Forum Polityka, aktualnościKraj

"Pokłosie" budzi kontrowersje. ZASP wydał oświadczenie

"Pokłosie" budzi kontrowersje. ZASP wydał oświadczenie

Wyświetlaj:
Alleksja / 109.243.233.* / 2015-05-17 16:05
Oglądałem Pokłosie. Wielki szacun dla Stuhra , a to że Polacy wstydzą się historii... no cóż, mają problem Ci, co ich rodzice, dziadkowie mazali w tym palce. Pocieszcie się tym, jaki spadek po Hitlerze mają Niemcy. To, że u nas tak było to prawda. I nie można tego tuszować !!! Taki narod
molinek / 91.189.59.* / 2013-07-25 12:52
Oglądałem ten film wczoraj, słyszalem że film jest anty Polski. Prawde mówiąc film był calkiem dobry ale jest jeden problem. Scenariusz został zmyslony z myślą o oczernieniu narodu Polskiego. Fakt podczas wojny zdażały się nagminnie prześladowanie ludności żydoskiej przez polakow zamieszkałych wsie, ale ta historia została wyssana z palca.
Zastanawia mnie dlaczego nie ma tam zmianki o tym że była wojna i to, ze niemcy mordowali . W filmie Polacy zostali przedstawieni jako naród który nienawidzi i morduje, mówię tu o całym naszym narodzie bez wyjątków a kto ma troche rozumu w głowie wie dobże że ten film jest zwykłym kłamstwem historycznym. Prawda jest taka że jesteśmy jedynym narodem który tak naprawde pomagał żydom( fakt było dużo przypadków mordów i przekazywania żydów w ręce niemców, ale nie na taka skale a nawet podobną. Moim zdaniem Film zasługuje na krytyke za oczernianie i pokazywanie kłamliwych faktów w tak podły sposób. Uważam że film powinien byc opisany jako fikcja artystyczna, dlatego że takiego właśnie jest gatunku a autorowi zazdroszcze bujnej wyobrażni. Po obejżeniu tego pseudo filmu nie obejże już nic tego reżysera ani nic gdzie zostanie obsadzony [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
Pozdrawiam
Seba_1963 / 109.243.233.* / 2015-05-17 16:06
Tak było , a ty żyjesz w nieadomości
Ludwik Kowalski / 70.111.90.* / 2013-11-05 22:07
Oto tlumaczenie postu ktorym dziele sie dzisiaj z kolegami"

Przedwczoraj ogladalem polski film Poklosie; wyswietlany w Nowym Jorku. Ta fikcyjna historia jest prawdopodobnie oparta o Jedwabne. Polscy bracia odkrywaja ze ich rodzice, wraz z innymi chlopami, zamordowali, za zgoda Niemcow, wszystkich zydowskich wspolmieszkancow wioski (26 rodzin, 120 osob).

Jeden z braci nie chcial ujawniac niezaprzeczalnych dowodow zbrodni. Bal sie ze oczerni to Polske w oczach opinji swiatowej. Drugi brat sie z nim nie zgadzal, uwazal ze ujawnienie zbrodni jest ich obowiazkiem moralnym.

Tydzien temu stanelem przed podobnym delemated, po znalezieniu trzech skrajnie rasistowskich oszczersw na polskich partalach. W koncu przetlumaczylem je na angielski i umiescilem na swoim portalu uniwersyteckim:

http://pages.csam.montclair.edu/~kowalski/racism/racism3.html

Czy demaskujac zbrodnie (dokonane lub planowane) pomagamy zbrodniarzom?

Ludwik Kowalski

http://ludkow.info/byt
polak105 / 83.5.253.* / 2014-12-06 01:17
w 2012 film pokłosie mógł tyko powstać na zamówienie przywódcy[....]który wtedy porozumiał się z żydami na tremat rozbioru polski do wisły a dalej dla putina zobaczymy za 2- 3 lata czy to prawda polskich patriotów, czy szwabskich przywódców, którzy juz nie maja czego przchandlować, żeby samemu nie upaść w tym zabetonownym nie pracującym, tylko oszukującym sąsiadów kraju !

