Podział majątku

Max2000 / 2014-11-12 16:31
Witam moje pytanie brzmi następująco. Rok temu tydzień przed smiercią moja matka i dwie siostry zmusiły ojca żeby przepisał na nie dom i działki jedna dostała dom i działki bud /rolne a druga jedna działkę bud. a matka dostała dożywocie w domu przy jednej ze sióstr. Ja o tym nic nie wiedziałem poinformowali mnie dopiero rok po śmierci że wszystko jest przepisane a jedna ze sióstr chcę mi odpisać kawałek działki z której nie jestem zadowolony.Czy ja mam jakieś prawo żeby dostac od niej tą działkę która chcę. I czy mogli tak zrobić pomijając mnie całkowicie przy podzialę majątku. Dodam że właścicielem był tylko ojciec.
Wyświetlaj:
Max2000 / 2014-11-12 19:20
Witam i dziękuje za poświęcony czas. A jak można sprawdzić tą schedę.I co należało by w takiej sytuacji zrobić???
szklarek / 2014-11-12 20:11
W akcie notarialnym każdej z tych darowizn, choć może to być jeden wspólny akt.

Należy 'po dobroci' porozmawiać z siostrami najpierw oszacowawszy to, na ile warte są te nieruchomości, jaki udział byłby Twój w dziedziczeniu, a więc ile wart byłby Twój zachowek (1/2) tego, co byś odziedziczył.


Bo dopiero znając skalę należności można też oszacować to, czy warto składać pozew w sądzie przeciw siostrom o zachowek, gdyby nie chciały załatwienia sprawy polubownie.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kto;jest;uprawniony;do;zachowku;ze;spadku,18,0,839954.html
Max2000 / 2014-11-12 20:31
Nieruchomości to ok 4 ha działki i z tego połowa to budowlane i dom i budynki gospodarcze stodoła itp.a lokalizacja 25 od krakowa...i nie wiem jak to jest w procentach..?I gdzie trzeba by iść z taką sprawą i ile może coś takiego kosztować..?
szklarek / 2014-11-12 21:16
Ja też nie wiem, bo udział zależy od tego, jaka część majątku była majątkiem odrębnym zmarłego, a jaka wchodziła do majątku wspólnego-małżeńskiego.

Właściwym jest sąd rejonowy (wydział cywilny) właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Jeśli kwota zachowku przekraczałaby 75000 zł- sąd okręgowy zgodny z ostatnim miejscem zamieszkania zmarłego.
szklarek / 2014-11-12 19:03
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dokonując darowizny ojciec jednocześnie zaznaczył, że nie ma ona być zaliczona do schedy spadkowej. Jeśli nie- to służy Panu roszczenie wobec sióstr o wypłatę zachowku od nadwyżki owych darowizn ponad to, co przypadłoby im w drodze dziedziczenia ustawowego.

Zachowek taki może być w formie materialnej- czyli nieruchomości czy udziału w nieruchomości.

Najnowsze wpisy