POLAQUA

Money.pl / 2008-09-08 20:11
Komentarze do spółki: POLAQUA.
Wyświetlaj:
podwykonawca / 109.243.234.* / 2011-10-07 21:44
Jako podwykonawca firmy chciałem podzielic sie niekoniecznie milymi faktami.
Firma "wedkuje" podwykonawcow na zapewnienia, obietnice etc. do czasu podpisania umowy, ktore z reguly sa negocjowane tak, aby oplacaly sie POL-AQUA.
Nastepnie wchodzi w zycie umowa / zlecenie i zaczyna sie tragedia. Wszystkie ustalenia biora w leb, kierownictwo budow zdawkowo udziela informacji, dodaje prac z poza zakresu umowy, a przy tym skutecznie potrafi opoznic termin zakonczenia prac, stosujac rozne uniki. Efektem czesto jest przekroczenie terminow umownych, a na to czeka wlasnie PAQA.
Firma stawia na polityke zarabiania pieniedzy na malych firmach poprzez droge sadownicza oraz zastraszanie podwykonawcow. Nie polecamy wspolpracy z cwaniackim systemem zarzadzania, a kierownictwo powinno byc adekwatne do marki, a nie niedoszkolone i gdybające. Nasza firma zdecydowanie odradza zadawania sie z tym przedsiebiorstwem, gdyz sukcesy finansowe buduja zanasze i innych firm pieniadze.
Koperator / 212.76.47.* / 2011-03-31 20:39
Jestem pracownikiem tej niby dobrej firmy POL-AQUA, firma zalega z płatnościami nawet za obiady nie mówiąc już o podwykonawcach, ostatnio pracownicy Vectry zrobili strajk pod biurem budowy Mostu Północnego bo nie dostali wypłaty za ostatnie dwa miesiące. Ludzie zaczynają się zwalniać ponieważ nikt nie jest w stanie powiedzieć "co dalej".Kadra dostaje premie, podwyżki a zwykłym pracownikom obcinają jak tylko się da że już nie wspomnę wypłacie nadgodzin za które nigdy nie płacili.
podwykonawca / 84.10.149.* / 2010-12-22 11:19
Ja nie jestem wprawdzie inwestorem tylko podwykonawca w tej firmie. Od polowy roku bacznie obserwuje co sie dzieje w tej firmie. Firma od pół roku zalega z platnosciami dla swoich podwykonawców po 3 - 4 tygodnie. I caly czas jak dzwonie to odpowiedzi sa wymijajace. Uwazam, ze nie maja pieniedzy na dzien dzisiejszy, nie wiem czy dostali kredyt o ktory sie starali miesiac temu. Calkowity brak plynnosci finansowej. Budowy dlugoterminowe ktore wykonuja w mom wojewodzwie sa na krawedzi oplacalnosci lub nie oplacalne. Nie polecam tej firmy innym firmom podwykonawczym i nie polecam inwestorom. Co do pozyczki wewnetrznej Dragadosu o ktorej w poscie nizej. Widocznie Hiszpanie nie sa zainteresowani, zeby ta firme wzmocnic. Patrzac na podwyzki, ktore szykuje przyszly rok uwazam ze beda w plecy chyba ze z inwestorami wynegocjuja zmiane umow. U mnie juz czwarty raz w przeciagu 5 miesiecy opozniaja sie z platnosciami i sprawa zakonczy sie w sadzie, bo ilez mozna byc ich sponsorem. Odradzam wiec zadawanie sie z ta firma i inwestorom i podwykonawca.
lin / 89.206.21.* / 2011-01-06 21:54
czy warto pracowac dla nich jako podwykonawca bo chyba slabo to wygladajesli nie ma platnosci
amka / 95.48.112.* / 2010-12-28 11:31
Mamy taki sam problem, może możemy sobie pomóc. Proszę o kontakt :tel. 501 020 275
ljkkjkjkjkjkjk / 193.193.181.* / 2010-12-22 17:00
Mój kolega był podwykonawcą w dużej firmie budowlanej w Warszawie. Też mu opóźniali wypłaty. Dlaczego? Ponieważ male firmy są najlepszymi pożyczkodawcami. Niestety duży zawsze ma przewagę. Nie wynika to braku środków tylko określonej polityki zarządzania płatnościami.
OiM / 2010-12-22 21:28
Pol-Aqua działa w sektorze budownictwa przemysłowego, a więc branży o dobrych perspaktywach na przyszłość (oczyszczalnie, mosty, konstrukcje stalowe). Wyniki będą zależeć od sprawnego zarządzania. Wydaje mi się, że sposób zarządzania będzie o wiele lepszy od poprzedniego. Obecnie nikt nie koloryzuje. Wg. mnie w 2011 cena ma spore szanse na uzyskanie 25 zł za akcje. Obecnie jest 17,5. Potencjał do wzrostu jest więc znaczny. Widać to choćny po obrotach. Kilka miesięcy temu było to ok. 200 tys dziennie. Dzisiaj obroty są 5-razy większe.
KARMINADEL / 188.221.179.* / 2010-11-24 21:57
W sumie nie jest tak zle po ostatnim raporcie. Moze obrotów nie widac ale i dzidy w dół nie bylo...
WIKTORT / 95.48.112.* / 2010-12-15 09:00
Myśle , że jednak POL-AQUA pójdzie w dół, generalnie największym problemem jest zarządzaniem, a zasadniczo jego brak. Firma jest jak bez kapitana. W porównaniu do innych firm z branży wyniki nędzne. Ostatnio robią za duzo , za wszelką cenę łapia kontrakty byle mieć portfel zamówień, szkoda, że przy okazji nie ma z tego pieniedzy dla nich i dla nas:-( . Dlatego ja się ewakuuję. A mozna bylo postawić wiecej na Sobieskiego:-( zamiast :-(
llllll / 195.85.252.* / 2010-12-19 13:29
Witam,