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

Wapniak / 2013-04-21 10:29 / Tysiącznik na forum
Bloom - Po pierwsze, co ma moja Matka tu do rzeczy? Po drugie, nie znałem Matki przed moim urodzeniem... Po trzecie, trzeba Panu jeszcze trochę więcej wiedzy i zdrowego rozsądku co z wiekiem ponoć ale nie u wszystkich przychodzi. Po czwarte, widziałem Polaków, którzy żyją z mienia żydowskiego/dobrze/ do dziś. Po piąte, antysemityzm w naszym kraju jest rzeczą nie nową i dość szeroko rozpowszechnioną. Dlaczego, to już zupełnie inny temat. Na koniec, nie przypominam sobie abyśmy kiedykolwiek pili brudzia... Pozdrawiam.
ździcho kuźwiak / 77.255.233.* / 2013-03-18 16:36
Czy "Pokłosie" to reportaż? A może film dokumentalny? Jeżeli nie, to dlaczego budzi kontrowersje? Przecież to fikcja. Podobnie jak "1922 bitwa warszawska". Ten akurat kontrowersji nie budził tylko powszechny zachwyt
lidl / 83.28.10.* / 2013-03-18 13:40
Tak było naprawdę -przecież nasze ziemie na wschodzie mają ukraińcy i rusini a my na zachodzie niemieckie a wewnątrz żydowskie kto kumaty to pozbiera to do kupy a kto nie czytaty i pisaty to będzie snuł bajki
Banalnie / 2013-03-18 14:50
Już Pan Gross zajmował sie tą sprawą... wszystkei książki , filmy utrzymywane są w tej samej konwencji... przedstawienie Polaków jako zepsuty naród do szpiku kości...
Wapniak / 2012-12-02 10:38 / Tysiącznik na forum
..."od kilku stuleci zadawane jest pytanie, jaka ma być Polska"... wiadomo. Naród wybrany ze świetlaną przyszłością. Pracowity i zgodny. Nauczycieli i szlachetnych kombatantów. Mesjasz narodów. Od krytyki wara...
Bloom / 188.127.23.* / 2013-04-21 00:59
Wapniak, a gdyby ktoś powiedział, że Twoja matka się puszczała, to byś też się od krytyki uchylał? Czy może poszedłbyś i dał kolesiowi w pysk?
Bo chodzi o to, że te "fakty", że mordowaliśmy Żydów masowo i nasz genetyczny eksteministyczny antysemityzm jest naszą największą cechą są zwyczajną bzdurą, którą wmawiają nam za rosyjskie pieniądze. Bo Rosjanie sfinansowali sporą część tego filmu. Po to, żeby nam się żyło lepiej? Od kiedy?
dfjjykjukykrkukuk / 194.15.124.* / 2012-12-02 08:56
„Pokłosie” jest rozwinięciem tez „Sąsiadów”. W manipulowaniu historią Pasikowski robi jednak parę ważnych kroków dalej. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wydarzenia, jakie opisał w filmie, w ogóle nie miały miejsca. W żadnym miejscu Białostocczyzny czy Łomżyńskiego nie doszło do wypadku, w którym Polacy bez udziału Niemców dokonaliby zbiorowego mordu na Żydach.

Żeby ów obraz namalować, reżyser musiał dokonać drobnych, acz znaczących „nowelizacji”. W Jedwabnem Niemcy pojawili się w dniu zbrodni, czemu nie mógł zaprzeczyć nawet Gross. W filmie, żeby „uniknąć podejrzeń”, że mogli być za coś bezpośrednio odpowiedzialni, ich wizytę „przesunięto” na dzień przed zbrodnią. W czasie mordu we wsi byli więc tylko Polacy.

W prawdziwej historii w Jedwabnem tylko grupka Polaków uczestniczyła na ochotnika w zbrodni, innych Niemcy zmusili do udziału w konwojowaniu Żydów. Znaczna część mieszkańców była wtedy w domach, a byli i tacy, którzy widząc, co się święci, starali się ratować Żydów – dodajmy: skutecznie. W „Pokłosiu” nie ma żadnych niepotrzebnych niuansów. Morduje, kto żyw, cała wieś, a sprzeciwia się tylko owa „leśna wariatka”. Cała reszta to dzicz dysząca żądzą mordu.

