Forum Forum podatkoweInterpretacje

podwójne opodatkowanie

podwójne opodatkowanie

kabanos / 2013-02-06 08:47
Witam, czy pracując w Belgi i w Polsce musze płacić podwójny podatek? Słyszałem gdzieś ze istnieje jakas umowa pomiedzy tymi państwami dzięki którym nie występuje podwójne opodatkowanie. Czy ktoś może przybliżyć ten temat?
Wyświetlaj:
audiofil / 2013-02-08 12:47
Dochody z Belgii rozliczamy stosując metodę unikania podwójnego opodatkowania, zwaną metodą zaliczenia proporcjonalnego. W dużym skrócie polega ona na tym, że od podatku obliczonego wg polskich przepisów, odejmujemy podatek zapłacony w Belgii. Właściwa deklaracja to PIT-36 i PIT-ZG.

dodatkowo korzystamy z ulg Przy rozliczaniu zagranicznych dochodów przysługują nam wszystkie ulgi, które przewiduje prawo polskie.
Przede wszystkim tzw. Ulga Abolicyjna, która pozwala na to, by całkowicie (w pewnych okolicznościach) zwolnić podatnika z polskiego podatku od belgijskich dochodów.
belladonna / 2013-02-06 18:48 / Tysiącznik profesjonalny
Poczytaj o metodzie proporcjonalnego odliczenia, bo ta będzie mieć zastosowanie :)
Czyli odliczanie zagranicznego podatku (proporcja) plus ulga abolicyjna :)
yetiks / 2013-06-12 11:19
ja ostatnio cos szukalem na temat tego proporcjonalnego odliczenia i nie bardzo moglem pojac jak to obliczyc dokladnie ;/mozesz pomoc? załóżmy ze za granica zarobilem 10tys euro, w polsce zarobiłem 5tys zł. jak to mam policzyc zeby wszystko bylo pieknie ladnie :) pytam teoretycznie zeby za rok dokladnie wiedziec bo zamierzam wlasnie w tym roku tak pracowac w 2 krajach
belladonna / 2013-06-12 16:44 / Tysiącznik profesjonalny
5 tyś. + 40 tyś. (przyjmuje 4 zł) to 45 tyś., czyli wyliczasz od 45 tyś. podatek (18% - 556,02, bo ta kwota mieści się w I progu)i odliczasz zagraniczny podatek, ale proporcjonalny (odliczasz tez ulgę abolicyjną)..

Tutaj masz przykład (bo one najlepsze):
http://www.podatki.biz/artykuly/12_9600.htm

-jak nie masz konta na tym portalu całości nie przeczytasz.

A jak matematyka nie jest Twoją mocną stroną, wyliczenia zleć komuś co nie jest z matmą na bakier :)

Najnowsze wpisy