Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
Funcik / 83.25.68.* / 2006-02-22 21:32
Cała ta dyskusja dowodzi podstawowej prawdzie - polski fiskus jest pazerny, jak chyba żaden inny, a do tego zarozumiały (w domyśle "ten głupi UK Inland Revenue nie umie ściągać podatków, Polakom przepuszcza, więc to my tych sk... opodatkujemy"). A z drugiej strony pokazuje, jak to ci pseudoprawnicy z "Gazerty Prawnej" etc. pisza chyba artykuły sponsorowane przez ministerstwo Finansów, bo jest tam tyle głupot, że aż boli głowa. Umowy są dość klarowne, a wszelkie sprawy związane z PIT zamykają się w latach podatkowych, więc pieprzenie Usów, że jeśli się jest w UK nawet kilka lat i tam ma się miejsce zamieszkania (nie jest to równoznaczne z zameldowaniem, bo tego w UK nie ma, a można miec w tym samym czasie stały meldunek w Polsce!!!), pracuje legalnie, a centrum interesów życiowych jest w Polsce zakrawa na skandal. Proponuję mimo wszystko się troche wyluzować - szkoda zdrowia!
Ka / 86.143.173.* / 2006-03-20 19:01
Calkowicie sie zgadzam, po prostu nie nalezy wracac i juz :), a co z Polakami ktorzy wyjechli 10-15 lat temu? Co teraz po przyjezdzie do Pl musza placic podatek za te wszystkie lata? A po za tym to jakas dyskryminacja niby Unia a tu ci zo zarabiaja w euro maja lepiej niz ci co w funtach? (albo jeszcze lepiej Dunska waluta gorsza niz Niemiecka?)
Pawel - tolken / 213.184.193.* / 2006-02-22 08:03
yo. pracuje w Norwegii, na kierowniczym stanowisku. place ok 27% podatku miesiecznie. w Polsce wczesniej nie pracowalem. Podobno jesli w danym roku nie pracuje w Polsce to nie musze wykazywac dochodow z zagranicy za ten rok. a nawet jesli to skoro w polsce zaplacilbym 19% a w norwegii place 27 to czy US odda mi te 8%?? heehehe
ja / 83.109.133.* / 2006-03-25 17:09
w Polsce zaplacilbys wiecej niz 19 procent podatku.
c / 88.106.54.* / 2006-02-28 23:45
nie wierze ze by ci oddali, ale jesli chca brac to powinni i oddawc, przepis powinien dzialac w 2 strony. pozdr
szymon ka / 153.19.99.* / 2006-02-23 12:38
no nie koniecznie bo polski fiskus pzrelicza to na zlotowki wiec relatywnie na nasze realia zarobiles wiecej. poza tym w polsce progi podatkowe sa zamorozone od kilku lat dlatego kwota wolna od podatku tez jest mniejsza jak nie najmniejsza. czyli tak naprawde przypuszczam ze jeszcze bys doplacil ;]
GoT / 194.192.195.* / 2006-02-22 14:23
niestety nie dziala to w druga strone :)
figa / 83.29.23.* / 2006-03-25 18:46
pracując tylko w Norwegii nie mając dochodów w Polsce nie trzeba sie rozliczac - umowa o wyłączeniu z progresja
pablop / 83.17.26.* / 2006-02-18 23:54
w koncu w koncu jedyny sensowny artykul
jezeli chodzi o podwojne opodatkowanie i jego unikanie
nie zadne zstraszenie gratuluje autorowi.
Co do pytan podspodem to odpusccie sobie US wiekszosc nie ma bladego pojecia o dzialaniu prawa ani o kolejnosci stosowaniu prawa umowa next ustawa i warto przeczytac dobrze umowy to do wszystkich nie tylko do pracujacych w GB pozdrawiam i trzymajcie sie
PS
wiekszosc z was i tak nie musi placic podatku w polsce mimo tego ze urzednicy strasza
art 14 umowy pomiedzy GB a PRL
korbeen / 81.190.19.* / 2006-02-21 15:51
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=1189
madzia / 83.151.195.* / 2006-02-18 19:53
Oto moja rozmowa z urzedniczka US z miejscowosci, w ktorej jestem zarejestrowana:

Ja: czy musze sie rozliczac z dochodow osiagnietych w Wielkiej Brytanii?