Niezwykle ważnym elementem filmu Pasikowskiego jest całkowite „odpolitycznienie” opisywanych wydarzeń. Nie ma wojny, o okupacji niemieckiej wiadomo niewiele, o sowieckiej nic. Gurówka to miejsce bez historii, a cały kontekst wydarzeń został sprowadzony do stosunków między dobrymi Żydami i krwiożerczymi bestiami z sąsiedztwa – Polakami. A w Jedwabnem przecież – podobnie jak w innych okolicznych miasteczkach – miała miejsce niezwykła erupcja nienawiści spowodowana głównie nastrojami po okupacji sowieckiej. Przecież zanim spalono jedwabieńskich Żydów, spędzono ich do stodoły w sposób wręcz symboliczny – z pomnikiem Lenina.

U Pasikowskiego nie ma żadnej skomplikowanej historii stosunków polsko-żydowskich. Jedynymi motywami działań Polaków są do znudzenia powtarzane osądy („Żydzi ukrzyżowali Pana Jezusa”), porachunki osobiste i najniższe instynkty (Stanisław Kalina obcina głowę Żydówce, bo go „nie dopuściła”) i zwykła ludzka chciwość.

Owa zmiana poszczególnych sekwencji historycznych została wsparta specyficznym wizerunkiem antropologicznym Polaków. Specjalny dobór twarzy, dodatkowo powykrzywianych charakteryzacją, tworzy wrażenie, że ogląda się coś, co jeszcze nie dorosło do definicji homo sapiens. Polak to głównie menel spod budki z piwem, walący pięścią albo kuflem w głowę. Podstawowe zwroty grzecznościowe to „ty k...” lub „ty s…”, a narzędziami komunikacji społecznej pozostają drągi, widły i siekiery. Jak w ogóle można podejrzewać, że ta dzicz nie mordowała Żydów i do dziś in gremio nie jest odpowiedzialna za Holocaust?

Marny scenariusz filmu można oczywiście rozkładać na czynniki pierwsze wieloma zasadniczymi pytaniami o jego wiarygodność. Nic tu się nie zgadza. Bo gdzie na Białostocczyźnie miał miejsce przypadek, kiedy kogoś dotykały szykany za przywracanie pamięci o Żydach? Jest dokładnie odwrotnie: ludzie ci są obdarzani należnym szacunkiem. W której parafii mogło dojść do wybrukowania dziedzińca żydowskimi płytami nagrobnymi? Słyszał kto kiedy, żeby jakaś macewa była używana przez Polaka w wychodku? To wszystko bardzo znaczące obrazy, które zwłaszcza poza granicami kraju będą odebrane jako wiarygodne fakty.
expectnomercy / 83.27.62.* / 2012-12-02 08:45
...klikajac na te artykuł...bardzo ciekawy bylem komentarzy....czytajac ponizsze moje sumienie sie uspokoiło...Polacy sa przewidywalni....nic sie nie zmienilo...jestesmy aniolkami i siedzimy po prawicy ....słowa prosze dziekuje a szczególnie Pzepraszam nie funkcjonuja w naszym spoleczenstwie...czego my sie boimy...prawdy...oklamywanie sie to skrajny objaw glupoty.
yeeaaah / 188.47.58.* / 2012-12-02 08:55
[...]

