Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
wiedzma50 / 193.84.28.* / 2012-02-23 13:53
Witam
Pobieram w Polsce rente chorobowa a jednoczesnie pracuje w Austrii czy moge rozliczyc sie w Polsce tylko z tytulu renty a w Austrii z tytulu pracy czy musze to zrobic lacznie a jezeli tak to w ktorym kraju?
belladonna / 2012-02-23 18:04 / Tysiącznik profesjonalny
Jako polski rezydent (a czy nim jestes nie wiem, ale jak ZUS ma polski adres, to...) rozliczasz sie w Austrii z tamtych dochodów, a w PL ze wszystkich wg metody wyłączenia z progresja :)
eewa125 / 178.36.198.* / 2012-02-22 20:55
Skąd Fiskus wie, że ktokolwiek prscowsł zagrsnicą?
belladonna / 2012-02-22 21:53 / Tysiącznik profesjonalny
Z informacji które przesyła zagranica :)
Dorota PG / 31.175.249.* / 2012-02-19 12:58
Witam. Pracowalam w czechach od kwietnia do konca grudnia. otrzymalam z polski pit 11 na ktorym wyszczegolnione sa dochody z polski i z czech, bez podania diet, sam dochod w czechach. jak mam sie rozliczyc na pit-36 za rok 2011. Bardzo prosze o pomoc.
felicjan1 / 78.8.68.* / 2012-03-03 20:49
Jest pytanie, skoro pracowałaś w Czechach to skąd ten polski PIT-11, a nie czeskie potvrzeni za obdobi 2011.
belladonna / 2012-03-04 09:30 / Tysiącznik profesjonalny
Bo nie zatrudniał jej czeski pracodawca, a polski. Była oddelegowana tam do pracy. A też wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jak pracuje poza granicami ponad 6 miesięcy i tam należy płacić podatki, to polski pracodawca robi nam przysługę płacąc je za granicą. Żadne przepisy nie nakładają na niego takiego obowiązku :)
belladonna / 2012-02-19 17:21 / Tysiącznik profesjonalny
W PIT-11 ma być dochód zagraniczny, a dochód to przychód minus diety, minus ewentualne KUP. Dlaczego Ty masz tam przychód?
Może jestem naiwna, ale jak ktoś zabiera się za sporządzanie PIT-11, to raczej zna różnicę miedzy przychodem, a dochodem.
Zagraniczny przychód minus diety jest ciągle przychodem... po odjęciu KUP lub jak KUP się akurat nie należą, to staje się dochodem do wpisania w PIT-11, kolumna e PIT-11.
Ten PIT-11 wpłynie do US, a w nim jasno pisze, ze to DOCHÓD zwolniony od podatku (tam nie ma słowa przychód) :)
Mając taki PIT, dochód zagraniczny (z kolumny e) wpisujesz do ZG i PIT-36 do stopy, a polski do opodatkowania :)
GREG69 / 2012-02-14 14:17
WITAM
Prowadzę DG w Polsce (karta podatkowa),chcę otworzyć działalność w Anglii.
W roku podatkowym 7 miesięcy Anglia 5 miesięcy Polska zus płacony w Anglii.
Jak rozliczyć podatek w polsce?
ZulkaM / 2012-02-23 10:38 / Bywalec forum
karta podatkowa rozliczana w Polsce, natomiast działalność rozliczania w Anglii - łączy się tylko dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Virgo / 150.29.239.* / 2012-02-13 09:20
Witam

Interesuje mnie w jaki sposób rozliczyć PIT w przypadku, gdy w 2011 prowadziłem jednoosobową DG w PL (płatnik VAT, KPiR, skala podatkowa, mały ZUS bo to pierwsza moja DG) oraz w tym samym 2011 roku miałem kontrakt i przepracowane 3 miesiące w Japonii. Dodam, że podlegałem pod ubezpieczenie żony w JP (jeśli to coś zmienia). Planuję rozliczać się osobno z żoną.
Zameldowanie mam w PL ale mieszkam pół roku w JP (jeśli to coś pomoże w kwestii rezydenta).

