Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
aaaart / 85.14.99.* / 2012-04-26 23:12
Belladonno lub ktoś pomocny! jestem muzykiem, ,mam do rozliczenia "umowy o dzieło" z Francji, jak się za to zabrać?
Mirhard / 155.158.61.* / 2012-04-26 23:44
Mam ten sam problem... Jestem muzykiem, umowa o dzieło z Włoch. Czy to możliwe, że nie uwzględniając pita z Włoch mam do dopłacenia 2 zł, a kiedy dołączam owego pita kwota skacze aż do 184... podobno umowa zawarta między Polską a Włochami zwalnia mnie z płacenia podatku w Polsce, skoro już zapłaciłem we Włoszech. z tego co mi wyszło wynika coś zgoła innego...
belladonna / 2012-04-28 17:06 / Tysiącznik profesjonalny
Zacznijmy od tego, czy aby za granica były zapłacone podatki....
Magda80 / 46.186.79.* / 2012-04-25 22:17
Droga Belladonno, jako znawczynię tematu bardzo proszę Ciebie o pomoc. Mój mąż od 2006 r. mieszka i pracuje w Irlandii. Tylko tam uzyskuje dochód i się rozlicza. Ja z dwójką dzieci mieszkam w Polsce i nie pracuję. W 2011 kupiliśmy mieszkanie, którego odbiór opóźnił się o 2 miesiące. Otrzymaliśmy od developera z tego tytułu odsetki, które są naszym przychodem, oraz kserokopie PIT-u od developera z informacją że został wysłany przez nich do US i musimy się z tego rozliczyć. Nie mam pojęcia co z tym zrobić? Jaki adres zamieszkania męża wpisać? Jak się z tego rozliczyć? Bardzo proszę o radę i z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Magda
belladonna / 2012-04-27 19:35 / Tysiącznik profesjonalny
PIT to adres rezydencji podatkowej, a maż ma ją w PL, gdyż zona i dzieci w PL. No ale... jak dochody wg skali, to te z Irlandii do wykazania (do stopy) :)
beti24 / 89.228.37.* / 2012-04-25 09:40
dodam tylko, ze adres zameldowania mam w Polsce, z gory dziekuje za odpowiedz
beti24 / 89.228.37.* / 2012-04-25 09:36
Dzien dobry, w styczniu, lutym oraz lipcu 2011 osiagnelam dochody w Polsce,pod koniec lipca wyjechalam do Wielkiej Brytanii, zmienilam adres w US na zagraniczny na NIP-3, teraz musze rozliczyc sie za 2011, jaki adres wpisuje w zaznaniu rocznym i w ktorym Urzedzie skladam PIT-36?
Michal968 / 78.147.133.* / 2012-04-21 01:16
Droga BELLADONNO dziekuje za odpowiedz z 08/04/12 Twoja pomoc jest nieoceniona na forum money.pl pozwala wielu osobom poznac odpowiedz na nurtujace ich pytania. Mam nadzieje,ze tu pozostaniesz i dalej bedziesz kontynuwac Swoja ciezka prace. Serdecznie pozdrawiam w moim i uzytkownikow imieniu.

Kind regardas
Michal968 ;)
belladonna / 2012-04-21 20:57 / Tysiącznik profesjonalny
mam zamiar pozostać, może tutaj nie banują ;)
zagubiona44 / 2012-04-20 20:14
witam.jestem tu nowa.mam pytanie w temacie.podjelismy niezbyt przemyslana decyzje.wyjechalismy do belgii.klopoty sie zaczely,gdy moj partner nawiazal wspolprace z belgijska firma.a dziala to tak:na dzialalnosc z UK pracuje tutaj moj partner a wczesniej zameldowalismy sie tutaj i mamy umowe na mieszkanie.w tej chwili urzad gminy wymaga od nas Limosy.deklaracji legalnej wspolpracy co wiaze sie z placeniem podatkoe (bardzo wysokich w Belgii)a my chcemy rozliczac sie w Anglii.co zrobic?prosze o pomoc
gosia17180108 / 2012-04-19 17:13
witam mam pytanie moj maz pracuje w niemczech od pazdziernika 2011r i tam tez sie rozliczyl. pracowal jednak w 2011 rowniez w polsce i tam go rozliczylam tylko z polskiego dochodu. czy dobrze zrobilismy czy nie bedziemy miec przez to jakichkolwiek problemow. mieszkamy teraz razem w niemczech i chcemy byc na czysto z us
bardzo prosze o pomoc
z gory dziekuje
belladonna / 2012-04-19 22:27 / Tysiącznik profesjonalny
Jak w PL był ponad 183 dni, to niemieckie w polskim PIT powinny być wykazane do stopy. W PIT w PL podałaś polski adres? (bo jak ktoś ma być nierezydentem PL to w PIT wpisuje adres zagraniczny... są wyznaczone US dla nierezydentów, nie każdy się tym zajmuje)
Razles / 109.129.74.* / 2012-04-18 21:53
Witam serdecznie

W roku 2011 przepracowałem w Polsce tylko ok 10 dni, uzyskałem dochód ok 900 zł, po czym wyjechałem do pracy w Belgii i w ciąż pracuje tutaj na umowie na czas nie określony. Jestem bezdzietnym kawalerem, czy muszę rozliczać się w polskim urzędzie skarbowym? Z opowiadań znajomych i podobnej sytuacji, nie robili tego? Czy mieli rację, Z góry dzięki za jasną odpowiedź, w tym urzędowym bełkocie pod spodem nie potrafię jasno się rozeznać. Pozdrawiam
mirko mirko / 2012-04-17 23:59
Witam
od maja 2007 jestesmy z zona w Angli pracujemy legalnie podatek nam odprowadzaja w 2014 chcemy wrocic do Polski na stale pytanie czy mamy sie rozliczyc z pieniezy ktore zarobilismy legalnie w UKmimo ze tam odprowadzali podatek i tam sie rozliczalismy.