nie zgadzam się z kolegą. Pol-aqua była źle zarządzana do momentu kiedy była zarządzana przez ludzi Stefańskiego. Firma w której pracuję przekonała się jak Hiszpanie pilnują biznesu. Uważam, że problem z rentownością wynika dwóch przyczyn. Po pierwsze starsze projekty zostały brane na niskich marżach aby ich jak najwięcej sprzedać i przygotować się do zbycia spółki Hiszpanom. Druga sprawa, to redukcja kosztów która trwa spowoduje że, projekty które dzisiaj są na niskich marżach wzrosną marżowo pod koniec okresu realizacji.
Kolejna sprawa to efekt bazy. Hiszpanie utworzyli rezerwy na wszystko na co mogli aby pogorszyć wynik finansowy. W następnych okresach spowoduje to znaczne wzrosty wykazanych zysków.

pozdrawiam
WIKTORT / 95.48.112.* / 2010-12-28 14:27
Witam,

A ile płaci Ci POl-aqua za ten pijar różowy ????
iiiiiiii / 95.41.149.* / 2010-12-30 23:24
Po prostu patrzę obiektywnie. Branża budownictwa inżynieryjnego w przypadku dobrego zrządzania jest bardzo rentowna. Co do wyników to bym się zbytnio nie martwił. Rozwiązane zostaną rezerwy utworzone na Vectrę. Spółka jest w tej chwili bardzo nisko wyceniana w odniesieniu do konkurentów. Dla inwestorów, którzy cenią sobie spokój to z pewnością dobra inwestycja. Spółka notuje wyraźną poprawę obrotów. Ja mam PQA w swoim portfelu (35%) - zacznę redukować przy 20-22 złotych za akcję, 25% (ELS) - spółka bardzo przeceniona, ale super zarządzana przez pana Rosnowskiego, którego miałem okazję poznać, pozostałą część środków mam ulokowaną w DWS Gold, DWS Agrobiznes i Allianz Akcji Plus. Biorąc pod uwagę nadchodzącą inflację to inwestycje w akcje oraz fundusze surowcowe i rolne w nadchodzącym roku pozwolą z dużym prawdopodobieństwem uzyskać kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt złotych.