Będę wdzięczny za pomoc.
belladonna / 2012-02-13 16:47 / Tysiącznik profesjonalny
Jako polski rezydent wykazujesz dochody japońskie do stopy, bo miałeś DG na skali.
Powiem tak, jak w polskim PIT jako adres zamieszkania wpiszesz adres polski, to PIT ma być z dochodami z Japonii. Ale jeśli nie jesteś polskim rezydentem, to w polskim PIT musi się znaleźć adres japoński, bo to trafia do wyznaczonych US (one rozsyłają potem też informacje po świecie, bo kto gdzie ma rezydencje tam podlega opodatkowaniu od dochodów ogólnoświatowych wg wewnętrznego prawa danego kraju z uwzględnieniem umów międzynarodowych) :)
pogubiony / 46.169.132.* / 2012-02-12 11:21
Witam..a może ktoś spotkał się z takim przypadkiem...w 2011 3m-ce odbywałem staż w pl..nie przekroczyłem tej magicznej kwoty 3090 zł ..o ile dobrze pamiętam...potem 5 m-cy pracowałem legalnie w UK nie miałem odprowadzanego podatku bo jak powiedziała mi księgowa moje dochody również nie przekroczyły kwoty powyżej której ten podatek powinien być odprowadzany...wiem że powinienem się rozliczyć... rozliczjąc dochody osiągnięte w UK powinienem użyć tej metody z progresją...tylko czegoś mi tu brakuje i nie bardzo wiem jak sie za to zabrać.
belladonna / 2012-02-12 12:41 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli wystawią PIT ze stażu, to się rozliczysz z wszystkiego, dochód angielski do stopy.
Znam tematy staży zwolnionych z podatku (jako zwolnienie przedmiotowe), bo ze środków unijnych. Czyli na razie do końca lutego czekasz, czy dostaniesz PIT-11 z PUP :)
monika1011x / 89.229.46.* / 2012-02-09 17:27
Witam, mój mąż od stycznia do końca czerwca pracował w PL natomiast od lipca do końca roku pracował w DE. Czy w PL muszę rozliczyć się z Niemieckich dochodów? Słyszałam że Niemieckie rozliczenie trzeba również wysłać do Urzędu Skarbowego w DE?
belladonna / 2012-02-09 19:09 / Tysiącznik profesjonalny
Maz w PL musi rozliczyć wszystkie dochody, niemieckie też, wg metody wyłączenia z progresją. Za granica rozlicza się tylko z dochodów zagranicznym :)
monika1011x / 89.229.46.* / 2012-02-09 21:41
A jak powinniśmy się rozliczyć wspólnie czy osobno i czy jest tu istotne to, że mamy rozdzielność finansową?
belladonna / 2012-02-10 22:50 / Tysiącznik profesjonalny
Przy rozdzielności majątkowej wspólnego PIT składać nie możecie :)
Aldonaa / 2012-02-07 15:53
Dzień dobry, jestem studentką, pracowałam w wakacje 2011 r. 3 tygodnie w Holandii przy zbiorze gruszek. Zarobiłam około 900 euro, praca była przez pośrednika z umową etc. Dostałam też holenderski numer podatnika-Soffinummer. To były moje jedyne dochody jakie osiągnęła w roku 2011 r., i moje pytanie czy jak rozlicze się w Holandii z tego podatku (załatwia to pośrednik, który zorganizował wyjazd) to będę musiała jeszcze raz rozliczać się w Polsce i ile te żydy z fiskusa będą chciały do zapłaty-tak na oko. Pozdrwiam.
belladonna / 2012-02-07 16:37 / Tysiącznik profesjonalny
Rozliczasz to w PL, ale w podatki nie wyjdą tutaj, jeśli to Twoje jedyne dochody z roku 2011 :)
mkass / 84.246.2.* / 2012-02-06 12:23
Pracowałem w Holandii w roku 2011, czy będe musiał rozliczyć się z Polskim US??
belladonna / 2012-02-06 15:54 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, bo tutaj ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia. Jak to Twoje jedyne dochody w PIT podatek nie wyjdzie, ale by pamiętać o uldze abolicyjnej w razie czego :)