### POST USUNIĘTY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###
hello77 / 188.47.58.* / 2012-12-02 08:33
Co za polskie nazwiska... Brejdygant, Mielnikow... Łukaszewicz się zeszmacił, miałem bo za kogoś lepszego. A co do naszych sąsiadów, zasr...ni członkowie nierządu, to faktycznie nie kwapią się do rachunku sumienia ale za to hojnie sponsorują tego śmiecia "pokłosie" vide instytuty z Rosji i Słowacji.
123183 / 83.7.68.* / 2012-12-01 21:13
Polacy zabijali, Niemcy ratowali Żydów... Drukuj
wtorek, 27 listopada 2012 23:14
Jak katharsis, to katharsis.... czas na polski film o tym, jak Polacy rżnęli piłami Ukraińców na Wołyniu
1. Moja wiedza z zakresu kultury światowej nie jest imponująca, więc może ktoś z państwa mi pomoże – czy powstał gdzieś znany na świecie film o tym, jak Niemcy zabijali Żydów? Czy talki film powstał zwłaszcza w Niemczech? Czy powstał jakiś film o naradzie w Wansee, gdzie uchwalono wymordowanie milionów Żydów, po czym skonsumowano na obiad meduzy i w trzech smakach drób. Ja takiego filmu nie znam. Był owszem „Ostatni etap” Wandy Jakubowskiej, z 1946 roku, ale poza Polską raczej nieznany.
2. Powstały za to światowe arcydzieła o tym, jak Niemcy ratowali Żydów. „Lista Schindlera”, „Pianista”. Jakże pięknie w nich pokazano wspaniałe postawy sprawiedliwych Niemców w obliczu wszechogarniającego zła. Schindler uratował tysiąc żydowskich robotników, w ten sposób, że po prostu nie wysłał ich na śmierć. A „Pianista” pokazał piękną postawę niemieckiego oficera, porucznika Hosenfelda, który bohatersko ratował od śmierci żydowskiego muzyka Władysława Szpilmana, któremu przynosił kanapki. Schindler ratował Żydów w Krakowie, Hosenfeld w Warszawie. Where is Cracow, where is Warsaw? In Poland... A Polacy? A Polacy, w liczbie piętnastu, zapędzali w tym czasie półtora tysiąca Żydów do stodoły w Jedwabnem. Niestety Niemcy tym razem wyjątkowo z ratunkiem się spóźnili...
3. Czy powstał jakiś światowej sławy film albo powieść – poprawcie mnie państwo, jeśli się mylę – o tym, jak Polacy ratowali Żydów w czasie wojny? Powstały za to sławne działa o tym, jak Polacy mordowali Żydów. Cały świat już zna „Sąsiadów” Tomasza Grossa, a wkrótce pozna film „Pokłosie”. A wcześniej był słynny Shoah” Lanzmanna, o zbrodniczej wobec Holocaustu obojętności polskich chłopów. Z dzieł literackich i filmowych płynie w świat jasny przekaz - Polacy zabijali Żydów, a Niemcy ich ratowali.
4. Zbrodniczy naród, ci Polacy. Zbrodniczy od wieków, bo już tysiąc lat temu, okrutni Polacy mordowali niemieckie dzieci na tarczach pod Cedynią. Taki obraz Polski ma w oczach przeciętny Amerykanin, na przykład Barrack Obama. Taki obraz ma już też przeciętny Polak, na przykład Maciej Stuhr.
5. Kiedy już polscy twórcy przedstawią pełny obraz polskich zbrodni na Żydach, koniecznie trzeba będzie pokazać światu, jak Polacy rżnęli piłami Ukraińców na Wołyniu. Te straszne zbrodnie tez nie mogą zostać zapomniane. Jak katharsis, to katharsis...
m-53 / 95.49.173.* / 2012-12-01 21:57
Przyzwoitość nie pozwala mi postawić serii (+).
Tu mogę sobie pozwolić
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
P.S.
Zaczęło się od, obrażającego mnie" kajania się Kwaśniewskiego " w imieniu narodu"
kai76 / 188.47.58.* / 2012-12-02 08:38
Niestety przyjacielu ale żydostwo rządzi w Polsce i nie jest to bynajmniej mit antysemity. Mało tego jest to żydostwo, które przyszło na ruskich bagnetach a ci, którzy uważają się za elitę tego kraju to ich pociotki.
103 / 46.204.6.* / 2012-12-01 20:54
Nie wiem czy któryś z "komentatorów" był na tym filmie. Ja akurat byłem i uważam że dobrze się stało że taki film powstał. W tym filmie pokazane są postawy ludzkie takie jakie niewątpliwie się zdarzało. Kanalie ludzkie występują w każdym narodzie. Polacy mają swoje wielkie czyny ale również i takie jakie pokazano we filmie. Myślę że ten film powinno obejrzeć chłodnym okiem jak najwięcej prawdziwych , wierzących Polaków. Alle jaja.
m-53 / 95.49.173.* / 2012-12-01 22:10
Nie widziałem filmu i nie mam najmniejszej ochoty. Również nie byłem w Oświęcimiu i nie zamierzam być.
Z przykrością jednak stwierdzam, że jesteś propagandzistą i do tego idiotą.
Polacy mają swoje wielkie czyny ale również i takie jakie pokazano we filmie