pozdrawiam
KARMINADEL / 188.221.179.* / 2010-11-15 20:11
Spodziewalem sie ciut lepsyzch wynikow... Cyba w najblizszym czsie ze wzrostow nici.
inwestor mlody / 83.15.134.* / 2010-11-15 20:49
Ciut lepszych? Jutro pojedziemy na doł i zatrzymamy sie na ich 13,67 ze sprawozdania. Ktoś specjalnie niszczy te spolkę, chyba nadszedł czas zeby sie z niej wymiksowac... Nic z tego nie bedzie...
KARMINADEL / 188.221.179.* / 2010-11-15 22:07
Nie bedzie tak zle 14,13 to minimum :), ale tak bez zartow to co sie kurcze dzieje - firma byla ok do przejecia przez dragonosa i teraz pomio ze sa zlecenia my jestesmy ciogle na minusie! czy jest ktos kto moze to wytlumaczyc? dzieki
KARMINADEL / 188.221.179.* / 2010-11-04 20:47
Mysle ze po raporcie za 3kwartal powinno pojsc cos do gory - w koncu firma miala kilka fajnych zlecen. Mam nadzieje ze cos sie w koncu ruszy. Pozdrawiam posiadaczy
AAN / 95.40.185.* / 2010-11-09 20:38
Spodziewam się dobrego wyniku za 3Q. Wynika to przede wszystkim z rozwiązania części rezerw. Być może nastąpi to w odniesieniu do Vectry z Płocka.

Jak widać PQA zaczyna wkraczać w fazę wzrostu. W pewnej części jest ona wynikiem wiedzy insiderów dot danych które zobaczymy 15XI.

Pozdrawiam Inwestorów
Karminadel / 194.75.202.* / 2010-11-11 13:51
do AAN Czy nie za wczesnie na opinie o wchodzeniu w faze wzostu przy tak niskich obrotach? - tylko pytam bo brak mi boswiadczenia.
Red_Neck / 2010-11-11 14:47
Spółka w poniedziałek spółka pokaże wyniki. Według mojej opinii jeżeli dane będą zadowalające, to obroty ulegną zwiększeniu. Uważam że lepiej wejść w taką spółkę pod warunkiem że dane będą pozytywne, aniżeli ładować się w spółki, które ostatnio bardzo drożały, lub mają charakter czysto spekulacyjny. Ja mam 3,0 tys akcji PQA. Jeżeli nie rozczaruje w poniedziałek do zwiększę pozycję do 5 tys.
szerholder / 195.205.36.* / 2010-10-04 18:11
Przepraszam chodzi oczywiście o artykuł z październikowego Forbesa.
Swoją drogą pan prezes założyciel, Stefański potraktowany został w nim nieco podmiotowo, jako źródło dużego zła .

Proszę o Wasze komentarze
Red Neck / 91.94.124.* / 2010-10-07 23:50
Pol-Aqua rzeczywiście pokazała słabe wyniki za 2H2010. Wg. jednej z podstawowych reguł księgowości " Zasada ostrożnej wyceny" biegły zawiązał rezerwy na maksymalnie czarny scenariusz dot. Vectry i kilku kontraktów budowlanych. Analityk piszący artykuł nie wyjaśnił mechanizmu w tworzonych rezerw i nie odniósł się do innych części sprawozdania finansowego, np. do cash flow. Nic nie wspominał na temat płynności, która jest na poprawnym poziomie. Od strony finansowej spółka sytuację spółkui należy określić jako poprawną. Po drugie w spółce większościowym jest Dragados. Bardzo duża i stabilna spółka budowlana z Hiszpani. W razie jakiegokolwiek kłopotu nie byłoby problemu z udzieleniem pożyczki wewnętrznej. Z podobnymi przypadkami miałem do czynienia wielokrotnie. Np. Izraelski właściciel jednej z dużych firm transportowych w Polsce.

