Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
anamnesis / 2010-02-19 23:21
Witam
W roku 2009 od stycznia do konca lutego pracowalam w POlsce na umowe zlecenie, a od sierpnia do grudnia w Anglii. Moje dochody w Anglii byly niskie i pracodawca nie potracal mi podatku z pensji. Nie wiem jak to dokladnie wyglada w Anglii, od jakiej kwoty jest odprowadzany podatek? Jak mam sie rozliczyc? Prosze o pomoc i z gory dziekuje
belladonna / 2010-02-20 11:09 / Tysiącznik profesjonalny
Nie będą Ci potrzebne podatki płacone w Anglii, bo w PIT polskim wykażesz tylko dochód angielski do stopy (o ile po odjęciu diet i KUP takowy wystąpi) :)
pytająca / 83.21.251.* / 2010-02-19 21:30
Witam,
przeczytałam wszystkie pytania i odpowiedzi ale wciąż mam wątpliwość. Mąż przepracował cały ubiegły rok we Włoszech. Czy powinien złożyć jakikolwiek PIT przy założeniu że nie pracował ani jednego dnia w Polsce i nie będzie się rozliczał wspólnie ze mną? Pozdrawiam Edyta
belladonna / 2010-02-20 11:08 / Tysiącznik profesjonalny
Nie, nic nie składa bo dochody włoskie nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i nie mając innych w roku podatkowym nie ma obowiązku składania zeznania. Przy wspólnym PIT, by musiał swoje dochody wykazać do stopy, skoro Ty masz polskie :)
Rok publikacji umowy z Włochami 1989, metoda wyłączenie z progresją :)
pytająca / 83.9.177.* / 2010-02-21 09:31
Serdecznie dziękuję za pomoc i informację :)
kubalaa / 2010-02-19 13:26
Witam, pracowałem w Anglii w okresie od 07/2006 do