US: gdzie jest pani miejsce zamieszkania? I czy pani poinformowala nas o tym w NIP3?(poniewaz niestety mam w Polsce nr nip, wiec widnieje w ich ewidencji….)

Ja: nie, nie zlozylam aktualizacji NIP3 w 2005 r

US: to znaczy, ze musi sie pani rozliczyc za poprzedni rok, gdyz pani adres zamieszkania pozostawal wciaz tutaj, wiec wciaz podlega pani pod nasz US

Ja: czy jesli zloze ta aktualizaje w tym roku i podam moj zagraniczny adres zamieszkania to czy w nastepnym roku bede musiala sie rozliczac?

US: nie, poniewaz bedzie pani podlegac pod US(IR) wg pani miejsca zamieszkania, ale za rok 2005 musi sie pani rozliczyc z nami. My dostajemy informacje na temat osob pracujacych za granica, wiec jesli sie pani nie rozliczy, US wezwie pania do zaplaty.

Ja: czy musze skadac jakies oswiadczenie, ze moje centrum interesow zyciowych przenioslam do Anglii i w zwiazku z tym podlegam ograniczonemu obowiazkowi podatkowemu? I czy musze sie wymeldowac z Polski?

US: nie musi sie pani wymeldowywac. Wazne jest miejsce zamieszkania i zamiar pozostania poza granicami kraju. A jesli chodzi o oswiadczenie to moze pani zlozyc takie oswiadczenie, ale nie musi, poniewaz nigdzie nie jest napisane, ze musi pani to zrobic.

Ja: ok, ale czy moge byc pewna, ze za x lat US nie wezwie mnie do rozliczenia sie z moich dochodow zaganicznych?

US: nie moze pani wymagac od urzednika skarbowego interpretacji prawa, gdyz kazdy moze interprtowac to prawo na wlasny sposob…, a my jeszcze nie mamy wewnetrznych przepisow, co dokladnie mamy robic w takich sytuacjach. Wiec jesli pani chce moze pani wyslac zapytanie do MF w Warszawie (wymagany znaczek skarbowy-5zl) o interpretacje prawa, opisujac pani sytuacje i podajac pani stanowisko w tej sprawie. Ale nie musi pani tego robic, wystarczy ze wysle pani do nas aktualizcje NIP3 i juz pani nie bedzie podlegac pod nasz US.