Idiotą, bo lokalny odwet, przestępstwo albo seryjny gwałciciel, morderca lub pedofil nie skłania mnie do generalizowania i mówienia "Polacy".
BadaczNetu / 178.42.95.* / 2012-12-01 20:21
Jednym z najpoważniejszych problemów Polski jest erozna szacunku do państwa. W okresie międzywojennym, Polacy, byli gotowi poświęcić wszystko, z życiem włącznie dla odzyskanej ojczyzny. PRL, przez lata oduczał ludzi szacunku dla własnego państwa. Najlepszym tego przykładem był krążący ówcześnie dowcip że Polska powinna wypowiedzieć wojnę USA i następnego dnia się poddać. Ten dowcip do dziś całe mnóstwo ludzi traktuje jako całkiem dobre wyjście z obecnej sytuacji.
Przez ostatnie 20 lat, autorytet państwa nie został ani trochę odbudowany. O każdym kolejnym rządzie większość Polaków ma zdanie negatywne.
Czy taki film jak "Pokłosie" usilnie promowany przez media kojarzone z rządem i wspierany finansowo przez PISF pozytywnie wpłynie na budowę autorytetu państwa?
Czy może identyfikacja ludzi z rządem który nie tylko ich rabuje bandyckimi podatkami, to jeszcze każe im się kajać za rzeczy z którymi w ogromnej większości nie mają nic wspólnego jeszcze bardziej osłabnie.
Dziś 67% Polaków twierdzi że sprawy w Polsce idą w złym kierunku. A idą w złym kierunku bo rząd nie dba o interes Polski i Polaków.
mieczman / 2012-12-01 20:10 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Liczę na 140 odcinków "po żytku" albo i więcej bo nie da się tak jednym filmem odwrócić faktów, dlaczego doszło do takich czynów! Jakie nikczemności od żydów spotkały polską społeczność w Jedwabnem, Kielcach i nie tylko, że odruch sprawiedliwości był takim brutalnym! Wszyscy pamiętamy sute stoły zastawne przy powitaniu wojsk hitlerowskich i kto ich witał! Kto póżniej kolaborował z okupantem i ile krzywdy uczynił tym, których chleb jadł tyle lat! Gdybym żył w tych latach zachowałbym się podobnie jak mieszkańcy Jedwabnego! znam relację z tych czasów z ust mieszkańca Jedwabnego z 1965r, a wy odkryliście dobiero jak przejeliście na krótko władzę? pamiętajcie wasze panowanie minie i odejdziecie w sromocie!
dgen / 2012-12-01 19:59 / Tysiącznik na forum
należy szanować ludzi pielęgnujących pamięć o żydach, którzy ponieśli smierć z polskich rąk ale chciałbym aby polska młodzież, historii nie znająca otrzymała przekaz kompletny o tamtych czasach.
miałem to szczęście, że jako chłopak słyszałem opowiadania dziadka o wkroczeniu sowietów do jego miasteczka w 1939 roku i o miejscowych zydach, którzy w czerwonych opaskach wiwatowali na widok wkraczających sowietów a potem wydali nkwd miejscowego nauczyciela i rodzinę oficera z wojny 1920. wiadomo co sowieci z nimi potem zrobili.
Brakuje mi własnie takiego filmu.
każde dziecko niemalże słyszało o jedwabnem a czy ktoś słyszał o Koniuchach ? o polskiej wsi na wileńszcyźnie , gdzie żydowscy partyzanci z sowieckimi towarzyszami broni zamordowali 300 Polaków, w tym kobiety w ciąży i dzieci - brakuje mi takiego filmu.
zachód upaja sie zachwytem nad filmem o liście schindlera a dlaczego nikt w Polsce nie mówi o mordzie na 5-osobowej rodzinie rodzinie Proczków zabitych za pomoc żydom ?

Najnowsze wpisy