Akcje na pewno warto zacząć powolutku kumulować ponieważ medialna nagonka i wykazana strata zrobiły swoje. Gorzej już być nie może. Może być tylko lepiej.
ksadlkasdjkls / 77.113.54.* / 2010-10-11 23:38
Trudno się nie zgodzić z Red_Neckiem. Jeżeli chodzi o Vectrę to jej zakup musiał spowodować zmniejszenie pozycji wykazanej w aktywach jako wartość firmy. Okazało się że Vectra wykręciła marne wyniki i utraciła płynność. Cóż lepiej teraz pokazać większą stratę aby zrobić sobie efekt bazy. Podobnie z rezerwami. Ponieważ tutaj panuje duża swoboda i uznaniowość rezerwy można zawyżać, i żaden biegły nie podważy takiej operacji. Mógłby mieć zastrzeżenia w sytuacji, kiedy rezerwy były by zawiązane na zbyt niskie kwoty. Widzimy klasyczny przykład kreacji księgowego efektu bazy nakierunkowanego na maksymalne obniżenie wyniku finansowego.
Co do cash flow to również się zgadzam z kolegą. Net cashflow - PLN 80 Mln. Nie ma tutaj obaw ponieważ spółka posiada gotówki w kwocie PLN 96 Mln.

Pogorszyć się pogorszyło. Na pewno. Niemniej jednak skuteczna reorganizacja i wspomniany efekt bazy a także duża przecena z ostatniego okresu czynią z Pol-Aquy jedną z bezpieczniejszych inwestycji w perspektywie najbliższego roku. Zakłądając, że giełdy czeka do końca roku lekki wzrost, cena akcji Pol-Aquy ma duże szanse osiągnąć 19-20 zł.

pozdrawiam
Red_Neck / 2010-10-13 21:29
Witam Kolegę,

Proszę spojrzeć na wykres.

http://mojeinwestycje.interia.pl/wykres?wlid=3833&porow=&rdz=0&wsk=1&okresy=240&rn=1&typ=0&skala=0&srednia=1

Zwróćmy uwagę na:

1. Srednie kroczące - przebicie od dołu,
2. Przynajmniej 5-krotne odbicie od 17 PLN.

Powili wchodzimy w fazę wzrostową.

Proszę innych inwestorów o komentarze i uwagi.