Hmmmm........
Wiec jak widzicie, co wynika z tej rozmowy? Za poprzedni rok musze doplacic jakis 1000£, a pozniej to nie wiadomo.... trzeba chyba wyslac to zapytanie do MF i w razie czego.... bede miala tzw list zelazny, ktory uchroni mnie od roznych sankcji karnych skarbowych na przyszlosc...
Wodnik / 83.29.47.* / 2006-03-04 08:51
MIałem podobna sytuację,tylko,ze mnie udzielonon jeszcze informacji,że MF w W-wie ma 6 miesięcy czasu na udzielenie odpowiedż..A co do tego czasu?
I jak to jest US w którym mamy robic rozliczenie nie potrafi udzielic pełnych informacji,odsyła nas do MF,a potem ma sprawdzić poprawność naszego rozliczenia?A podobno nieznajomosć przepisow nie zwalnia od odpowiedzialnośi
czy tylko jedną strone.Brawo dla osoby która wymyśliła to nazewnictwo "CENTRUM INTERESOW ŻYCIOWYCH"-no jakież to piękne!!!. To jedz za granice tyraj tam i płać tam za mieszkanie, wyżywienie dojazdy,podatki,reszte pośli na spłacenie długów w kraju i na opłaty CIŻ bo zostawiłeś tu rodzine która tez musi zrobić tu opłaty.Ukochany kraj umiłowany kraj,ukochany jedyny nasz polski!!!!!!!!
waga / 194.83.84.* / 2006-02-27 13:56
Takie bezprawie to tylko w Naszej kochanej zlodziejskiej Polsce jest mozliwe
lucy / 212.126.3.* / 2006-02-23 08:34
Byłam też w US z podobnymi pytaniami. Dostałam podobne odpowiedzi - na okrągło.
Ja i tak wiedziałam więcej od tych pań udzielających mi informacji???? a raczej gapiących się na mnie jak wół na malowane wrota.
Postanowiłam więc napisać list do Urzędu Skarbowego.
Jestem ciekawa odpowiedzi.
kumita / 81.151.221.* / 2006-02-17 23:35
A ja jak wszyscy też mam pytanie?
Jakie są szanse że po powrocie do polski US dowie się że pracowałem za granicą. Czy Brytyjski Revenue skontaktuje się z US i powie im o moim powrocie i zarobkach tutaj? No bo jeśli nie to jakim cudem oni się dowiedzą, ja im nie powiem.
tomazy / 217.41.62.* / 2006-02-21 10:38
czesc z tego co wiem to nie ma sensu skladanie niczego do us o zarobkach za garnica np GB poniewz us sam musi sie o to postarac o wiadomo nam ze brk im ludzi wykwalifikowanych w jezyku angielski z reszta revenue udziela tylko takich informacji jezeli dany podatnik jest juz scigany prze\z sad !!!! a wiec dobra rada nie wychylac sie z niczym przed us .pozdrawiam
aaaaaaa / 80.50.190.* / 2006-02-16 22:34
Jeżeli chcesz osobiście coś zmienić w kwestii płacenia haraczu dla polskiego fiskusa podpisz petycję do Minister finansów Zyty Gilowskiej. Akcja jest organizowana przez Polonię w Anglii i czasopismo polskie "Goniec". Druk ten znajdziesz na stronie wwww.goniec.com/petycja.
Nie daj się okradać z ciężko zarobionych pieniędzy na obczyźnie !!!!!!!
fooooooooooooooo / 83.70.166.* / 2006-02-16 21:43
Mam pytanko....
Pracuje w Irlandii od dwoch lat, niepracowalem wczesniej w Polsce..Mam wiecej anizeli tutejsza minimalna lub srednia krajowa - oplacam podatki reguralnie co tydzien...A pytanko moje to czy po powrocie do Polski - ktory planuje po uplywie 3-5ciu lat , bede musial ujscic jakis podatek...Jestem wymeldowany w Polsce) ale posiadam konto bankowe a na nim pare groszy...Czy to konto - niekomplikuje sytuacji ? Czy przez nie - bede musial ujscic podatek w Polsce ?.........Zgory dziekuje - pozdrooo.!!
Funcik / 83.25.135.* / 2006-02-23 07:22
Już gdzies to było napisane wcześniej - z Republiką Irlandii umowa jest inna, niz z UK. Dochody tam osiagane są w Polsce zwolnione z podatku, więc jeśli nie masz dochodów w Polsce, więc nawet nie składasz PITa. Ale jesli taki dochód w Kaczpospolitej osiagniesz, to stosujesz metodę "wyłączenia z progresją".
robert / 62.171.194.* / 2006-02-16 13:29
witam
mam pytanie moze sie ktos orientuje jak moja sytuacja wyglada w Urzedzie skarbowym
