23:50
Czytałem fragmenty tego co mi przesłał szklarek i pojawiajace sie obok tekstu "w wysokości stanowiącej równowartość diety" sformułowanie " określonej w przepisach w sprawie wysokości i warunków...." widziałem w dwóch miejscach ale tam gdzie mowa o stypendium nie podano w ilu porcentach, a tam gdzie chodzi "stosunkek pracy" podano 30% (pkt 20 i 23a).
matysek / 2010-04-11 17:17
Witam Ponownie
Mam jeszcze jedna mala watpliwosc co do odliczania KUP.
Poniewaz moj kontrakt we Francji obowiazuje od 15 lutego przez 6 mięsiecy, no i na kontrakcie napisane jest ze do 14 sierpnia (właczenie).
Wiec odliczajac KUP mam go wziasc za cale 6 miesiecy, bo jakos mi sie wydaje ze od 15 lutego do 14 sierpnia to nie jest 6 miesiecy (przez to ze luty ma mniej dni), sam nie wiem jak to ujac i jak to sie liczy.
Dziekuje za pomoc
ZulkaM / 2010-04-11 18:24 / Bywalec forum
Koszty za 7 miesięcy, ponieważ okres zatrudnienia obejmuje i luty i sierpień. Gdyby zatrudnienie bylo od pierwszego dnia miesiąca do ostatniego - to byłoby to 6 miesięcy.
matysek / 2010-04-11 18:27
I jeszcze taki maly szczegol, bo ta kase co dostaje to podpisalem kontrakt, ale w niektorych miejsach jest ze to jest kasa ze stypednium. Czy ptzy stypednium tez moge diety odliczac?
ZulkaM / 2010-04-11 22:49 / Bywalec forum
Rany boskie, to nie jest mały szczegół!

"ale w niektorych miejsach jest ze to jest kasa ze stypednium." Co to znaczy? W jakich miejscach?
Zależy jakie stypendium? Czy jest zwolnione z opodatkowania czy nie ? Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania czy na podstawie umowy międzyuczelnianej?
Jak w końcu dokładnie wygląda pit, który dostałeś?
matysek / 2010-04-13 10:35
We Francji dostalem stypendium z kasy regionalnej (bo zdaje sie rzadowe jest nieopodatkowane) ale moje jest , zgodnie z tym prawem co tu jest z tego stypednium placili mi kase miesiecznie i na ktora podpisalem kontrakt (tzn na prace wykonana w ramach doktoratu), z tej kasy placili mi miesiecznie ich zusy itd, i reszte mi wyplacali. Pit ktory mi wyslali, to maly swistek na ktorym napisane jakie sa dochody (nie przychodzy wlasnie) za rok 2009 za wykonana prace w ramach doktoratu na stanowisku "badacza" i to mam wpisac do francuskiego zeznania i wyslac do urzedu dla nierezydentow.
To troche poplatane, bo mam informacje ze otrzymalem stypednium, ale wyplacane jest one jako pensja za kontrakt.
Wiec po pierwsze w jakie pole je wpisac w PI/ZG? (stosunek o prace, czy stypendium)
Czy jesli w pole do stypendium to moge tez diety odliczac?
Dziekuje za pomoc
nicol21 / 78.29.250.* / 2010-04-04 10:56
Witam,
chcialabym prosic o porade dotyczaca mojej sytuacji podatkowej w Polsce.
Otoz od listopada 2006 pracuje w Belgii. Za 2006 rok zostalo zlozone rozliczenie podatku w Polsce, mialam oczywicie kwote do dopłaty. Kwota ta została uregulowana.

Problem pojawia sie w kolejnych latach, gdyż z tego co firma mi przekazała nie musze rozliczac sie z podatków w Polsce. Tak również wynikałoby z ustawy, tutaj przebywam w zasadzie cały rok, czyli powyżej 183dni. Tylko, ze niuansem jest to, iż tutaj firma ubiegała sie o przyznanie mi statusu nierezydenta podatkowego w Belgii. Status taki został mi przyznany. Jako poparcie tego nakazano mi utrzymanie "stosunków" z Polska, aby tutaj firma mogła wykazać iż centrum interesów życiowych jest w Polsce właśnie. Zatem posiadam konto w Polsce, nadal jestem zameldowana i nadal jestem zameldowana w Urzędzie Skarbowym. Ostatnio w wyniku zapytań kilku osób wyszło na jaw ze Polski US może zarzadać złozenia PIT w moim przypadku [tzn ja nie dopełniam obowiązku nie składając go].

Czy mogłabym prosic o pogląd na moja sytuacje? Czy jest możliwym bycie nierezydentem w Belgii jednoczenie bycie nierezydentem podatkowym w Polsce? Czy posiadanie konta bankowego, adresu w Polsce jest wystarczające do bycia rezydentem podatkowym? Zwracam uwage na to ze w belgii jestem nierezydentem podatkowym.