Pozdrawiam
Red_Neck
szerholder / 195.205.36.* / 2010-10-04 18:03
Jak ocenić artykuł z Pulsu Biznesu " Koniec budowania mitu" .
Jak wygląda teza, że Polaqua będzie jedynie tanim podwykonawcą dla Dragadosu?
Co na taką deprecjację fundusze, które notują stratę już 3 lata?
Czy to artykuł sponsorowany przez ..... chętnego na wysyp tanich akcji czy ... ?
Jak oceniacie politykę informacyjną spółki wobec akcjonariuszy ?
DinLaden / 79.189.115.* / 2010-09-22 02:41
Czy to prawda, że Pol-Aqua ma bardzo poważne problemy finansowe? Banki zastopowały kredyty, Hiszpanie ograniczyli finansowanie wewnątrz firmy, a podobno zalegają tyle forsy podwykonawcom, że jakiś niecierpliwy złożył wniosek o ogłoszenie upadłości do Sądu...? Ktoś coś wie?
Jacek Bednarski / 91.94.66.* / 2010-09-29 21:56
Nie wydaje mi się Aby Pol-Aqua miała problemy z płynnością. Wszelkie zobowiązania są regulowane bez opóźnień. Spójrzmy na cash flow innych spółek inżynieryjno-budowlanych. Jest bardzo podobnie. Obecna strata wynika z rezerw na kontrakty i pompowania bilansu przed sprzedażą Dragadosowi. Żaden duży inwestor, który kupił za spółkę nie pozwoli aby się jej coś stało, tym bardziej że Pol-Aqua realizuje wiele intratnych kontraktów budowlanych. W takim przypadku zawsze można liczyć na pomoc soółki matki.
pqa / 81.219.228.* / 2010-05-19 10:53
Polaqua - analiza techniczna akcji
http://navi-trader.com/157,analizy_archiwalne.html
Karminadel / 188.221.179.* / 2010-05-02 10:21
Jak interpretowac te 2 rezygnacje czlonkow zarzadu z 29/04/2010?????
Von Geburstag / 188.221.179.* / 2010-04-14 18:11
No całkiem całkiem... Jak myslicie do kiedy trzymać? Pójdzie w okolice 22,5??
mlody inwestor / 83.15.134.* / 2010-04-14 20:14
kolego 2 tyg po ogloszeniu raportu za III kwartal - czyli najlepszy dla spolek budowlanych. Czyli listopad grudzien tego roku...
Von Geburstag / 188.221.179.* / 2010-03-14 12:22
No i jaks ta nasza Polaqua stanela. Podobnie bylo z Mecoerem przez ostatnie 6 miesiecy - poszedl w dol do 16 zl a oa miesiaca systematycznie w gore i juz jest prawie po 25zł..... Miejmy nadzieje ze to samo stanie sie z polaqua - wyniki finansowe obie spolki mialy podobne. Pozdrawiam
Von Geburstag / 188.221.179.* / 2010-03-02 22:34
Co sie dzieje? Prawie wszystko w górę Polaqua leci w doł?! jak myslicie, jaka prognoza na przyszłość - w dół poniżej 14zł czy północ okolice 20zł?
mlody inwestor / 83.15.134.* / 2010-03-02 22:37
ja szczerze mowiac liczylem ze po tym raporcie bedzie pospolite ruszenie ku gorze a widze ze cos niedobrego sie dzieje i zaczynam sie martwic. Przeciez wzrost o 193% w stosunku r/r to chyba dobry wynik?

Dziwi mnie zachowanie ktos wysprzedaje za grosze i niewiem czemu...

Portfel zlecen na 1.4mld zl to przeciez super perspektywa a jednak brakuje zaufania... Nadchodzi sezon robot dla tej spolki miejmy nadzieje ze akcjonariusze zdaja sobie z tego sprawe...
pan_polaquy / 109.243.14.* / 2010-03-02 22:49
chłopcy tu nie chodzi o to czy wyniki były dobre czy złe, tutaj komuś z grubą kasą zależy żeby ten kurs był jak najniżej i jest gotów w tym celu dostarczyć tyle akcji ile będzie trzeba. Aby wykupić tego osobnika (możliwe że to jakiś fundusz ) trzeba znacznie więcej kasy niż obroty dzienne rzędu 300 tysi. Osobiście nie wiem dlaczego zaniża tak kurs tej spółki ale jest takie powiedzenie że jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze :) pozdrawiam akcjonariuszy
mlody inwestor / 83.15.134.* / 2010-02-27 10:31
Witam Serdecznie.

Juz w poniedzialek ogloszenie wynikow za IV kwartał, jak sadzicie w porownaniu do zeszlego roku bedzie to wynik lepszy? A jak to bedzie w odniesieniu do pozostalych kwartałów?

Mnie osobiscie wydaje się, że tak duży wolumen obrotów w minionym tygodniu podyktowany popytem mówi sam za siebie. Jakie jest Wasze zdanie?
kutacz / 83.7.8.* / 2010-02-27 10:43
wyniki powinny być lepsze rok do roku i wydaje sie że zaczniemy trend wzrostowy. Ostra zima jest już wliczona w cene akcji także pozostaje tylko czekać na wyniki a te powinny być dobre.
mlody inwestor / 83.15.134.* / 2010-03-01 16:43
Wyniki mialy byc dzisiaj i mamy prawie 17 a wynikow jak nie bylo tak nie ma... Ciekawe dlaczego tak zwlekaja...
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy