Forum Forum emerytalneZUS

Podział renty rodzinnej

Podział renty rodzinnej

LokiSzoki / 2012-10-23 15:15
Witam, chciałam uzyskać poradę. We wrześniu ukończyłam 18 lat. Kontynuuję naukę, więc przysługuje mi renta rodzinna po zmarłym ojcu. Moja matka ukończyła 50 lat i złożyła wniosek o podział renty. Wysokość świadczenia na rękę wynosi ok. 1700 zł. Moje pytanie jest następujące: czy gdybym chciała wynająć stancję poza miejscem zameldowania, mogę liczyć na odrzucenie tego wniosku? Uczę się w liceum dla dorosłych na wydziale dziennym i nie mam możliwości podjęcia posady. 850 zł nie jest wystarczającą kwotą na opłacenie czynszu i wyżywienia. Jest jakaś podstawa prawna, która reguluje zachowanie się w takich przypadkach?
wiwan / 2012-10-24 14:41
Nie do końca to jasne dla mnie- chodzi Ci o to, czy wniosek matki o rentę rodzinną może być odrzucony z tego powodu, że na skutek następującego wtedy podziału będziesz uzyskiwała mniej pieniędzy niż potrzebujesz ?

NIE, nie jest to podstawą odmownej decyzji Zakładu. Jeśli matka spełnia/spełni warunki ustawowe uzyskania prawa do renty po mężu (Twoim ojcu) to ją uzyska i zgodnie z ustawą kwota podzielona zostanie równo pomiędzy obie osoby ubezpieczone.
Może ona jedynie dobrowolnie potem sama złożyć wniosek o jej wykluczenie z kręgu uprawnionych.

Ps. Niezależnie od kwestii renty matka ma obowiązek alimentacyjny wobec Ciebie. Fakt, że masz rentę nie zwalnia jej z tego, bo znaczenie mają tu zarówno Twoje rzeczywiste potrzeby, jak i możliwości matki.

W razie sytuacji ekstremalnej- gdybyś złożyła pozew o alimenty- sąd by je przyznał, gdyby matka miała inne źródła dochodu, zasoby. Jeśli jednak renta będzie jej jedynym dochodem- sytuacja wygląda inaczej.

Ps. Nie będzie to dokładnie 850 zł. netto.
Po pierwsze dlatego, że dwie osoby dostaną łącznie o 1/17 więcej brutto, ale inaczej wyjdą kwoty zaliczki PIT.

Najnowsze wpisy