Forum Polityka, aktualnościKraj

Pogrzeb Wisławy Szymborskiej. Zaśnieżony Kraków żegnał noblistkę

Pogrzeb Wisławy Szymborskiej. Zaśnieżony Kraków żegnał noblistkę

Wyświetlaj:
krakersik / 83.170.116.* / 2012-02-09 19:10
Najlepiej czytanie Szymborskiej mi idzie razem z chipsami
3gz3kutoR / 89.230.66.* / 2012-02-09 18:06
Wpis usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
tadstr / 178.183.218.* / 2012-02-09 19:04
Nie wiem co skłonilo Cie do takiego wpisu, wysoce nieelegancki.
prawdopodobnie Ty nie zasługujesz na takie zaszczyty (pewnie o nie nie dbasz) szkoda ze kogokolwiek stać na taki wpis
3gz3kutoR / 89.230.66.* / 2012-02-09 19:30

prawdopodobnie Ty nie zasługujesz na takie zaszczyty (pewnie o nie nie dbasz) szkoda ze
kogokolwiek stać na taki wpis


Oczywiście że nie zasługuję, nie miałem okazji zasłużyć się dla ojczyzny. Szymborska ani tyle nie zasługuje, za knowanie z radzieckim okupantem powinna zostać pogardzana za życia i po śmierci!


szkoda ze
kogokolwiek stać na taki wpis


Mój tekst w porównaniu do "Rezolucji związku liberałów polskich", jest delikatną krytyką. Ja potępiam zdrajców, Szymborska zdradziła Polskę i piętnowała patriotów, była kolaborantką stalinowską!
dgen / 2012-02-09 16:40 / Tysiącznik na forum
W 1951 r. komuniści rozpoczęli bezpośrednią bezpardonową walkę z Kościołem. Zapoczątkowało ją aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Pod koniec tego roku aresztowano kilkunastu księży w diecezji krakowskiej. W styczniu 1953 r. odbył się ich "proces". Zarzucono im "szpiegostwo za amerykańskie pieniądze". Trzech księży skazano na śmierć, a pozostałych na wieloletnie więzienie.

W lutym 1953 roku gdy księża oczekiwali w celach śmierci na wykonanie wyroku grupa literatów krakowskich, wśród których była Szymborska, podpisała i przekazała władzom oraz ogłosiła "Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego".
Oto jej treść:
"Oto tekst rezolucji:
"W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich powiązanych z krakowską Kurią Metropolitarną.

My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny (IIIIIIIIIIIIIII), którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali - za amerykańskie pieniądze - szpiegostwo i dywersję.
Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc, oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne.

Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm i ostrzej piętnować wrogów narodu - dla dobra Polski silnej i sprawiedliwej."

Rezolucję podpisało swoimi nazwiskami i pierwszymi literami swoich imion 53 osoby. Wśród nich znaleźli się tak znani pisarze i krytycy literaccy jak: K. Bunsch, Wł. Dobrowolski, K. Filipowicz (późniejszy mąż Szymborskiej) oraz sama Wisława Szymborska.

W ten sposób Szymborska podpisała się nie tylko pod wyrokami śmierci dla 3 księży i pod wyrokami wieloletniego więzienia dla pozostałych oskarżonych, ale podpisała się również w ten sposób pod pozostałymi zbrodniami stalinizmu.

Na szczęście miesiąc później umarł Stali i wyroków nie wykonano ale Szymborska nigdy publicznie nie wyraziła skruchy i nie przeprosiła za swój haniebny czyn.
Drań / 93.159.53.* / 2012-02-09 17:21
Pamiętam o tym.

A mimo to uważam, że w dzień pogrzebu nie jest to stosowany wpis. Jak żyła trzeba było o tym pisać. Teraz ona jest przed innym trybunałem, a nasza ludzka sprawiedliwość jest wobecj Boskiej tylko ułomna.

Zło dobrem zwyciężaj.
dgen / 2012-02-09 17:41 / Tysiącznik na forum
pisałem o tym wielokrotnie, jak jeszcze żyła -
uważam, że należy jej się uznanie jako wybitnej poetce ale zawsze będę się sprzeciwiał stawianiu takich ludzi za wzór do naśladowania i autorytet moralny !
Drań / 93.159.53.* / 2012-02-09 16:29
jeżeli nie można napisać czegoś dobrego ani powiedzieć o zmarłej lepiej nic nie pisać ani nie mówić.
Teraz dla niej nie ma to już znaczenia. A dla żyjących tym bardziej, bo jej już nie ma wśród nas. Za kilka lat w podręcznikach może będzie jeden wiersz.

Szkoda, że nie wierzyła w Boga.
bug / 89.73.184.* / 2012-02-09 15:57
oto partia - ludzkości wzrok
oto partia siła ludów i sumienia?
nic nie pójdzie z jego życia zapomnienia
I przed oczami mam pochód z obrazami najświętszego z wodzów josepha stalina a czy wieśka trafi do nieba tą kwestie może rozwiązać obywatel rutkowski ale nie za darmo, a do pomocy dołoncze żydowską e.v.n. ażeby lud miał na bieżąco swieże i adekwatne informacje co do stanu faktycznego i mógł sobie wyrabić pogląd lub światopogląd na wiele spraw.
fanw / 83.30.255.* / 2012-02-09 16:26
człowieku dobry...(chyba jednak niedobry). podpisujesz się "bug" co ma wskazać twoje pochodzenie i w związku z tym poglądy czy też przez skromność jedynie nie podpisujesz się "bóg".?szkoda słów na komentowanie takich pseudointeligenckich bełkotów jak twój. "wieśka" po za tym to zdrobnienie od Wiesławy.jesli już się tak spoufalasz z kimś komu nawet do pięt intelektualnie nie dorastasz to przynajmniej dbaj o pozory własnej inteligencji.
szkoda, że nie wierzyła / 83.4.57.* / 2012-02-09 15:45
To gdzie ona teraz się znajduje ?? w radio słyszałem że poszła do nieba, ale kto jej otworzył drzwi ??
bojkowska / 71.190.148.* / 2012-02-09 15:31
.....i nie byl to Wawel tylko cmentarz Rakowiecki........
3gz3kutoR / 89.230.66.* / 2012-02-09 14:15
Przecież tyle wspólnego mieli, ach ta miłość do Stalina, A przy okazji Donek i Bronek dostali by nowe wytyczne!
Akira / 2012-02-09 14:41
Szkoda że tyle sławnych Polaków odchodzi, najgorsze jest to że nie ma nowych talentów w młodszych pokoleniach...
3gz3kutoR / 89.230.66.* / 2012-02-09 18:27
Jak byś w tym czasie pisał wiersze wychwalające "dobrego wujka Joo", to też był byś wykreowany na wielkiego pisarza.
Nocna Zmiana / 178.42.100.* / 2012-02-09 16:46
Talent to bardzo pojemne słowo. Ja zapamietam jej wiersz "Nienawiść", który Gazeta Wyborcza opublikowała, gdy obalono rząd Olszewskiego
tak mniemam / 46.205.16.* / 2012-02-09 15:37
są, są! Szkolenia rodziców nie poszły na marne

Najnowsze wpisy