podwyżki w Krakowie

emerytka838282 / 2011-05-19 09:29
witam, mam pytanie, moze ktos sie orientuje czy ceny mieszkan w Krakowie maja podrozec? zastanawiam sie nad kupnem mieszkania, a nie orientuje sie obecnie w cenach
Wyświetlaj:
GRANIWID SIKORSKI / 89.76.196.* / 2011-12-15 23:09
Forum w Obronie Godności Kraków, 12 grudnia 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jan Dworak
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Skwer Kardynała Wyszyńskiego 01-015 Warszawa

Szanowny Panie Przewodniczący

Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych otrzymało odpowiedź z reprezentującej Oddział Terenowy Telewizji Polskiej w Krakowie Spółki Stelmach, Dziewałtowski &Wspólnicy. Z odpowiedzi wynika, że Telewizja Kraków całkowicie podtrzymało swoje stanowisko zaprezentowane pismem z dnia 17 listopada br. uznając jednocześnie prowadzenie dalszej korespondencji za bezprzedmiotowe. Z tego stanowiska wynika jasno, że OTVP Kraków nie chce i nie zamierza wyjaśnić, ani sprostować podania nieprawdziwej informacji w dniu 6 lipca 2011 r. dotyczącej podwyżki czynszów dla mieszkańców lokali komunalnych.
Forum kilkakrotnie zwracało się w tej sprawie do Telewizji Kraków, KRR i T, oraz Pana Mariana Zalewskiego – Członka Zarządu TVP S.A.
Niestety nasze starania do tej pory nie przyniosły rezultatu.
Jeszcze raz dziwimy się uporowi TVP, które zamiast rzetelnie wyjaśnić sprawę i podać rzeczywiste przesłanki swojej decyzji, odmawia dalszej dyskusji w tej sprawie.
TVP Kraków nie wzięło przy tym pod uwagę zaprezentowanej przez Przewodniczącego
KRR i T opinii, że „Dla mediów publicznych widzi kilka wyzwań ,- Przede wszystkim większą przejrzystość w ocenie programów dopuszczonych na antenę, jasny system oceniania dziennikarzy i twórców”.
Podstawą działania mediów publicznych winna być misja publiczna i prawda.
W tej sytuacji odmowa OTVP Kraków dalszej korespondencji z Forum dziwi , bulwersuje
i oburza. Trzeba zadać sobie pytanie – co zamierza się ukryć przed opinią publiczną.
Także wbrew treści pisma Telewizji z dnia 17 listopada br. stwierdzamy, że redakcja „Kroniki” i „Tematów Dnia” TVP Kraków nie informują na bieżąco o Okrągłym Stole Mieszkaniowym. Jedynym wyjątkiem były wydania z 8 listopada 2011 r.
Po tym terminie redakcja w tej sprawie zamilkła. Nie poinformowała o debacie mieszkaniowej w dniu 22 listopada br. która dotyczyła tak nabrzmiałych spraw jak nielegalne przejmowanie kamienic w Krakowie.
Strona społeczna „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” w Krakowie powołała szereg zespołów problemowych jak: do spraw prywatnych kamienic, omówienia polityki mieszkaniowej
w Krakowie, Spółdzielni Mieszkaniowych i oczekujących na mieszkanie, posiadaczy książeczek mieszkaniowych, zasad i podstaw ustalania czynszów, gminnego zasobu mieszkaniowego, byłych mieszkań zakładowych i TBS, profilaktykę zagrożeń utraty lokali mieszkalnych oraz sytuację osób bezdomnych, zespół strategii mieszkaniowej.
Czyżby te doniosłe problemy TVP Kraków nie interesowały.
Zdumienie Forum budzi także fakt, że w chwili gdy Telewizja Polska S.A. uskarża się na brak pieniędzy odpowiedzi w jej imieniu udziela „Kancelaria Radców Prawnych Stelmach, Dziewałtowski &Wspólnicy”. Czyżby sama Telewizja na te problemy nie potrafiła odpowiedzieć.
Składamy skargę na działalność Oddziału TVP Kraków i oczekujemy, że KRR i T przyglądnie się tym zgłoszonym przez Forum problemów i uwzględni je w swoich wnioskach.

Załączniki:
1. Pismo z dnia 17 listopada 2011 r. spółki Stelmach, Dziewałtowski & Wspólnicy
2. Pismo Kancelarii Radców Prawnych Stelmach, Dziewałtowski &Wspólnicy z 1 grudnia 2011 r.
3. Harmonogram debat merytorycznych Okrągłego Stołu Mieszkaniowego


Za Forum: Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x adresat
1 x Pan Marian Zalewski Członek Zarządu TVP S.A. ul. Jana Pawła Woronicza 17, 00- 999 Warszawa
1 x a/a
Graniwid Sikorski / 89.76.196.* / 2011-08-02 23:54
Forum w Obronie Godności i Kraków, 02 sierpnia 2011r.
Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68


