Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Podwyższenie wieku emerytalnego: będzie referendum?

Podwyższenie wieku emerytalnego: będzie referendum?

Wyświetlaj:
i / 46.151.23.* / 2012-02-12 19:40
Musi być referendum bo Tusk trochę przesadza i powinno się raczej obniżyć wiek emerytalny niż go podwyższać...tak jak w krajach zachodnich UE. A za to Tusk powinien wprowadzić jakieś programy pozwalające przepracować w spokoju do tej emerytury. Następnie jeśli chcą oszczedzać niech zabronią pracy na emeryturze: górnikowi, policjantowi, strażakowi, nauczycielowi przez których gospodarka cierpi i młodzi ludzie nie mają pracy. Chyba że chcą założyć własną firmę. Tusk powinien odejść bo niestety ale nie ma pomysłu na rządzenie Polską, jedynie co to potrafią okradać Polaków i przeprowadzać prywatyzację przedsiębiorstw.
Jamecon / 77.237.3.* / 2012-02-12 15:17
Polacy nie wierzcie liberałom i dyżurnym ekonomistom występującym telewizorniach , że przechodząc na emeryturę po 67 roku życia, wypracujecie / otrzymacie (proporcjonalnie w stosunku do obecnych kosztów utrzymania) wyższą emeryturę od dzisiejszych emerytów.

Statystyczny pracownik w czasie całego wydłużonego okresu aktywności zawodowej (ok. 47 / 48 lat), spędzi na bezrobociu średnio ok. 1/6 tego czasu tj. ok. 8 lat.

Rządzący nie mówią prawdy o kurczeniu się rynku pracy, który zaczął się już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia i postępuje i będzie postępował nadal.
( w oficjalnych statystykach mówi się „ tylko” o 2 milionach bezrobotnych,
W rzeczywistości liczba zaniżona o 55. letnich emerytów, wypchniętych z rynku pracy oraz o ludzi młodych wyjeżdżających do pracy za granicę
do tego należałoby dodać ukryte bezrobocie na obszarach wiejskich)
Jedną z przyczyn ( odsyłam do publikacji naukowych z lat 90) ubywania miejsc pracy jest postęp technologiczny - automatyzacja i komputeryzacja procesów produkcji - tego nie można zatrzymać.

(na marginesie - zapowiadana przez p. ministra Boniego tzw. Cyfryzacja również uszczupli rynek miejsc pracy)

Obecnie doszedł/ nasilił się, kolejny (nie jedyny) czynnik wpływający na stały wzrost bezrobocia
– przenoszenie produkcji z krajów europejskich do Azji. („usługi” nie są wstanie wchłonąć rzeszy ludzi pozostającej bez pracy)

W przywołanych opracowaniach naukowych z lat 90 dotyczących rynku pracy w perspektywie jednego, dwóch, trzech pokoleń zakładano, że pracujący solidarnie - proporcjonalnie do otrzymywanego uposażenia pieniężnego będą musieli ponosić koszty utrzymania pozostałej nie pracującej populacji.

Kolejne zagadnienie (ważniejsze niż bezrobocie wg autora) poruszone w publikacjach z lat 90-ch to opracowanie procesów zagospodarowania czasu wolnego, ludzi aktywnych i sprawnych fizycznie, pozostających bez pracy - mające bezpośredni wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną społeczeństw.

(Prywatyzacja i maksymalizacja zysków, to również przyczyna ubywania miejsc pracy)


Jeżeli nie ma pracy, to przesunięcie wieku emerytalnego do 67 roku życia jest sprzeczne z prawami człowieka.
Może należałoby wprowadzić do ustawy zapis - gwarantowanego przez Państwo zatrudnienia po 65 roku lub w przypadku jego braku, uposażenie emerytalne.