10/2006 oraz 06/2007 do 01/2010. Nie rozliczyłem się z

podatku w Polsce za te okresy czasu, nie zgłosiłem tego

do urzędu skarbowego, nie otrzymywałem również rzadnych

zasiłków czy dopłat w Polsce. W Anglii byłem zatrudniony

przez pracodawce. Teraz po powrocie do Polski,

otrzymałem od H&M revenue druk E301(zaświadczający okres

mojego zatrudnienia w UK i pozwalający uzyskać zasiłek w

Polsce) chciałbym spróbować otrzymać polski zasiłek. Czy

jest możliwe otrzymanie tego zasiłku, mimo to że nie

zgłosiłem swojej pracy w UK? Słyszałem o abolicji

podatkowej, czy to również dotyczy mnie? Chciałem dodać,

że podczas swojej pracy w UK, byłem studentem w Polsce.
Bardzo dziękuje za pomoc oraz pozdrawiam.
mk99 / 83.4.92.* / 2010-02-19 15:28
Witam,
musisz zarejestrować się jako bezrobotny w PUP-ie,oraz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy .Skoro już masz E301 to powinieneś szybko otrzymać zasiłek, ważny jest powód rozwiązania umowy zaznaczony na E301-jeśli jest z winy pracodawcy lub za porozumieniem stron z powodu klimatu ekonomicznego zasiłek przysługuje przez 6 miesięcy, jak sam się zwolniłeś to po 3miesiącach od zarejestrowania,możesz otrzymać zasiłek na 3 miesiące.
Abolicja dotyczyła jedynie lat 2002-2006 i nie możesz już z niej skorzystać.Czas już minął.Możesz złożyć zaległe zeznanie za 2006 i zapłacić odsetki jeśli oczywiście w zeznaniu wyjdzie jakiś podatek lub możesz się nie przyznawać.Powodzenia
kubalaa / 2010-02-20 00:38
dzięki za info, jesteś pewien tego ze jezeli sam się zwolniłem dostane tylko na 3 miesiące? Jeżeli tak nie wiem czy jest warto to wogóle robić.
mk99 / 83.24.74.* / 2010-02-20 11:59
Dopytaj w Urzędzie Pracy.Jak wróciłem rok temu to tak właśnie było.Po ok 3 miesiącach od zarejestrowania otrzymałem E-301i dopiero wtedy otrzymałem zasiłek na 6 miesięcy,odchodząc dogadałem się z pracodawcą i powodem rozwiązania umowy jest pogarszający się klimat ekonomiczny, natomiast żona mogła otrzymać zasiłek na 3miesiące(sama się zwolniła) i nie skorzystała ponieważ nie miała siły biegać do UP...
belladonna / 2010-02-20 11:16 / Tysiącznik profesjonalny
A nie jest tak, ze okres zasiłku zależy od bezrobocia? W mieście, w którym już nie mieszkam zasiłek od dawna jest skrócony do 6 miesięcy, ale w powiecie, pod który teraz podlegam jest nadal przez 12 miesięcy :-)
ZulkaM / 2010-02-19 15:33 / Bywalec forum
A rozliczenie za 2006 r będzie obejmowało pewnie dopłatę do podatku, ale już za 2007 - 2010 jesli nie miałeś inny dochodów w Polsce, to zeznań nie musisz składać - zmieniła się umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.
YOyomm / 2010-02-17 17:00
stypendium socjalne mieszkaniowe i żywieniowe . i własnie mam co do tego jeszcze pytanie . To co zarobilam wlicza mi sie do dochodu? Slyszalam o mozliwosci ujecia moich zarobków jako podatek utracony ... nie chcialabym stracic stypendium na uczelni..czy da sie cos zrobic ?
YOyomm / 2010-02-16 16:43