Pan Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Prezydencie
I
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych wyraża głębokie zaniepokojenie postawą Pana Prezydenta dotyczącą przygotowań do „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
W dniu 06 lipca 2011 r. Rada Miasta Krakowa podjęła Uchwałę o powołaniu „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” i określiła datę jego zwołania na dzień 15 listopada 2011 r. Równocześnie Rada Miasta Krakowa odesłała trzy projekty Uchwał do wnioskodawcy, celem skonsultowania z „Okrągłym Stołem Mieszkaniowym”.
W swoim wystąpieniu Przewodniczący Klubu Radnych PiS Pan Andrzej Duda zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z trybem podwyżki czynszu w lokalach komunalnych.
Tym twierdzeniom zaprzeczył Przewodniczący Klubu Radnych PO Pan Grzegorz Stawowy mówiąc, że zasady i wysokość czynszów w lokalach komunalnych będzie konsultowane podczas „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Jednakże tego samego dnia w lokalnym programie informacyjnym O TVP Kraków „Kronika” poinformowano, że w styczniu przyszłego roku krakowian oczekują liczne podwyżki, między innymi podwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych. W tej sprawie Forum zwróciło się do O TVP Kraków o sprostowanie tej informacji, gdyż jest niezgodna z tym co Forum usłyszało podczas sesji Rady Miasta Krakowa.
Redakcja O TVP Kraków odmówiła emisji sprostowania, żądanej przez Forum treści, gdyż „podając powyższą informację dziennikarz oparł się na wiarygodnych informacjach uzyskanych Urzędu Miasta Krakowa, oraz od samych radnych. Termin podwyżki – z początkiem przyszłego roku – jest terminem aktualnym, jak najbardziej prawdopodobnym z uwagi na jednoznaczną wolę Prezydenta Miasta Krakowa i aktualny stan prawny pozwalający na przeprowadzenie takiej podwyżki” /pismo w załączeniu/.
Zbulwersowani tym faktem musimy zapytać jaki jest faktyczny stosunek Pana Prezydenta jak i grupy radnych do „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”, skoro przegłosowana przez RMK uchwała projektu grupy radnych PiS, dotyczyło „między innymi wysokości czynszów z tytułu najmu lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobie mieszkaniowym Gminy Miejskiej Kraków”.
W tym świetle stanowisko Pana Prezydenta dotyczące „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” nie jest dla Forum do końca rzetelne i uczciwe.
Także niepokoi Forum stanowisko niektórych radnych RMK.
Utwierdzają nas w tym niektóre pisma i wypowiedzi radnych RMK.
Przykładowo Radny Andrzej Hawranek zaproponował w poprawce do druku nr 226, który stwierdza, że „należy dążyć do tego, aby najwyższa stawka czynszu z tytułu najmu 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład zasobu nie była niższa niż 3% wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w skali miesiąca, a po osiągnięciu pułapu 3% wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, co rocznie waloryzowana o wskaźnik inflacji ogłaszany przez GUS dla II kwartału roku poprzedzającego waloryzację, aż do osiągnięcia urynkowionej wysokości stawek czynszowych” /pismo w załączeniu/.
Niepokoi nas także stanowisko przedstawione podczas dyskusji z udziałem Forum w Radiu Kraków. Podczas niej radny RMK Pan Jerzy Fedorowicz powiedział, że PO nie podjęła jeszcze decyzji co do podwyżki czynszów w lokalach komunalnych. Zdaniem Forum jest to w świetle cytowanego pisma O TVP wypowiedź wieloznaczna i groźna.
W tym stanie rzeczy wyrażamy głębokie zaniepokojenie przebiegiem przygotowań do „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”. Jego przebieg musi być rzeczywisty a nie mieć charakter pozorny i fasadowy.

II
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych prosi ponadto Pana Prezydenta o przesłanie rocznego raportu za rok 2010 z realizacji wieloletniego programu mieszkaniowego Gminy Kraków.
Prosi także o przekazanie informacji o jakie środki w 2010 r. i pierwszym półroczu 2011 r. wystąpiła Gmina do Banku Gospodarstwa Krajowego z tytułu programu budowy mieszkań czynszowych, socjalnych, chronionych, noclegowni. O jakie inwestycje z tego programu zwróciła się Gmina Kraków, na jaką kwotę ?, ile dostała środków z tego programu ?
Z informacji prasowych wynika, że w pierwszym półroczu Bank Gospodarstwa
Graniwid Sikorski / 89.76.196.* / 2011-07-05 23:38
Kraków, dnia 05.07.2011 r.


Pan Prof. Dr Hab. Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych 3 / 4

Szanowny Panie Prezydencie
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i
Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych organizuje wiec przeciwko naruszaniu praw lokatorów zamieszkałych przy ul. Floriańskiej 4 i ul. św. Krzyża 10.
Prawa tych lokatorów są systematycznie gwałcone, i nie otrzymują oni należytego wsparcia ze strony władz samorządowych miasta Krakowa jak i organów Państwa.
Należy przy tym dodać, że ci lokatorzy zajmują od kilkudziesięciu lat te mieszkania.
Dąży się do ich wyrzucenia z mieszkań i utrudnia się im warunki bytowania.
Przeciw tym praktykom Forum chce zaprotestować.
Chcemy także ponownie zaprotestować przeciw polityce mieszkaniowej Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jacka Majchrowskiego jak i większości radnych Rady Miasta Krakowa z jej przewodniczącym Panem Bogusławem Kośmider na czele.
Dążą oni faktycznie do pozbawienia lokatorów należnych ich praw, co w konsekwencji doprowadzi do ich bezdomności.
Służy temu zaprezentowany program mieszkaniowy na lata 2011 – 2016 oraz zapowiadane podwyżki czynszów, opłat komunalnych, biletów komunikacji miejskiej a także podatków i opłat lokalnych.
Wiec rozpocznie się w dniu 14 lipca /czwartek/ 2011 roku o godz. 14.00. w Rynku Głównym przed Ratuszem w Krakowie. W manifestacji weźmie udział około 300 osób, które będą się porozumiewać w języku polskim i przejdą kolumną z transparentami przed kamienice przy ul. Floriańskiej 4, ul. św. Tomasza, przed kamienice przy ul. św. Krzyża 10, ul. Sienną, Rynek Główny, ul. Grodzką przed Urząd Miasta przy ul. Wszystkich Świętych ¾ gdzie delegacja wręczy petycje Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa Panu Bogusławowi Kośmider i Prezydentowi Miasta Krakowa Panu Jackowi Majchrowskiemu po czym nastąpi rozwiązanie wiecu o godz.17.00.
Organizacje wystawią własne służby porządkowe, nie mniej jednak proszą o ochronę policyjną.
Odpowiedzialny za wiec: Sikorski Graniwid urodzony 18.05.1955 r.
zamieszkały w Krakowie Al. Pokoju 26/102 tel.(012)413-01-87 kom.604-489-954.
Otrzymują:
1.Adresat
2.Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
3.Zca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pani Małgorzata Jantos
4.Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
5.Komenda Miejska Policji.
6.Z.I.K.I.T.
7.Magnus Hammar P.O. BOX 7514 103 92 STOCHOLM SWEDE
8.Prasa
9.Polska Agencja Prasowa.
10.TVP.
11.a/a.

Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski
dabbb / 2011-06-21 09:40
ceny mieszkań deweloperskich idą teraz w dół
Graniwid Sikorski / 89.76.196.* / 2011-07-05 23:32
Kraków, dnia 05.07.2011 r.


Pan Prof. Dr Hab. Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych 3 / 4

Szanowny Panie Prezydencie
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i
Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych organizuje wiec przeciwko naruszaniu praw lokatorów zamieszkałych przy ul. Floriańskiej 4 i ul. św. Krzyża 10.
Prawa tych lokatorów są systematycznie gwałcone, i nie otrzymują oni należytego wsparcia ze strony władz samorządowych miasta Krakowa jak i organów Państwa.
Należy przy tym dodać, że ci lokatorzy zajmują od kilkudziesięciu lat te mieszkania.
Dąży się do ich wyrzucenia z mieszkań i utrudnia się im warunki bytowania.
Przeciw tym praktykom Forum chce zaprotestować.
Chcemy także ponownie zaprotestować przeciw polityce mieszkaniowej Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jacka Majchrowskiego jak i większości radnych Rady Miasta Krakowa z jej przewodniczącym Panem Bogusławem Kośmider na czele.
Dążą oni faktycznie do pozbawienia lokatorów należnych ich praw, co w konsekwencji doprowadzi do ich bezdomności.
Służy temu zaprezentowany program mieszkaniowy na lata 2011 – 2016 oraz zapowiadane podwyżki czynszów, opłat komunalnych, biletów komunikacji miejskiej a także podatków i opłat lokalnych.
Wiec rozpocznie się w dniu 14 lipca /czwartek/ 2011 roku o godz. 14.00. w Rynku Głównym przed Ratuszem w Krakowie. W manifestacji weźmie udział około 300 osób, które będą się porozumiewać w języku polskim i przejdą kolumną z transparentami przed kamienice przy ul. Floriańskiej 4, ul. św. Tomasza, przed kamienice przy ul. św. Krzyża 10, ul. Sienną, Rynek Główny, ul. Grodzką przed Urząd Miasta przy ul. Wszystkich Świętych ¾ gdzie delegacja wręczy petycje Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa Panu Bogusławowi Kośmider i Prezydentowi Miasta Krakowa Panu Jackowi Majchrowskiemu po czym nastąpi rozwiązanie wiecu o godz.17.00.
Organizacje wystawią własne służby porządkowe, nie mniej jednak proszą o ochronę policyjną.
Odpowiedzialny za wiec: Sikorski Graniwid urodzony 18.05.1955 r.
zamieszkały w Krakowie Al. Pokoju 26/102 tel.(012)413-01-87 kom.604-489-954.
Otrzymują:
1.Adresat
2.Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
3.Zca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pani Małgorzata Jantos
4.Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
5.Komenda Miejska Policji.
6.Z.I.K.I.T.
7.Magnus Hammar P.O. BOX 7514 103 92 STOCHOLM SWEDE
8.Prasa
9.Polska Agencja Prasowa.
10.TVP.
11.a/a.

Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski
Graniwid Sikorski / 89.76.196.* / 2011-06-21 00:58
Forum w Obronie Godności i Kraków, 20 czerwca 2011r.
Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68


Pan Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Przewodniczący
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych pragnie poprzeć Grupę Radnych Prawa i Sprawiedliwości pod obrady sesji Rady Miasta Krakowa dotyczący zwołania „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Mamy nadzieję, że Pan Przewodniczący w pełni poprze zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” i weźmie w nim aktywny udział.
Apelujemy aby Komisja Główna Rady Miasta Krakowa bezwłocznie skierowała projekt Uchwały pod obrady sesji Rady Miasta Krakowa.
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych ze swej strony w pełni deklaruje współprace w celu wypracowania polityki mieszkaniowej w Krakowie w czasie obrad „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
”. Wniosek zawiera projekt Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących powołania „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Jak słusznie wskazano w uzasadnieniu wniosku, jest to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez mieszkańców Miasta Krakowa w szczególności członków Stowarzyszeń lokatorskich. Mamy nadzieję, że projekt Uchwały w najbliższym czasie stanie się przedmiotem obrad Rady Miasta Krakowa i zostanie szybko uchwalony. Postulujemy także, co słusznie zauważył jeden z radnych Rady Miasta Krakowa, aby przedmiotem obrad „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” oprócz zagadnień zgłoszonym w projekcie Uchwały, stała się także polityka Państwa w tym zakresie.
„Niestety polityka Państwa, a właściwie jej brak od lat doprowadziły do wielu nabrzmiałych problemów, a w tym i bezdomności.
Dlatego też adresatem postulatów winni być także przedstawiciele Rządu i posłowie, którzy uchwalają coraz gorsze prawodawstwo, bijąc w system budownictwa i zarządzania zasobami mieszkaniowymi”.
Do tego dołącza się fatalna polityka mieszkaniowa samorządowych władz Krakowa. Wynik tych wszystkich działań spowodował katastrofalną sytuację mieszkaniową mniej zamożnych mieszkańców, eksmisje z mieszkań, wysokie czynsze.
Dotychczasowa polityka prowadzi do nikąd, a zgłaszane przez Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego propozycje są pozorne i nie rozwiążą tragicznej sytuacji mieszkaniowej.
Dlatego też zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” to nakaz w chwili i obowiązek wobec społeczeństwa Krakowa.
Mamy nadzieję, że do momentu wypracowania przez „Okrągły Stół Mieszkaniowy” rozwiązań Prezydent Miasta Krakowa jak i Rada Miasta Krakowa powstrzymają się z podejmowaniem decyzji i działań skierowanych przeciwko rzeczywistym interesom ludności.
Powstrzymajcie podwyżki cen i opłat usług komunalnych.