mianowicie czy pracujac dla agencji pracy jako temp. worker trzeba zaplacic od tego podatek w polsce?(przyjechalem do uk we wrzesniu i do grudnia pracowalem na tzw emergency national insurace number, akurat tak sie sklada ze od stycznia wg angielskiego prawa pracujac 40 h tyg musze posiadac staly numer NI (permanent national insurance) ) czy w takiej sytuacji jestem zobowiazany zaplacic rowniez za ubiegly rok od wrzesnia do grudnia??? prosze o pomoc poniewaz urzad skarbowy w miom miescie nie ma pojecia ;((( dalej idac zalozylem staly numer NI ale nie chce zostac na stale w anglii czyli wg logiki (mojej oczywisicie) powinienem zaplacic tylko od stycznia do kwietnia mam racje ???
pozdrawiam serdecznie i licze na pomoc
niestety nie mam stalego dostepu do forum wiec prosilbym o roztrzygniecie mojego problemu na adres : robertgrobelny@gmail.com
eldaniel / 85.210.20.* / 2006-02-13 14:15
Witam. Opisałem swoją sytuację Urzędowi Skarbowemu właściwemu dla mojego miejsca zamieszkania gdy jeszcze byłem w Polsce. Otrzymałem odpowiedz korzystną dla mnie czyli że nie muszę się rozliczać w Polsce. Tylko że nie wspomniałem że mam konto w mBanku, w zasadzie funkcjonuje ono na zasadach ROR-u. Pytanie moje brzmi: czy wpływa to jakoś na moją sytuację? Jest to jedyny ślad jaki pozostał za mną w Polsce. Pytam gdyż wyczytałem że
podatki w Polsce należy zapłacić jeżeli się osiąga w Polsce dochody z lokat czy akcji. Tylko że to nie jest lokata tylko ROR, a druga kwestia że chyba konto bankowe mogę mieć na całym świecie i to nie znaczy że tam muszę też sie rozliczać z tego co zarobię w Wielkiej Brytanii. Kolejna kwestia ... czy US jest w stanie się dowiedzieć w ogóle że mam takie konto, gdy teraz złożę NIP-3 i w polu w którym należy wpisać nr konta do wszystkich zwrotów pieniężnych z US zaznaczę pole REZYGNACJA. Będę ogromnie wdzięczny
za odpowiedź.
Marcin P. / 62.255.64.* / 2006-02-09 17:56
"Polscy pracodawcy martwią się masową ucieczką wykwalifikowanych pracowników - pisze w czwartek brytyjski dziennik "Financial Times" obok informacji o przedstawionym w środę w Brukseli raporcie dotyczącym otwarcia rynków pracy w starych krajach UE".
Ale czy jest ktokolwiek kto sie dziwi dlaczego tak jest?Chyba jednak nie!
POLSKO CZEKAJ DALEJ,AZ W KONCU STRACISZ CALY URODZAJ!
nymph / 83.29.169.* / 2006-03-20 11:55
Niedługo będzie w polsce:
"OSTATNI GASI ŚWIATŁO"
Sasiad z dolu / 62.255.64.* / 2006-02-08 01:11
Dokladnie.Marcin ma racje.Troche sie zagolopowales tylko z Absurden Totalnym.W Polsce spotkac sie mozna z wiekszymi sytuacjami absurdalnymi.Ale ta tez wymaga glebszego rozpatrzenia.Sam zaraz sobie policze ile ja ewentualnie bym zaplacil gdybym do kraju zamierzal wrocic .Kiedys...
Marcin P. / 62.255.64.* / 2006-02-08 00:45
Chcialem jeszcze poruszyc pare kwestii o ktorych wczoraj zapomnialem. A mianowicie to ze w beznadziejnej sytuacji znajduja się ci którzy zarabiaja duzo(automatycznie zaplaca spory podatek),niestety duzo kosztuje ich zycie, maja rodziny[zony,które musza wychowywac dziecko(dzieci) nie mogą przeciez jednoczesnie pracowac], placa za wynajem,lub splacaja mieszkanie(co jest trudne,ale niektórym się udalo) ,maja samochod, czyli same podstawowe dobra, i oczywiście po zaplaceniu podatku w Anglii nie zostaje im nic,często schodza tez ponizej zera,bo przeciez nie wszystkim się powodzi jak się niejednemu moze wydawac.To w takim razie jak np.po 5 latach pobytu maja zaplacic minnimum 30,inni nawet 100 i wiecej tys.zl.(w zaleznosci od dochodow) podatku w Polsce,chyba tylko kredyt ich ratuje,i jednoczesnie totalnie przygniecie,ponieważ w zyciu go nie splaca, czyli w takim przyadku powstaje Absud Totalny! Innym sposobem na unikniecie podwojnego podatku wedlug niektorych może być powrot do pracy na czarno(jednak to nie wyrobi