cypis290 / 2012-02-05 17:51
W 2011 roku pracowałem zarówno w Polsce jak i w Szwecji (2 miesiące,płaciłem 25% podatek tzw SINK). W jaki sposób rozliczyć dochody ze Szwecji skoro nie otrzymałem od pracodawcy podsumowania dochodów, druku Ku-13 ? Z doświadczenia innych pracowników wiem, że takowy druk będzie do mnie wysłany dopiero za jakieś dwa lata. Może wypełnić tylko Pit 37 nie uwzględniając dochodów z zagranicy? Bardzo proszę o pomoc i komentarze.
belladonna / 2012-02-05 18:48 / Tysiącznik profesjonalny
Nie polecam PIT-37. Powinien być PIT-36 z dochodem ze Szwecji do stopy.... a jakim? na dzień dzisiejszy oszacowanym na podstawie infor jakie posiadasz (pieniądze dostawałeś w końcu). Po otrzymaniu właściwej kwoty skorygujesz PIT, jak będzie różnica :)
cypis290 / 2012-02-12 09:43
Skąd fiskus będzie wiedział, że pracowałem za granicą, nie zgłaszałem tego nigdzie ? Podatek SINK zwalnia z rozliczenia w Szwecji i obliguje mnie do nie wnoszenia roszczeń z tego tytułu tzn nie przysługuje mi prawo zwrotu podatku. Dlaczego mam dodatkowo rozliczać się z tych pieniędzy w Polsce ? Jeżeli w Szwecji zarobiłem przez miesiąc tyle co w Polsce przez rok to może okazać się, że mam odprowadzone za małe składki na podatek dochodowy z pracy w Polsce?
belladonna / 2012-02-12 10:53 / Tysiącznik profesjonalny
Dlaczego masz rozliczać wszystkie dochody w PL, jako polski rezydent pytaj ustawodawcy.
Przy wyłączeniu z progresją opodatkowaniu podlega dochód polski, tylko nie wg skali, a wg stopy % wyliczonej od sumy dochodów. A z moich obserwacji wynika, ze ona się kształtuje w przedziale 16-22%, więc tragedii nie ma :)
Jeżeli Szwecja wie, że nie jesteś rezydentem podatkowym ich kraju, to może przesłać infor do kraju Twojej rezydencji... a za 2, 4 lata wchodzą w grę tez odsetki, więc wybór należy do Ciebie, co z tym zrobisz :-))
Ustawa stanowi, że dochód ze Szwecji masz wykazać do stopy, skoro masz inne dochody podlegające opodatkowaniu w PL... :-))
paradys / 83.243.194.* / 2012-02-05 09:54
Zostałem oddelegowany w 2008r z polskiej firmy do pracy Norwegii .Firma odprowadziła podatki w Polsce. Po 3 latach podjąłem samodzielnie prace u pracodawcy Norweskiego okazało się ,że mam do zapłacenia podatek za 2008. (zapłaciłem kolejny raz w Norwegii )Jestem pewien że zapłaciłem ten sam podatek 2 razy . Pozdrawiam
belladonna / 2012-02-05 11:09 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli tak było zawsze możesz skorygować PIT w PL za 2008 rozliczając to z dochodem zagranicznym. Norweski do stopy i pewnie wyjdzie zwrot podatku. Ale to by już oddać do przeanalizowania komuś, co się na tym zna... bo będzie też potrzebny wniosek o stwierdzenie nadpłaty, a ten już ma być poparty dokumentami :)
l_tata / 46.7.92.* / 2012-02-03 20:37
witam.w roku 2011 prowadzilem w polsce firme 1osobowa i zawiesilem ja 7lipca,firma dzialala 2 lata.Od 3 sierpnia pracuje w irlandii, wiec moje pytanie-gdzie mam sie rozliczyc, czy w Polsce i w Irlandii czy tylko w Irlandii
pozdrawiam
belladonna / 2012-02-04 08:32 / Tysiącznik profesjonalny
A na jakiej formie opodatkowania masz DG? -tylko mi nie pisz, np "jestem na KPiR", tylko formę: skala, liniowy, ryczałt, karta :)
STAN999 / 2.102.126.* / 2012-02-03 16:31
DOSTAŁEM TROCHĘ INFORMACJI OD ZNAJOMEJ NA TEMAT J/W .DOŚĆ CIEKAWE ZWŁASZCZA ŻE DOT.LAT PRZED 2007.