Za Forum:
Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski


Otrzymują:
1 x Adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław KRACIK
ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
1 x Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek MAJCHROWSKI
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Z-ca Przewodniczącego RMK Pani Małgorzata JANTOS
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Z-ca Przewodniczącego RMK Pan Józef PILCH
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Z-ca Przewodniczącego RMK Pan Sławomir PIETRZYK
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PIS Pan Andrzej DUDA
– wnioskodawca projektu
Graniwid Sikorski / 89.76.196.* / 2011-06-21 00:57
Forum w Obronie Godności i Kraków, 20 czerwca 2011r.
Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68


Pan Andrzej Duda
Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości
w Radzie Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Przewodniczący
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych pragnie podziękować za złożenie wniosku przez Grupę Radnych Prawa i Sprawiedliwości pod obrady sesji Rady Miasta Krakowa dotyczący zwołania „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”. Wniosek zawiera projekt Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących powołania „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Jak słusznie wskazano w uzasadnieniu wniosku, jest to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez mieszkańców Miasta Krakowa w szczególności członków Stowarzyszeń lokatorskich. Mamy nadzieję, że projekt Uchwały w najbliższym czasie stanie się przedmiotem obrad Rady Miasta Krakowa i zostanie szybko uchwalony. Postulujemy także, co słusznie zauważył jeden z radnych Rady Miasta Krakowa, aby przedmiotem obrad „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” oprócz zagadnień zgłoszonym w projekcie Uchwały, stała się także polityka Państwa w tym zakresie.
„Niestety polityka Państwa, a właściwie jej brak od lat doprowadziły do wielu nabrzmiałych problemów, a w tym i bezdomności. Dlatego też adresatem postulatów winni być także przedstawiciele Rządu i posłowie, którzy uchwalają coraz gorsze prawodawstwo, bijąc w system budownictwa i zarządzania zasobami mieszkaniowymi”.
Do tego dołącza się fatalna polityka mieszkaniowa samorządowych władz Krakowa. Wynik tych wszystkich działań spowodował katastrofalną sytuację mieszkaniową mniej zamożnych mieszkańców, eksmisje z mieszkań, wysokie czynsze. Dotychczasowa polityka prowadzi do nikąd, a zgłaszane przez Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego propozycje są pozorne i nie rozwiążą tragicznej sytuacji mieszkaniowej.
Dlatego też zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” to nakaz w chwili i obowiązek wobec społeczeństwa Krakowa.
Mamy nadzieję, że do momentu wypracowania przez „Okrągły Stół Mieszkaniowy” rozwiązań Prezydent Miasta Krakowa jak i Rada Miasta Krakowa powstrzymają się z podejmowaniem decyzji i działań skierowanych przeciwko rzeczywistym interesom ludności.
Powstrzymajcie podwyżki cen i opłat usług komunalnych.
Jeszcze raz dziękujemy Grupie Radnych Prawa i Sprawiedliwości za złożone wnioski.
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych w pełni deklaruje współpracę w celu wypracowania polityki mieszkaniowej w Krakowie w czasie obrad „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.



Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski


Otrzymują:
1 x Adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław KRACIK
ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
1 x Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław KOŚMIDER
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Z-ca Przewodniczącego RMK Pan Józef PILCH
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek MAJCHROWSKI
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x a/a
Graniwid Sikorski / 89.76.196.* / 2011-06-01 11:13
Forum w Obronie Godności Kraków, 09 maja 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68