Bardzo dziekuje za odp
belladonna / 2012-04-18 18:57 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli waszymi jedynymi dochodami od 2007 są dochody z pracy w UK, to nie musieliście składać PIT w PL. Po powrocie, jak zakupicie nieruchomość itp, to jedynie na ewentualne wezwanie (skąd były na to dochody) przedłożycie infor o zarobkowaniu w UK :)
zuzanna1981 / 213.46.114.* / 2012-04-17 19:47
Witam serdecznie,
mam, mam nadzieje proste pytanie :)
Jezeli caly rok przepracowalam w Holandii, i tam mieszkam i place podatki, czy mam jeszcze jakies obowiazki podatkowe w Polsce? I czy ma to znaczenie, jezeli nigdy nie zlozylam formularza NIP-3 to mojego US?
Z gory dziekuje za porade w tej kwestii,
Pozdrawiam
belladonna / 2012-04-18 18:58 / Tysiącznik profesjonalny
Masz męża, dzieci w PL?
zuzanna1981 / 213.46.114.* / 2012-04-18 20:16
Nie mam ani meza ani dzieci w PL.
Probowalam sie dopytac w US gdzie mam zameldowanie w PL, i dostalam odpowiedziec, ze powinnam co roku nadal skladac deklaracje, mimo ze nie mam tu zadnych dochodow (ale jak kiedys bede chciala wrocic, to wtedy nie bede miec zadnych problemow z US).
No i jeszcze, co z tym NIP-3? Czy powinnam gdzies zlozyc?

dziekuje!
karo1234567 / 85.138.80.* / 2012-04-30 01:02
Mam dokladnie ta sama sytuacjez tym NIP-3. Od 2 lat pracuje w Portugalii rozliczam sie tu, zadnego meza zadnych dzieci zadnej pracy w polsce od 2010. Ale jestem zarejestrowana w polskim US. Wiem, ze zadnego podatku placic w PL nie musze, ale czy musze zostawiac jakiegos PITa w US w polsce (NIP-3??NIP-0?) albo jakies zaswiadczenie, ze mam tu dochody? Czy zaswiadczenie o rezydencji tutaj jest koniecznei czy trzeba je gdzies przedstawic w PL? ja z tych spraw nic nie rozumiem .....
just123 / 83.19.92.* / 2012-04-16 10:41
Witam:)
pewnie się będe powtarzać z pytaniem ale nie jsestem do końca pewna co mam zrobić i proszę o poradę.
Moja sytuacja wygląda następująco od stycznia do sierpnia 2011 roku pracowałam legalnie w belgii tam miałam tymczasowy meldunek,we wrześniu wróciłam do polski i tu cały czas obecnie przebywam i od września 2011 podjełam tutaj pracę. Z pracy w polsce dostałam PIT 11 do rozliczenia, z belgii jeszcze Pita nie dostałam ale po każdym przepracowanym miesiącu dostawałam od pracodawcy odcinki płacy. Czy muszę się rozliczać z dochodów belgijskich w polskim urzędzie?czy z dochodów uzyskanych w belgii rozliczam się w belgii a z dochodów polskich w polsce? Jak będe musiała sie jednak rozliczyć z pracy tej i tej to nie będe muisiała tutaj dopłacać? jak to rozwiązać rzeby nie mieć żadnych problemów? dziękuję za odpowiedz
belladonna / 2012-04-17 17:00 / Tysiącznik profesjonalny
W Belgii z dochodów z Belgii, a PL ze wszystkich wg metody proporcjonalnego odliczenia (szukaj na forum epopeje pisałam już na ten temat) :)
darkwood / 2012-04-15 21:22
Witam serdecznie
W związku z sytuację w jakiej znalazłem sie po raz pierwszy ma pytanie o sposób rozliczenia sie podatkowego . Mianowicie:
W Polsce w 2012 roku pracowałem w miesiącu styczniu i lutym na umowę-zlecenie zarabiając ok 1500,00 zł za te dwa miesiące. Od marca pracuję legalnie w Austrii jako opiekun osób starszych. Musiałem tu założyć jednoosobową firmę. Płacę tu miesięczne składki zdrowotne ( mam elektr. kartę zdrowia) i społeczne. Jestem zarejestrowany w tut. urzędzie ( coś na wzór naszej Izby Rzemieślniczej) i biurze meldunkowym. Musiałem założyć konto bankowe w Austrii. Z rodziną opiekowanej osoby mam podpisaną umowę o wykonywanej pracy. Austriacka firma pośrednicząca w załatwieniu mi tej pracy w warunkach wstępnych określiła, że w Austrii roczny dochód do wysokości 10 000,00 euro jest zwolniony z podatku, a ja przy miesięcznych zarobkach w wys. 950 euro sie w tym przedziale mieszczę. Nie odprowadzam miesięcznych zaliczek na poczet przyszłego podatku.