Pozdrawiam
Jamecon
robotnikb budowlany / 77.253.4.* / 2012-02-11 09:20
Panie Grabowski czy naprawdę Pan nie rozumiesz o co tutaj chodzi co za brednie pan opowiadasz, przecież od dłuższego czasu mamy emerytury kapitałowe ,które wasi poprzednicy tez bez konsultacji społecznych wprowadzili a istota tego polega ,że emerytura zależy od zgromadzonego kapitału podzielonego przez dalsze przewidywane lata życia , co prawda rząd z premedytacja zawyża mężczyznom dalsze trwanie życia, bo mężczyzna średnio w Polsce żyje tylko ok 7 lat a do emerytury przyjmuje się ,że żyje 17 lat co jest kłamstwem. Wiec o co to larum ile wypracujesz czyli, ile odłożyć tyle masz a rząd i tak na tym zarabia ,bo połowa mężczyzn w ogóle nie dożywa wieku emerytalnego , a gdzie są składki tych zmarłych ano wypłacane sa tym co na emeryturę nie zapracowali a więc rolnicy ,mundurowi sędziowie i prokuratorzy i inni wcześniacy. Czy naprawdę myślisz Pan ,,ze Polacy to idioci i uwierzą w pańskie brednie bo inaczej tego nazwać nie można to rząd roztrwania składki polskich emerytów rozdając ich pieniądze tym co wymieniłem wyżej tak trudno to zrozumieć.Każdy w wolnym kraju ma prawo decydować o ile uzbierał odpowiednią kwotę na emeryturę ,kiedy chce zakończyć pracę , to jego podstawowe prawo, jeżeli ktoś chce to może pracować do śmierci, tacy jak Pan mający lekką prace nie maja pojęcia ,że robotnik budowlany np.w wieku 60 lat nie nadaje się do pracy bo jest zwyczajnie już poważnie chory ale to Polski rząd ograniczył takim ludziom nawet prawo do renty bo wiemy jak takich ludzie na polecenie rządu zapewne traktują tzw, orzecznicy ZUS.Trochę uczciwości w wypowiadaniu opinii drogi panie
Fazagaz / 31.134.53.* / 2012-02-10 19:43
Złodzieje!!! Oszuści!!!
Ludzie potrafią liczyć - obecnie na konto ZUS trafia prawie tyle ile kto ma zarobków, z czego na OFE trafia mniej niż 20% Resztę przetrawiają urzędnicy - bo nawet solidnych dopłat do leków brak, a emeryci żyją na skraju ubóstwa. Przykre że ludzie którzy całe życie pracowali na ten kraj tak kończą.
Pieniądze z OFE napędzają rynek ubezpieczeń i kredytów - Te pieniądze NIGDY nie zostaną zwrócone właścicielom, a podniesienie wieku emerytalnego tylko w tym pomoże -chodzi tu tylko o to aby pozbyć się ludzi którzy zasłużyli na odpoczynek - ŻEBY PRACOWALI AŻ DO ŚMIERCI!!! Ktoś kiedyś powiedział że niewolnictwo tym się różni od kapitalizmu że w niewolnictwie to pan musiał zadbać o swojego niewolnika - w kapitaliźmie człowiek musi sam zadbać o siebie
Zadbajmy więc o siebie i powiedzmy NIE!! Póki mamy jeszcze wolność słowa i demokrację!!
POcoNAMto / 83.15.9.* / 2012-02-10 08:43
W ogóle co to za reforma?, takie coś to nawet przedszkolak potrafi wymyślić!.
Donek to chyba wymyślił w przerwie kopania w gałę z kolami.
m-53 / 83.24.17.* / 2012-02-09 22:58
Ile razy można ludzi nabrać?
Już raz "reforma" obiecywała emerytury pod palmami. A będzie z Palmą (to taka margaryna) na chlebie wygrzebanym ze śmietnika.
Kasę z OFE (też lepszy szwindel) zabrano, Fundusz Stabilizacji rozgrabiono. O dziedziczeniu składek (z OFE, niewykorzystanych po śmierci) też dziwnie zapomniano.


"czy chcesz podnieść wiek emerytalny do 67-go roku" powinno być uzupełnione o "czy też wolisz ograniczyć emerytury o 20 proc."

To jest oczywiste oszustwo i manipulacja, bo nie widziałem żadnej symulacji wysokości emerytury wskutek tych zmian. Skąd łajdak wytrzasnął te 20%. Z kapelusza? W referendum nie można stawiać pytań demagogicznych.
Kolejna łajza opowiada bajki o emeryturach za lat siedemdziesiąt (obywateli nienarodzonych). Wróżbita chyba. Bo przy ostatniej reformie jakoś żaden z geniuszy nie wspominał nawet, że stopa zastąpienia będzie poniżej 30%, że mimo przymusu OFE nic nie jest gwarantowane.. A było to raptem dwanaście lat temu.
Łajdactwo, oszustwo, grabież, demagogia - tele w skrócie.
bsf / 87.205.255.* / 2012-02-09 19:54
Kongres Aferałów doprowadził Polskę do gigantycznego zadłużenia stworzył pół MILIONOWĄ armię pasożytów tzw.urzędników żyjących na koszt POdatnika a Nas chcą zmusić do płacenia haraczu na rzecz "dzikiego kraju" w którym "żondy" sprawuje partia partaczy i leserów.
NEVER!!!
m-53 / 83.24.17.* / 2012-02-09 23:38