Pan Bogusław Kośmider

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Przewodniczący

Będąc głęboko zaniepokojeni wysokim poziomem cen usług komunalnych, oraz brakiem polityki władz Gminy w zakresie ich kontroli, chcemy zaprotestować i zwrócić uwagę na ten bolący mieszkańców Krakowa problem. Miniony jak i bieżący rok charakteryzuje się gwałtownym przyśpieszeniem cen. Dotyczy to także takich usług za które winne być odpowiedzialne władze Miasta, tak jego Prezydent, jak i Rada Miasta Krakowa.
Dotyczy to kosztów ogrzewania, dostaw wody, wywozu nieczystości stałych, opłat cmentarnych itp. Są to klasyczne zadania władz samorządowych za których kształtowanie i wysokość winny się czuć odpowiedzialne Władze Miasta Krakowa. Tymczasem odnosimy nieodparte wrażenie, że ten problem, a tym samym poziom życia jego mieszkańców władze samorządowe niewiele interesuje. Przykładem mogą być koszty ogrzewania.
W 2010 roku ceny tej usługi gwałtownie przyśpieszyły. Pomimo, że odbiorcy tej usługi tacy jak wspólnoty mieszkaniowe, Spółdzielnie Mieszkaniowe, właściciele prywatni i inne podmioty zarządzające substancją mieszkaniową podniosły zaliczki na poczet tych kosztów, ich poziom oraz ostateczne rozliczenie za rok 2010 przekroczyły wszelkie wyobrażenia i oczekiwania.
W ciągu 2010 roku ceny były podwyższane kilkakrotnie przy biernej postawie władz miasta. Efekt jest taki, że pobrane na ten cel zaliczki były mniejsze niż roczne rozliczenie tych kosztów. Tak lokatorzy jak i właściciele mieszkań muszą obecnie dopłacić nawet po kilkaset złotych do centralnego ogrzewania za 2010 rok. Musiały także znacznie zostać podniesione zaliczki na poczet kosztów ogrzewania na 2011 r. przez administrujących zasobem mieszkaniowym. Niestety polityka władz samorządowych w tym zakresie nie napawa optymizmem i widać, że jest wyjątkowo bierna. Widać wyraźnie, że kształtowanie cen oddano w ręce producentów i dystrybutorów tych usług, a tym samym utracono kontrolę nad ich wysokością. Ci zaś w pełni tego korzystają i czują się całkowicie bezkarni.
W latach dziewięćdziesiątych państwo sprywatyzowało Elektrociepłownię Łęg.
Przejęła ją grupa Electrecite de France, które było francuskim przedsiębiorstwem, monopolistą w zakresie energii elektrycznej. Jest to spółka kontrolowana przez państwo francuskie. Spółka ta podaje, że dba o środowisko naturalne, a także prowadzi politykę racjonalnych cen. Informuje także, że Polska jest dla grupy EDF rynkiem strategicznym, jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Elektrociepłownia Łęg „SA” stała się właściwie monopolistą w dostawie energii cieplnej dla Krakowa.
Natomiast władze Krakowa, nie mają na nią najmniejszego wpływu, gdyż nie są jej akcjonariuszami, co winno być normą w takiej sytuacji. Jako monopolista może wyzyskiwać tą pozycję i dyktować ceny odbiorcom. I tak zdaje się czynić wbrew sloganom przez siebie powtarzanym, przy biernej polityce miasta w tym zakresie. Miasto ma natomiast bezpośredni wpływ na wysokość cen energii cieplnej. Jest właścicielem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „SA”. Spółka ta także podaje, że prowadzi politykę proekologiczną, ma wdrożony system zapewnienia jakości ISO 9002 oraz system zarządzania środowiskowego ISO 14001, otrzymało statuetkę mecenasa kultury Krakowa, a także posiada tytuł i certyfikat „Przedsiębiorstwa Fair Play”. Wszystko to może być prawdą. Jednakże użytkownicy oceniają funkcjonowanie systemu i firm przede wszystkim przez poziom cen i jakość usług.
A w tym zakresie widać wyraźnie, że ceny świadczone przez tą firmę są bardzo wysokie.
MPEC „SA” jest właściwie spółką dystrybucyjną. Nie jest dla nas jasne czy przyczyną wysokich cen energii cieplnej jest duży koszt zakupu z EC Łęg „SA”, czy też MPEC „SA” prowadzi politykę wysokich cen dążąc do maksymalizacji dochodów i płac w Spółce.
Jedno wiemy i odczuwamy na własnej kieszeni. Jest nim koszt energii cieplnej zawarty w opłacie za mieszkanie. Koszt stał się bardzo poważnym obciążeniem budżetów lokatorów, a źródłem ich niezadowolenia i obaw co do przyszłości. Przy czy lokatorzy są właściwie sami, nie znajdując właściwego poparcia władz miasta. Władze miasta nie odgrywają właściwej roli poprzez kontrolę kosztów, cen i taryf świadczonych przez MPEC, jak i nie wspomagając, nie kontrol
GRANIWID SIKORSKI / 89.76.196.* / 2011-12-15 23:07
Forum w Obronie Godności Kraków, 12 grudnia 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jan Dworak
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Skwer Kardynała Wyszyńskiego 01-015 Warszawa

Szanowny Panie Przewodniczący

Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych otrzymało odpowiedź z reprezentującej Oddział Terenowy Telewizji Polskiej w Krakowie Spółki Stelmach, Dziewałtowski &Wspólnicy. Z odpowiedzi wynika, że Telewizja Kraków całkowicie podtrzymało swoje stanowisko zaprezentowane pismem z dnia 17 listopada br. uznając jednocześnie prowadzenie dalszej korespondencji za bezprzedmiotowe. Z tego stanowiska wynika jasno, że OTVP Kraków nie chce i nie zamierza wyjaśnić, ani sprostować podania nieprawdziwej informacji w dniu 6 lipca 2011 r. dotyczącej podwyżki czynszów dla mieszkańców lokali komunalnych.
Forum kilkakrotnie zwracało się w tej sprawie do Telewizji Kraków, KRR i T, oraz Pana Mariana Zalewskiego – Członka Zarządu TVP S.A.
Niestety nasze starania do tej pory nie przyniosły rezultatu.
Jeszcze raz dziwimy się uporowi TVP, które zamiast rzetelnie wyjaśnić sprawę i podać rzeczywiste przesłanki swojej decyzji, odmawia dalszej dyskusji w tej sprawie.
TVP Kraków nie wzięło przy tym pod uwagę zaprezentowanej przez Przewodniczącego
KRR i T opinii, że „Dla mediów publicznych widzi kilka wyzwań ,- Przede wszystkim większą przejrzystość w ocenie programów dopuszczonych na antenę, jasny system oceniania dziennikarzy i twórców”.
Podstawą działania mediów publicznych winna być misja publiczna i prawda.
W tej sytuacji odmowa OTVP Kraków dalszej korespondencji z Forum dziwi , bulwersuje
i oburza. Trzeba zadać sobie pytanie – co zamierza się ukryć przed opinią publiczną.
Także wbrew treści pisma Telewizji z dnia 17 listopada br. stwierdzamy, że redakcja „Kroniki” i „Tematów Dnia” TVP Kraków nie informują na bieżąco o Okrągłym Stole Mieszkaniowym. Jedynym wyjątkiem były wydania z 8 listopada 2011 r.
Po tym terminie redakcja w tej sprawie zamilkła. Nie poinformowała o debacie mieszkaniowej w dniu 22 listopada br. która dotyczyła tak nabrzmiałych spraw jak nielegalne przejmowanie kamienic w Krakowie.
Strona społeczna „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” w Krakowie powołała szereg zespołów problemowych jak: do spraw prywatnych kamienic, omówienia polityki mieszkaniowej
w Krakowie, Spółdzielni Mieszkaniowych i oczekujących na mieszkanie, posiadaczy książeczek mieszkaniowych, zasad i podstaw ustalania czynszów, gminnego zasobu mieszkaniowego, byłych mieszkań zakładowych i TBS, profilaktykę zagrożeń utraty lokali mieszkalnych oraz sytuację osób bezdomnych, zespół strategii mieszkaniowej.
Czyżby te doniosłe problemy TVP Kraków nie interesowały.
Zdumienie Forum budzi także fakt, że w chwili gdy Telewizja Polska S.A. uskarża się na brak pieniędzy odpowiedzi w jej imieniu udziela „Kancelaria Radców Prawnych Stelmach, Dziewałtowski &Wspólnicy”. Czyżby sama Telewizja na te problemy nie potrafiła odpowiedzieć.
Składamy skargę na działalność Oddziału TVP Kraków i oczekujemy, że KRR i T przyglądnie się tym zgłoszonym przez Forum problemów i uwzględni je w swoich wnioskach.

Załączniki:
1. Pismo z dnia 17 listopada 2011 r. spółki Stelmach, Dziewałtowski & Wspólnicy
2. Pismo Kancelarii Radców Prawnych Stelmach, Dziewałtowski &Wspólnicy z 1 grudnia 2011 r.
3. Harmonogram debat merytorycznych Okrągłego Stołu Mieszkaniowego


Za Forum: Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x adresat
1 x Pan Marian Zalewski Członek Zarządu TVP S.A. ul. Jana Pawła Woronicza 17, 00- 999 Warszawa
1 x a/a
Graniwid Sikorski / 89.76.196.* / 2011-06-01 09:47
Forum w Obronie Godności Kraków, 18 grudnia 2010r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11

Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa
Pani Katarzyna Bury
Urząd Miasta Krakowa
31-072 Kraków, ul. Wielopole 17a

Wasz znak: ML-03.SJ.0718-30/2009


Szanowna Pani Dyrektor


Dotyczy : zmiany przepisów w zakresie spraw mieszkaniowych

W nawiązaniu do otrzymanej korespondencji dotyczącej treści polityki mieszkaniowej Gminy Miejskiej Kraków, oraz zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy.
Forum dokładnie i wszechstronnie przeanalizowało przedstawione zasady i projekty zmian i kierując się interesem publicznym przedstawia swoje stanowisko. Metodą analizy było najpierw omówienie polityki mieszkaniowej Gminy Miejskiej Kraków, a następnie projektu Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków.
Jako cel strategiczny podaje się zapewnienie mieszkańcom adekwatnych do potrzeb warunków mieszkaniowych o jak najwyższym standardzie a następnie zapewnienie pomocy mieszkaniowej w ramach zasobu mieszkaniowego Gminy Miejskiej Kraków.
Jako metodę podaje się wspieranie rozwoju mieszkalnictwa na terenie Gminy a następnie racjonalne gospodarowanie mieszkaniowym zasobem Gminy.
Ważnym zagadnieniem było przedstawienie analizy SWOT czyli mocnych i słabych stron przedstawionego programu. Analiza wychodzi ze słusznego założenia iż lokal mieszkalny jest dla ogółu ludzi dobrem o charakterze niezbędnym i podstawowym, w związku z tym przedmiotowe zadanie Gminy winno być jednym z jej zadań podstawowych.
Analiza SWOT podaje jako mocne strony programu racjonalne dysponowanie lokalami wchodzącymi w skład zasobu poprzez fluktuację form pomocy i jej zakresu, oraz podjęcie prób współpracy z partnerami prywatnymi w celu uzyskania wsparcia dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Jako słabe strony podaje się brak dostatecznych środków finansowych przeznaczonych na gospodarkę mieszkaniową i inwestycje mieszkaniowe, oraz zmniejszanie się liczby lokali wchodzących w skład zasobu. Jako zasadę wynajmu proponuje się zmianę zapatrywania na charakter lokali mieszkalnych z zasobu jako na formę pomocy jedynie na czas określony, a nie jako docelowe stałe miejsce zamieszkania, oraz poprawę dostępności mieszkań na wolnym rynku, w tym przeznaczonych na wynajem.
Jako zagrożenia podaje się wzrost liczby osób objętych wyrokami eksmisyjnymi w których Sąd orzeknie o przysługującym uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego od Gminy, oraz wzrost odszkodowań dla właścicieli, a także obawa Gminy o możliwość poszerzenia jej obowiązków jako obligatoryjnego zadania własnego Gminy zapewnienia pomieszczeń tymczasowych, poprzez nałożenie tych obowiązków w formie Ustawy.
Przyjęcie zasady wynajmu jedynie na czas określony jest nie do przyjęcia dla Forum.
Ze swej natury znaczna część mieszkańców nie jest wstanie nabyć mieszkanie na wolnym rynku. Tak jest na całym świecie, a przyjęcie że w Polsce i Krakowie ma być inaczej jest co najmniej nierozumne. Dochody uzyskiwane przez znaczną część mieszkańców Krakowa powoduje, że nigdy nie będą mieć możliwości kupić sobie mieszkanie, a nawet wynająć je na wolnym rynku. Nawet samo przedstawione opracowanie podaje iż nadal wiele gospodarstw domowych nie ma możliwości zaspokojenia z powodów finansowych. I tak w przypadku znacznie bogatszych mieszkańców Włoch na 29 mln mieszkań jedynie 11 mln stanowią mieszkania własnościowe. Wyjątkowo groźne wydaje się rezygnacja z definicji mieszkania komunalnego. W opracowaniu operuje się jedynie takimi definicjami jak mieszkanie socjalne, zamienne, lokal tymczasowy. A przecież to właśnie mieszkanie komunalne na tym etapie dochodów społeczeństwa winno stanowić podstawową formę polityki mieszkaniowej tak Państwa jak i Gminy. Podaje się diagnozę stanu mieszkalnictwa w Krakowie. Przedstawiona analiza jest niepełna i zubożona. Brak jest oszacowania potrzeb mieszkaniowych w Krakowie.
Nie ma próby odpowiedzi jaka jest skala potrzeb mieszkaniowych i jaki zakres pomocy winien być, aby ją zaspokoić. Nie omówiono polityki Państwa w tym zakresie. Jak ta polityka wyglądała, jak się zmieniała i jaka z punktu widzenia Gminy Kraków winna być, aby pomóc zaspokoić potrzeby mieszkaniowe. Brak jest podania z jakiej pomocy Państwa Gmina korzystała, o jaką pomoc się zwracała i jaka jest perspektywa tej polityki na przyszłość.
Gdzie jest odpowiedź jak zmieniał się zasób lokali należących lub na których wpływ ma Gmina. Ilu jest oczekujących na pomoc mieszkaniową w postaci mieszkań socjalnych, komunalnych, zamiennych i innych ? Ile takich osób jest, czy ich liczba się zwiększa czy zmniejsza ? Ile w Gminie Miejskiej Kraków występuje pustostanów i co się z nimi dzieje ?
Ile mieszkań zostało przez Gminę sprzedanych pomimo braku zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i co się stało ze środkiem uzyskanym z tej sprzedaży ? Ilu mieszkańców Krakowa jest
Graniwid Sikorski / 89.76.196.* / 2011-06-01 00:00
Forum w Obronie Godności Kraków, 31 maja 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68