W związku z tym mam pytania:
- czy tu w Austrii mam się zarejestrować w jakimś urzędzie skarbowym, aby potem uniknąć podejrzenia o ukrywaniu dochodów, nawet w tym przypadku, że nie osiągnę progu podatkowego?
- Czy podobnie w Polsce mam zgłosić w Urzędzie Skarbowym, że jestem w takiej sytuacji?
- Nie za bardzo wiem co znaczy "wybór rezydencji podatkowej" , czy mnie to obowiązuje.
- Jak będę się rozliczał w kraju, czy tylko z tych dwóch miesięcy?
-Czy wystarczą potwierdzenia pisemne otrzymywania miesięcznych wynagrodzeń jakie podpisuję osobie z rodziny opiekowanej osoby?
Z góry dziękuję z odpowiedź.
Pozdrawiam - Leszek
belladonna / 2012-04-15 21:35 / Tysiącznik profesjonalny
Jesteś kawalerem?
Bo jak masz zonę, dziecko, to gdzie mieszkają?
darkwood / 2012-04-16 21:39
Mam zonę, na szkolnej emeryturze ale dorabia w szkole. Dzieci samodzielne, żonate i zamężne. Ja mam 61 lat. Leszek
darkwood / 2012-04-16 21:41
Zapomniałem. Żona mieszka w Polsce dzieci też ale każde ma własna rodzinę i mieszkają osobno. Leszek.
belladonna / 2012-04-17 16:52 / Tysiącznik profesjonalny
Dzieci pełnoletnie, ale zona "na wieki", czyli jesteś polskim rezydentem podatkowym, bo ona mieszka w PL.

Co do PL, składasz PIT-36 z PIT/ZG. W nim będą opodatkowane dochody z PL wg stopy wyliczonej od sumy dochodów. Metoda wyłączenia z progresją (pisałam o niej już na tym forum do znudzenia) :)
Lelalerichi / 82.9.43.* / 2012-04-13 10:19
Aha zapomniałem dodać ,że mam dom i mieszkanie na blokach.
Lelalerichi / 82.9.43.* / 2012-04-13 10:03
Witam.
Od 2004 pracuję legalnie i płacę podatki w UK. W Polsce mam żonę i dwoje dzieci z tym że jedno ma już 28 lat a drugie za rok będzie zdawało maturę.Moja żona pracuje i ma dochody.Ja nie osiągam ,żadnych dochodów w Polsce.Do Polski przyjeżdżam na urlop 3 lub 4 razy do roku.
Teraz mam pytanie.
Czy ja jestem rezydentem w polskim?
Czy od 2007 roku ja miałem rozliczać się z US w Polsce. Bo wg mojej wiedzy już nie.
Mam zamiar wracać do kraju na stałe w 2013r i czy przypadkiem US skarbowy nie puści mnie w skarpetkach.
Dzięki z góry za odpowiedź.
belladonna / 2012-04-13 16:31 / Tysiącznik profesjonalny
Do centrum interesów osobistych wystarczy sama żona (jak dzieci letnie). Jesteś polskim rezydentem podatkowym, a od 2007 roku nie musiałeś się rozliczać mając tylko dochody z UK, jedynie do (za) 2006 był taki obowiazek.
Na dzień dzisiejszy przedawnił się rok 2005... z końcem 2012 przedawni się 2006... więc może oprócz skarpetek jeszcze Ci coś zostawią :)
Maniek1018 / 86.160.12.* / 2012-04-13 08:20
Witam serdecznie,
Moja sytuacja wygląda nastepująco. W czerwcu 2006 r. do września 2007 pracowałem legalnie w UK. Przed wyjazdem z UK dostałem zwrot podatku. Czy to uległo już przedawnieniu w Polsce? Czy będę się musiał z tego rozliczyć? Teraz znów pracuję w UK od czerwca 2011 i zostaję do września-wszystko legalnie, mam payslipy i w kwietniu dostałem P60. Przed wyjazdem będę się starał znów o zwrot podatku. Czy po powrocie do PL na jesieni muszę się rozliczyć z tego przed polskim fiskusem?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Najnowsze wpisy