decyzję w tej sprawie musi podjąć świadoma reprezentacja polityczna społeczeństwa, która wie, o co chodzi

Na dodatek arogancka jest ta partia leserów i partaczy.
Przecież ten buc powinien zapoznać się z konstytucją - suwerenem jest naród. Jeżeli naród chce się wypowiedzieć w referendum to dobra rada dla "doradców" - mordę w kubeł i nie bulgotać.
Szczególnie, że żaden z nich nie jest "reprezentacją polityczną" społeczeństwa. A o "świadomości" tych panów i tej "reprezentacji" zdanie mam zgoła marne.
P,S.
Jakoś brakuje mi tu wypowiedzi wyborców "świadomej reprezentacji".
~jurga / 89.230.202.* / 2012-02-09 19:37
1. Czy jesteś za podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat ?
2. Czy też wolisz zachowania 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet jako wieku uprawniającego do otrzymywania emerytury pod warunkiem ujednolicenia systemu emerytalnego dla wszystkich Polaków oraz likwidacji prawa do wcześniejszych emerytur wszystkim grupom pracowniczym, które teraz korzystają z takich przywilejów.

Można przy okazji także zapytać Polaków, czy zgadzają się na wydawanie z budżetu państwa rocznie około 2 miliardów złotych na finansowanie wynagrodzeń katechetów i kapelanów z kościoła katolickiego.
m-53 / 83.24.17.* / 2012-02-10 00:09
Dałem "plusa" ale z wahaniem. Z jednej strony rozsądek a z drugiej wylewanie frustracji. Nie można wrzucać wszystkich kotów do jednego worka. Bo to trąci demagogią i mieszaniem. Chcesz referendum w sprawie religii w szkołach to zacznij działać, popierać tych, którzy tego chcą.
Pytania w referendach mogą a nawet powinny dotyczyć kilku problemów - ale spójnych.
Do referendum dotyczącego emerytur można dołączyć kilka innych pytań (wszystkie z dziedziny "zabezpieczenia" socjalnego)
np.
- czy akceptujesz odpłatność za pierwszą wizytę lekarską w miesiącu w wysokości 1/10 minimalnej dniówki
- czy akceptujesz opłatę hotelową w szpitalu w wysokości 1/5 minimalnej dniówki
- czy akceptujesz zmniejszenie o połowę zasiłku chorobowego za pierwszy tydzień choroby
- czy akceptujesz system - jednakowa składka, jednakowa emerytura dla wszystkich, bez wyjątku
kaczorek ma motorek / 2012-02-09 20:02 / Tysiącznik na forum
Był bym za tym by referendum miało charakter 'hurtowy" wszystkie te tematy zastępcze in vitro aborcja ACTA,emerytur i jeszcze parę które kuca społeczeństwo zostały rozstrzygnięte referendum.
Mam już dosyć kutni tematów zastępczych i biadolenia że referendum jest kosztowe.Chrzanienie z trybuny Sejmu, zapraszanie pseudo specjalistów do TV kosztowało już podatników tyle że starczyło by śmiało na dobre trzy referenda
Lorunia / 188.47.18.* / 2012-02-09 19:33
Nie moralne to jest to co teraz Pan opowiada ! bo ci co chcą referendum ! to ich to dotyczy ! niech Pan nie robi wody z mózgu . Przed wyborami nie chwaliliście się tym , że będzie ta reforma w takim wydaniu ! więc jaki macie mandat społeczeństwa aby samemu decydować o tak bardzo ważnych sprawach . Suweren w tym przypadku powinien się bezwględnie wypowiedzieć w referendum .
jan77777 / 212.76.33.* / 2012-02-09 19:22
Może Grabowski pochwaliłby się swoimi osiągnięciami, z czasów kiedy był prezesem PTE Skarbiec

Najnowsze wpisy