A P E L

do radnych Rady Miasta Krakowa

31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾


Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych apeluje do Pań i Panów Radnych o odrzucenie skierowanych na obrady projektów uchwał dotyczących spraw mieszkaniowych ( druk nr 226, 227, 228 ).
Jesteśmy przerażeni i oburzeni realizowaną polityką mieszkaniową w Krakowie przez samorządowe władze Gminy. Kreuje ona nędzę bezdomność znacznego odłamu mieszkańców Krakowa. Koszty i skutki tej polityki są przerzucane na najsłabszych i średniozamożnych mieszkańców Miasta. Winę za ten dramatyczny kryzys ponoszą bezpośrednio Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek Majchrowski jak i Przewodniczący Rady Miasta Pan Bogusław Kośmider. Ci sami którzy ponoszą odpowiedzialność za dotychczas realizowaną politykę mieszkaniową, dążą do dalszego pogorszenia sytuacji, wykorzystując w tym celu tzw. „Zespół zadaniowy”. Składa się on przede wszystkim urzędników Gminy i radnych odpowiedzialnych za tą sytuację. Zaproponowane rozwiązania są sprzeczne z podstawowymi interesami miasta jak i jego mieszkańców. W uzasadnieniu sami projektodawcy przyznają, że w budżecie Gminy na gospodarkę mieszkaniową przeznacza się środki nieadekwatne do potrzeb. Dąży się przy tym do ukrycia celów tej polityki i faktycznego wyeliminowania kontroli społecznej nad tą działalnością.
W tym celu zamierza się:
- ograniczyć uprawnienia Rady Miasta Krakowa w ten sposób, że Prezydent Miasta w drodze zarządzenia będzie ustalał stawki czynszu. Rada Miasta ma być tylko informowana o aktualizacji stawek czynszu do 14 dni przed planowanym terminem podpisania zarządzenia o podwyżce czynszu. W ten sposób społeczny nadzór ma zostać wyeliminowany, a stawki czynszu będą rosły lawinowo i mają osiągać zawyżoną stawkę rynkową. Prezydent Miasta Krakowa ma przedstawiać Radzie Miasta Krakowa roczne raporty z realizacji wieloletniego programu do dnia 31 maja każdego roku. Raport ten nie będzie przedmiotem obrad.
- dążyć do tego, aby najwyższa stawka czynszu z tytułu najmu 1 m2 nie była niższa niż 3% wartości 1 m 2 powierzchni użytkowej mieszkania
Miasto nie może być kamienicznikiem. Wysokość czynszu musi być umiarkowana i rozsądna.
Realizacja zadań na gruntach gminnych w formie partnerstwa publiczno-prywatnego gdzie występuje dążenie do przerzucenia części kosztów generowanych przez inwestycję na użytkowników końcowych.
Utrzymywanie zaniżonych kryteriów niskich dochodów, a tym samym wyeliminowanie ludzi biednych z pomocy mieszkaniowej. Utrzymanie pojęcia lokalu o obniżonym standardzie, do których także mogą być kierowani lokatorzy, których nie stać na czynsz.
Realizowanie kilku wyroków eksmisyjnych poprzez zapewnienie jednego wspólnego lokalu mieszkaniowego. Także inne proponowane rozwiązania są w wielu przypadkach niekorzystne dla lokatorów.
W tym stanie rzeczy Forum wielokrotnie występowało do Prezydenta Miasta jak i Rady Miasta Krakowa o zmianę tej polityki. Niestety nie spotkało się to z należytą reakcją władz samorządowych, które realizują jedynie interesy kamieniczników i deweloperów.
Uciekają od własnej odpowiedzialności za te problemy. Mało tego w uzasadnieniu kłamliwie podają, że projekt uchwały został przesłany celem zaopiniowania do organizacji zajmujących się sprawami mieszkaniowymi, a zgłoszone postulaty i uwagi zostały szczegółowo przeanalizowane i uwzględnione w zakresie, w jakim to było możliwe.
Protestujemy przeciw tym stwierdzeniom. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych przesłało „Zespołowi zadaniowemu” cały szereg uwag i postulatów, które nie zostały uwzględnione. Ta konsultacja była po prostu fikcją. Nie zostaliśmy zaproszeni na posiedzenie „Zespołu zadaniowego” i nie wiemy dlaczego nasze wnioski nie zostały uwzględnione. Domagamy się aby nasze uwagi do projektów Uchwał zostały także przedstawione Radzie Miasta.