Z góry dziękuje za opinie!
Pozdrawiam,
belladonna / 2010-04-05 17:16 / Tysiącznik profesjonalny
Każdy musi mieć gdzieś rezydencję, a co się z tym wiąże gdzieś rozliczać się ze wszystkich dochodów. Z tego co piszesz wynika, ze pozostałaś rezydentem Polski. Bo polski fiskus w swoich interpretacjach podkreśla, że samo fizyczne zamieszkiwanie poza Polską to za mało... trzeba jeszcze spełnić warunek stałego pobytu (czyli tak dobitnie, jeśli ktoś wyjeżdża za granicę z zamiarem nie wracania do PL). Dodatkowo jesteś nierezydentem Belgii, co oznacza, ze w Belgii rozliczasz się tylko z dochodów belgijskich (ograniczone obowiązki podatkowe nierezydenta).
Niestety z Belgią jest ta niekorzystna metoda, czyli z dochodów belgijskich rozliczać się trzeba w PL, jak się jest rezydentem PL :-)
nicol21 / 78.29.250.* / 2010-04-04 11:00
Jeszcze powinnam dodac, iż chciałabym uzyskac wiąząca decyzje US co do mojej sytuacji, badz teraz jest to decyzja ministra finansów. czy jest to sensowne działanie?

Oczywiście przedawnienie zobowiązania podatkowego jest 5 lat, wiec zapłacenie podatków za te 5 lat, nawet od kwoty net (bo jesli dobrze zrozumialam to kwota brut wyznacza do ktorego progu podatkowego sie wpada, natomiast podatek jest nalezny od kwoty net .....)

Pozdr
dpsks1 / 2010-03-31 22:23
Dzień dobry,
Mam problem w lutym 2006r wyjechałam z Polski do Anglii i podjęłam prace od marca.Jak usłyszałam o abolicji postanowiłam złożyć zeznanie za 2006rok. nadmieniam ,iż w 2006 roku w Polsce nie pracowałam i nie miałam żadnych dochodów.Do chwili obecnej jestem w Anglii.Urząd skarbowy postanowił odmówić mi abolicji i z rozliczenia wynika że muszę oddać prawie 10 000 zł podatku.
W odwołaniu nadmieniałam ,że cały swój ośrodek życiowy przeniosłam do Anglii (jestem wdową córka jest usamodzielniona ma 30 lat )Tego jednak nie wzięto pod uwagę. Proszę o pomoc czy musiałam się rozliczać czy nie dlaczego nie uwzględniono tego że mam ograniczony obowiązek podatkowy . Może się mylę.Proszę o pomoc.
belladonna / 2010-04-01 18:49 / Tysiącznik profesjonalny
Gdybyś miała ograniczone obowiązki w PL, to rozliczasz się tutaj tylko z polskich dochodów w PL, więc po co było brać udział w abolicji? domyślam się, ze złożyłaś PIT po terminie i stąd zaistniała sytuacja. No cóż.... udowodnienie bycia zagranicznym rezydentem to ciężki temat, bo czasem nawet certyfikat nic nie da... masz fizycznie mieszkać za granicą celem stałego tam pobytu.... i w tym momencie zaczynają się tzw. schody :)
time is money / 188.33.152.* / 2010-03-29 12:04
Przeczytaj "powrotnik " i rozlicz się za pomocą biura podatkowego. Chyba że masz za dużo wolnego czasu.
emimor / 2010-03-28 22:32
Dzien Dobry,
Jestem w Szkocji od wrzesnia 2006 roku i w maju 2010 chcialabym wrocic do Polski. Mam pytanie, czy jesli podejme prace jeszcze w 2010 roku w Polsce to czy na koniec roku bede musiala sie rozliczac rowniez za 4-ry pierwsze miesiace 2010 pracy za granica?
belladonna / 2010-03-29 17:35 / Tysiącznik profesjonalny
Dochody szwedzkie będziesz musiał wykazać do stopy procentowej, bo dochód polski będzie opodatkowany wg stopy, a nie skali (metoda wyłączenia z progresją).
No i dochody szkockie dopiero od 2007 roku nie podlegają opodatkowaniu..... za rok 2006 podlegały i polski rezydent miał obowiązek się z nich rozliczyć w PL :-)
jaroszewicz / 90.25.94.* / 2010-03-27 17:41
Dzień dobry,
Mam problem z wyliczeniem kwoty, która mam wpisać do zeznania podatkowego w celu wykorzystania jej do metody wyłączenia z progresją.
A mianowicie, od poprzedniego roku pracuje co roku do 3 do 6 miesięcy w roku we Francji. Ale podczas tego czasu wracam do Polski np na święta lub np na jeden dzień (lub nawet kilka godzin) aby załatwić jakieś sprawy w pracy w Polsce, np podpisać papierki.
Czy te dni w Polsce oraz czas podróży, np. samochodem to około 50 godzin z dwoma noclegami po drodze, wpływają na to ile diet mogę odliczać?

I mam także drugie pytanie, czy jak wyjeżdżam z Polski na kilka miesięcy to muszę o tym powiadamiać jakieś organy administracyjne? Jeśli tak to jakie i od czego to jest zależne?

Pozdrawiam
ZulkaM / 2010-03-27 22:48 / Bywalec forum
Dosyć nie wyrażnie piszesz o swoim zatrudnieniu. Czy te wyjazdy to delegacje z zakładu pracy, czy zupełnie inne zatrudnienie? A jeśli chodzi o odliczanie diet - to nie przysługuje ono za dni pobytu w Polsce i w drodze do niej.
jaroszewicz / 81.53.165.* / 2010-03-28 15:20
Delegacja z pracy, a dokladnie to skierowanie na szkolenie, wiec w ramach urlopu szkoleniowego, bo jak delegacje by wystawili to musieliby mi zaplacic diety z spolki w Polsce (tak przynajmniej mi powiedzieli), wiec wystawili skierownie na wyjazd za granice i za granica podpisuje oddzielny kontrakt bo w ramach tego ze sie szkole to i wykonuje przy okazji prace, z ktorych spolka francuska odnosi korzysci, wiec chcieli kontrakt podpisac, aby oficjalne kase placic.
Dziekuje
ZulkaM / 2010-03-28 19:39 / Bywalec forum
To tak, jak pisałam niżej tyle tylko, że ja bym wyłączyła z odliczeń diet tylko urlopy, bo przypuszczam, że te jedno czy dwudniowe wypady do Polski to przypadały na soboty i niedziele.
jaroszewicz / 81.53.90.* / 2010-03-28 20:16
Troszke nie rozumiem, moze napisze punktowo:
1. Jak zdarzylem przyjechac do Polski i wrocic do Francji w ciagu weekendu to spokojnie te diety moge odliczac, tzn za te dni np sobote i niedziele, tzn odejmowac od placy francuskiej, tym samym pomniejszajac kwote wpisana do polskiego zeznania?

2. Nie patrzac na punkt/pytanie 1, jesli caly czas bylem we Francji (np caly kwiecien) to diety moge liczyc za ilosc dni w miesiacu, laczenie z sobotami i niedzielami?, czy tylko za dni robocze ?

3. Nie rozumiem troche o jakich urlopach mowisz? Zalozylas ze np bralem urlop na swieta i wtedy wracalem do Polski? Urlopow po stronie francuskiej nie bralem, bo malo ich obchodzilo czy bylem w pracy czy nie, wazne aby byly rezultaty, tzn wykonane przydzielone zadania, wyszczegolnione w kontrakcie:)
Dziekuje za cierpliowsc i pomoc :)
belladonna / 2010-03-28 21:04 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa PDOF:
"art.21 ust. 1 pkt 20:
część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku służbowym, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczym stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 % diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15",

a ten art. jest dość jasny, bo pisze "za każdy dzień pobytu za granicą"... znam i takie opinie, ze soboty i niedziele nie.... no ale tutaj piszą o np pozostawaniu w stosunku pracy, więc w sobotę i w niedzielę też raczej pozostaje się w stosunku pracy ( w sumie nie ma określenia, że za dni robocze):-)
jaroszewicz / 86.199.13.* / 2010-03-28 22:23
Czyli z tego art. wnika, ze czas podrozny tez sie liczy, bo jest sie tez poza granicami kraju w wiekszosci czasu?
A z tego co poczytalem to cala dieta przysluguje dla czasu wiekszego niz 12 godzin w dobie, wiec jak bede wracal do Polski na 6 godzin, to zdaje sie moge liczyc diety za caly okres pracy za granica?

A to jeszcze chcialem wrocic do powiadamiana organow administracyjnych przy wyjezdzie za granice.
Czyli jesli w pracy mam wystawione skierowanie na wyjazd i urlop szkoleniowy, tzn nie wyjazdzam ot tak sobie nikomu nic nie mowiac, to musze cos takiego robic, tzn powiadamiac jakies urzedy o tym?
Czy jest to moze zalezne, od tego czy jest to skierowanie, czy np delegacja?
Dziekuje
matysek / 2010-03-27 14:36
Witam ponownie,
Chciałbym się dopytać czy nadal istnieje możliwość wyboru odliczania/odejmowania od zarobków zagraniczny albo max 30 diet rocznie, albo 30% diet za każdy dzień pobytu. Po przeszukaniu zasobów w sieci nie mogłem uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.

Pytanie związane jest z tym, iż uzyskiwałem zarobki we Francji przez 6 miesięcy i z przyczyn oczywistych druga metoda jest dla mnie bardziej opłacalna.
Dziękuje,
belladonna / 2010-03-27 15:04 / Tysiącznik profesjonalny
Albo, albo miało jedynie zastosowanie do dochodów za 2006 rok, od 2007 jest tylko 30% diety za każdy dzień.... :-)
matysek / 2010-03-27 15:40
Dziekuje bardzo za odpowiedz/pomoc.
Chcialbym sie jeszcze upewnic z jedna sprawa, jesli chodzi o przeliczanie euro na zlotowki.
Tzn diet nie musze zdaje sie przeliczac na zlotowki?, tylko biore np zalozmy ze
- mowimy o kwietniu (30dni),
- zarobki 1500 euro na miesiac kwiecien,
- dieta 45 euro
- wyplaca za kwiecen przyszla na konto 12 kwietnia, biore kurs za euro z 11 kwietnia, zalozmy 4,2zl (zakladajac ze 11 kwiecien to dzien roboczy:))
to robie takie wyliczenie na miesiac
(1500E- (30%*45E) * 30dni) * 4,2zl - 111,25zl= "Kwota za kwiecien do rozliczenia polskiego"
Zgadza sie? Czy moze gdzies robie blad?
Dziekuje za pomoc.
ZulkaM / 2010-03-27 16:48 / Bywalec forum
Generalnie ok. tylko NIE ZAROBKI. Odejmujesz diety i koszty od przychodu brutto, czyli tej kasy której nie widzisz na oczy, a od której odejmowano ci ubezpieczenie czy podatek do zapłaty.
matysek / 2010-03-27 17:00
Tak tak o to mi chodziło, ale dziękuje za uwagę, dotyczącą słownictwa.
Safiya / 87.101.69.* / 2010-03-27 12:42
dodam, że jestem studentką (aczkolwiek nie wiem czy ma to jakieś znaczenie w tym przypadku)
Safiya / 87.101.69.* / 2010-03-27 12:01
Witam, w 2009 roku pracowałam przez 6 tygodni w Holandii. Zarobiłam 2196 euro. Właśnie złożyłam dokumenty o zwrot podatku ale mam pytanie: czy w Polsce różnież muszę się rozliczyć z zarobku w Holandii? Pracowałam na umowę zlecenie. Dodam, że w Polsce nie byłam zatrudniona, jednak do kwietnia 2009 dostawałam rentę zdrowotną w wysokości 400zl jednak z niej nie musiałam się rozliczać, gdyż bodajże automatycznie robił to za mnie urząd. Będę wdzięczna za wszelkie informacje, bo przy ewentualnym niskim zwrocie podatku z Holandii jak jeszcze będzie trzeba płacić coś w Polsce, to nie fajnie, bo przecież tutaj wogóle nie pracowałam...
belladonna / 2010-03-27 13:21 / Tysiącznik profesjonalny
Holenderskie dochody są do wykazania w PIT i nie ma znaczenia czy były inne (polski rezydent musi się z nich rozliczyć, bo wg umowy o UPO podlegają opodatkowaniu w PL)... a inne uzyskane w PL to nie tylko ze stosunku pracy, ale wszystkie podlegające opodatkowaniu (jak renta, emerytura, zasiłek dla bezrobotnych itd).
Rozliczasz się ze wszystkiego w PIT-36 plus PIT/ZG... :)
Safiya / 87.101.69.* / 2010-03-27 14:48
Dziękuję za informację, belladonna. Mam jeszcze jedno pytanie: czy jeżeli w wakacje pracowałam w tej Holandii i przywiozłam na polskie licząć około 4000zł, czy moi rodzice mogą mimo to sobie odliczyć ulgę ze względu na to, że nadal się uczę i nie mam stałego zarobku? Czy te zarobione w wakacje 4000zł skreśla taką możliwość? Z góry dziękuję za pomoc!
belladonna / 2010-03-27 15:02 / Tysiącznik profesjonalny
Twój dochód brutto (a to przychód minus KUP) w całym roku nie może przekroczyć kwoty 3.089 zł, aby myśleć o uldze prorodzinnej (a dochody holenderskie w to wchodzą). Jedynie jeśli dziecko otrzymuje rentę socjalną lub zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny to wtedy rodzice odliczają na takie dziecko bez względu na to ile ma lat, czy się uczy i jakie ma dochody. Ale rozumiem, że renta zdrowotna nie ma nic wspólnego z rentą socjalną? :-)

Najnowsze wpisy