Pytanie

W latach 2004-2006 pracowałam w Anglii i nie rozliczyłam się z tych dochodów z urzędem skarbowym w Polsce. Teraz chcę skorzystać z abolicji.
Jaką metodą mam rozliczyć się z tych dochodów za poszczególne lata?
Nie prowadziłam i nie prowadzę działalności gospodarczej.

Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 14 września 2010 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

1) Ustawa z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Ustawa (Dz. U. Nr 143, poz. 894) nie wpływa na zmianę sposobu rozliczenia z podatku dochodowego dochodów uzyskiwanych za granicą obowiązującą w latach, w których te dochody uzyskano.
2) W Pani przypadku rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych dokonuje się w zeznaniu (lub korekcie zeznania) z uwzględnieniem obowiązującej wówczas na podstawie umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią metody zaliczenia proporcjonalnego.
3) Aby skorzystać z abolicji, zeznanie roczne (korektę zeznania) należy złożyć najpóźniej wraz ze złożeniem wniosku o abolicję. W samym wniosku nie dokonuje się rozliczenia z podatku dochodowego.

Uzasadnienie

Istotą obecnej ustawy abolicyjnej jest stworzenie rozwiązania prawnego pozwalającego na zniwelowanie różnic, jakie mogą wystąpić w opodatkowaniu dochodów obywateli polskich uzyskiwanych za granicą w zależności od kraju, w jakim te dochody się uzyskuje. Różnice w sposobie opodatkowania dochodów uzyskiwanych za granicą wynikają oczywiście z istnienia dwóch zasad opodatkowania dochodów zagranicznych: wyłączenia z progresją oraz odliczenia proporcjonalnego.
Obowiązująca do końca 2006 r. umowa międzynarodowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią nakazywała rozliczanie dochodów uzyskiwanych w Wielkiej Brytanii (a więc również w Anglii) przez obywateli polskich objętych w Polsce nieograniczonym obowiązkiem podatkowym według mniej korzystnej metody zaliczenia proporcjonalnego.
Biorąc pod uwagę powyższe, osoby takie jak Pani, które uzyskiwały do końca 2006 r. dochody z pracy w Anglii, mają prawo do skorzystania z abolicji podatkowej.
W tym celu konieczne jest złożenie w nieprzekraczalnym terminie do 6 lutego 2009 r. wniosku na sformalizowanym druku PIT-AZ wraz z oświadczeniem PIT-AZ-O.
Wniosek taki składa się osobno za każdy rok objęty abolicją. W Pani przypadku konieczne jest złożenie trzech wniosków (za rok 2004, za rok 2005 i za rok 2006). Należy pamiętać, iż wraz z wnioskiem należy złożyć zeznanie podatkowe za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek - w przypadku, gdy wniosek dotyczy umorzenia zaległości. Rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych dokonuje się w tym zeznaniu (lub korekcie zeznania) z uwzględnieniem obowiązującej wówczas na podstawie umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią metody zaliczenia proporcjonalnego. Obliczając podatek według tej metody, należy od podatku wyliczonego od wszystkich dochodów (według polskiej skali podatkowej) odjąć podatek zapłacony za granicą.
Warto pamiętać, iż zwolnione z podatku dochodowego jest część przychodów osób posiadających w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
W samym wniosku o abolicję wykazuje się tylko przychody z pracy uzyskane za granicą, które mogą być objęte abolicją (nie oblicza się ani podatku ani kwoty ulgi), tj.
1) przychody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze źródeł, o których mowa w art. 12 ust. 1, art. 13 i 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.;
2) przychody z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.
Abolicją nie są natomiast objęte:
1) przychody z odsetek bankowych lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach podatnika lub w innych formach oszczędzania lub inwestowania za granicą;
2) przychody z emerytur i rent;
3) przychody z tytułu najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze;
4) przychody z odpłatnego zbycia nieruchomośc
greatmongo / 222.128.41.* / 2012-02-02 04:09
Mam pytanie

Mam umowe zlecenie z niemiecka firma... czy mam to rozliczyc w Polsce?

Nie mieszkam w PL od 5 lat....


Czy mial ktos podobne doswiadczenie?
belladonna / 2012-02-02 16:29 / Tysiącznik profesjonalny
zlecenia pokryją się z dochodami z pracy najemnej.... czyli mając tylko dochody z Niemiec w PL PIT nie składasz.... i już nie wnikam w zagadnienia rezydencji :)
_ania_24 / 87.119.12.* / 2012-03-22 13:02
Czy pracując 3 miesiące w Anglii i i tam się rozliczając z podatku, trzeba to samo zrobić w Polsce? nawet jeśli tu nie pracuję i nie jestem zarejestrowana nawet w urzedzie pracy, jako bezrobotna, bo jestem studentem?
alkanka / 83.22.70.* / 2012-02-01 18:33
Witam, czy mógłby ktoś udzielić mi informacji czy trzeba się rozliczać(pit) jeżeli przez 2 miesiące pracowałam w Wielkiej Brytanii( nie przekroczyłam tam kwoty która jest wolna od podatku według brytyjskiego prawa) oraz dostaje w Polsce rente rodzinną?
belladonna / 2012-02-01 19:56 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli przychód angielski minus diety minus KUP = kwota dodatnia musisz złożyć PIT-36 z PIT/ZG i rozliczyć rentę plus dochód angielski metodą wyłączenia z progresją :)
alkanka / 178.42.200.* / 2012-02-01 20:48
dziekuje bardzo za pomoc!:)

Najnowsze wpisy