Panie i Panowie Radni Miasta Krakowa
Apelujemy do Was o odrzucenie proponowanych Uchwał. Apelujemy jednocześnie o opracowanie odpowiadającym realiom i potrzebom polityki mieszkaniowej.
W tym celu proponujemy po raz kolejny zwołanie tzw. „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Powinny w nim uczestniczyć władze samorządowe reprezentowane przez Prezydenta Miasta jak i Radę Miasta Krakowa, wojewoda małopolski jako reprezentant rządu w terenie, przedstawiciele organizacji lokatorskich jak i inne osoby i instytucje przez nich zaproszone. I
Graniwid Sikorski / 89.76.196.* / 2011-05-28 21:51
Forum w Obronie Godności Kraków, 22 maja 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68



Pan Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Prezydencie

Przerażeni i oburzeni zapowiadanymi podwyżkami: czynszów, cen usług komunalnych, opłat podatków lokalnych oraz realizowaną polityką mieszkaniową i socjalną.
Zwracamy się po raz kolejny o zmianę polityki władz miasta. Dotyczy to realizowanej polityki mieszkaniowej, jak i pogarszającej się sytuacji emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych jak i bezdomnych. Sposób działania władz samorządowych w Krakowie kreuję nędze i bezdomność znacznego odłamu mieszkańców Krakowa. Koszty i skutki tej polityki są przerzucane na najsłabszych i średniozamożnych mieszkańców miasta.
Forum od kilku lat wskazuje na te bolące problemy, stara się pokazywać drogi wyjścia z tej sytuacji. Wielokrotnie zwracaliśmy się do Pana Prezydenta oto, żeby Pan osobiście wziął odpowiedzialność za politykę mieszkaniową. Występowaliśmy też do wojewody małopolskiego, jak i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa w tych sprawach.
Opiniowaliśmy także projekt zmian w zakresie spraw mieszkaniowych. Wskazywaliśmy, że jest to dokument groźny i zapowiadający dalszą pauperyzację dużych grup ludności miasta, jak i nasilenie bezdomności. Nie ma w tych projektach uchwał definicji lokalu komunalnego, zapowiada się drastyczną podwyżkę czynszów, wynajmowanie lokali komunalnych jedynie na czas określony, utrzymano pojęcie lokalu o obniżonym standardzie, utrzymano zaniżone kryterium dochodowe oparte na najniższej emeryturze, przydzielania lokali komunalnych dla osób zamieszkujących w Krakowie i innych miejscowościach. Także inne proponowane rozwiązania są zagrożeniem dla lokatorów. A przecież czynsz i kryteria pomocy mieszkaniowej winny być realne i rozsądne. Negatywnie zaopiniowaliśmy te projekty.
Zwracaliśmy także uwagę na gwałtownie rosnące ceny usług komunalnych takich jak:
koszty ogrzewania mieszkań, dostaw wody i oczyszczanie ścieków, usług cmentarnych i innych. Organizowaliśmy też demonstracje i wiece mające na celu uzmysłowienie władzom grozy sytuacji. Występowaliśmy również do rządu i innych władz państwowych pismami o zmianę realizowanej przez nie polityki społecznej i mieszkaniowej.
Wszystkich do których zwracaliśmy się prosiliśmy, o dialog społeczny. Formą tego dialogu jest zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Podczas manifestacji 19 kwietnia 2011r. uzyskaliśmy poparcie i obietnicę ustną wicewojewody małopolskiego Pana Andrzeja Harężlaka. W dniu 16 maja 2011r. podczas manifestacji spotkał się z nami Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider.
Niestety jego wystąpienie było butne i konfrontacyjne. Chwalił się liczbą oddanych na siebie głosów podczas wyborów samorządowych i nie chciał podjąć dialogu z manifestantami.
A przecież gdyby to nawet była prawda, to o poziomie demokracji świadczy stosunek do mniejszości o czym Pan Przewodniczący zdaje się zapominać. Nie baczył przy tym na to, że nawet Pan Premier Donald Tusk zdaje się rozumieć te problemy powołując w ostatnim czasie Pana Bartosza Arłukowicza na stanowisko Pełnomocnika ds. osób wykluczonych. Zdawał się także nie być przygotowany do rozmów. Wskazywał przy tym jako odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową i społeczną w mieście Pana Prezydenta. Mówił, że Rada Miasta uchwala budżet w zakresie polityki mieszkaniowej nawet wyższy niż proponuje Pan Prezydent.
Co do „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” stwierdził, że może go zwołać Pan Prezydent
Majchrowski, tak jak w przypadku spalarni śmieci.

Panie Prezydencie
Zagrożona jest egzystencja znacznej części mieszkańców Krakowa i zaproponowana cała fala podwyżek powoduje, że zwracamy się ponownie o zmianę polityki mieszkaniowej i społecznej w mieście. Żądamy ponownie wstrzymania planowanych podwyżek opłat komunalnych, czynszów za mieszkania kwaterunkowych, wody, wywozu śmieci, komunikacji, podatku od nieruchomości i innych zaproponowanych przez Pana Prezydenta.
Niech Pan Prezydent wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa nie idzie tą drogą, gdyż sieje ona zgrozę. Jakże modlimy się, aby Pan Prezydent wraz z Radą Miasta Krakowa tak jak Szaweł który na drodze do Damaszku dostał olśnienia i jako święty Paweł z Tarsu rozwijał się i żył sprawiedliwie, bogobojnie i napełniał się pociechą Ducha Świętego i wrócił na drogę wiary. Jeszcze raz prosimy i błagamy o wycofanie się z planowanych podwyżek cen , opłat i taryf miejskich. Trzeba dostrzec ten
poqu / 2011-07-06 10:54
Nie wiem jak przedstawia się rynek wtórny mieszkań w Krakowie ale mieszkania z rynku pierwotnego tanieją obecnie, bo rynek jest nimi przesycony i spadł podaż zdecydowanie przewyższyła popyt

Najnowsze wpisy