nam lat do pozniejszych swiadczen emerytalnych,ale czy wtedy nie lepiej odlozyc co sie da do banku szwajcarskiego i samemu zadbac o fundusze na starosc),który był tak popularny przed wejsciem do unii,a co na pewno nie spodobaloby się angielskim wladzom.Tak wiec mamy Absurd Totalny nr.2! Z tym Zegnaj Polsko nie bedzie tak dokladnie,poniewaz bede przyjezdzal czesto,ale tylko jako turysta,zostawiajacy naprawde niewiele w porownaniu z tym gdybym mial swobode inwestowania,bez ryzyka placenia 2go absurdalnego podatku. I jeszcze jedno, jesli kogos nieskorumpowanego i niepustego urazilem slowami PUSTA i SKORUMPOWANA WLADZA to bardzo przepraszam,ale wszyscy wiemy za o takich ludzi w tych Polskich czasach cholernie ciezko!!!
Marlenka / 172.209.117.* / 2006-02-07 12:13
A co ja mam zrobic??? Pracuje w Angli od 8miesiecy,podatku nie place bo nie ukonczylam 21roku zycia.W Polsce nie zarobilam nic w 2005r. Nie mam takze NIPu, nie rozliczalam sie jeszcze nigdy w Polsce.Co mam zrobic?Musze sie rozliczac?Pomozcie! Prosze!
aligo / 212.122.212.* / 2006-03-20 18:22
Marlenko,wg mojej wiedzy musisz rozliczyć sie w Polsce występując jak kazdy z nas rownolegle o NIP.Chyba,że uda Ci się uzyskać w UK status rezydenta(pracowałaś legalnie, minimum 183 dni w Anglii?, byłaś w Polsce wymeldowana,nie masz w kraju żadnej pokażnej własności,czyli udowodnisz,że Anglia jest Twoim centrum interesow życiowych.Tak na prawdę wstrzymaj się ten rok,przeczekaj,bo mozna wykorzystać chyba róznice w roku podatkowym między Polska a Anglią(I-XII,V-IV).Zawsze w przyszlym roku możesz złożyć korektę zeznania za 2006rok.A moze w tym czasie nasza minister finansow zmadrzeje i poprawi prawo. W tej samej sytuacji jest moja córka,wiec wiem co przezywasz..Pozdrawiam i trzymam kciuki za twoją przyszłość.
lolo / 83.23.208.* / 2006-02-10 21:28
Siedź cicho i nie myśl o US i POLSCE.
Krzysiek / 83.141.77.* / 2006-02-07 06:06
OK Pracuje w Irlandi 2 lata place podatki i polski US mnie nie dotyczy ALE ????
Chce zalozyc powiedzmy konto w Mbanku i grac na GWP I tu pytanie jezeli osiagne zyski to jak mnie potraktuje US 19% od zyskow czy 40% ( zarobek w irlandii 35E + zysk z funduszy GWP forex itp) ??????????????? Ktos pomoze i podpowie Dzieki
obeznany. / 80.50.58.* / 2006-02-14 21:51
jezeli zarabiasz na gpw,forex to placisz 19pr. podatku z zysku,ale jesli pracujesz na zachodzie i masz dochody to wtedy placisz podatek dochodowy w kraju w ktorym pracujesz np 10pr.,ale zato w Polsce placisz roznice miedzy podatkiem za granica a w Polsce,w zaleznosci od progow podatowych ,np w Irlandi 10pr a w Polsce 28pr 28-10=14 i tyle doplacisz w POLSCE,a jezeli nie zaplacisz to np.zajma tobie rachunek maklerski i wszystko co na nim jest.
obeznany. / 80.50.58.* / 2006-02-14 21:59
w obliczeniach jest blad 28-10=18 a nie 14 sorry za pomylke.
lolo / 83.23.208.* / 2006-02-10 21:30
Po cholere zakładasz jakieś bzdurne konta i masz problem.
Tak na marginesie sprawy podatek od oszczedności płacisz w formie ryczałtu.
poke / 83.28.60.* / 2006-02-06 18:54
Czy od dochodow uzyskanych w UK moge odliczyc sobie tylko te 960funtow?Bo na www.podatki.org.uk znalazlam przyklad rozliczenia dochodow z Anglii i tam oprocz tych diet odliczone bylo takze, jako koszt uzyskania przychodu, 1227zl (102,25zl za kazdy rozpoczety miesiac pracy). Z tego co sie orientuje to te 102,25zl mozna sobie odliczyc, ale od dochodow uzyskanych w Polsce. Prosze o wyjasnienie tej sprawy. Dziekuję.
lolo / 83.23.208.* / 2006-02-10 21:33
To są tzw. koszty uzyskania przychodu ( np. dojazdy do pracy itp)
Dochód osiągnięty w UK przeliczasz na zety i od tego dochodu odliczasz diety (też w zetach) jak i koszty uzyskania przychodu.
W ten sposób wyliczyłeś dochód uzyskany w UK podlegający opodatkowaniu w RP ( PIT-36)

Najnowsze wpisy