Pracowałam w wakacje 2009r w Holandii. Uzyskałam tam dochód w wysokości 2739euro. zapłaciłam tam podatek w wysokości 283 euro . koszty ich uzyskania to 129 euro . Dodam ze dochód tam uzyskany to mój jedyny dochód za ten rok , jestem studentka i dostaje stypendium w wysokości 430 zł. W Holandii płaciłam za mieszkanie . Pracowałam tam tylko 40 dni . czy musze sie rozliczac w Polsce za dochód tam uzyskany? Jeśli tak to na czym to polega co mogo odliczyc i jak to jest z dietami czy tez moge odliczyć ?
belladonna / 2010-02-16 19:47 / Tysiącznik profesjonalny
Nie wiem o jakim stypendium piszesz, bo nie wszystkie są zwolnione z podatku.... niektóre tylko do wysokości 380 zł w miesiącu (ale do końca lutego jeśli już to dostajesz PIT-8S).
Dochody holenderskie wykazujesz w PIT. Będzie to PIT-36 plus PIT/ZG i ewentualnie PIT/O na ulgę abolicyjną (o ile będzie konieczny). Jak w 2009 będą tylko holenderskie to podatek wyjdzie ZERO, a wszystko sprowadzi się jedynie do rozliczenia PIT-a :)
piola76 / 84.10.144.* / 2010-02-15 18:26
A jak wygląda sprawa z Norwegią?Pozdrawiam
belladonna / 2010-02-15 19:33 / Tysiącznik profesjonalny
Wyłączenie z progresją przy dochodach mieszanych lub brak konieczności rozliczania się mając w roku podatkowym tylko dochody norweskie (bo one nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i nie mając innych dochodów w roku podatkowym nie trzeba je nigdzie wykazywać) :)
kamila_24 / 2010-02-25 15:47
Mam pytanka :
1. Moj chlopak pracuje tylko w holandi przez dwa lata i nie uzyskuje dochodow z polski ale jest zameldowany w polsce, rozlicza sie tylko z holenderska z karbowka jesli nie rozliczy sie teraz z polska za rok 2009 czy nasza skarbowka znajdzie takie nieprawidlowosci ??
2.A co zrobic jesli nie posiada sie zadnych dowodow ze pracowalo sie w holandii procz jarografu i nr. sofi tzn. nie posiadam solarisow bo dostawalam tyg. wyplaty a solraisy gdzies mi przepadly :)
pozdrawiam
BartoszR, / 83.2.137.* / 2010-02-15 13:12
Ja mam też prośbę o podpowiedż,jestem uczniem i w czasie wakacji pracowałem legalnie we Francji.Gdzie mam się rozliczać i w jaki sposób?Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję.
ZulkaM / 2010-02-15 14:56 / Bywalec forum
Francja - metoda wyłączenia z progresja. Więc jeżeli w 2009 r nie osiągnąłeś żadnych innych dochodów w Polsce, to nie musisz składać rozliczenia. Dochody osiągnięte tylko we Francji są zwolnione z opodatkowania w Polsce.
BartoszR, / 83.2.137.* / 2010-02-22 19:02
Bardzo Ci dziękuję Zula za jasną informację,a wiesz może czy z francuskiego us należy mi się zwrot podatku bo widzę tutaj na necie ogłaszają się rożne firmy ktore oferują usługę rozliczenia i zwrotu podatku za pracę za granicą.Niestety nie mogę znaleźć firmy ktora rozlicza Francję.Może Ty lub ktoś z forum zna taką firmę?
ZulkaM / 2010-02-22 19:40 / Bywalec forum
chyba nawet nie masz co sobie głowy zawracać, bo jak pracowałeś tylko przez wakacje, to prawdopodobnie nie odprowadzałeś żadnego podatku. We Francji obowiązuje 5-cio stopniowa skala podatkowa ogłaszana co roku a w 2008 była taka:
FRANCUSKA SKALA PIT W 2008 ROKU
Skala podatkowa rozciąga się od 0 do 40 proc. przy dochodzie:

• do 5687 euro - 0 proc.

• powyżej 5687 do 11 344 euro - 5,5 proc.

• powyżej 11 344 do 25 195 euro - 14 proc.

• powyżej 25 195 do 67 546 euro - 30 proc.

• powyżej 67 546 euro - 40 proc.
BartoszR, / 83.2.137.* / 2010-02-23 17:26
Bardzo dziękuję Zula za fachową odpowiedź, zasyłam pozdrowienia.
kamila_24 / 2010-02-24 21:32
witam!
Mam pytanko...
Od stycznia 2009 do poczatku lipca bylam na stazu w polsce potem pojechalam do Hoolandii
i pracowalam tam do listopada od lipca
i mam pytanko bylam u ksiegowego i mi powiedzial ze musze z holandii rozliczyc sie tez w polsce ok ale czy potem bede mogla sie z tego samego rozliczyc w holandii bo w polsce napewno wyjde na 0 a w holandii moge troche dostac zwrotu.....Ale boje sie ze jak sie rozlicze w polsce z jarografu to ze nie bede mogla sie mrozliczyc w holandiii
PROSZE O PILNA ODP
belladonna / 2010-02-24 21:37 / Tysiącznik profesjonalny
W Polsce się rozliczasz ze wszystkich dochodów (nieograniczone obowiązki podatkowe), a w Holandii tylko z holenderskich (ograniczone obowiązki podatkowe) :)
kamila_24 / 2010-02-24 21:50
Aha to to nie ma co sie martwic mam sie w polsce rozliczyc z jarografu i w holandiii??
Dzieki za odpowiedz:)
Rafchmielewski / 2010-02-10 22:22
Szczere słowa uznania dla Belladonny za cierpliwe, wieloletnie, skuteczne, bezinteresowne i czyniące wiele dobra dzielenie się własną wiedzą! Takich osób nie spotyka się często!
Rafał
mania21 / 88.199.36.* / 2010-02-12 11:32
Witam!!!!
Na stałe pracuję w Polsce, a w czasie urlopu pojechałam do Holandii dorobić.
czy muszę się roziczyć z fiskusem polskim????( moj urlop--moja sprawa:))
ZulkaM / 2010-02-12 13:24 / Bywalec forum
Musisz się rozliczyć. Twój urlop - twoja sprawa, ale Twoje dochody to już sprawa skarbówki.
belladonna / 2010-02-12 21:03 / Tysiącznik profesjonalny
A rozliczasz się metodą proporcjonalnego odliczenia z ulgą z art. 27g (wykazując WSZYSTKIE dochody) :)
ja82 / 194.187.74.* / 2010-08-06 13:31
Witam!
Moje pytanie jest trochę podobne do powyższych, ale jestem trochę zdenerwowana i naprawdę potrzebuję fachowej odpowiedzi. Od 01.2009- 05.2009 pracowałam w Niemczech. Od 09.2009 do teraz pracuję w Polsce. Rozliczyłam się grzecznie z fiskusem w Niemczech i w Polsce. Nie zgłosiłam jednak dochodów z Niemiec. Źle zinterpretowałam ustawę. Nie wiem co mam teraz zrobić? Złożyć czynny żal i kolejny raz PIT? Czy będę musiała płacić karę? Bardzo dziękuję za Państwa pomoc!
Pozdrawiam
belladonna / 2010-08-06 16:36 / Tysiącznik profesjonalny
Ponieważ w roku 2009 uzyskałaś dochody polskie i niemieckie, to w PL (bo raczej tutaj Twoja rezydencja) powinnaś rozliczyć wszystkie, a w Niemczech tylko niemieckie. Musisz skorygować PIT polski, rozliczyć się w PIT-36 plus PIT/ZG wykazując też dochody niemieckie do stopy... jeśli wyjdzie podatek, to zapłacisz go z ewentualnymi odsetkami (jeśli takowe wystąpią) i tyle :)
Skorygowany PIT należy złożyć z pismem wyjaśniającym (jaki jest powód korekty) :)
ja82 / 194.187.74.* / 2010-08-09 09:30
Bardzo dziękuję za pomoc! Mam nadzieję, że uda mi się wszystko załatwić jeszcze przed urlopem i pojadę na niego z lekkim sercem :) Pozdrawiam
dziub / 83.15.252.* / 2010-02-10 16:01
a jak jest z przekazywaniem informacji przez urzedy w polsce i w anglii, czy jesli rozliczam sie w polsce i w angli to te panstwa wymieniaja sie tymi informacjami w zwiazku z podwojnym opodatkowaniem ?? takie glupie pytanie ale prosze o odpowiedz
alana / 83.15.252.* / 2010-02-09 23:42
moze to glupie pytnie ale w jakiej kolejnosci powinnam sie rozliczyc, najpierw w polsce a pozniej w anglii czy odwrotnie ?? a moze to nie ma znaczenia ?
ZulkaM / 2010-02-10 15:15 / Bywalec forum
Według terminów, w Polsce do 30-04-2010, w Anglii chyba do maja jest rok podatkowy.
tomaso6 / 87.205.184.* / 2010-02-09 14:21
Witam. Pracowałem we Włoszech w latach 2002,2003,2004 - posiadam CUD za wszystkie te lata.
Czy istnieje możliwość zwrotu podatku za ten okres pracy za granicą ?
emmm / 83.15.252.* / 2010-02-09 10:44
od lipca do grudnia 2009 pracowalem w anglii, w polsce od stycznia do wrzesnia 2009 pobieralem rente rodzinna jak mam sie rozliczyc? chcialbym uniknac nieprzyjemnosci, prosze o pomoc
belladonna / 2010-02-09 18:02 / Tysiącznik profesjonalny
PIT-36 plus PIT/ZG. Angielskie wykażesz do stopy, a polskie beda opodatkowane wg stopy procentowej, a nie skali. Metoda wyłączenia z progresją :)
emmm / 83.15.252.* / 2010-02-09 22:40
czyli nie powinno byc zadnych problemow :) bo czytalem o jakis zaliczkach na podatek i zdezorientowany juz jestem przez te wszystkie przepisy, dziekuje za tak szybka odpowiedz
lordmrT / 87.105.214.* / 2010-02-08 22:07
pracowalem w grudniu 2008 r i od stycznia do czerwca 2009 w niemczech na swojej gewerbie , w tym samym czasie mialem zatrudnienie przez caly rok w polsce , tam bede za chwile odprowadzal podatek za oba lata i bede uwzglednial dochody z polski bo tak mi kazal moj ksiegowy z niemiec , co zrobic przy rozliczaniu podatku w polsce?? czy bede placil tutaj tez podatek za dochody z z de i pl?? i jesli tak to jakiej wysokosci to bedzie podatek?? blagam o rade bo az mi sie c**** zrobilo jak tu poczytalem ;/
ZulkaM / 2010-02-08 23:15 / Bywalec forum
Skoro tak Ci kazał niemiecki księgowy, to znaczy że jesteś polskim rezydentem. Ponieważ dochody niemieckie są zwolnione z opodatkowania w Polsce, to rozliczając się w kraju dochody nienieckie wykazujesz tylko do stopy procentowej od dochodów polskich. W Polsce pewnie odprowadzano podatek od twoich dochodów, więc dopłata będzie niewielka - w zalezności od tego jak duże były dochody nienieckie.
rf_m / 2010-02-08 21:54
Proszę o informację
pracuję i mieszkam razem z córką w anglii, chciałabym się rozliczyć razem z mężem (pracuje w polsce) w polsce. Chciałabym wiedzieć czy:
- zsiłek na dziecko, który otrzymuję w anglii muszę wliczyć do dochodu,
- benefit za niskie dochody, także muszę wliczać w dochody,
- jeżeli pracuję nie na kontrakcie, a przez agencje pośrednictwa pracy, w związku z tym zdarza się że nie jestem w pracy pięć dni w tygodniu, to czy muszę pamiętać ile to było dni, żeby odliczyć diety,
- czy obowiązuje nas zasada, że razem odliczyć możemy się tylko wtedy kiedy 75% dochodów to są dochody uzyskane w polsce,
- czy są jeszcze jakieś dodatkowe zasady, które należy uwzględnić.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
ZulkaM / 2010-02-08 23:11 / Bywalec forum
" Istnieje możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem, który nie ma miejsca zamieszkania w Polsce (jest rezydentem innego kraju), jeżeli małżonkowie osiągnęli podlegające opodatkowaniu w Polsce przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75 proc. całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych."
Czyli, niestety 75% całości waszych przychodów musi stanowić przychód polski.
Zasiłek na dziecko / angielski/ jest zwolniony z podatku i nie wchodzi do dochodów.
Benefit za niskie dochody nie jest doliczany do dochodów angielskich.
Diety odliczasz za kazdy dzień przebywania , czyli nie musisz liczyć oddzielnie.
rf_m / 2010-02-09 21:20
Bardzo dziękuję za informację.
Chciałabym wyjaśnić dodatkowo, że mój mąż mieszka i pracuje w polsce, tylko ja z córką wyjechalam do anglii.
Przepraszam, że dopytuje ale znalazłam różne interpretacje i opinie na temat konieczności doliczania benefitów do dochodów wykazywanych polskiemu fiskusowi - czy napewno nie trzeba ich doliczyć.
Czy dobrze zrozumiałam - nawet jeżeli w tygodniu nie przepracowałam wszystkich dni, czyli miałam przestoje w pracy to czy mogę odliczać diety za każdy dzień tego tygodnia. Dodatkowo jak wygląda sytuacja w przypadku nieprzepracowania ani jednego dnia w tygodniu.
Dziękuje za pomoc.
ZulkaM / 2010-02-09 21:47 / Bywalec forum
Na pewno - benefitu na dziecko nie dolicz się do przychodów. I na pewno diety za każdy dzień pobytu odliczasz. Pamiętaj też - masz pracę przez agencję - że jeśli agencja potrąca Ci za dojazdy do pracy / czyli ich transport, to możesz to odliczać zamiast kosztów uzyskania przychodu - wychodzi więcej.
rf_m / 2010-02-11 09:32
Przepraszam, że drąże temat - dzwoniłam na infolinie Krajowej Informacji Podatkowej, dowiedziałam się, że:
- benefity uotrzymywane w anglii należy doliczyć do dochodu w polsce, jako podstawę podano mi art. 21 ust. 1 umowy o unikaniu podwujnego opodatkowania pomiędzy polską i wielką brytanią,
- to samo dla dodatku za niskie dochody.
Sprawdziłam i zgodnie z naszymi przepisami podatkowymi dodatki rodzinne nie są u nas opodatkowane, a więc przynajmniej zasiłek na dziecko nie powinien być doliczany do dochodu. Posliego odpowiednika zasiłku za niskie dochody nie ma więc nie mam pewności co z nim.
Czy może mieć tu zastosowanie art. 24 ust. 1 umowy?

Proszę o odpowiedź, bardzo chciałabym poprawnie wypełnić PIT ale nie chciałabym wzbogacać państwa moim kosztem:-)
Dziękuję
ZulkaM / 2010-02-11 11:51 / Bywalec forum
W/g moich konsultacji z ubiegłego roku w swoim urzędzie skarbowym, ani jedno ani drugie świadczenie nie powinno być doliczane do dochodu, gdyż w Anglii nie podlegają one opodatkowaniu. Dodatek za niskie dochody to w Anglii jest po to, żeby można było odprowadzać podatek, a pracodawcy ten podatek odprowadzają. Więc dla ciebie jest to jakby wyrównanie za pobrany podatek, który od zbyt małych dochodów nie powinien być pobierany ale pobrany być musi. Więc z jednej strony dodają ci benefit a z drugiej zabierają podatek. Zadzwoń do swojego urzędu, bo w razie kontroli to oni będą interpretować twoje dochody, ale poproś o rozmowę z kierownikiem działu podatków - nie z jakąś panią inspektor i sprawa będzie jasna.
A ten art.21 ust.1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który podała ci pani na KIP, to jakieś totalne nieporozumienie - nijak to sie ma do twoich dochodów.
tomasz44 / 188.90.109.* / 2010-02-07 21:58
prosze o pomoc
w polsce jestem rolnikiem place tylko podatek rolny nie skladam zeznania podatkowego(nie przyszlo mi to do glowy)
w holandii otworzylem firme rolna w 2005 roku sa odliczenia i place podatek przebywam takze wiekszosc czasu w holandii dodatkowo w 2009 bylem zatrudniony w holandii czy moge byc postrzegany w obu tych krajach jako rezydent podatkowy czy moge byc wciaz rezydentem polskim czy mam tez skladac PIT-y co robic czuje sie zwiazany z polska choc ostatnio obawiam sie fiskusa i zastanawiam czy moge zmienic rezydencje na holenderska i czy sprawe rezydencji przy dzialalnosci okresla tez ilosc dni w roku spedzonych w nl ( wg holenderskiego us tak ) oraz jakie podatki powinienem zaplacic w polsce w ciagu tych lat?
pomozcie prosze
ZulkaM / 2010-02-08 18:37 / Bywalec forum
Podatek dochodowy od osób fizycznych NIE dotyczy przychodów osiąganych z produkcji rolnej za wyjątkiem "działów specjalnych produkcji rolniczej" ani w Polsce ani w Holandii - umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak jeśli w Holandii byłeś zatrudniony dodatkowo w ramach umowy o pracę, umowy agencyjnej itp, to te dochody musisz rozliczyć w Polsce i złożyć zeznanie pit-36 i zał. pit Z/G. korzystając oczywiście z ulgi abolicyjnej - więc najprawdopodobniej podatku nie zapłacisz. Ponieważ w kraju masz gospodarstwo rolne, więc us uzna Cię najprawdopodobniej za rezydenta polskiego.

Najnowsze wpisy